Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Бігдан Інна Анатоліївна. Облік і аудит нематеріальних активів: дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Бігдан І.А. Облік і аудит нематеріальних активів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2003.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню організації та методики обліку і аудиту нематеріальних активів. У дисертації уточнено категоріально-понятійний аппарат, досліджено сутність і удосконалено класифікацію нематеріальних активів, уточнено види і методи оцінки їх вартості та документів, що підтверджують різні права. Запропоновано методику обліку , окремих операцій з нематеріальними активами та забалансового обліку. Досліджено амортизаційну політику і надано пропозиції з її удосконалення. Розроблено форми первинних документів та запропоновано рекомендації щодо удосконалення регістрів з обліку нематеріальних активів. Визначена концепція автоматизації обліку нематеріальних активів у цілісній системі управління підприємством. Удосконалено організаційно-методичні підходи до проведення аудиту нематеріальних активів, методику їх оцінки та аналізу при наданні аудиторских послуг.

У дисертаційній роботі дано теоретичне узагальнення та нове вирішення проблеми, що виявляється в дослідженні та розробці науково-методичних та практичних рекомендацій з удосконалення обліку та аудиту нематеріальних активів. На основі проведеного дослідження можна зробити такі висновки:

1. Господарська діяльність підприємств пов'язана з використанням особливого виду ресурсів – нематеріальних активів, що потребує пильної уваги з боку керівників щодо їх ефективного використання.

2. На даний момент потребують вирішення питання визнання витрат на створення та придбання ресурсів нематеріальними активами. На думку автора, необхідно розширити їх склад швидкозношуваними нематеріальними активами, створеними правами на товарні знаки, організаційними витратами та іншими за умови відповідності критеріям визнання активами.

3. Для гнучкішого управління нематеріальними активами необхідно розуміти економічну сутність, характерні риси кожного об'єкта, ступінь впливу на результати діяльності підприємств. З цією метою доцільно використовувати науково-обгрунтовану класифікацію нематеріальних активів, розроблену автором.

4. Важливою умовою відображення нематеріальних активів в обліку є їх оцінка. Відсутність стандартів оцінки, жорстке регулювання обліковим законодавством вибору методів оцінки не дозволяє в цілому формувати реальне уявлення про майновий стан підприємства. Автором запропоновано здійснювати бухгалтерську оцінку нематеріальних активів у залежності від їх виду та шляхів надходження на підприємство такими методами: виграшу в собівартості, капіталізації прибутку, спрощених методів дисконтування, звільнення від роялті.

5. У зв'язку з відсутністю форм первинних документів та недосконалістю облікових регістрів автором надані пропозиції та запропоновані до використання розроблені носії інформації з обліку нематеріальних активів

6. Особливе місце серед питань з удосконалення обліку нематеріальних активів займають питання відображення руху швидкозношуваних, безоплатно отриманих нематеріальних активів, забалансового обліку патентів, свідоцтв, договорів, ліцензій. Автором запропонована схема кореспонденції рахунків з обліку операцій з нематеріальними активами.

7. Автором визначені складові амортизаційної політики і запропоновано ураховувати знос, виходячи з індивідуальних особливостей кожного об'єкта, та внесено рекомендації з удосконалення обліку амортизації нематеріальних активів.

8. Застосування автоматизованого комлексу управління підприємством задовольняє потреби в контролі, плануванні, аналізі, прогнозуванні діяльності підприємств. Автором пропонується складовий його елемент - модуль “Облік нематеріальних активів”.

9. Розширення операцій з нематеріальними активами вимагає вирішення багатьох питань з оприбуткування, оцінки вартості, аналізу ефективності їх використання. В цьому кваліфіковану допомогу підприємствам можуть надати аудиторські фірми. Для проведення якісного аудиту нематеріальних активів автором запропонована програма аудиту та сформована робоча документація аудитора.

10. Важливим методичним питанням при наданні аудиторських послуг з оцінки ринкової вартості нематеріальних активів є обгрунтування величини ставки дисконту. Рекомендовано використовувати метод експертних оцінок для обчислення специфічних ризиків, як складового елементу ставки дисконту. Для визначення ринкової вартості прав на товарні знаки запропоновано ураховувати коефіцієнти значимості та естетичного сприйняття прав споживачами, які обчислюються експертним шляхом.

11. З метою комплексного вивчення поведінки нематеріальних активів у господарській діяльності запропоновано систему взаємопов'язаних показників.

12. У роботі запропоновано факторну модель, яка дозволяє своєчасно встановити причини погіршення ефективності використання нематеріальних активів та виявити аудитором резерви її росту. В основу оцінки покладено ринкову вартість нематеріальних активів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Бигдан И.А. Проблемы отражения в учете нематериальных активов // Ринкова трансформація економіки: Зб. наук. пр. Вип. 2. – Харків: ХІБМ, 1997. – С. 193-197.

  2. Бигдан И.А. О сущности и признании нематериальных активов // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічна обґрунтованість у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. Ч.1 – Харків, Харк. держ. академія технол. та орг. харчування, 1998. - С. 304-306.

  3. Бигдан И.А. О влиянии амортизации нематериальных активов на финансовые результаты деятельности предприятий Украины // Ринкова трансформація економіки: Зб. наук. пр. Вип. 4. – Харків: ХІБМ, 1998. – С. 170-175.

4. Бігдан І.А. Питання оцінки вартості нематеріальних активів // Науково-практичний журнал “Регіональні перспективи”, 2001. - №2-3. – С. 78-80.

5. Бигдан И.А., Полевая Т. Организационно-методические аспекты аудита нематериальных активов // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічна обґрунтованість у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. Ч.2 – Харків, ХДАТОХ, 2002. - С. 45-51.

В інших наукових виданнях:

6. Бигдан И.А. О документальном оформлении операций с нематериальными активами: Зб. наук. праць “Підвищення конкурентоспроможності підприємств торгівлі та харчування”, Харків: ХДАТОХ, 2000. – С. 226-229.

7. Бігдан І.А. Аналітичні процедури в управлінні нематеріальними активами // Наук. вісн. Чернів. торг-економ. інст. - Вип. 2. – Чернівці. – 2001. – С. 280-283.

8. Бигдан И.А., Порятуй А.Ф. Учет нематериальных активов в автоматизированной информационной системе предприятия: Зб. наук. пр. “Ринкова трансформація економіки”. – Вип. 6. – Харків: ХІБМ, 2002. – С. 189-198.

Тези доповідей:

9. Бигдан И.А. Методологические подходы к аналитической оценке нематериальных активов предприятий пищевой промышленности // Междунар. науч.-практ. конф. “Научные и практические аспекты переработки мяса и мясопродуктов”, Харьков: ХГАТОП, 2001. – С. 196-197.

10. Гаркуша Н.Н., Бигдан И.А., Клименко А.Б. Расходы на рекламу как составная часть стоимости прав на товарный знак // Міжнар. наук.-метод. конф. "Стратегічні напрямки розвитку підприємств харчових виробництв і торгівлі", присвяченої 35-річчю академії". – Харків, ХДАТОХ, 2002. - С. 299-302.