Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Король Світлана Яківна. Облік в управлінні основною діяльністю готелю: дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Король С.Я. Облік в управлінні основною діяльністю готелю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2003.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню методології та організації обліку витрат і доходів основної діяльності підприємств готельної індустрії. Проведено аналіз стану галузі, організаційно-виробничих особливостей діяльності підприємств і характеру готельних послуг. Визначено мету, основні задачі та завдання з управління готелем, роль бухгалтерського обліку в їх вирішенні. Дано оцінку існуючої організації та методології обліку господарської діяльності готелю.

Запропоновано класифікацію витрат і доходів основної діяльності готелю, галузеву номенклатуру статей калькуляції, критерії визначення витрат, що включаються до собівартості готельних послуг, і непродуктивних витрат. Розроблено пропозиції щодо удосконалення обліку, які містять алгоритм організації обліку, рекомендації з розробки структури рахунків синтетичного й аналітичного обліку, форми аналітичних відомостей.

Розглянуто пропозиції з удосконалення калькулювання собівартості готельних послуг та аналізу доходів, витрат і обсягу реалізації послуг для визначення точки беззбитковості, розрахунку планових показників та оцінки результатів діяльності готелю.

Основні результати наукових розробок знайшли впровадження в готелях м. Києва.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми щодо методології обліку витрат, доходів і фінансових результатів основної діяльності готелю. За результатами проведеного дослідження пропонується ряд наукових висновків і рекомендацій, зміст яких полягає в наступному:

  1. Удосконалення методології обліку та аналізу основної діяльності готелю відповідає задачі створення необхідної інформаційної бази для прийняття управлінських рішень, спрямованих на оптимізацію прибутку підприємства.

  2. Оскільки важливою умовою побудови бухгалтерського обліку певного об’єкту дослідження є визначення категорійного апарату, було уточнено зміст понять “готель” і “готельне господарство”, “готельна послуга” й “готельний продукт”, дано характеристику основної діяльності готелю.

  3. На основі комплексного аналізу та систематизації найбільш суттєвих організаційних, технологічних і виробничих аспектів основної діяльності готелю вперше було розроблено номенклатуру ознак класифікації витрат готелю, запропоновано оптимальний склад статей калькуляції для обліку і аналізу витрат, що пов’язані з виробництвом і реалізацією готельних послуг. Це дозволило розробити організаційну модель обліку витрат, визначння фінансового результату та калькулювання собівартості послуг.

  4. Вперше обґрунтовано критерії визначення та методику обліку непродуктивних витрат, яка передбачає покриття таких витрат за рахунок чистого доходу готелю. Такий підхід спрямований на оптимізацію використання номерного фонду і підвищити точність розрахунку собівартості готельних послуг.

  5. Для підвищення точності розрахунку фінансового результату за видами діяльності та калькулювання собівартості готельних послуг було удосконалено принципи розподілу експлуатаційних витрат за видами операційної діяльності на основі їх попереднього групування за центрами витрат.

  6. Розроблено концептуальну модель організації обліку та управління виробничими витратами готелю, яка дозволяє оптимізувати облік прямих витрат, розподіл непрямих виробничих витрат, підвищити рівень інформаційного забезпечення та оперативності управління витратами готелю. Такий підхід є основою розгорнутого аналізу витрат основної діяльності готелю за центрами витрат, статтями калькуляції та відхиленням від планових показників.

  7. Оскільки на практиці не вироблені єдині підходи щодо ідентифікації доходів реалізації готельних послуг, у відповідності до національних стандартів були уточнені критеріїв визнання, визначення розміру та відображення в обліку доходів основної діяльності готелю; розроблена система субрахунків і аналітичних рахунків, удосконалені форми аналітичних відомостей до журналу обліку доходів.

  8. На основі системного підходу удосконалено методику калькулювання собівартості готельних послуг, у тому числі розроблено номенклатуру статей калькуляції, методики віднесення прямих витрат на окремі об’єкти обліку, розподілу непрямих витрат на об’єкти калькулювання, розрахунку маржінальної, виробничої та повної собівартості одиниці послуг на основі застосування системи якісних коефіцієнтів. Розроблено економіко-математичний апарат розрахунку собівартості послуг за видами номерів, форми калькуляційних і допоміжних відомостей. Впровадження даних рекомендацій дозволить оптимізувати цінову політику готелю.

  9. З метою удосконалення оцінки ефективності роботи готелю, що базується на показниках діяльності підприємства в цілому або за видами діяльності, вперше пропонується здійснювати СVP-аналіз за видами номерів готелю. Розроблено систему алгоритмів і аналітичні відомості для визначення точки беззбитковості, планових показників діяльності готелю, контролю та аналізу покриття фактичних витрат, розрахунку цін за видами номерів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Король С.Я. Облік як інформаційна база управління основною діяльністю готелю // Наук. зап.: Зб. наук. пр. – Тернопіль: Екон. думка, 2001. – с. 131–132.

  2. Король С. Особливості організації та ведення бухгалтерського обліку підприємствами готельної індустрії // Вісн. податк. служби України. – 2001. – № 37. – с. 36–48.

  3. Король С. Структура витрат основної діяльності готелю (бухгалтерський та податковий підхід) // Вісн. податк. служби України. – 2001. – № 45. – с. 47–50.

  4. Король С. Класифікація витрат у системі управління основною діяльністю готелю. // Вісн. Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. – 2002. – № 2. – с. 82–91.

  5. Король С. Використання прийомів CVP-аналізу в управлінні діяльністю готелю. // Вісн. Київ. нац. торг.-екон. ун-ту. – 2002. – № 4. – с. 74–81.

В інших виданнях:

  1. Король С. 6 вопросов о гостиничном сборе. // Дебет-Кредит. – 2002. – № 32–33. – с. 19–20.

  2. Король С. Учет расходов на предприятиях, предоставляющих гостиничные услуги: В 3 ч. // Дебет–Кредит. – 2002. – № 34. – с. 35–39.; № 35. – с. 33–38; № 37. – с. 37–40.

  1. Король С. Организация учета доходов в гостинице. // Бухгалтерия. Налоги. Бизнес. – 2002. – № 38. – с. 36–40.