Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Шляхов Євген Володимирович. Облік витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції в управлінні хлібопекарними підприємствами : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Шляхов Є.В. Облік витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції в управлінні хлібопекарними підприємствами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Одеський державний економічний університет. – Одеса, 2007.

Дисертація містить дослідження теоретичних, методологічних і методичних положень у царині бухгалтерського обліку витрат і калькулювання собівартості продукції, що проведено з метою створення наукових передумов удосконалення існуючої практики обліку витрат і калькулювання собівартості продукції хлібопекарних підприємств на основі подальшого розвитку результатів, здобутих попередниками.

Проаналізовано та критично оцінено стан наукової розробленості проблемних та дискусійних питань, що пов’язані з обліком витрат і калькулюванням собівартості продукції.

Обгрунтовано доцільність застосування системного підходу та вироблено його логіку, що дозволяє посилити зв’язки обліку з іншими функціями в управлінні формуванням витрат.

Виділено та проаналізовано дискусійні, необгрунтовані та недопрацьовані питання управлінського та оперативного обліку, надано рекомендації, щодо інтеграції обліку в загальну систему управління та підвищення оперативності обліку завдяки певної перебудови організаційної структури. Запропоновано варіант, організаційної структури, що дозволяє впровадити цей підхід у практику управління хлібопекарними підприємствами.

В контексті вирішення завдання досліджено організаційні та технологічні особливості хлібопекарних підприємств, які необхідно використати для формування організаційної структури в центрах витрат і центрах відповідальності та побудови інформаційної моделі витрат.

Вдосконалено багаторівневу класифікацію витрат на виробництво продукції, що враховує помилки попередників та специфічні риси галузі. На цій основі побудовано інформаційну тривимірну матричну модель витрат, яка розкриває, їх сутність та місце в діяльності основних центрів виникнення та відповідальності.

Розроблено систему змістовних інформаційних моделей витрат хлібопекарних підприємств, в яких вони детально розкриті за елементами, статтями, цільовими напрамками, центрами виникнення та центрами відповідальності.

Удосконалено систему руху документів, що дозволяє оперативно документувати і виділяти відхилення фактичних показників витрат від запланованих.

Доведено другорядне значення бухгалтерської калькуляції собівартості продукції на хлібопекарних підприємствах та доцільність її визначення стосовно укрупнених видів виробів.

Обгрунтовано, що при побудові автоматизованих систем управління хлібопекарними підприємствами обов’язковим є дотримання принципу підпорядкованності структури інформаційної системи принципам організації обліку та моделювання витрат.

Основні теоретичні та методичні результати роботи використані у практичній діяльності окремих підприємств хлібопекарної промисловості та в навчальному процесі Одеського державного економічного університету.

На основі проведених досліджень у дисертаційній роботі здійснене рішення актуального науково-практичного завдання, пов’язаного з поглибленням інтеграційних можливостей обліку в управлінні формуванням витрат. Основні висновки і результати дослідження є такі:

  1. Бухгалтерський облік розглядається як цілісна концептуальна система, що побудована для вирішення багатоцільових завдань, являє собою інформаційну підсистему загальної системи управління з властивостями кібернетичних систем.

  2. Розроблено системний підхід до удосконалення обліку виробничих витрат. Його теоретична модель містить сукупність проблемних питань, розв’язання яких сприятиме розвитку обліку в загальній системі управління.

  3. Поглиблення інтеграційних властивостей бухгалтерського обліку як і інших функцій в цілісному управлінському процесі – найбільш ефективний напрямок посилення його корисності і значущості, проте необгрунтований поділ обліку на фінансовий та управлінський порушує його системну цілісність, невиправдано принижує значення фінансової інформації в управлінні, створює проблему узгодженності управлінського обліку з діяльністю інших структур економічного блоку загальної системи управління.

  4. Класифікація витрат дозволяє простежити складний характер їх формування і глибше розкрити об’єкт дослідження як з економічних, так і системних, управлінських позицій. Розроблена в дисертації класифікація є багаторівневою моделлю концептуального характеру і може бути застосована у підприємствах різних галузей промисловості, в тому числі практичні пропозиції автора стосовно удосконалення організації облікового персоналу в системі управління формуванням витрат виходять саме з такого розуміння перспектив розвитку функцій управління в хлібопекарних підприємствах.

  5. Особливості хлібопекарного виробництва, зокрема стабільність номенклатури виробів, відсутність незавершеного виробництва, низька питома вага непрямих витрат у собівартості та умовність будь-яких методик їх розподілу дають підстави вважати, що в практичному, особливо в оперативному управлінні її бухгалтерське калькулювання, якщо не втрачає сенс у принципі, то набуває другорядного значення в порівнянні з завданням глибокого розкриття витрат у системі аналітичного обліку.

Як перехідний, компромісний варіант обліку витрат і калькулювання запропоновано рекомендації, що передбачають визначення фактичної собівартості укрупнених видів продукції тільки за сукупністю прямих витрат із віднесенням усіх загальновиробничих витрат безпосередньо на собівартість реалізації.

6. У побудові розроблених в дисертації змістовних моделей витрат на обслуговування виробництва та управління використано багаторівневу класифікацію, що дозволяє розкрити їх склад і цільову спрямованність у центрах виникнення. Адекватність моделей природньому складу і змісту самих витрат обумовлює можливість їх узгодженного використання не тільки в системі бухгалтерського обліку, але й в плануванні, що сприятиме ефективному здійсненню функцій контролю і аналізу.

Обгрунтовано, що при побудові автоматизованих систем управління хлібопекарними підприємствами обов’язковим є дотримання принципу підпорядкованності структури інформаційної системи принципам організації обліку та моделювання витрат.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Шляхов Є.В. Собівартість продукції – сучасні теоретичні і практичні питання // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки. Частина 1.- вип.4. – Кіровоград: КДТУ, 2003. – с.514-519 – 0,375 друк.арк.

Розглянуто актуальні питання обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості, що мають дискусійний характер. Пропозиції стосуються інтерпретації собівартості в наукових працях і законодавстві України, планової калькуляції в управлінні формуванням витрат (пріоритетного значення).

  1. Шляхов Є.В. Розвиток системи оперативного обліку витрат // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки. Частина 1.- вип.7. – Кіровоград: КДТУ, 2005. – с.484-489 – 0,375 друк.арк.

Розглянуто сучасний стан і проблемні питання функціонування та розвитку системи оперативного обліку витрат виробництва. Надано практичні рекомендації що сприятимуть його удосконаленню в системі оперативного управління.

  1. Шляхов Є.В. Системний підхід до удосконалення обліку виробничих витрат // Вісник соціально-економічних досліджень. Вип..14/ ОДЕУ.- Одеса, 2003р. – с.324-328 – 0,3125 друк.арк..

Обґрунтовано доцільність системного підходу до побудови та удосконалення обліку виробничих витрат промислових підприємств, визначено його основні теоретичні , концептуальні і методичні складові.

4. Шляхов Є.В. Система оперативного обліку витрат підприємств хлібопекарства // Вісник соціально-економічних досліджень. Вип.17/ ОДЕУ.- Одеса, 2004р. – с.368-371 – 0,25 друк.арк.

Обґрунтовано необхідність і внесено пропозиції щодо побудови системи оперативного обліку на підприємствах хлібопечення. Розроблено рекомендації стосовно автоматизації облікового процесу.

5. Шляхов Є.В. Організаційні варіанти введення функції обліку в центри формування витрат // Вісник соціально-економічних досліджень. Вип.19/ ОДЕУ.- Одеса, 2005р. – с.355-360 – 0,375 друк.арк.

Розглянуто деякі можливі варіанти організації обліку за центрами витрат в залежності від розмірів та структури підприємств, обґрунтовано принципи побудови такої системи.

6. Шляхов Є.В. Деякі дискусійні питання поділу системи господарського обліку // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2004.- Спецвыпуск: в 3-х т. – Т.2.- с.224-227 – 0,25 друк.арк.

Наведено аргументи, що ставлять під сумнів обгрунтованність існуючих підходів до виділення відокремлених видів господарського обліку, запропоновано можливий підхід до класифікації інформаційної системи.

Публікації в інших виданнях:

  1. Шляхов Є.В. Інформація про витрати промислового підприємства – класифікаційний аспект // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 186: в 4 т. Том 2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – с. 546-554 – 0,5625 друк. арк.

Запропоновано багаторівневий підхід до класифікації витрат. Матрицю, що розкриває взаємозв’язки окремих груп витрат, визначених за різними класифікаційними ознаками, надані рекомендації щодо її застосування в розробці змістовних інформаційних моделей витрат.

  1. Шляхов Є.В. Питання доцільності бухгалтерської калькуляції собівартості продукції хлібопечення // Облік, аналіз і аудит у сучасному бізнесі: Міжнародна науково-практична конференція – Львів: ПП. “Компакт –ЛВ”,2004 – с.388-391 – 0,25 друк. арк.

Розглянуто проблему доцільності бухгалтерської калькуляції собівартості в управлінні хлібопекарними підприємствами та можливості використання альтернативних варіантів.