Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Ломонос-Чанкселіані Марина Василівна. Облік і контроль доходів і результатів діяльності підприємств харчової промисловості : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Ломонос-Чанкселіані М.В. Облік і контроль доходів і результатів діяльності підприємств харчової промисловості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. - Київ, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і організаційно-методичних аспектів обліку та контролю доходів і результатів діяльності підприємств харчової промисловості.

Досліджено сутність доходів і результатів діяльності як об’єктів обліку і контролю. З’ясовані причини відмінностей при визнанні доходів і витрат у бухгалтерському обліку та при здійсненні податкових розрахунків. Надано рекомендації з удосконалення обліку доходів і результатів діяльності для підприємств харчової промисловості. Проаналізовано основні відмінності визначення прибутку у бухгалтерському обліку та сум валових доходів і валових витрат за податковими розрахунками. Надано пропозиції щодо здійснення податкових розрахунків для визначення валових доходів і валових витрат на досліджуваних підприємствах. Запропоновано шляхи вирішення основних проблем автоматизації обліку доходів і результатів діяльності на підприємствах харчової промисловості. Визначено основні напрями вдосконалення методики й організації зовнішнього та внутрішнього контролю доходів і результатів діяльності.

У дисертації висвітлено теоретичне узагальнення й запропоновано новий підхід до вирішення наукового завдання, який полягає в дослідженні та розробці науково-методичних та практичних рекомендацій з удосконалення обліку й контролю доходів і результатів діяльності підприємств харчової промисловості. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і дають можливість зробити низку висновків і пропозицій.

  1. Ринкові відносини в Україні логічно пов’язані з якісно новими підходами до системи управління як на макро, так і на мікрорівні підприємства. Функціонування кожного суб’єкта економіки можливе лише при наявності достовірної та об’єктивної інформації про фактичні результати його діяльності, яку забезпечує бухгалтерський облік. Тому реформування бухгалтерського обліку, орієнтоване на ринкові перетворення, зумовлює необхідність перегляду методології формування доходів і результатів діяльності господарюючих суб’єктів.

Характеристика ролі прибутку та визначення його впливу на розвиток економічних процесів дають змогу розкрити суть поняття результатів діяльності досліджуваних підприємств, а також критично оцінити основні групи теорій прибутку. На основі цього в роботі викладено власну думку щодо визначення сутності прибутку, визначено різні види прибутку та наведено характеристику їхнього змісту.

  1. За результатами дослідження діяльності підприємств харчової промисловості Городнянського району Чернігівської області охарактеризовано основні тенденції розвитку галузі та риси діяльності досліджуваних підприємств. З’ясовано, що починаючи з 2004 року в харчовій промисловості суттєво зросли обсяги виробництва (зокрема, у молочній промисловості). В аналізованому періоді на деяких досліджуваних підприємствах з метою збільшення ринку збуту, підвищення якості продукції та збільшення доходу від основного виду діяльності введено в експлуатацію нову подову піч (СП «Виробничо-торгівельне об’єднання»), впроваджено інвестиційний проект зі створення дільниці по виробництву твердих та плавлених сирів (ЗАТ «Городнянський маслозавод»).

Розглянуто критерії та умови визнання доходу відповідно до національного П(С)БО 15 «Дохід» та міжнародного МСФЗ 18 «Дохід» стандартів. Здійснено класифікацію доходів залежно від виду діяльності, вивчено склад доходів досліджуваних підприємств і наведено схему їх класифікації. Обґрунтовано доцільність використання чіткого розподілу доходів, витрат і фінансових результатів за видами діяльності для складання форми № 2 «Звіт про фінансові результати», що забезпечує узгодженість із іншими формами фінансової звітності. Досліджено відмінність у підходах до визнання доходів у бухгалтерському обліку і валових доходів для здійснення податкових розрахунків, а також суттєві відмінності між сумами визнаних витрат у бухгалтерському обліку і валових витрат з метою оподаткування. Оскільки на відміну від міжнародної практики досліджувані підприємства не мають стандартних форм розрахунку для узгодження даних податкових розрахунків і фінансового обліку витрат, а також доходів запропоновано шляхи вирішення питання узгодженості бухгалтерського обліку і податкових розрахунків.

  1. За результатами дослідження характеристики рахунків класу 7 «Доходи і результати діяльності» запропоновано дещо змінити класифікацію видів діяльності і перебудувати рахунки цього класу. На основі таких пропозицій формується єдиний підхід для складання й подання всіх форм звітності щодо використання понять «операційної», «звичайної», «фінансової» діяльності підприємства і «надзвичайних подій», з безпосередньою відповідністю їх з рекомендаціями щодо структури рахунків обліку фінансових результатів діяльності. Рекомендації дадуть змогу більш повно задовольнити потреби різних користувачів стосовно отримання інформації про результативність діяльності підприємства в розрізі окремих її видів.

Для спрощення роботи бухгалтерів досліджуваних підприємств при заповненні рядків Звіту про фінансові результати (форма № 2) рекомендовано скористатися даними бухгалтерського обліку, систематизованими у певній послідовності за джерелами інформації та порядком заповнення Звіту. Запропоновано змінити назву статті форми № 2 «Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» (рядок 035) на «Дохід (виручка) від реалізації за мінусом вирахувань з доходу», оскільки існуюча назва статті обумовлює неточне тлумачення поняття чистого доходу від реалізації продукції, що підтверджено практикою роботи бухгалтерів на досліджуваних підприємствах.

  1. На основі проведених досліджень щодо застосування схеми рахунків класу 7 «Доходи і результати діяльності» запропоновано змінити назву статті «Інші доходи» (рядок 130) на «Доходи від інших видів діяльності». У звіті про фінансові результати (форма № 2) в статті «Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» (рядок 010) доцільно було б конкретизувати дохід від основної операційної діяльності, що дасть можливість засновникам підприємства визначити пріоритетний напрям його діяльності. З метою контролю визначення суми податку на прибуток запропоновано додати до Звіту такі статті: «Відстрочені податкові активи» (рядок 170.1) і «Відстрочені податкові зобов’язання» (рядок 170.2), що забезпечить відстеження суми податку на прибуток, який підлягає сплаті або відшкодуванню в наступних періодах.

  2. Проаналізовано основні відмінності визначення прибутку в бухгалтерському обліку та сум валових доходів і валових витрат за податковими розрахунками. Враховуючи, що підприємству дозволено запроваджувати тільки додаткові субрахунки, рекомендовано скористатися правом введення інших необхідних субрахунків до затверджених синтетичних рахунків. Зокрема, валові витрати враховувати на окремому субрахунку 978 «Валові витрати» у складі синтетичного рахунку 97 «Інші витрати», а валові доходи – на субрахунку 747 «Валові доходи» синтетичного рахунку 74 «Інші доходи».

У результаті проведеного дослідження з метою визначення пріоритетного виду господарської діяльності та напряму отримання валового доходу на підприємствах запропоновано в Декларації з податку на прибуток виділити окремим рядком «Дохід від продажу готової продукції» (рядок 01 А). Оскільки рядок 01.1 «Дохід від продажу товарів (робіт, послуг)» не розкриває суті основного виду діяльності підприємств, адже не зрозуміло, чи підприємство займається виробництвом, чи винятково посередницькою діяльністю. А назву рядка 01.6 «Інші доходи» запропоновано замінити відповідно до наданих рекомендацій у дисертації на «Доходи від інших видів діяльності».

  1. З’ясовано, що основні проблеми автоматизації обліку доходів і результатів діяльності лежать у площині організації аналітичного обліку, можливості застосування різних методик визначення фінансових результатів за різними видами діяльності, формування необхідної звітності для потреб управління, конфіденційності інформації тощо. Запропоновані шляхи вирішення цієї проблеми, а саме: організація аналітичного обліку фінансових результатів діяльності; формування різних форм звітності; інтеграція різних видів обліку.

  2. Досліджено основні прийоми документального контролю, оскільки перевірка доходів і результатів діяльності підприємства потребує застосування певних методичних прийомів контролю та методів дослідження облікової інформації, визначення доходів і результатів, їх зіставлення з витратами та обґрунтування доходів на основі розрахунково-економічних розрахунків. З’ясовано, що під час ревізії насамперед слід вивчити об’єкти діяльності, які формують доходи від операційної, інвестиційної, фінансової діяльності та надзвичайні доходи. Відповідно визначено основні процедури перевірки обліку доходів від різних видів діяльності, а також операції, які потребують обов’язкового підтвердження.

  3. Важливе місце в системі податкового контролю займає перевірка сплати податку на прибуток господарюючих суб’єктів. Досліджено, як здійснюється контроль за своєчасністю та повнотою сплати податку на прибуток на досліджуваних підприємствах Державною податковою інспекцією. Висвітлено порядок проведення документальної невиїзної перевірки податкової звітності (Декларації з податку на прибуток), яка здійснюється за Законами України «Про оподаткування прибутку підприємств» та «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Одним із видів контролю визначення суми податку на прибуток та правильності відображення валових доходів і валових витрат у Декларації з податку на прибуток підприємства є кабінетний аудит. Розглянуто процедури кабінетного аудиту.

  4. З’ясовано, що внутрішньогосподарський контроль доходів і результатів діяльності підприємств є найважливішим напрямом контролю, оскільки дає змогу оперативно дізнатися, які напрями діяльності підприємства є найефективнішими та перспективними, а відповідно до цього скоригувати дії керівництва, спрямувавши їх на використання сприятливих можливостей. Визначені основні завдання та етапи внутрішнього аудиту реалізації доходів і результатів діяльності досліджуваних підприємств.

Для перевірки відповідності показників податкових розрахунків валових доходів запропоновано скористатися таблицею, в основу якої покладено дані Головної книги досліджуваного підприємства – СП «Виробничо-торгівельне об’єднання». Для забезпечення порівнянності даних бухгалтерського обліку та податкових розрахунків валових витрат рекомендовано до рахунків обліку витрат класу рахунків 9 «Витрати діяльності» і до рахунку 23 «Виробництво» ввести аналітичні рахунки, що дало б змогу накопичувати суми, які не входять до складу валових витрат.

Впровадження наведених вище рекомендацій у практичну діяльність дасть можливість підприємствам удосконалити процес обліку доходів і результатів діяльності та сприятиме підвищенню оперативності й ефективності контролю їх достовірності.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Ломонос М.В. (Ломонос-Чанкселіані М.В.). Проблемні аспекти податкового обліку валових витрат і валових доходів // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 147. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 49 - 53. – 0,3 д. а.

  2. Ломонос М.В. (Ломонос-Чанкселіані М.В.). Особливості організації і методики кабінетного аудиту // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 14 / Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 158 - 163. – 0,45 д. а.

  3. Ломонос-Чанкселіані М.В. Особливості автоматизації обліку доходів і результатів діяльності підприємств // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту: Зб. наук. праць. Вип. 3 (12). – К.: Держкомстат України, 2006. – С. 40 - 45 – 0,3 д. а.

Публікації в інших виданнях:

  1. Ломонос М.В. (Ломонос-Чанкселіані М.В.). Напрямки покращення роботи податкових органів з перевірки платників податку на прибуток // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи. Матеріали Всеукр. наук. конф. студентів, магістрів та аспірантів: У 2-х т. – Т.2. – Харків: ІАЕ УААН, 2003. – С. 244-246. – 0,2 д. а.

  2. Ломонос М.В. (Ломонос-Чанкселіані М.В.). Методика викладання дисципліни «Аудит» для необлікових спеціальностей // Методичні та практичні аспекти застосування та розвитку системи контролю знань в університеті. Матеріали науково-методичної конференції: м. Київ, 26 січня – 3 лютого 2004 р. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 304 - 305 (0,12 д. а.).

  3. Ломонос М.В. (Ломонос-Чанкселіані М.В.). Проблеми визнання доходів і результатів діяльності підприємств // Зб. наук. праць Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції. Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті, 26-27 лютого 2004 року. – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – C.583 - 593 (0,6 д. а.).

  4. Ломонос М.В. (Ломонос-Чанкселіані М.В.) Порядок проведення камеральної перевірки податкової Декларації з податку на прибуток // Наука і освіта’2005: Матеріали VIII-ої міжнародної науково-практичної конференції: м. Дніпропетровськ, 7-21 лютого 2005 р. Том 83. Облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 27 - 29 (0,2 д. а.).

  5. Ломонос М.В. (Ломонос-Чанкселіані М.В.). Шляхи удосконалення організації податкового обліку валових доходів і валових витрат // Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції: м. Київ, 20 - 22 квітня 2005 р. – К.: КНТЕУ, 2005. – С.66 - 68 (0,2 д. а.).

  6. Ломонос М.В. (Ломонос-Чанкселіані М.В.). Особливості контролю доходів і результатів діяльності підприємств // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики. Материалы VI-ой научно-практической конференции: г. Симферополь, 22 - 23 апреля 2005 г. – Симферополь: Крымский институт бизнеса, 2005. – С. 73 - 74 (0,12 д. а.).

  7. Ломонос М.В. (Ломонос-Чанкселіані М.В.). Необхідність проведення кабінетного аудиту // Методика обліку, аналізу і аудиту в контексті світової та вітчизняної практики її вдосконалення: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених: м. Київ, 27-28 квітня 2005 р. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 254 - 256 (0,2 д. а.).

  8. Ломонос-Чанкселіані М.В. Організація контролю доходів і результатів діяльності підприємств // Зб. наук. праць Міжнародної наукової конференції «Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні», 16-17 березня 2006 р.; Відп. за вип. В.Г. Лінник – К.: КНЕУ, 2006. – С. 236 - 241 (0,45 д. а.).