Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Осадча Юлія Миколаївна. Облік нерухомості в АПК: дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Інститут аграрної економіки УААН. - К., 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Осадча Ю.М. Облік нерухомості в АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Інститут аграрної економіки УААН, Київ, 2003.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним та практичним питанням обліку і контролю нерухомості. Об’єктом дослідження обрано господарські операції, що підлягають відображенню в бухгалтерському обліку підприємств агропромислового комплексу, предметом – сукупність теоретичних, методичних та практичних питань обліку об’єктів нерухомості.

Обґрунтовано і запропоновано рішення щодо удосконалення обліку та контролю нерухомості, які полягають в уточненні сутності категорії нерухомості, виділенні її складових, розробці форм первинних документів з обліку об’єктів нерухомості та уточненні порядку документооборту, визначенні елементів облікової політики в частині конкретизації етапів та організації процесу оцінки нерухомості, удосконаленні обліку капітальних інвестицій в об’єкти нерухомості, регістрів аналітичного обліку та звітності, зокрема звіту про фінансові результати та приміток до фінансової звітності. Надано пропозиції щодо методики проведення аудиту обліку та відображення в звітності об’єктів нерухомості.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення проблеми, що проявляється у дослідженні та розробці науково-методичних підходів і обґрунтованих рекомендацій з удосконалення обліку нерухомості як на рівні держави, так і на рівні окремих її власників. Загальні висновки, одержані в результаті дослідження, наступні:

1. На основі дослідження економічної природи нерухомості з’ясовано, що нерухомість – це частина основних засобів, що являє ділянку території землі з приналежними їй природними ресурсами, будівлями, спорудами, а також іншими об’єктами, які неможливо відокремити від нанесення їм суттєвої шкоди або знищення та строк експлуатації яких є довгостроковим. Таке визначення є універсальним для прикладних економічних наук.

2. З метою впорядкування обігу нерухомості та розвитку ринку нерухомості об’єкти нерухомості слід поділяти наступним чином: земельні ділянки, первинні об’єкти, вторинні об’єкти.

3. На підставі проведеного дослідження нерухомості як об’єкта бухгалтерського обліку уточнено класифікацію основних засобів залежно від тривалості їх обертання, а саме, за ознакою необоротності для землі та по мірі зменшення строків використання для решти об’єктів: об’єкти нерухомості та інші основні засоби. Подібна класифікація є більш ефективною для користувачів фінансової звітності при здійсненні ними оцінки фінансового стану підприємства, надає більш конкретизовану інформацію про об’єкти нерухомості та можливість приймати ефективні управлінські та інвестиційні рішення.

4. Розвиток ринкових відносин та активізація інвестиційної діяльності в Україні вимагають створення ефективного механізму державної реєстрації нерухомості та регулювання прав власності та операцій з нею. Зважаючи на недостатнє вирішення зазначеного питання, в роботі, по-перше, визначено конкретний перелік об’єктів державної реєстрації, по-друге, уточнено процедуру державної реєстрації прав на нерухоме майно і контролю за її проведенням, по-третє, запропоновано у складі закладу з реєстрації нерухомості створити окремий підрозділ, який би займався реєстрацією нерухомості АПК з метою забезпечення особливого статусу та формування інформації щодо неї як важливої складової національного багатства країни. Такі заходи дозволять спростити процедуру прийняття на облік та проведення операцій з нерухомістю її власниками.

5. В результаті дослідження, враховуючи специфічні ознаки об’єктів нерухомості та сучасні потреби в інформації щодо них, розроблено форми первинних документів, а саме: картка-акт обліку об’єктів нерухомості, інвентарна картка обліку земельних ділянок, розрахунок амортизації об’єктів нерухомості, які містять вичерпну інформацію для облікового процесу об’єктів нерухомості. Також, зважаючи на значимість технічної та правовстановлюючої документації для об’єктів нерухомості, запропоновано порядок зберігання таких документів на підприємствах.

6. Удосконалення обліку нерухомості в сучасних умовах залежить від достовірності її оцінки. Тому суттєвим елементом облікової політики підприємства має стати вибір та обґрунтування підходів щодо оцінки нерухомості. Проведення оцінки об’єктів нерухомості на підприємстві пропонується здійснювати або шляхом комісії з оцінки за участю фахівців з маркетингу, технологій тощо, або шляхом залучення незалежної організації з оцінки (незалежного оцінювача).

7. Напрямами удосконалення бухгалтерського обліку нерухомості, що визначені в дисертаційній роботі, є: конкретизація бухгалтерських рахунків для проведення операцій з обліку капітальних інвестицій в об’єкти нерухомості, виділення субрахунків для накопичення інформації про забезпечення майбутнього фінансування капітального будівництва, придбання об’єктів нерухомості та проведення поліпшень і витрат щодо них, уточнення схем кореспонденції рахунків по операціях проведення переоцінки, безоплатної передачі та реалізації об’єктів нерухомості

8. Внесені рекомендації з обліку об’єктів нерухомості зумовили вдосконалення облікових регістрів, а саме, відомості аналітичного обліку капітальних інвестицій, в якій у розділі капітальне будівництво об’єктів нерухомості витрати слід згрупувати за способами здійснення будівництва (підрядним і господарським), в межах яких витрати наводити за напрямками відтворювальної структури: нове будівництво, добудова і реконструкція, інші витрати.

Для впорядкування інформаційної системи показників фінансової звітності, що застосовуються в управлінні об’єктами нерухомості та інвестиційною діяльністю підприємств, внесено зміни до форми приміток до фінансової звітності в частині формування наступних даних: вартість об’єктів нерухомості, щодо яких існують передбачені діючим законодавством обмеження прав власності, які є предметом іпотеки, отримані в оренду. Також у Звіті про фінансові результати запропоновано відділити доходи і витрати, пов’язані з веденням інвестиційної діяльності, до якої належать операції з придбання чи реалізації об’єктів нерухомості, від фінансових операцій.

9. У зв’язку з тим, що теорія і організація контролю в частині вивчення достовірності і законності операцій з нерухомістю є недостатньо дослідженою, запропоновано його проводити за розробленою методикою (з використанням розроблених тестів вивчення системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю нерухомості, програми перевірки та робочих документів контролера), яка може бути використана як зовнішніми, так і внутрішніми контролерами для проведення перевірки на вимогу різних зацікавлених осіб та сприятиме ефективному проведенню контролю на підприємствах.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Шило Ю.М. Особливості обліку та оподаткування бартерних операцій // Вісник Харківського державного політехнічного університету. Збірка наукових праць. Випуск 122 (в 4 частинах). – 2000. – С.141-145 (0,23 друк. арк.).

  2. Шило Ю.М. Проблемні питання обліку основних засобів // Збірник наукових праць Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. – 2001. – С.68-73 (0,45 друк. арк.).

  3. Шило Ю.М. Порядок формування амортизаційної політики підприємств // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інституту». Збірка наукових праць. Випуск 24. – 2001. – С.164-168 (0,3 друк. арк.).

  4. Шило Ю.М. Особливості аудиторської перевірки товарообмінних операцій // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Випуск 54 . – 2001. – С.40-42 (0,17 друк. арк.).

  5. Шило Ю.М. Економічна природа нерухомості та особливості її функціонування в ринкових умовах // Економіка АПК. – 2003. - №3. – С.101-106 (0,46 друк. арк.).

  6. Шило Ю.М. Оцінка нерухомості як важливий елемент облікової політики підприємства // Збірник наукових праць Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. – 2002. – №4. – С. 195-199 (0,5 друк. арк.).

  7. Шило Ю.М. Облік капітальних інвестицій в об’єкти нерухомості // Економіка АПК. – 2003. - №4. – С.108-113 (0,45 друк. арк.).

Тези доповідей

  1. Шило Ю.М. Консервація основних засобів: бухгалтерський та податковий облік // Матеріали ІІ Всеукраїнській науково-практичної конференції “Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧДТУ, 2001. – С.201-212 (0,12 друк. арк.).

  2. Шило Ю.М.Облікова політика основних засобів в сучасних умовах господарювання // Труды III-ей международной научно-практической конференции «Исследование и оптимизация экономических процессов «Оптимум - 2001»». – Харьков: НТУ «ХПИ», 2001. – С.25-26 (0,07 друк. арк.).

  3. Шило Ю.М. Аспекти проведення переоцінки та індексації основних засобів в сучасних умовах господарювання // Збірник доповідей на міжнародній науковій конференції “Бухгалтерський облік та господарський контроль: минуле, сучасне, майбутнє”. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – С.313-317 (0,4друк. арк.).

  4. Шило Ю.М. Технологія оцінки об’єктів нерухомості та її значення в бухгалтерській обліковій системі // Матеріали І-ої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С.50-52 (0,09 друк. арк.).

  5. Шило Ю.М. Нерухомість як об’єкт ринкових відносин // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С.71-72 (0,09 друк. арк.).

  6. Шило Ю.М. Державний облік та контроль об’єктів нерухомості та операцій з ними // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів, магістрів та аспірантів “Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи”. – Харків, ХДТУСГ, 2003. – С.308-310 (0,13 друк. арк.).