Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Фірсова Надія Василівна. Облік і контроль торговельних витрат підприємств споживчої кооперації (на прикладі роздрібних торговельних підприємств) : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Фірсова Н.В. Облік і контроль торговельних витрат підприємств споживчої кооперації (на прикладі роздрібних торговельних підприємств). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ “Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана”. – Київ, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і організаційно-методичних аспектів обліку та контролю торговельних витрат підприємств системи споживчої кооперації України.

Уточнено сутність і зміст торговельних витрат як об’єктів обліку і контролю та визначено особливості їх формування в підприємствах торгівлі системи споживчої кооперації. Розвинуто методику фінансового обліку торговельних витрат та розроблено форми внутрішньовідомчої звітності, які складають у системі споживчої кооперації. Визначено основні напрями удосконалення управлінського обліку торговельних витрат, у тому числі із застосуванням інформаційних систем та комп’ютерних технологій. Надано рекомендації з удосконалення методики й організації внутрішньовідомчого і внутрішньогосподарського контролю, уточнено зміст суб’єктів такого контролю та підконтрольних суб’єктів і об’єктів та включення до їх складу бюджетів торговельних витрат.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає в дослідженні та розробці шляхів удосконалення методики й організації обліку та контролю торговельних витрат роздрібних торговельних підприємств системи споживчої кооперації України. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і дають можливість зробити такі висновки.

1. Ринкові умови господарювання підприємств споживчої кооперації обумовили зміну підходів до розуміння змісту й сутності торговельних витрат, рівень яких безпосередньо впливає на ефективність їх діяльності. Розкриття економічної сутності торговельних витрат має ґрунтуватися на формулюванні основних складових торговельного процесу з урахуванням альтернативності застосування економічних ресурсів у господарській діяльності та їх взаємозв’язку з витратами торговельного підприємства, виокремленні витрат обігу і витрат на товарозабезпечення, аналізі визначень торговельних витрат у різних економічних науках та встановленні моментів їх визнання в економічній теорії, бухгалтерському обліку і для цілей оподаткування.

2. Ефективне управління торговельними витратами неможливе без удосконалення їх класифікації з урахуванням різноманітних потреб планування, обліку, аналізу й контролю витрат. Систематизація ознак класифікації торговельних витрат має бути спрямованою на вирішення таких завдань: а) відображення логічного поділу витрат з огляду на можливість проведення їх повного і глибокого аналізу; б) організацію системи обліку та звітності для цілей ефективного управління витратами; в) визначення центрів персональної відповідальності за формуванням витрат в окремих підрозділах підприємства, тобто віднесення витрат на відповідні підрозділи, служби, функції або окремих осіб підприємства; г) прогнозування, планування і складання кошторису витрат на майбутній період з урахуванням особливостей діяльності підприємства; д) проведення безперервного контролю витрат на рівні підприємств торгівлі споживчої кооперації.

3. Облік і контроль торговельних витрат має здійснюватися із урахуванням особливостей технологічного процесу, організаційної структури, масштабів і специфіки діяльності підприємства та забезпечувати потреби його внутрішньогосподарських відносин. Серед об’єктів обліку витрат та калькулювання собівартості підприємств торгівлі у системі споживчої кооперації виокремлено: товарні групи; матеріально відповідальні особи; підрозділи та служби роздрібного торговельного підприємства; етапи торговельного процесу (товарозабезпечення, зберігання, збут товарів та управління підприємством).

4. Основну частку в складі торговельних витрат досліджуваних підприємств і організацій споживчої кооперації становлять прямі витрати, зокрема собівартість реалізованих товарів. Серед непрямих витрат найбільш вагомими є витрати на утримання матеріально-технічної бази торгівлі та адміністративні витрати. У цьому зв’язку потребують вирішення деякі проблеми обліку торговельних витрат, пов’язані із визначенням і розподілом сум транспортно-заготівельних витрат, отриманням даних про собівартість реалізованих товарів із форм внутрішньовідомчої звітності, уточненням номенклатури статей адміністративних витрат і витрат на збут та внесенням відповідних коректив до методики їх фінансового обліку.

5. З метою організації достовірного та своєчасного обліку витрат, пов’язаних з товарозабезпеченням і визначенням собівартості реалізованих товарів, розроблено форму “Звіту про собівартість реалізованих товарів” та запропоновано методику його складання у розрізі товарних груп, що дає можливість визначати витратомісткість кожної групи товарів, оскільки існуюча звітність такої інформації не несе. З огляду на те, що товари в підприємствах роздрібної торгівлі не тільки реалізуються, а й зберігаються, запропоновано витрати на зберігання товарів відображувати на відповідному субрахунку. Підприємствам Укоопспілки у “Звіті про фінансові результати” (форма №2) ці витрати доцільно відображувати окремим рядком.

6. Для цілей управлінського обліку та його взаємозв'язку з рахунками
фінансового обліку, запропоновано структуру субрахунків і аналітичних рахунків внутрішньогосподарського (управлінського) обліку торговельних витрат. Деталізація відомостей про торговельні витрати, яка стає можливою завдяки запровадженню в підприємствах споживчої кооперації рекомендованих рахунків, сприяє отриманню більш достовірної інформації про склад витрат (за місцями зберігання товарів та їх видами, статтями витрат і працівниками, що відповідають за їх формування). Крім того, з’являється можливість для акумулювання даних про витрати торговельної діяльності в розрізі центрів фінансової відповідальності на основі комп’ютеризації повного управлінського циклу і
запровадження єдиного програмного продукту з метою зведення інформації про торговельні витрати в системі споживчої кооперації по вертикалі.

7. Для задоволення потреб управління торговельними витратами та їх мінімізації удосконалено форми внутрішньовідомчої звітності “Звіт №1-ФП про фінансові результати” та “Звіт №2-ФП про витрати, пов’язані з реалізацією та управлінням у галузях діяльності” через розширення номенклатури статей витрат.

8. У складі системи контролю торговельних витрат у споживчій кооперації слід виділити такі елементи: підконтрольні об’єкти (торговельні витрати та/або інформація про них у системі обліку); підконтрольні суб’єкти (юридичні й фізичні особи, що обліковують і контролюють торговельні витрати або беруть участь у їх формуванні); суб’єкти контролю, що здійснюють контрольні дії (тобто операції порівняння реальних торговельних витрат та інформації про них в обліку з певними нормами для знаходження відхилень та їх коригування); зворотний зв’язок (заходи з регулювання) між суб’єктами контролю торговельних витрат і підконтрольними об’єктами та суб’єктами. Уточнено також предмет контролю торговельних витрат і ознаки його класифікації.

9. Внутрішній контроль щодо торговельних підприємств споживчої кооперації слід розділяти на внутрішньовідомчий та внутрішньогосподарський, який, у свою чергу, підрозділяють на види – адміністративний, бухгалтерський і бюджетний. Напрями вдосконалення окремих аспектів організації й методики внутрішньогосподарського контролю торговельних витрат на досліджуваних підприємствах споживчої кооперації мають враховувати, що різні види такого контролю відрізняються між собою суб’єктами контролю, а також складом підконтрольних об’єктів і суб’єктів та нормами контролю.

10. Функції контролю за виконанням бюджетів торговельних витрат у підприємствах споживчої кооперації доцільно покласти на спеціально створений підрозділ, до складу якого мають входити спеціалісти різних управлінь (відділів) споживспілок (фінансово-економічного, обліку і звітності, торговельного).

11. Важливе місце у системі споживчої кооперації посідає внутрішньовідомчий контроль. Виходячи із напрямів і специфіки проведення підрозділами Укоопспілки тематичних перевірок і ревізій на досліджуваних підприємствах роздрібної торгівлі розроблено рекомендації щодо вдосконалення методики документальної ревізії витрат на збут товарів і адміністративних витрат роздрібних підприємств споживчої кооперації. Сформульовано види найтиповіших порушень і висвітлено факти зловживань та проаналізовано їх вплив на відображення даних про торговельні витрати у бухгалтерському обліку й звітності підприємств споживчої кооперації.

12. Доведено, що організація служб внутрішнього аудиту в підприємствах та в організаціях споживчої кооперації має відповідати вимогам повноти, мінімуму витрат і максимуму ефекту, обґрунтовано доцільність їх створення при обласних та районних споживспілках і розроблено посадову інструкцію внутрішнього аудитора. За умови дотримання таких вимог до організації внутрішнього аудиту він набуде ознак ефективного елемента управління торговельними витратами у системі споживчої кооперації.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Деньга С. М., Фірсова Н. В. Еволюція торговельних витрат // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. праць. – Вип. 17. – Т. ІІ / Голов. ред. О. О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – С. 157–170 ( 0,6 друк. арк.). (Особистий внесок: досліджено відмінності у визначенні поняття торговельних витрат в економічній теорії та різних видах обліку: фінансовому, управлінському, податковому і стратегічному; виявлено тенденції в розвитку визначення категорії «витрати» (0,3 друк. арк)).

2. Фірсова Н. В. Удосконалення аналізу та планування витрат обігу в підприємствах торгівлі споживчої кооперації // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. – 2005. – № 1 (15). – Полтава: ПУСКУ, 2005. – С. 150–156 ( 0,5 друк. арк.).

3. Фірсова Н. В. Порядок обліку витрат обігу в підприємствах торгівлі споживчої кооперації та шляхи його удосконалення // Зб. наук. праць Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. Вип.7. – Ч. ІІ. – Кіровоград: КНТУ, 2005. – С. 455–460 (0,5 друк. арк.).

4. Верига Ю. А., Фірсова Н. В. Особливості фінансового обліку витрат в торговельних підприємствах споживчої кооперації // Фінанси, облік і аудит: Зб. наук. праць. Спецвипуск; відп. ред. В.Г. Лінник. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 105–112 (0,5 друк. арк.). (Особистий внесок: обґрунтовано перелік статей витрат, порядок їх формування та обліку в торговельних підприємствах; внесено пропозиції з розширення аналітичності обліку та посилення його контрольних функцій (0,4 друк. арк.)).

5. Фірсова Н.В. Удосконалення методики фінансового обліку витрат в підприємствах торгівлі споживчої кооперації // Зб. наук. праць Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. Вип. 10. – Ч. ІІ. – Кіровоград: КНТУ, 2006. – С. 296–297 (0,6 друк. арк.).

6. Фірсова Н.В. Суть торговельних витрат // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг: Зб. наук. праць; відповід. ред. О.І. Черевко. – Вип. 1(3). – Харків: Харківський державний університет харчування і торгівлі, 2006. – С. 374–379 (0,35 друк. арк.).

7. Фірсова Н.В. Класифікація контролю торговельних витрат та напрями її удосконалення // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Вип. 220. – Т. ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 865–873 (0,45 друк. арк.).

в інших виданнях:

8. Фірсова Н.В. Нормативне регулювання витрат обертання на підприємствах торгівлі споживчої кооперації // Матеріали науково-практичної конференції «Теорія і практика бухгалтерського обліку та аудиту: сучасний стан і напрями удосконалення». 26–27 листопада 2004 р. – Львів: Львівська політехніка, 2004. – С. 160–162 (0,15 друк. арк.).

9. Деньга С.М., Фірсова Н.В. Сутність і класифікація витрат // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «М. І. Туган - Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації» 20–21 січня 2005 р. / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Т.ІІІ. – С. 31–34. – 0,2 друк. арк. (Особистий внесок : розкрито економічну природу торговельних витрат, їх неоднорідність; визначено перспективні напрями дослідження цієї проблеми (0,1 друк. арк.)).

10. Фірсова Н. В. Особливості організації управлінського (внутрішньогоспо-

дарського) обліку витрат в підприємствах торгівлі споживчої кооперації // Зб. тез та текстів виступів на міжнародній науково-практичній конференції «Удосконалення інформаційного середовища прийняття рішень в обліку, аналізі та аудиті». Мукачеве 15–16 вересня 2005 р. – Мукачівський технологічний інститут, 2005. – С. 91–93 (0,2 друк. арк.).

11. Фирсова Н.В. Пути совершенствования учёта издержек обращения предприятий торговли потребительской кооперации // Актуальные проблемы учёта и финансов в организациях потребительской кооперации, других сферах и отраслях. Учет – аудит – МСФО. // Материалы международной науч.-практич. конференции, посвященной 175-летию потребительской кооперации России и 50-летию СибУПК. г. Новосибирск, 7–8 апреля 2006 г. Под ред. профессоров М. В. Лычагина и Л. А. Сипко. – Новосибирск: СибУПК, 2006. – С. 210–211 (0,15 друк. арк.).

12. Фирсова Н.В. Совершенствование учёта расходов предприятий торговли потребительской кооперации // Проблемы теории и практики учета, аудита, анализа и пути их решения: Материалы Всеукраинской науч.- метод. конференции. г. Севастополь. 3– 5 мая 2006 г., – Изд-во СевНТУ, 2006. – С. 72– 74 (0,2 друк. арк.).

13. Фірсова Н.В. Організація внутрішньогосподарського контролю за витратами обігу в підприємствах торгівлі споживчої кооперації // Матеріали Міжнародної наук.- практич. конференції «Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти». м. Полтава 16– 17 травня 2006 р. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006р. – Ч.2. – С. 84– 86 (0,15 друк. арк.).

14. Фірсова Н.В. Автоматизація бухгалтерського обліку витрат підприємств торгівлі споживчої кооперації // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. – Міжнародний зб. наук. праць. Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Вип./ 1(4) (присвячений V Міжнародній науковій конференції “Концепції розвитку бухгалтерської професії: теорія і практика”. м. Житомир 18–19 травня 2006 р.,) / Відп. ред. Ф.Ф.Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 230– 237 (0,5 друк. арк.).

15. Фірсова Н.В. Особливості організації системи внутрішнього контролю за витратами підприємств торгівлі споживчої кооперації // Організаційно-економічні інструменти розвитку інтеграційних процесів в агропромисловому виробництві: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. м. Тернопіль 18–19 травня 2006 р., Ч.2. – Тернопіль: ТДЕУ, ТІ АПВ УААН, 2006. – С. 246– 252 (0,35 друк. арк.).

16. Фірсова Н.В. Роль контролю витрат у господарській діяльності підприємств торгівлі споживчої кооперації // Проблеми та перспективи розвитку регіональної ринкової економіки: Зб. тез міжнародної наук.-практич. Конференції. м. Кременчук 11–13 травня 2007 р. – Кременчук: Кременчуцький інститут Дніпропетровського університету економіки та права, 2007. – С. 114– 116 (0,1 друк. арк.).