Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


256. Орлов Ігор Віталійович. Облік і контроль операцій з цінними паперами: теорія, методика, практика: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Орлов І.В. Облік і контроль операцій з цінними паперами: теорія, методика, практика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки”. – Київ, 2005.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням бухгалтерського обліку і внутрішньогосподарського контролю операцій з цінними паперами. Об’єктом дослідження виступають господарські операції з цінними паперами, що підлягають відображенню в системі бухгалтерського обліку, а предметом – комплекс теоретичних, методичних і практичних питань обліку та контролю операцій з цінними паперами.

Визначено сутність поняття “цінні папери” та запропоновано класифікацію цінних паперів для потреб бухгалтерського обліку; з’ясовано основні вимоги та порядок формування облікової політики за операціями з цінними паперами, визначено її основні елементи, розроблено моделі обліку операцій з цінним паперами в розрізі їх видів, розроблено пакет внутрішніх звітів, що забезпечує керівників повною та достовірною інформацією при прийнятті рішень щодо здійснення операцій з цінними паперами; розроблено методику проведення внутрішньогосподарського контролю операцій з цінними паперами, запропоновано напрями комп’ютеризації обліку і контролю операцій за цінними паперами, що дозволяє підвищити їх оперативність, достовірність та ефективність.

Результатами дисертаційного дослідження є теоретичні узагальнення та вирішення методичних і практичних проблем, пов’язаних з веденням бухгалтерського обліку та здійсненням внутрішньогосподарського контролю операцій з цінними паперами. Проведене дослідження дозволяє зробити наступні висновки:

1. Для бухгалтерського обліку поняття цінних паперів повинно враховувати їх економічну та правову природу. Уточнений економічний зміст поняття “цінні папери” як об’єкта бухгалтерського обліку враховує внутрішню, споживчу та мінову вартість цінних паперів і відповідає сучасній обліковій термінології. Під цінними паперами слід розуміти особливі фінансові активи або зобов’язання, в основі яких знаходяться майнові та немайнові права на певну цінність активу, що можуть виступати об’єктом ринкового обігу.

2. Економіко-правовий зміст цінного паперу та дослідження історичних передумов виникнення операцій з цінними паперами дозволили узагальнити такі ознаки цінних паперів: фіксують суспільно значимі права, що мають грошову оцінку; приносять разовий чи постійний дохід; в основі мають певний тип активу; вільно обертаються на ринку цінних паперів, вільно переходять від одного власника до іншого шляхом купівлі-продажу, обміну, дарування, спадкування; права, що випливають з цінних паперів, здійснюються лише при їх пред’явленні.

3. Результати дослідження показали, що в основу класифікації цінних паперів, що використовуються в практиці бухгалтерського обліку, повинні бути покладені ознаки, які визначають особливості їх обліку. До таких ознак слід віднести: характер прав, строк утримання, спосіб виплати доходу, характер оподаткування доходу, валютний номінал, спосіб поширення, емісія, вид забезпечення, порядок володіння, форма випуску.

4. Для забезпечення повноти формування облікової політики підприємства в частині цінних паперів і правильності оформлення наказу про облікову політику дисертантом виділено такі елементи облікової політики щодо операцій з цінними паперами: методи оцінки цінних паперів при їх оприбуткуванні та списанні, порядок оцінки сертифікатів цінних паперів на позабалансових рахунках з огляду на відсутність їх у законодавстві; порядок відображення витрат, пов’язаних з емісією цінних паперів; методи розподілу витрат між різними видами цінних паперів, придбаних однією партією, враховуючи неоднозначність та протиріччя в існуючих підходах; визначення моменту прийняття фінансових інвестицій в цінні папери до обліку та визначення строку утримання цінних паперів.

Дисертантом розроблено проект витягу з наказу про облікову політику за операціями з цінними паперами, який може застосовуватись підприємствами, які здійснюють випуск і продаж власних цінних паперів, і придбають їх для здійснення фінансових інвестицій або ж використовують при розрахунках між суб’єктами господарювання.

5. З метою усунення встановлених протиріч у положеннях нормативних документів запропоновано: облік витрат, що виникають під час емісії, реєстрації цінних паперів, їх утримання та обігу вести на субрахунку 952 “Реєстраційні витрати”; облік результатів від операцій з купівлі-продажу цінних паперів вести на субрахунках 953 “Втрати за цінними паперами” у сумі балансової вартості проданих цінних паперів та 733 “Доходи за операціями з цінними паперами” у сумі доходу від реалізації цінних паперів; облік операцій за короткостроковими облігаціями – на субрахунку 623 “Зобов’язання за короткостроковими облігаціями”.

6. Для підвищення ефективності управління власними акціями запропоновано складати для керівництва наступні внутрішні звіти (ЦП 1–11): з наявності та руху іменних акцій та акцій на пред’явника за рік, аналізу структури та руху акціонерного капіталу, прибутковості операцій з акціями власної емісії, аналізу структури облігацій за даними книги їх реєстрації, дохідності облігацій, руху облігаційної заборгованості за строками погашення; запропоновано відкриття і ведення карток обліку облігацій, депозитних сертифікатів, акцій невласної емісії.

7. Для забезпечення ефективної організації внутрішнього контролю операцій з цінними паперами у дисертації визначено склад об’єктів контролю таких операцій за розрізами: фінансові інвестиції, інструменти капіталу (зобов’язання), бланки цінних паперів, права за цінними паперами; показано етапи організації системи контролю операцій з цінними паперами; розроблено методику здійснення внутрішнього контролю операцій з цінними паперами, розроблено схему взаємодії суб’єктів контролю; запропоновано форму інвентаризаційного опису цінних паперів. Розроблено програму контролю операцій з цінними паперами, яка визначає науково-обґрунтований порядок перевірки.

8. Результати досліджень підприємств Житомирської області показали, що основна перевага віддається програмі “1С:Бухгалтерія 7.7” (52 % обстежених підприємств). Функціональні можливості програми не достатньо високі у зв’язку з чим запропоновано підвищити рівень аналітичності програми у розрізах: характеру прав за цінними паперами, терміну утримання, способу виплати доходу, форми випуску; сформовано перелік типових проводок, якими рекомендується доповнити журнал типових проводок у розрізі операцій з фінансовими інвестиціями та акціями власної емісії.

9. Забезпечення автоматизації аналізу фінансових інвестицій в цінні папери та оперативне подання інформації про строки випуску та погашення цінних паперів для цілей управління запропоновано здійснювати через формування повідомлень про строки погашення цінних паперів, повідомлення щодо попередження про переведення цінних паперів на інші рахунки/субрахунки, повідомлення про строки позовної давності за відповідним цінним папером. Запропоновано форми відповідних повідомлень.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Орлов І.В. Поняття цінних паперів в економічній літературі // Вісник ЖІТІ.– 2001. – № 16. – С. 186-190 (0,35 друк. арк.).

  2. Орлов І.В. Класифікація цінних паперів // Вісник ЖІТІ. – 2001. – № 17. – С. 155-160 (0,77 друк. арк.).

  3. Орлов І.В. Облік випуску акцій: порівняльний аспект // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Дніпропетровськ. – 2002. – Випуск 125. – С. 39-42 (0,23 друк. арк.).

  4. Орлов І.В. Історичний аспект обліку корпоративних цінних паперів в акціонерних товариствах // Вісник ЖІТІ.– 2002. – № 18. – С. 101-106 (0,63 друк. арк.).

  5. Орлов І.В. Акціонерні товариства: переваги і недоліки // Вісник ЖІТІ.– 2002. – № 20. – С. 187-192 (0,59 друк. арк.).

  6. Орлов І.В. Система внутрішнього контролю в акціонерному товаристві // Вісник ЖІТІ. – 2002. – № 21. – С. 163-168 (0,58 друк. арк.).

  7. Орлов І.В. Облік викупу акцій власної емісії // Вісник ЖДТУ. – 2004. – № 2 (28). – С. 137-143 (0,72 друк. арк.).

  8. Орлов І.В. Облікова політика за операціями з цінними паперами // Вісник ЖДТУ. – 2004. – № 3 (29). – С. 108-114 (0,74 друк. арк.).

Тези доповідей

  1. Орлов І.В. Необхідність класифікації цінних паперів // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2002”. Том 14. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 3-4 (0,12 друк. арк.).

  2. Орлов І.В. Подвійна природа цінних паперів: особливості термінології та обліку // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Другій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2004. –С. 55-56 (0,12 друк. арк.).

Підручники та навчальні посібники

  1. Бухгалтерський облік і аудит в аптеках. Навчальний посібник для студентів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” вищих навчальних закладів / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2002. – 384 с. (особисто автора – 0,47 друк. арк.).

  2. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів. / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 4-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2002. – 688 с. (особисто автора – 1,25 друк. арк.).