Мазіна Олександра Іванівна. Облік та аналіз фінансового результату в управлінні суб'єктами малого підприємництва : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.
Анотація до роботи:
Мазіна О.І. Облік та аналіз фінансового результату в управлінні суб’єктами малого підприємництва. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності).– Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2007.
У дисертації проведено дослідження особливостей обліку та відображення фінансового результату суб’єктів малого підприємництва як сегмента ринкової економіки. Розкрито тенденції розвитку малого підприємництва в Україні, виявлено недоліки обліку та відображення фінансового результату за спрощеною системою обліку та звітності, розроблено практичні рекомендації щодо удосконалення обліку та відображення у звітності фінансових результатів з метою ефективного управління. Запропоновано: алгоритми управління затратами та доходами СМП як основними складовими фінансового результату; модифіковану форму Звіту про фінансові результати СМП для ефективного оперативного управління; методику інформаційного забезпечення управління та прогнозування фінансового результату шляхом математичного моделювання з використанням кореляційно-регресійного аналізу.
У дисертації проведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає у обґрунтуванні теоретичних положень і розробці практичних рекомендацій з удосконалення обліку і аналізу як засобу удосконалення інформаційного забезпечення процесу управління фінансовим результатом суб’єкта малого підприємництва. Основні висновки, що підтверджують результати проведеного дослідження, такі:
Розбіжності у трактуванні поняття “суб’єкт малого підприємництва” та критеріїв його оцінки у чинних законодавчих актах призводять до ускладнення процесу успішного розвитку таких суб’єктів господарської діяльності та ефективного управління ними. У зв’язку з цим, у роботі запропоновано: у Господарському кодексі України встановити визначення терміна “суб’єкт малого підприємництва – це суб’єкт господарювання, що займається підприємницькою діяльністю, у якого показники кількості працюючих та обсяги річного валового доходу відповідають критеріям малого підприємства, встановленим ст.63 даного Кодексу”; у законодавчих актах, якими регулюється діяльність СМП встановити єдиний критерій валового доходу як “валовий дохід від продажу товарів (робіт, послуг), що не перевищує 500 тисяч євро”.
Дослідження розвитку малого підприємництва в Україні дозволили розкрити негативні тенденції, що виявляються у зниженні динаміки кількості СМП, зменшенні середньорічної кількості найманих працівників у розрахунку на одне підприємство, незначній (менше 10%) їх частці у ВВП, збитковості в господарській діяльності значної частини (більше 30%) суб’єктів малого підприємництва. Така ситуація свідчить про недосконалість інформаційного забезпечення управління суб’єктами малого підприємництва як на макро- так і на мікрорівніях.
Виявлені недоліки у формуванні фінансового результату суб’єктів малого підприємництва, що пов’язані з недосконалістю чинної методики, призводять до порушення основних принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Такими недоліками є: відсутність чіткого механізму коригування фінансового результату на суму залишку незавершеного виробництва і готової продукції, що спричиняє завищення витрат та заниження чистого прибутку; відображення податку на прибуток у сумі поточного податку на прибуток, що призводить до зменшення чистого прибутку; відокремлене групування статей доходів та витрат, що не забезпечує визначення фінансового результату від основної та інших видів діяльності. Для усунення цих недоліків необхідно:
для формування показника “Збільшення (зменшення) залишків незавершеного виробництва і готової продукції” необхідно здійснювати розрахунок чистої вартості реалізації готової продукції;
для зменшення ризику недостовірного відображення чистого прибутку (збитку) здійснювати коригування показника поточного податку на прибуток на відстрочені податкові активи та відстрочені податкові зобов’язання.
Дослідження показали, що чинні підходи до обліку та відображення у фінансовій звітності фінансового результату СМП унеможливлюють ефективне управління ним. Для формування інформаційного забезпечення та здійсненняпоточного управління фінансовим результатом суб'єкта малого підприємництва запропоновано використання кількох модифікацій форми 2-м “Звіт про фінансові результати”. В одній модифікації здійснюється порівняння не тільки доходів та витрат (вертикальний вектор), а й планових показників з фактичними на певну дату (горизонтальний вектор). Інша модифікація цієї форми, розробленої автором у програмі MICROSOFT EXСEL, забезпечує оперативний контроль точки беззбитковості, точки покриття І, точки покриття ІІ та оперативне реагування на відхилення від запланованих показників доходів, витрат та прибутку.
Чинна методика обліку та відображення витрат та доходів СМП не надають дієвої інформації внутрішнім користувачам для здійснення ефективного управління ними, як основними факторами формування фінансового результату. З метою ефективного контролю та управління витратами підприємства запропоновано новий підхід на основі застосування алгоритму розподілу їх за місцями виникнення та за обсягами діяльності, що реалізується у програмі MICROSOFT EXСEL. З метою управління доходами підприємства видами діяльності.
Вітчизняний та зарубіжний досвід щодо методики економічного аналізу фінансового результату свідчить, що сучасними напрямами економічного аналізу є прогнозний та стратегічний види аналізу. З метою проведення прогнозного аналізу фінансового результату суб’єкта малого підприємництва запропоновано методику використання кореляційно-регресійного аналізу та можливостей сучасної комп’ютерної техніки для математичного моделювання, що дозволить визначити поведінку фінансового результату у майбутньому.
Для забезпечення ефективного управління фінансовим результатом СМП, що надають послуги інформатизації, запропоновано його математичне моделювання. Шляхом використання кореляційно-регресійного аналізу та базуючись на фактичних даних показників фінансової звітності СМП за 1998–2006 рр., сформовано, досліджено та запропоновано до використання три економіко-математичні моделі фінансового результату:
– трифакторну економіко-математичну модель чистого прибутку, де факторами є абсолютні показники форми 2-м “Звіт про фінансові результати” за вказаний період такі, як: “Дохід” – рядок 030 форми 2-м; “Основні витрати” – сума рядків: 090 “Матеріальні затрати”, 100 “Витрати на оплату праці», 110 “Відрахування на соціальні заходи», 120 “Амортизація”; Інші операційні витрати” - показник рядка 130 “Інші операційні витрати”.
– трифакторну та двофакторну економіко-математичні моделі операційного прибутку з використанням абсолютних і відносних факторів таких, як: “Чистий дохід” - показник рядка 030 форми 2-м; “ЕР” (ефективність використання ресурсів підприємства) як співвідношення показника чистого доходу (рядок 030) до суми операційних витрат (рядки 090 “Матеріальні затрати”, 100 “Витрати на оплату праці”, 110 “Відрахування на соціальні заходи”, 120 “Амортизація”, 130 “Інші операційні витрати” за вийнятком рядка 131 у випадку, якщо підприємство є платником єдиного податку; “ПП” (продуктивність праці) як співвідношення показника чистого доходу (рядок 030) та витрат на оплату праці (рядок 100 “Витрати на оплату праці” та р.110 “Відрахування на соціальні заходи”).
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Мазіна О.І. Формування фінансової звітності суб'єктів малого підприємництва// Наук. вісн. Держ. акад. статистики, обліку та аудиту.– 2004.– №4(5). – С. 42-47.
Мазіна О.І. Функція єдиного податку в розвитку малого підприємництва на Україні// Наук. зб. Львів. нац. ун-ту. “Формування ринкової економіки в Україні”. – Вип. 15. – Т.1, 2005.– С. 240-246.
Мазіна О.І. Фінансові результати суб'єктів малого підприємництва: проблеми формування та відображення// Наук.пр. Кіровоград. нац. техн. ун-ту.: Сер. “Екон. Науки”.– Вип. 7.– Ч.1: Кіровоград, 2005.– С. 375-382.
Мазіна О.І. Облік та контроль фінансового результату суб’єктів малого підприємництва// Вісн. Криворіз.екон. ін-т.–КНЕУ.– 2005 – №4. – С. 84-88.
Мазіна О.І. Принципи фінансової звітності та їх вплив на відображення результатів господарської діяльності суб'єктів малого підприємництва// Вісн. ЖДТУ: Сер. “Екон. науки”,– 2005.– №3 (33). –С. 113-117.
Мазіна О.І. Значення економіко-математичних методів у прогнозуванні фінансового результату суб’єктів малого підприємництва//Вісн. Нац. ун-ту. водного господарства та природокористування.–Вип. 4(36):Сер. “Економіка”. –Ч.3, 2005.–С.260-268.
Дослідження факторів при побудові математичної моделі фінансового результату суб’єкта малого підприємництва//Наук. пр.Кіровоград. нац. техн. ун-ту.: Сер.”Екон. науки”// Зб. наук.пр.– Вип. 7.–Ч.1, 2006.–С.375-382.
В інших виданнях
Мазіна О.І. Податок на прибуток у фінансовому звіті суб'єкта малого підприємництва// Зб. матеріалів міжнар. наук.– практ. конф. "Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства": ТАНГ, 2004 . – С.188-191.
Мазіна О.І. Розвиток малого підприємництва в Україні: економіко- статистичний аспект// Зб. текстів доповідей ІІ наук.-практ. конф. з нагоди Дня працівника статистики "Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи": ДАСОА, 2004 р.– С.220-227.
Мазіна О.І. Облік та контроль фінансових результатів суб'єктів малого підприємництва// Матеріали Першої Всеукр. наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю".–Кривий Ріг, 2005.–С.185-186.
Мазіна О.І. Фінансова звітність суб'єкта малого підприємництва// Міжнар.наук.практ. конф. 20-22 квіт. 2005 р.: Тези доповідей. – Ч. 2., – КНТЕУ: К., 2005 р. – С.65-68.
Мазіна О.І. Інформаційне забезпечення системи контролінгу фінансових результатів суб'єктів малого підприємництва//Проблеми економіки України: Зб. наук.пр.: – Вип. 10.– ТДЕУ, 2005 р.– С.71-78.
Мазіна О.І. Прогнозний аналіз в управлінні прибутком суб'єкта малого підприємництва// Вчені зап. Харків. ін-ту управління.–Харків, 2005. – С.75-79
Мазіна О.І. Управління фінансовим результатом суб'єктів малого підприємництва. Зб. доп. “Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи”. – ДАСОА, 2006. – С. 114-116.
Мазіна О.І. Аналіз беззбитковості у прогнозуванні прибутку суб'єкта малого підприємництва// Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти”. – Полтава: ПУСКУ, 2006.– Ч.2 – С. 46–-47.
Мазина А.И. Прогнозирование прибыли субьектом малого предпринимательства// Материалы Междунар. науч.-практ. конф., посвященной 175-летию потребительской кооперации России и 50-летию СибУПК. г.Новосибирск, 7-8 апр. 2006. – С.30-31.
Мазина А.И. Управление прибылью субъекта малого предпринимательства// Материалы VII науч.-практ. конф. “Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условия рыночной экономики”. Крымский институт бизнеса. Симферополь. – Т. II. – С.59-60.
Мазіна О.І. Математичне моделювання у прогнозуванні прибутку суб’єктів малого підприємництва//Материалы науч.-практ. конф. “Развитие инновационной культуры общества: проблемы и перспективы”// Крым. ин-т бизнеса. 24 нояб. 2006, – Сімферополь. – С.102 – 105
Мазіна О.І. Вибір факторів математичної моделі прибутку суб’єктів малого підприємництва. Зб.доп. Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи.– ДАСОА, 2007. – С.102–105
Мазіна О.І. Моделювання у плануванні результатів діяльності підприємства// Материалы Междун. науч.-практ. конф. “Эффективность бизнеса в условиях трансформационной экономики”. – Симферополь, 2007. – С.115-120.
Мазіна О.І. Трансформація звітності суб’єктів малого підприємництва // Матеріали ІІ наук.-практ. конф. “Розвиток інноваційної культури суспільства: проблеми та перспективи”. – Ялта, 2007. – С.131-135.
Управлінський облік: Навч. посіб. / Л.В. Нападовська, О.А. Бакурова, В.М.Горностаєва та ін. За заг. редакцією Л.В. Нападовської. –К.:Київ.нац.торг.-екон.ун-т, 2006. – 346 с. (особисто 2,1 д.а.).