Ягмур Катерина Анатоліївна. Облік витрат на виробництво будівельної продукції: теорія, організація і методика : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.
Анотація до роботи:
Ягмур К.А. Облік витрат на виробництво будівельної продукції: теорія, організація і методика. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). Державна академія статистики, обліку та аудиту. Держкомстат України, Київ, 2008.
У дисертації уточнено трактування категорій “витрати на виробництво” та “будівельна продукція”, удосконалено класифікацію витрат на виробництво з урахуванням галузевої специфіки будівельного виробництва. Сформульовані принципи побудови облікової політики, удосконалена класифікація факторів впливу на неї, розроблена структура облікової політики, обґрунтовані її елементи. Доведено доцільність відокремлення в організаційній структурі будівельної фірми центрів відповідальності та розкрито призначення і роль кожного з них у процесі накопичення облікової інформації для прийняття управлінських рішень. Обґрунтовано доцільність упровадження системи управління якістю будівельної продукції з відповідним регламентним, інформаційним та документальним забезпеченням. Розроблено програму вдосконалення системи обліку витрат на виробництво будівельної продукції.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування та принципово нові підходи до вирішення наукових проблем, що втілюються у практичних рекомендаціях автора з удосконалення організації та методики обліку витрат на виробництво в будівельному секторі економіки. Результати проведеного дослідження дали підставу зробити науково обґрунтовані висновки й сформулювати на їх основі такі пропозиції.
Сприяння ефективному функціонуванню будівельної галузі економіки на сьогодні є одним із пріоритетних завдань розвитку економіки України. Це обумовлено, перш за все, об’єктивними потребами інших галузей економіки в будівельній продукції, оскільки будівництво забезпечує матеріальні умови розширеного відтворення. Чисельна кількість господарських операцій, здійснюваних будівельними підприємствами, пов'язана з виникненням витрат. Виробничі витрати найбільшою мірою, порівняно з іншими об’єктами обліку, залежать від галузевої специфіки підприємства. Отже, належна організація та ведення обліку виробничих витрат врешті визначають результативність діяльності всієї будівельної фірми. Саме тому одним із дієвих напрямів ефективного управління є удосконалення організаційних засад та методичних підходів до обліку витрат на виробництво будівельної продукції.
Дослідження суті й змісту економічної категорії “витрати на виробництво” ґрунтувалося на критичному аналізі дефініцій в історичному аспекті з урахуванням здобутків вітчизняних та зарубіжних учених, що дозволило навести уточнене визначення виробничих витрат, враховуючи специфіку будівельного процесу. Виробничі витрати в будівництві - це направлені на створення будівельної продукції сукупні витрати на виробництво, які виникають при нормальному ході будівельного процесу і включаються до вартості об’єктів будівництва чи входять до складу незавершеного будівельного виробництва.
Класифікація витрат на виробництво будівельної організації повинна включати такі напрями: для прийняття управлінських рішень, за якими витрати поділяються за конкретними ознаками залежно від цілей управління; для визначення фінансового результату, де класифікація витрат відбувається за їх складовими (собівартість будівельної продукції або витрати періоду) та суб’єктами покриття (замовник будівництва і будівельна підрядна організація); для здійснення контролю - витрати розмежовуються за центрами відповідальності, центрами та місцями виникнення витрат.
Роль обліку витрат на виробництво в системі управління будівельною організацією визначається ступенем корисності інформації, наданої обліковою
системою для прийняття управлінських рішень. Колишній підхід до управління, спрямований на стандартизовані процедури для відображення минулих подій, повинен поступитися місцем більш гнучким системам обліку, таким як управлінський облік, який орієнтований на аналіз можливостей підприємства та прийняття на їх підставі управлінських рішень.
На організацію та методику обліку виробничих витрат будівельних підприємств впливають такі особливості здійснення будівельного процесу: організаційні (відсутність потреби в складуванні, зберіганні й транспортуванні будівельної продукції, мобільність будівельних організацій, матеріальних та трудових ресурсів, індивідуальний характер кожного об’єкта будівництва, необхідність зведення тимчасових титульних і нетитульних споруд для забезпечення соціально-побутових умов для робітників, залучення до роботи за будівельним контрактом сторонніх субпідрядних організацій тощо), виробничо-технічні (тривалість операційного циклу, значні обсяги незавершеного будівництва, єдність процесів виробництва й реалізації будівельної продукції, залежність будівельного процесу від кліматичних та природних умов тощо) та економічні (індивідуальний порядок ціноутворення на основі специфічної кошторисної документації). Ці групи факторів стали підґрунтям для розробки пропозицій щодо удосконалення організаційних засад і методичних підходів до обліку витрат на виробництво будівельної продукції.
Розроблені в дисертації принципи формування облікової політики й класифікація факторів впливу на неї дали змогу створити структуру облікової політики, що забезпечує єдність відповідей на питання “що?” (методичний блок), “хто?” (організаційний блок) і “яким чином?” (технічний блок). Це надає можливість головному бухгалтеру будівельної організації сформувати різнобічну та всеохоплюючу облікову політику. Забезпечення наявності всіх елементів у трьох блоках, доцільність відокремлення яких доведена, зробить облікову політику такою, що оптимально поєднує в собі вимоги держави і регіону, де створена будівельна організація, а також внутрішньофірмової політики самої організації. При цьому в обліковій політиці розкриті тільки особливості застосування способів і прийомів бухгалтерського обліку щодо витрат на виробництво будівельної продукції, які враховують специфіку діяльності будівельної фірми, якість організації облікових робіт, ступінь застосування автоматизованих засобів обробки облікових даних і корисність наданої інформації для прийняття управлінських рішень.
Упровадження системи обліку за центрами відповідальності дозволяє розв’язати безліч проблем, які виникають у керівництва сучасної будівельної організації, а саме: дозволяє спростити процедуру ведення синтетичного й аналітичного обліку за допомогою накопичення інформації за рахунками відхилень; створює умови для формування необхідної звітності за потребами менеджерів усіх рівнів управління; збільшує обґрунтованість управлінських рішень, які приймаються на кожному з рівнів. Побудова обліку в розрізі центрів відповідальності та забезпечення його відповідною системою внутрішньої звітності надасть можливість оцінити не тільки діяльність та внесок кожного
структурного підрозділу будівельної організації в забезпечення рентабельності фірми, а й визначити ступінь якості управління менеджерів, що їх очолюють, з метою прийняття оптимальних управлінських рішень вищим керівництвом.
Кінцева якість будівельної продукції залежить від якості будівельно-монтажної роботи на кожному етапі. Якість таких робіт обумовлена не тільки дотриманням технологій будівельного виробництва, а й залежить від обґрунтованості управлінських рішень, що приймаються на всіх рівнях управління. Планування, облік, контроль і аналіз ефективності витрат на забезпечення функціонування системи управління якістю будівельної продукції здійснюється відділом управління якістю, необхідність створення якого доведена у дисертації. Функціонування відділу управління якістю повинно забезпечуватися відповідною регламентною, інформаційною та документальною основою ведення обліку. Саме тому в дисертації розроблено Положення про відділ управління якістю, що регламентує його діяльність, структурна схема взаємозв’язку відділу управління якістю з іншими центрами відповідальності будівельної організації, яка координує інформаційні потоки обміну даними з планування, обліку, контролю й аналізу якості будівельної продукції, а також первинні документи (контрольна відомість дефектів будівельних матеріалів та відомість втрат від браку) з накопичення інформації про витрати на забезпечення якості.
Витрати на забезпечення якості будівельної продукції необхідно вести на субрахунку 941 “Витрати на дослідження та розробки” з відкриттям аналітичних рахунків: 9411 “Профілактичні витрати на забезпечення якості” і 9412 “Оціночні витрати на контроль якості”. У кінці звітного періоду ці рахунки будуть закриватися рахунками витрат діяльності. Профілактичні витрати на утримання відділу управління якістю списуватимуться на рахунок 92 “Адміністративні витрати”, профілактичні витрати на стимулювання якості серед персоналу після попереднього розподілу між об’єктами будівництва – на рахунок 23 “Виробництво”. Оціночні витрати, що пов’язані з вхідним контролем будівельних матеріалів та ті, які забезпечують контроль у процесі будівництва, розподілятимуться між об’єктами будівництва й враховуватимуться на рахунку 23 “Виробництво”. Витрати на оцінку на стадії кінцевого приймального контролю пов’язані зі збутовою діяльністю і тому в загальній сумі списуватимуться на рахунок 93 “Витрати на збут”.
Ведення обліку втрат від браку в будівельній організації доцільно організувати за етапами будівельного процесу (підготовчий, безпосереднє будівництво, заключний) з відкриттям відповідних субрахунків. Назву рахунку 24 “Брак у виробництві” потрібно змінити на “Втрати від невідповідності якості” для кращого розкриття сутності господарських операцій, які на ньому відображаються. Загальну суму втрат від неякісного виконання робіт, які забезпечують будівельний процес, слід відносити до складу інших витрат операційної діяльності незалежно від джерела відшкодування, а суму відшкодувань винних осіб, що спричинили брак – до інших операційних доходів.
Облік взаємовідносин генпідрядних і субпідрядних організацій і облік витрат на утримання й експлуатацію будівельних машин і механізмів слід вести з урахуванням принципу нарахування й відповідності доходів і витрат, а також з одночасним окремим відображенням чистого доходу та податкових зобов’язань за цими господарськими операціями.
Для забезпечення можливості здійснення планування, обліку й контролю за використанням коштів відповідно до затвердженого кошторису доцільно витрати з експлуатації будівельних машин і механізмів та загальновиробничі витрати враховувати окремо на відповідних субрахунках до рахунку 91 “Загальновиробничі витрати”. При цьому перші доцільно розподіляти між об’єктами будівництва згідно з коефіцієнтами, встановленими державними будівельними нормами, а останні – відповідно до обраної бази розподілу на рівні виробничих структурних підрозділів будівельної організації. Вибір бази розподілу загальновиробничих витрат у розрізі структурних виробничих підрозділів будівельної організації повинен забезпечувати тісний взаємозв’язок базових параметрів із витратами, для розподілу яких вони призначені.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Ягмур К.А. Напрямки удосконалення методики обліку затрат на виробництво продукції. // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. Вип. 16, т. ІІІ. / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – С. 101-106.
Ягмур К.А. Удосконалення методики обліку та розподілу загальновиробничих витрат / Ягмур К.А., Рассулова Н.В. // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. Вип. 17, т.ІІІ. / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – С. 75-80. – Особистий внесок здобувача – пропозиції щодо вдосконалення обліку та розподілу загальновиробничих витрат.
Ягмур К.А. Еволюція категорії витрати на виробництво // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. Вип. 19, т. ІІІ. / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 134-140.
Ягмур К.А. Класифікація витрат в будівельних організаціях // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. Вип. 209: В 4т Том 1. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2005. – С.75-82.
Ягмур К.А. Облік витрат на виробництво в будівельних організаціях: проблеми та шляхи їх вирішення // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. Вип. 21, т. ІІІ. / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – С. 317-323.
Ягмур К.А. Організація обліку витрат на виробництво за центрами відповідальності в будівельних підприємствах // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблему розвитку: зб. наук. пр. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2007. – С. 330-336.
Ягмур К.А. Методика обліку прямих витрат на виробництво в будівельних організаціях // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. Вип. 23, т. ІІ. / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2007. – С. 414-420.
Статті в інших виданнях:
Ягмур Е.А. Роль учета затрат на производство в принятии управленческих решений // Экономика и эффективность организации производства: сб. науч. трудов по итогам международной научно-технической конференции. Выпуск 5. – Брянск: БГИТА, 2006. – C. 257-260.
Ягмур Е.А. Учет затрат, обеспечивающих функционирование системы управления качеством продукции (товаров, работ, услуг) // Тенденции развития мировой торговли в XXI веке: сб. науч. трудов по матеріалам II международной научно-практической конференции. – Пермь: РГТЭУ, 2007. – С. 343-350.
Тези доповідей:
Ягмур К.А. Методика розподілу загальновиробничих витрат в будівельних організаціях // Динаміка наукових досліджень – 2005: праці міжнарод. наук.-практ. конф. / Дніпропетровськ, “Наука і освіта”, 2005. – т.14 “Облік та аудит”. – С. 49-52.
Ягмур К.А. Удосконалення методики обліку загальновиробничих витрат / Ягмур К.А., Рассулова Н.В. // М.І. Туган - Барановский – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації: праці міжнарод. наук.-практ. конф. / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – т. ІІІ. – С. 85-87. – Особистий внесок здобувача – розробка рекомендацій з удосконалення обліку загальновиробничих витрат.
Ягмур К.А. Проблемні аспекти обліку витрат на виробництво в будівельних організаціях // Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти: праці міжнарод. наук.-практ. конф. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006. – Ч. 1. – С. 175-177.
Ягмур К.А. Облікова політика як інструмент керування бізнесом // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи: праці міжнарод. наук.-практ. конф. – Київ: ННЦ ІАЕ, 2006. – С. 182-183.
Ягмур К.А. Внутрішня управлінська звітність центрів відповідальності у будівельних організаціях / Ягмур К.А., Ягмур А.А. // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи: праці міжвуз. наук. конф. – Київ: ДАСОА Держкомстату України, 2007. – C. 140-144. – Особистий внесок здобувача – розробка системи управлінської звітності за центрами відповідальності.
Ягмур К.А. Методичні питання обліку виробничих витрат у будівельних організаціях // Стан, проблеми обліку, контролю і аналізу в умовах транзитивної економіки: праці міжнарод. наук.-практ. конф. – Донецьк, ДонНУЕТ, 2007. – С. 131-135.