Аль Фасфус Фуад Сулейман Махмуд. Облік і аудит запасів: світова практика та особливості в Україні: дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Фуад Сулейман Махмуд Аль Фасфус Облік і аудит запасів: світова практика та особливості в Україні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.
Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню поняття товарно-виробничі запаси в бухгалтерському обліку. Розглядаються питання розробки облікової політики в частині обліку запасів, дискусійні питання щодо порядку вибору методів оцінки запасів за міжнародними стандартами і національними положеннями.
Особливу увагу приділено питанням оцінки запасів при їх списанні. При цьому визначені і досліджені зовнішні та внутрішні фактори впливу на вибір методів оцінки запасів при їх списанні, обґрунтовано вплив методів оцінки запасів при їх списанні на рівень економічних показників (прибуток від реалізації готових виробів, собівартість готових виробів, попит на готові вироби). В результаті проведеного дослідження розроблено універсальний алгоритм вибору методу оцінки запасів при їх списанні, який дозволяє враховувати мету списання запасів (у виробництво, в невиробничу сферу, в продаж), і на підставі факторів впливу вибрати і обґрунтувати найбільш доцільний метод списання, який обумовлюється впливом зовнішніх та внутрішніх факторів.
Пропонується програма аудиторської перевірки, що визначає питання, які слід вивчати в процесі проведення аудиторської перевірки операцій із запасами, рекомендовані джерела інформації для кожного з питань, а також методичні прийоми перевірки.
Окрему увагу приділено дослідженню можливостей і особливостей організації автоматизованої обробки і аналізу інформації з обліку товарно-виробничих запасів підприємств.
Ключові слова: аудит операцій із запасами, запаси, комп'ютеризація обліку запасів, методи оцінки запасів, облікова політика, товарно-виробничі запаси, фактори впливу на вибір методу оцінки запасів.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоноване вирішення наукової проблеми, що виявляється у дослідженні та розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з удосконалення обліку і аудиту операцій з товарно-виробничими запасами.
На підставі проведеного дисертаційного дослідження теоретичних засад обліку товарно-виробничих запасів та практичного аспекту даного питання з’ясовано наступне:
1. В обліковій літературі для визначення товарно-виробничих запасів використовуються різні поняття: матеріальні ресурси, матеріальні цінності, запаси, складські запаси, матеріальні запаси, матеріальні активи, виробничі запаси, товарні запаси, запаси матеріальних цінностей, предмети праці, оборотні активи, предмети обігу, матеріали, товарно-матеріальні запаси, матеріально-виробничі запаси тощо.
В дисертаційній роботі доведено, що термін “товарно-виробничі запаси” є більш прийнятним для розкриття суті предметів праці, їх окремих характерних ознак. Товарно-виробничі запаси – це матеріальні елементи господарської діяльності підприємства, що включають активи, призначені для обробки чи використання в процесі виробництва, а також реалізації як готової продукції або товарів певного підприємства.
2. Запаси класифікуються за наступними ознаками: за призначенням і причинами утворення (постійні і сезонні), за місцем перебування (що зберігаються на складах, знаходяться у виробництві, продукція відвантажена споживачу, але ще не отримана ним), за рівнем запасів на підприємстві (нормативні і понаднормативні), за наявністю запасів на початок і кінець звітного періоду (початкові і кінцеві), за місцем в балансі (балансові і позабалансові), за ступенем ліквідності (ліквідні і неліквідні), за походженням (первинні та вторинні), за обсягом (вільні й обмежені), за сферою використання (у сфері виробництва й у сфері обігу), за складом і структурою (виробничі, запаси незавершеного виробництва, запаси готової продукції, запаси товарні).
3. Важливе значення при формуванні облікової політики підприємства приділяється оцінці. При цьому вагоме місце займає оцінка запасів при їх вибутті, так як саме тут виникають проблемні питання, пов’язані з вибором найбільш оптимального методу, варіанту впливу на вартість продукції, що виготовляється, ціну готових виробів, попит споживачів і розмір прибутку, одержаного від реалізації продуктів праці тощо.
З метою посилення функції обліку виділено зовнішні та внутрішні фактори впливу на вибір оцінки запасів при їх списанні. До зовнішніх факторів відносяться: 1) наявність у підприємства пільг по податку на прибуток (ФІФО); 2) реалізація підприємством підакцизних товарів (ЛІФО); 3) застосування методів оцінки в умовах інфляції (ФІФО); 4) зниження ціни і попиту на продукцію, що виробляється підприємством (ФІФО); 5) незмінність попиту на продукцію при зміні цін (ЛІФО). Внутрішні фактори визначаються організаційними особливостями господарюючого суб’єкта та специфікою технології, що застосовується підприємством у виробництві.
4. Розроблений універсальний алгоритм вибору методу оцінки запасів передбачає врахування мети списання запасів (у виробництво, у невиробничу сферу, продаж) і дозволяє на підставі факторів впливу вибирати й обґрунтовувати найбільш доцільний метод списання, що зумовлюється впливом зовнішніх і внутрішніх факторів.
5. На підставі проведеного дослідження з метою ефективної організації бухгалтерського обліку запасів розроблено проект наказу про облікову політику в частині обліку запасів, який максимально наближений до сучасних вимог законодавства та має універсальний характер, що дозволяє використовувати його будь-яким вітчизняним підприємствам.
6. Облік товарно-виробничих запасів є одним з найбільш трудомістких у бухгалтерському обліку будь-якого підприємства, тому раціональне використання матеріальних ресурсів і зниження матеріалоємності, підвищення оборотності товарів, належний їх облік можуть бути забезпечені тільки в умовах функціонування сучасних засобів обчислювальної техніки з використанням автоматизованого робочого місця бухгалтера і комплексних комп'ютерних облікових програм.
7. В результаті дослідження виявлено конкретні особливості комп'ютерного обліку товарно-виробничих запасів. У більшості комп'ютерних програм є можливість не тільки детального багаторівневого обліку, але й аналітичного обліку в різних незалежних розрізах, що принципово неможливо в умовах ручного обліку. Як оптимальна рекомендується схема аналітичного обліку товарно-виробничих запасів, реалізована в Типовій конфігурації для України програми “1С: Бухгалтерія 7.7” у розрізі місць збереження (чи складів матеріально відповідальних осіб), власне товарно-виробничих запасів і партій товарно-виробничих запасів. При такій побудові обліку є можливим одержання, наприклад, звітів по матеріально відповідальних особах в розрізі товарно-виробничих запасів, чи звітів по товарно-виробничих запасах у розрізі складів, матеріально відповідальних осіб і партій запасів.
8. Для підвищення рівня контролю за використанням і обліком товарно-виробничих запасів на підприємстві рекомендується проводити аудит операцій, пов'язаних з їх рухом.
Будучи однієї з форм контролю, аудит дозволяє вирішити комплекс завдань, що забезпечують збереженість запасів, достовірність їх оцінки, своєчасність і правильність відображення даних з руху запасів в обліку, достовірне відображення запасів у звітності, тому в роботі пропонується методика аудиту операцій з руху запасів.
9. За результатами проведеного дослідження в роботі запропонована програма аудиту операцій із запасами. Також визначені мета, завдання, зазначені джерела інформації, наведений перелік об'єктів, питань, що вимагають вивчення в процесі проведення аудиторської перевірки операцій із запасами.
Публікації автора:
Статті у збірниках наукових праць та журналах
Аль Фасфус Фуад Сулейман Махмуд. Запасы: особенности учета по новым стандартам // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 14. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 43-49.
Аль Фасфус Фуад Сулейман Махмуд. Проблемы оценки запасов // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 38. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 32-38.
Аль Фасфус Фуад Сулейман Махмуд. Документирование операций по движению запасов // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – № 11. – С. 59-61.
Тези доповідей
Аль Фасфус Фуад Сулейман Махмуд. Учет запасов: проблемы формирования учетной политики // Збірник тез доповідей конференції “Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК”. – Харків: Вісник ХДАУ, 2001. – № 8. – С. 9-12.
Аль Фасфус Фуад Сулейман Махмуд. Проблемы преподавания бухгалтерского учета запасов // Збірник тез та текстів виступів на міжнародній науковій конференції “Розвиток науки про бухгалтерський облік”. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 9-11.
Аль Фасфус Фуад Сулейман Махмуд. Аудит продажу запасів зі знижками // Збірник тез та текстів виступів на республіканській науково-практичній конференції “Удосконалення національних нормативів аудиту”. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 105-107.
Аль Фасфус Фуад Сулейман Махмуд. Аудит операций по движению запасов // Збірник тез та текстів виступів на республіканській науково-практичній конференції “Аудит як важливий інструмент ринкової економіки”. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 129-131.
Фуад Сулейман Махмуд Аль Фасфус Облік і аудит запасів: світова практика та особливості в Україні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.
Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню поняття товарно-виробничі запаси в бухгалтерському обліку. Розглядаються питання розробки облікової політики в частині обліку запасів, дискусійні питання щодо порядку вибору методів оцінки запасів за міжнародними стандартами і національними положеннями.
Особливу увагу приділено питанням оцінки запасів при їх списанні. При цьому визначені і досліджені зовнішні та внутрішні фактори впливу на вибір методів оцінки запасів при їх списанні, обґрунтовано вплив методів оцінки запасів при їх списанні на рівень економічних показників (прибуток від реалізації готових виробів, собівартість готових виробів, попит на готові вироби). В результаті проведеного дослідження розроблено універсальний алгоритм вибору методу оцінки запасів при їх списанні, який дозволяє враховувати мету списання запасів (у виробництво, в невиробничу сферу, в продаж), і на підставі факторів впливу вибрати і обґрунтувати найбільш доцільний метод списання, який обумовлюється впливом зовнішніх та внутрішніх факторів.
Пропонується програма аудиторської перевірки, що визначає питання, які слід вивчати в процесі проведення аудиторської перевірки операцій із запасами, рекомендовані джерела інформації для кожного з питань, а також методичні прийоми перевірки.
Окрему увагу приділено дослідженню можливостей і особливостей організації автоматизованої обробки і аналізу інформації з обліку товарно-виробничих запасів підприємств.
Ключові слова: аудит операцій із запасами, запаси, комп'ютеризація обліку запасів, методи оцінки запасів, облікова політика, товарно-виробничі запаси, фактори впливу на вибір методу оцінки запасів.
Фуад Сулейман Махмуд Аль Фасфус Учет и аудит запасов: мировая практика и особенности в Украине. – Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.04 – бухгалтерский учет, анализ и аудит. – Национальный аграрный университет, Киев, 2003.
Диссертация посвящена теоретическому обоснованию понятия товарно-производственные запасы в бухгалтерском учете. Рассматриваются вопросы разработки учетной политики в части учета запасов, дискуссионные вопросы относительно порядка выбора методов оценки запасов по международным стандартам и национальным положениям.
В диссертации проведено исследование методологии учета запасов, применяемой на предприятиях хлебопекарной промышленности и проведен критический обзор экономической литературы. На основании чего раскрыто и сформулировано понятие товарно-производственных запасов, под которыми понимаются материальные элементы производства, основное назначение которых состоит в обработке в процессе производства, формировании основы изделий. При этом учитывается возможность нахождения их в составе резервов в виде производственных запасов на складе, а также готовых изделий или товаров, находящихся на складах.
При формулировании понятия товарно-производственных запасов обоснованы экономический и правовой аспекты порядка признания запасов активами предприятия. Кроме этого определены факторы, предопределяющие возникновение материальной ответственности в учете товарно-производственных запасов.
С целью формулировки основного понятия исследованы место и роль товарно-производственных запасов в системе экономических ресурсов, что позволило уточнить состав оборотных материальных запасов. Усовершенствовано классификацию запасов в экономическом аспекте по следующим признакам: по назначению и причинам образования (постоянные и сезонные), месту нахождения (хранящиеся на складах, находящиеся в производстве, продукция отгруженная потребителю, но еще не полученная ими), уровню запасов на предприятии (нормативные и сверхнормативные), наличию запасов на начало и конец отчетного периода (начальные и конечные), месту в балансе (балансовые и забалансовые), степени ликвидности (ликвидные и неликвидные), происхождению (первичные и вторичные), объему (свободные и ограниченные), по сфере использования (в сфере производства и в сфере обращения), по составу и структуре (производственные, запасы незавершенного производства, запасы готовой продукции, запасы товарные).
Особое внимание уделено вопросам оценки запасов при их списании. При этом определены и исследованы внешние и внутренние факторы влияния на выбор методов оценки запасов при их списании, обосновано влияние методов оценки запасов при их списании на уровень экономических показателей (прибыли от реализации готовых изделий, себестоимости готовых изделий, спроса на готовые изделия).
В результате проведенного исследования разработан универсальный алгоритм выбора метода оценки запасов при их списании, позволяющий учитывать цель списания запасов (в производство, в непроизводственную сферу, для продажи), и на основании факторов влияния избрать и обосновать наиболее целесообразный метод списания, обуславливаемый влиянием внешних и внутренних факторов.
Относительно методологии учета запасов основное внимание в работе уделено вопросам организации учета запасов на предприятиях. В результате выделения основных факторов влияния на выбор учетной политики разработан проект приказа об учетной политике в части учета запасов.
Отдельное внимание уделено исследованию возможностей и особенностей организации автоматизированной обработки и анализа информации по учету товарно-производственных запасов с использованием компьютеров.
Обоснованы требования к компьютерным программам относительно организации и ведения учета запасов.
Рекомендовано для использования предприятиями программу «1С: Бухгалтерия 7.7», которая имеет широкие возможности гибкой настройки бухгалтерского учета запасов конкретных предприятий.
Исследование выявило некоторые особенности компьютерного учета товарно-производственных запасов. В большинстве компьютерных программ есть возможность не только детального многоуровневого учета, но аналитического учета в различных независимых разрезах, что принципиально невозможно в условиях ручного учета. Как оптимальная рекомендуется схема аналитического учета товарно-производственных запасов, реализованная в Типовой конфигурации для Украины программы «1С: Бухгалтерия 7.7» в разрезе мест хранения (складов или материально ответственных лиц), собственно товарно-производственных запасов и партий товарно-производственных запасов. При таком построении учета является возможным получить, например, отчеты по материально ответственным лицам в разрезе товарно-производственных запасов, или отчеты по товарно-производственным запасам в разрезе складов, материально ответственных лиц и партий.
Также разработаны организационные аспекты методики аудита операций с товарно-производственными запасами, как одного из наиболее эффективных методов контроля в условиях рыночных отношений.
Предлагается программа аудиторской проверки, которая определяет вопросы, необходимые для изучения в процессе проведения аудиторской проверки операций с запасами, включает источники информации для каждого из вопросов, а также методические приемы проверки.
Ключевые слова: аудит операций с запасами, запасы, компьютеризация учета запасов, методы оценки запасов, товарно-производственные запасы, факторы влияния на выбор метода оценки запасов, учетная политика.