Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Чумак Оксана Володимирівна. Облік та аналіз собівартості продукції в підприємствах ресторанного господарства : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Чумак О.В. Облік та аналіз собівартості продукції в підприємствах ресторанного господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2006.

Роботу присвячено теоретичному обґрунтуванню та розробці наукових і практичних рекомендацій щодо вдосконалення обліку і аналізу собівартості продукції на підприємствах ресторанного господарства.

Досліджено економічну сутність категорії „собівартість” в обліковому процесі та доведено необхідність її обчислення на підприємствах ресторанного господарства згідно з П(С)БО. Визначено класифікацію витрат та елементи методів обліку витрат, найбільш притаманні для досліджуваних підприємств.

Запропоновано методичні рекомендації стосовно обліку витрат та формування собівартості продукції шляхом впровадження принципів національних стандартів та методу „АВС”. Визначено напрями вдосконалення обліку собівартості продукції за умов автоматизованої системи обробки інформації.

Побудовано модель, яка кількісно характеризує вплив основних факторів на рівень витрат операційної діяльності, визначено резерви його зменшення та прогнозну величину. Адаптовано інформаційну базу для визначення беззбиткового обсягу продукції власного виробництва на підприємствах ресторанного господарства з метою управління асортиментною політикою.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, яке виявляється в розробці науково-обґрунтованих методичних рекомендацій щодо удосконалення обліку та аналізу собівартості продукції на підприємствах ресторанного господарства. Основні наукові та практичні результати проведеного дисертаційного дослідження полягають у наступному.

  1. Визначено економічний зміст собівартості в сучасному обліковому процесі. Акцентовано, що сьогодні до складу скороченої та повної собівартості відносять тільки витрати, пов’язані із здійсненням процесу виробництва. Обґрунтовано необхідність розрахунку виробничої собівартості продукції власного виробництва на підприємствах ресторанного господарства.

  2. Теоретично обґрунтовано і систематизовано класифікацію витрат, як базису формування собівартості для цілей обліку і аналізу. Для підприємств ресторанного господарства рекомендовано використовувати класифікацію витрат за трьома основними напрямками: для визначення собівартості продукції та формування фінансового результату; за видами господарської діяльності; для прийняття управлінських рішень. Таке групування сприяє підвищенню інформативності процесу обліку та аналізу витрат і собівартості продукції.

  3. Обґрунтовано вибір найбільш прийнятних елементів методів обліку затрат (нормативного, попроцесного, „директ-костинг”), які враховують галузеві особливості, для застосування на підприємствах ресторанного господарства. Використання обраних елементів дозволяє аргументовано здійснювати формування собівартості продукції власного виробництва.

  4. Обґрунтовано і доведено до практичної реалізації методичні рекомендації щодо удосконалення процесу обліку витрат, а саме синтезувати всі витрати виробництва на калькуляційному рахунку 23 “Виробництво” (відповідно до його економічного змісту) та використовувати рахунок 91 “Загальновиробничі витрати” для відображення витрат, що забезпечують процес виробництва. Такий підхід забезпечує достатньою інформацією процес розрахунку собівартості продукції.

  5. Ґрунтуючись на принципах П(С)БО 16 “Витрати”, розроблено принципово нову модель обліку і калькулювання собівартості продукції на підприємствах ресторанного господарства, в якій до складу виробничої собівартості продукції входять затрати на сировину поряд з розподіленими загальновиробничими витратами. Запропоновано алгоритм розподілу загальновиробничих витрат із використанням функціонального підходу (метод „АВС”), при якому застосовують декілька баз розподілу. Це дозволяє обчислити собівартість продукції з більш точним віднесенням витрат до виробів порівняно з діючими принципами.

  6. Адаптовано запропоновану інформаційну базу обліку собівартості для визначення беззбиткового обсягу виробництва конкретного виду продукції та рівень його рентабельності на підприємствах ресторанного господарства методом операційного аналізу, що сприяє удосконаленню управління асортиментною політикою. Такі рекомендації впроваджено на підприємствах галузі і одержано позитивну оцінку фахівців.

  7. Визначено резерви зниження та прогнозні показники рівня витрат операційної діяльності досліджуваних підприємств ресторанного господарства з використанням процедури економіко-математичного моделювання. Встановлено кількісний вплив на рівень витрат операційної діяльності включених до моделі факторів (факторів структури продукції й працівників підприємства, ефективності використання праці й основного капіталу, питомої ваги постійних витрат).

  1. Впровадження результатів основних науково-методичних розробок у практичну діяльність досліджуваних підприємств сприяло підвищенню ефективності управління витратами при формуванні собівартості.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Черникова И.Б., Кирильева Л.А., Чумак О.В. Влияние системы «АВС» на эффективное управление затратами // Коммунальное хозяйство городов: Сб. науч. тр. Серия: Экономические науки. – Вып. 34. – К.: „Техніка”, 2001, - С. 194-197 (здобувачеві належить з’ясування переваг застосування системи обліку витрат „АВС” порівняно з іншими, які ґрунтуються на показниках обсягу виробництва).

2. Чумак О.В. Удосконалення методики обліку витрат операційної діяльності в підприємствах харчування // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 131. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 159-163.

3. Чумак О.В. Принципи калькулювання собівартості продукції в підприємствах харчування // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. – Ч.2. – Харків: ХДУХТ, 2002. – С. 151-155.

4. Чумак О.В. Сутність і методика системи функціонального обліку витрат та калькулювання собівартості продукції в підприємствах харчування // Вісник технологічного університету Поділля. Серія: Економічні науки. – 2003. – №5. – Ч. 2, Т. 1. – С.155-158.

5. Оспіщев В.І., Чумак О.В. Оцінка та класифікація сучасних методів обліку і калькулювання собівартості продукції //Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр.Ч.2. – Харків: ХДУХТ, 2003. – С. 174-180 (здобувачеві належить оцінка сучасних методів обліку витрат і калькулювання собівартості продукції та класифіковано їх залежно від точності розподілу накладних витрат).

6. Чумак О.В. Прогнозування рівня витрат операційної діяльності в підприємствах громадського харчування //Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 193. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т.IV. – С. 947 -953.

7. Оспіщев В.І., Чумак О.В. Формування асортименту в підприємствах харчування на підставі управління витратами //Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. – Ч.2.– Харків: ХДУХТ, 2004. – Т. 1. – С. 103-110 (здобувачеві належіть адаптація інформаційної бази для визначення беззбиткового обсягу виробництва продукції).

В інших виданнях:

8. Чумак О.В. Анализ безубыточности производства продукции предприятий питания // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. - Ч.2. – Харків: ХДАТОХ, 2002.– С. 100-106.

Тези наукових конференцій:

9. Чумак О.В. Облік витрат за складовими частинами товарообігу в підприємствах харчування // Україна наукова 2002: Матеріали Другої всеукраїнської науково-практичної конференції (10-24 травня 2002 р.) – Том 8. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 31-33.

10. Чумак О.В. Развитие калькулирования себестоимости в предприятиях питания // “Стратегічні напрямки розвитку підприємств харчових виробництв і торгівлі”: Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції, присвяченої 35 річчю академії (24 жовтня 2003 р.) – Харків: ХДАТОХ, 2003. – С. 315-317.

11. Чумак О.В. Про метод та об’єкт обліку і калькулювання продукції // “Управлінські та технологічні аспекти розвитку підприємств харчування та торгівлі”: Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції, присвяченої 65-річчю з дня народження доктора техн. наук, проф., члена-кореспондента ВАСГНІЛ Беляєва М.І. (19 листопада 2003 р.) – Харків: ХДУХТ. – 2003. – С. 386-388.