379. Кондрюк Леся Василівна. Облік оперативної оренди в сільському господарстві України: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Кондрюк Л.В. Облік оперативної оренди в сільському господарстві України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, 2004.
Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням обліку та контролю оперативної оренди в сільськогосподарських підприємствах України. Об’єктом дослідження обрано облік оперативної оренди землі та майна в сільськогосподарських формуваннях Чернівецької області, предметом – сукупність теоретичних, методичних і практичних питань обліку оперативної оренди.
Обґрунтовано і запропоновано шляхи удосконалення обліку та контролю оперативної оренди в умовах розвитку відносин власності в сільському господарстві України, які полягають в уточненні категорій “орендна операція” та “облік оренди”; обґрунтуванні пропозиції класифікувати оренду на “оперативну” та “операційну”; доповненні принципів оренди і класифікаційних ознак орендної плати для реалізації функцій та потреб бухгалтерського обліку; визначенні етапів проведення робіт з обліку оренди; розробці первинних документів та загальної схеми документування обліку оперативної оренди землі та майна. Внесено пропозиції щодо порядку проведення контролю оперативної оренди об'єктів та створення АРМ обліку оперативної оренди в сільськогосподарських підприємствах України.
У дисертації наведено теоретичне, методичне та практичне узагальнення й запропоновано вирішення комплексу питань, пов’язаних з удосконаленням обліку та контролю оперативної оренди в сільськогосподарських підприємствах України, що дозволяє зробити наступні висновки:
Сучасний стан орендних відносин у сільському господарстві України значно відрізняється від існуючого в країнах з ринковою економікою. Здійснення орендних операцій за ПСБО 14 “Оренда” ускладнюється у зв'язку із продовженням оформлення правового статусу особливих об'єктів оренди в сільському господарстві: землі та майна, а також специфікою розвитку відносин власності. У зв'язку із цим зростає значення запровадження заходів, метою яких є формування якісної інформації, встановлення єдиних підходів до розрахунку показників оперативної оренди, уточнення умов і періодів її відображення у статистичній звітності, періодичного перегляду підходів до порядку обліку оренди.
Виходячи із того, що поняття “орендна операція” розглядається як операція з постановки та зняття з обліку об'єктів оренди, виникає необхідність застосування поняття, яким можна охопити комплекс операцій за договором оренди. У результаті автором пропонується розглядати “облік оренди” як сукупність господарських операцій, що підлягають системному обліковому відображенню виконання всіх умов договору оренди.
Дослідження економіко-правового змісту орендної операції виявляє необхідність посилення функції обліку “захисту майнових прав”. Встановлено, що передача правовідносин “володіння” та “користування” супроводжується для орендаря постановкою об'єкта на облік і відображенням його на позабалансовому рахунку, тим самим виконується юридична вимога щодо відображення операцій за договором оренди. Відповідно за умови передачі лише правомочності “користування” облік орендованого об'єкта в орендаря відсутній. На підставі цього запропоновано класифікувати у першому випадку оренду як “оперативну”, а у другому - як “операційну” із переліком ознак кожної. Це дозволить внести визначеність у систему господарських операцій з обліку оренди.
Виявлено потребу удосконалення побудови позабалансового рахунку з обліку оперативної оренди в орендаря з урахуванням юридичного аспекту, а саме необхідність відображення не лише кількості та вартості орендованих об’єктів, а й прав по використанню та зобов'язань щодо їх повернення.
Формулювання умов договору має визначальний характер у побудові обліку оренди. Тому для потреб бухгалтерського обліку переглянуто та доповнено економічну класифікацію орендної плати, а саме: за періодичністю сплати на поточні та авансові; за юридичним статусом суб'єктів оренди: на юридичних та фізичних осіб.
Результати оцінки практики обліку оперативної оренди в господарствах орендарів Чернівецької області вказують на необхідність удосконалення його нормативного та методичного забезпечення. Поряд із цим недостатній контроль за виконанням нормативно-правових положень та умов договору оренди зумовлює появу негативних процесів, а саме: відсутність форм документів з орендних операцій на позабалансових рахунках, заниження орендної плати, зниження якості інформації для формування статистичних узагальнень. Викривлення показників, що характеризують стан і виявляють тенденції розвитку орендних відносин, не дають змоги обґрунтувати подальший шлях розвитку оренди та відносин власності в сільському господарстві. У зв’язку із цим розроблено та запропоновано три етапи технології проведення робіт з обліку оперативної оренди, що дозволяє прослідкувати порядок формування відповідної інформації.
Залишається актуальним питання посилення контрольної функції та забезпечення достатньої аналітичності в обліку оперативної оренди. З цією метою розроблено загальну схему документального відображення оперативної оренди, яка складається із переліку відповідних форм документів і регістрів.
Для забезпечення обґрунтованого підходу при встановленні орендної плати між орендарем та орендодавцем пропонується створення спеціальних комісій при районних управліннях сільського господарства із кваліфікованих і наділених відповідними повноваженнями працівників.
В умовах підсилення впливу інформації на ефективність управлінських рішень автор пропонує оснастити робочі місця комп'ютерами з відповідним програмним забезпеченням. Пропозиції автора враховані при створенні АРМ з обліку оренди в ННЦ “Інститут аграрної економіки” УААН.
Публікації автора:
Статті в наукових фахових виданнях:
Проблеми орендних відносин в аграрному секторі економіки // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії “Аграрна наука –селу”. – 2001. – №9. – С.347–348. (0,12 др. арк.).
Відображення в обліку якісних змін орендованих сільськогосподарських ділянок // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії “Аграрна наука –селу”. – 2002. – №10. – С.184-187 (0,16 др. арк.).
Документування обліку операційної оренди в сільськогосподарських формуваннях України // Вісник Сумського національного аграрного університету. – 2004. – № 1(16). – С.54-58 (0,27 др. арк.).
Публікації в інших виданнях:
Орендні відносини в сільському господарстві: стан, шляхи розвитку // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія в двох томах. Т. 2.– К.: ІАЕ, 2001. – С.204–207, (0,16 др. арк.).
Конференції
Проблеми розрахунків за оренду земельних і майнових паїв // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. – К.: 2001.– С. 246–249, (0,14 др. арк.).
Аспекти обліку орендних операцій // Збірник наукових праць Луганського державного аграрного університету, Вид-во “Элтон”, 2002. – №14 (26).– С.230–234, (0,28 др. арк.).
Особливості відображення в обліку активів в оперативній та фінансовій оренді // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи: У двох томах. – Т.2 – К.: ІАЕ УААН, 2003. – С.232-234, (0,18 др. арк.).
Удосконалення документування обліку оренди в сільськогосподарських підприємствах України // Реформування обліку, звітності і аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. Ч. 2. К.: ІАЕ, 2003. – С.75–80, (0,26 др. арк.).