Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Орищенко Марина Миколаївна. Облік і аудит резервів капіталу: методологія та організація : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Орищенко М.М. Облік і аудит резервів капіталу: методологія та організація. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Київський національний торговельно-економічний університету. – Київ, 2009.

У дисертаційній роботі проведено науково-теоретичне узагальнення сутності резервів капіталу на торговельних підприємствах України, визначено концептуальні засади побудови системи їх обліку і аудиту в сучасних умовах господарювання. Запропоновано визначення резервів капіталу підприємства, удосконалено класифікацію досліджуваної категорії. Застосовано системний підхід до розв’язання проблем обліку і аудиту резервів капіталу через виділення трьох блоків рішень: теоретичних, концептуальних і методичних. Подано рекомендації щодо внесення змін до робочого Плану рахунків і системи звітності, запропоновано уніфіковані форми первинних документів для обліку резервів капіталу. Розроблені пропозиції щодо удосконалення методичних підходів під час проведення аудиторської перевірки резервів капіталу, які базуються на обґрунтуванні доцільності та необхідності її проведення, систематизації інформаційного забезпечення для її проведення, розробці робочих документів аудитора та використанні комп’ютерних інформаційних систем при проведенні аудиту резервів капіталу торговельного підприємства.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й запропоновано нове вирішення актуального завдання щодо удосконалення організаційних і методологічних підходів щодо обліку і аудиту резервів капіталу торговельного підприємства. Це дає змогу сформулювати висновки теоретичного та практичного характеру відповідно до поставленої мети та завдань дослідження:

1. Обґрунтовано необхідність виділення резервів капіталу в окрему облікову категорію, під якою слід розуміти антиципації цільового характеру, створені відповідно до чинного законодавства, установчих документів, принципів бухгалтерського обліку, П(С)БО та призначені для здійснення обов’язкових виплат, покриття передбачуваних та очікуваних витрат, усунення наслідків надзвичайних подій і забезпечення таких умов функціонування підприємства, які задовольняють його власників.

2. Доведено, що термін “забезпечення” за змістом є еквівалентом “резервів майбутніх витрат і платежів” і для уникнення плутанини, для позначення зобов’язань із невизначеною сумою та часом погашення запропоновано застосовувати термін “резерв майбутніх витрат і платежів”. З нашої точки зору, під забезпеченнями слід розуміти антиципації пасивного характеру, створені відповідно до вимог чинного законодавства та внутрішніх документів у вигляді операційних витрат, шляхом прогнозних розрахунків для рівномірного покриття очікуваних майбутніх витрат.

3. Запропоновано удосконалену класифікацію резервів капіталу за 14 ознаками, що в повній мірі характеризує об’єкт дослідження та дозволяє забезпечити дієву систему формування їх обліку і предметну сферу аудиту. Класифікація резервів капіталу була побудована за такими ознаками: джерелом формування, обов’язковістю формування, можливістю виявлення, об’єктом бухгалтерського обліку, метою формування, способом формування, залежністю від фінансового результату, періодом формування, строком використання, порядком відображення в балансі, класифікацією рахунків, функціональним призначенням, за нормативно-правовим регулюванням. Така класифікація дозволить систематизувати інформацію про резерви капіталу, здійснювати процес їх оптимізації, визначити стратегію розвитку підприємства на перспективу, побудувати надійну систему обліку і аудиту та сприятиме прийняттю ефективних управлінських рішень.

4. Відсутність єдиних методологічних засад до формування в обліку та відображення в звітності резервів капіталу надало можливість для удосконалення основних елементів облікової політики в частині резервів капіталу, враховуючи галузеві особливості торговельних підприємств, які впливають на перелік створюваних резервів. Запропоновано, при формуванні облікової політики враховувати всі aльтернaтивні вaріaнти відобрaження фaктів господaрського життя в обліку, що хaрaктеризують резерви кaпітaлу як об’єкт бухгaлтерського обліку. Це дозволило сформулювати основні вимоги до облікової політики в частині резервів капіталу.

5. Запропоновано внести зміни до Плану рахунків у частині резервів капіталу, а саме: субрахунок 423 “Дооцінка активів” перейменувати на “Резерв переоцінки необоротних активів”; рахунок 47 “Забезпечення майбутніх витрат і платежів” перейменувати на “Резерви майбутніх витрат і платежів” для уникнення термінологічної плутанини; відкривати аналітичні субрахунки в межах субрахунку 473 “Резерв на гарантійний ремонт та обслуговування”, а саме 4731 “Резерв на гарантійний ремонт”, 4732 “Резерв на гарантійне обслуговування”; у межах рахунку 43 “Резервний капітал”, а саме 431 “Обов’язковий резервний капітал”, 432 “Додатковий резервний капітал”, що дозволить розмежувати резерви капіталу за відповідним їх призначенням.

6. Зaпропоновaні форми первинних документів для обліку резервів нa оплaту відпусток, нa виплaту премій, нa ремонт основних зaсобів, природних втрaт, що дозволить уніфікувaти обліковий процес.

7. Виходячи із удосконаленої системи обліку та враховуючи потреби внутрішніх і зовнішніх користувачів звітності торговельних підприємств, надано пропозиції щодо удосконалення окремих форм фінансової звітності, а саме:

виділити в Балансі в окремий розділ резерви капіталу, де знайдуть відображення резервний капітал, резерв переоцінки необоротних активів та резерви майбутніх витрат і платежів;

змінити в Звіті про рух грошових коштів назву рядка 030 “Збільшення (зменшення) забезпечень” та “Збільшення (зменшення) резервів майбутніх витрат і платежів”;

у Звіті про власний капітал ввести додаткові рядки стосовно переоцінки інших необоротних активів, які будуть в повній мірі надавати детальну інформацію про зміни в складі резерву переоцінки необоротних активів;

графу 7 Звіту про власний капітал, в якій відображається рух резервного капіталу, перейменувати на “Резерви капіталу” і розділити на три підграфи, що будуть відображати всі складові резервів капіталу пасивного характеру;

змінити назву VII розділу Приміток до річної фінансової звітності “Забезпечення і резерви” на “Резерви капіталу” та ввести додаткові рядки, зміст яких буде відповідати Плану рахунків та Інструкції про його застосування;

розроблено форму внутрішньої звітності щодо резервів капіталу, яка узагальнює інформацію щодо резервів капіталу.

8. Деталізовано групи інформаційного забезпечення за кожним етапом аудиторської перевірки резервів капіталу: інформація загального характеру, яка забезпечує виконання завдань аудиту на попередньому етапі аудиторської перевірки; інформація контрольно-облікового характеру, яка забезпечує виконання завдань аудиту на основному етапі аудиторської перевірки; інформація результативного характеру, яка забезпечує виконання завдань аудиту на заключному етапі аудиторської перевірки. З метою удосконалення документального забезпечення роботи аудитора розроблено пакет робочих документів, що базуються на розглянутих організаційно-методичних підходів до проведення аудиторської перевірки резервів капіталу

9. Розроблено блок-схему співфункціонування програмних продуктів для проведення аудиту резервів капіталу, що складається з трьох взаємопов’язаних між собою блоків-модулів, які повністю ідентичні етапам аудиторської перевірки резервів капіталу та виконують свої функції відповідно до вимог міжнародних стандартів аудиту та діючого чинного законодавства.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Астахова М. М.1 Удосконалення обліку резервів і забезпечень в контексті облікової політики / М. М. Астахова // Економіка і регіон : науковий вісник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. – 2007. – №3 (14). – С. 108 – 112. – 0,5 д.а.

2. Астахова М. М. Використання комп’ютерних інформаційних систем при проведенні аудиту резервів і забезпечень підприємства / М. М. Астахова // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету : Економічні науки, вип. 12. Частина 1. – Кіровоград : КНТУ, 2007. – С. 319 – 324. – 0,45 д.а.

3. Астахова М. М. Процедурна будова аудиту резервів торговельних підприємств / М. М. Астахова // Економіка: проблеми теорії та практики : Збірник наукових праць. – Випуск 240 : В 5 т. – Т. ІV. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. – С. 952 – 969. – 0,32 д.а.

4. Астахова М.М. Проблемні аспекти термінології та класифікації резервів підприємства / М. М. Астахова // Проблеми економіки та управління. – Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2008. – № 611. – С. 111 – 117. – 0,55 д.а.

5. Астахова М. М. Облік і оподаткування витрат на створення резерву на оплату відпусток / М. М. Астахова // Економіка і регіон : науковий вісник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. – 2008. – №2(17). – С.110–113. – 0,41 д.а.

1 Прізвище змінено на Орищенко (свідоцтво про шлюб №801 від 08.08.2008 р.)

Статті в інших виданнях

  1. Астахова М. М. Фонди та резерви : поняття та економічний зміст / М. М. Астахова // Науковий вісник ПУСКУ : Економічні науки. – №1 (15). – 2005. – С. 218 – 221. – 0,32 д.а.

  2. Астахова М. М. Резерви підприємства : міжнародний та вітчизняний підхід / М. М. Астахова // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні : традиції, проблеми, перспективи : Зб. наук. праць. – К. : ДАСОА, 2004. – С. 6 – 13. – 0,39 д.а.

  3. Верига Ю. А. Забезпечення майбутніх витрат і платежів : облік і звітність / Ю. А. Верига, М. М. Астахова // Сучасні проблеми розвитку національної економіки і шляхи їх розв’язання : Колективна наукова монографія / за наук. ред. д.е.н., проф. М. М. Єрмоленка. – К. : Національна академія управління, 2008. – С. 428 – 434. – 0,4 д.а.

Тези доповідей на конференціях

9. Астахова М. М. Поняття та класифікація резервів підприємства / Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті : національна ідентичність та тенденції глобалізації : зб. тез доповідей Другої міжнар. наук.- практ. конф. (Тернопіль, 8–10 лютого 2005 р.). – Тернопіль : Економічна думка, 2005. – Ч. ІІ. – С. 339–342. – 0,1 д.а.

10. Астахова М. М. Класифікація забезпечень: міжнародний та вітчизняний досвід / Методика обліку, аналізу і аудиту в контексті світової та вітчизняної практики її вдосконалення : матеріали Всеукр. наук. –практ. конф. студентів та молодих учених (Київ, 20–21 квітня 2005 р.). – К. : КНЕУ, 2005. – С. 4 – 6. – 0,12 д.а.

11. Астахова М. М. Резерви чи забезпечення : проблеми термінології / Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні : традиції, проблеми, перспективи : зб. тез доповідей учасників ІV міжвуз. наук. конф., присвяч. пам’яті д.е.н., проф. О.С.Бородіна, (Київ, 26–27 березня 2006 р.). – К. : ДАСОА, 2006. – С. 6 – 7. – 0,15 д.а.

12. Астахова М. М. Облікова політика як засіб управління резервами підприємства / Обліково-аналітичні системи : глобальний і національний аспекти : матеріали міжнар. наук. –практ. конф. (Полтава, 16–17 травня 2006 р.). – Полтава : РВЦ ПУСКУ, 2006. – Ч.1. – С. 178 – 179. – 0,11 д.а.

13. Астахова М. М. Удосконалення обліку резервів і забезпечень в контексті облікової політики / Становлення облікової політики в Україні : тези доповідей Всеукр. наук. конф. (Тернопіль, 18-19 травня 2007 р.). – Тернопіль : Економічна думка, 2007. – С. 28 – 30. – 0,14 д.а.

14. Астахова М. М. Фінансовий облік резервів і забезпечень: шляхи удосконалення / Облік і контроль на підприємствах АПК : стан та перспективи розвитку : тези доповідей Міжнар. наук. –практ. конф. (Київ, 4–5 жовтня 2007 р.). – К. : КНЕУ, 2007. – С. 10 – 12. – 0,22 д.а.

15. Астахова М. М. Состояние системы резервов на промышленных и торговых предприятиях потребительской кооперации Украины / Традиции и инновации в кооперативном секторе национальной экономики : материалы Междунар. науч. конф. (Москва, 6–7 февраля 2008 г.). – Москва : Российский университет кооперации, 2008. – С. 47 – 48. – 0,13 д.а.

16. Астахова М. М. Організаційні підходи щодо проведення аудиту резервів підприємства / Vdeck mylen inflaniho stolet – 2008 : materily IV mezinr. vdecko-prakt. konf. (Praha, 16–17 bezen 2008). – Dl 3. Ekonomick vdy: Praha. Publishing House “Education and Science” s.r.o. – S. 37 – 40. – 0,11 д.а.