91. Гончаренко Олена Олексіївна. Облік і аудит інвестиційної діяльності (на прикладі підприємств швейної промисловості): дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Гончаренко О.О. Облік і аудит інвестиційної діяльності (на прикладі підприємств швейної промисловості). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.
Дисертація присвячена актуальним проблемам удосконалення обліку і аудиту інвестиційної діяльності підприємств швейної промисловості.
У дисертації досліджено тенденції розвитку та сучасні проблеми швейної промисловості, вплив її технологічних та організаційних особливостей на побудову обліку і аудиту інвестиційної діяльності. Обґрунтовано і запропоновано рішення щодо удосконалення обліку інвестиційної діяльності, які полягають в уточненні сутності поняття “інвестиції” для правильного визнання та відображення в обліку, конкретизації бухгалтерських рахунків для обліку операцій з інвестиціями, організації аналітичного обліку інвестицій, виділенні позабалансового рахунку для накопичення інформації про джерела їх фінансування, організації управлінського обліку реалізації інвестиційного проекту, удосконаленні регістрів аналітичного обліку та звітності. Надано пропозиції щодо організації і методики проведення аудиту інвестиційної діяльності на підприємствах швейної промисловості.
У дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, яке полягає в удосконаленні методичних та організаційних засад обліку і аудиту інвестиційної діяльності на підприємствах швейної промисловості. Одержані результати свідчать про досягнення поставленої мети і дають змогу зробити такі висновки:
Дослідженням встановлено, що розвиток економіки, характер змін інвестиційного клімату держави тісно пов’язані з інвестиційною діяльністю підприємств. Водночас, специфічні особливості кожної галузі обумовлюють якісні характеристики інвестиційної діяльності окремих підприємств галузі. Швейна промисловість являє собою сукупність виробництв, яким властиві певні специфічні особливості інвестиційної діяльності, враховуючи які та стан розвитку галузі, можна відзначити, що на сьогодні в швейній промисловості спостерігається лише поверхневе пожвавлення.
На основі узагальнення підходів вітчизняних та зарубіжних наукових шкіл до трактування інвестицій, доведено, що інвестиції - вкладення майнових цінностей в необоротні активи (матеріальні та нематеріальні) та активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора (економічних або позаекономічних). Класифікацію інвестицій необхідно здійснювати виходячи з різних ознак – суб'єктів, об'єктів, величини, терміновості тощо, що забезпечить організацію ефективного обліку і контролю інвестиційної діяльності на підприємстві.
Особливість іноземної інвестиційної діяльності підприємств швейної промисловості України на сьогодні полягає у відсутності двостороннього руху капіталу. Підприємства швейної промисловості виступають лише реципієнтами капіталу, що впливає на обмеженість об’єктів бухгалтерського обліку. Тобто, об’єктами бухгалтерського обліку іноземної інвестиційної діяльності підприємств швейної промисловості України виступають лише джерела формування інвестиційних ресурсів.
Ефективність управління інвестиційною діяльністю залежить від рівня поінформованості керівництва підприємства та якості облікової інформації, на основі якої приймаються рішення щодо інвестування. Саме тому напрямами удосконалення бухгалтерського обліку капітальних інвестицій та операцій з ними, що визначені в дисертаційній роботі, є: конкретизація бухгалтерських рахунків для проведення операцій з обліку капітальних інвестицій, організація аналітичного обліку капітальних інвестицій (виділення рахунків третього, четвертого та інших порядків для відображення відтворювальної, технологічної структури, елементів витрат та ведення пооб’єктного обліку), виділення позабалансового рахунку для накопичення інформації про джерела їх фінансування, організація управлінського обліку реалізації інвестиційного проекту з відкриттям на рахунках доходів і витрат рахунків нижчих порядків “… по реалізації інвестиційного проекту” з поділом їх на рахунки “В межах плану” і “Відхилення”.
В результаті дослідження, враховуючи особливості фінансових інвестицій, які обліковуються за методом участі в капіталі, та сучасні потреби в інформації про них, рекомендовано зробити виняток відносно невключення в первісну вартість фінансових інвестицій витрат на оплату послуг третіх осіб або комісійних винагород третім особам, оскільки головна і єдина мета даного методу – визначення частки інвестора в капіталі об'єкта інвестування. За логікою ця стаття витрат (супутні витрати на придбання фінансових інвестицій) не повинна зараховуватись до суми вкладень і тим самим штучно завищувати частку інвестора, а має доповнювати статті витрат поточного (звітного) періоду. Такий же виняток із правил доречним було б встановити і для фінансових інвестицій, що утримуються до їх погашення, інакше на дату погашення їх вартість не буде дорівнювати номіналу, як вимагає П(С)БО 12. Інформація про зміни власного капіталу може бути подана у формі звітів про зміни у власному капіталі дочірнього підприємства.
Національні особливості інвестування вимагають альтернативних підходів до оцінки і обліку фінансових інвестицій у пов’язані сторони. Внесені пропозиції щодо застосування методу оцінки за правилом нижчої ціни з відображенням в обліку на контрарних рахунках резерву на зменшення вартості і нереалізованого збитку за довгостроковими інвестиціями, за короткостроковими інвестиціями нереалізований збиток списується на витрати. Альтернативним методом до обліку інвестицій за правилом участі в капіталі може бути їх відображення і облік за фактичною собівартістю або переоціненою (справедливою) вартістю.
Внесені рекомендації з обліку інвестицій зумовили вдосконалення облікових регістрів, а саме, відомості аналітичного обліку капітальних інвестицій, в якій інформація про капітальні інвестиції подається у розрізі окремих об’єктів, у кінцевому підсумку, формується первісна вартість об’єктів основних засобів, що вводяться в дію; та відомості аналітичного обліку фінансових інвестицій, в якій інформація про наявність та рух (надходження чи вибуття, збільшення чи зменшення вартості) інвестованого капіталу в інші суб’єкти (фінансові інвестиції) подається у розрізі інвестиційних проектів та методів їх обліку.
На основі проведеного дослідження організаційних та програмно-технічних аспектів автоматизованої обробки інформації та враховуючи особливості підприємств швейної промисловості, запропоновано схему обліку інвестиційної діяльності в системі автоматизованої обробки інформації на основі розподілених систем обробки даних з допомогою програмного забезпечення “1С:Бухгалтерія 7.7”.
У зв'язку з тим, що теорія і практика аудиту в частині вивчення достовірності і законності інвестиційної діяльності є недостатньо дослідженими, запропоновано його проводити за розробленою методикою (з використанням розроблених тестів вивчення системи бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю інвестиційної діяльності, програми перевірки та робочих документів аудитора), яка може бути використана як зовнішніми, так і внутрішніми аудиторами для проведення перевірки на вимогу різних зацікавлених осіб та сприятиме ефективному проведенню контролю на підприємствах швейної промисловості.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Гончаренко О.О. Амортизація як природний спосіб акумуляції інвестиційних ресурсів суб'єктів господарювання// Збірник наукових праць Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧІТІ, 2001. - С. 100-108. – 0,5 друк.арк.
Гончаренко О.О. Облік і оподаткування внесків в статутний капітал// Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут". Збірка наукових праць. Випуск 24. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2001. - С.127-131. – 0,3 друк.арк.
Гончаренко О.О. Інвестиції як джерело економічного зростання держави// Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. Вип. 6 / Відп. ред. О.П. Степанов. - К.: КНЕУ, 2001. - С. 119-124. – 0,27 друк.арк.
Гончаренко О.О. Методологічні основи побудови бухгалтерського обліку на підприємствах швейної промисловості// Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. Вип. 6 (13) / Голов. ред. О.П. Степанов. – К.: КНЕУ, 2002. - С.180-187. – 0,35 друк.арк.
Гончаренко О.О. Проблемні питання обліку реальних інвестицій в швейній промисловості// Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 4 (7). – Черкаси: ЧДТУ, 2003. - С. 49-59. – 0,6 друк.арк.
Гончаренко О.О. Проблемні аспекти оцінки та обліку фінансових інвестицій// Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 8. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. - С.209-216. – 0,6 друк.арк.
Гончаренко О.О. Облік інвестиційної діяльності підприємств швейної промисловості в системі автоматизованої обробки інформації// Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 11. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. - С. 156-161. – 0,45 друк.арк.
В інших виданнях:
Гончаренко О.О. Проблемні питання бухгалтерського обліку фінансових інвестицій// Исследование и оптимизация экономических процессов «Оптимум-2001»: Труды III Международной научно-практической конференции, 15-16 ноября 2001 г. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001 г. – С. 151-152. - 0,07 друк. арк.
Гончаренко О.О. Особливості проведення аудиторської перевірки фінансових інвестицій// Теорія і практика перебудови економіки: Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції: Черкаси, 23-25 жовтня 2001 р./ Відповід. ред. В.І. Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ, 2001. – С. 213-215. - 0,08 друк. арк.
Гончаренко О.О. Облік і контроль інвестиційної діяльності// Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта - 2002”. Том 9. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 7-8. - 0,08 друк. арк.
Гончаренко О.О. Актуальні проблеми обліку капітального будівництва як складової внутрішніх інвестицій підприємства// Матеріали Другої всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова ‘2002”. Том 3. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 3-4. - 0,08 друк. арк.
Гончаренко О.О. Інвестиції та інвестиційна діяльність як об'єкти бухгалтерського обліку// Бухгалтерський облік та господарський контроль: минуле, сучасне, майбутнє: Збірник доповідей на міжнародній науково-практичній конференції. – Житомир: ЖІТІ, 2002. - С. 62-71. – 0,6 друк.арк.
Гончаренко О.О. Аналіз інвестиційної діяльності підприємств України та перспективи її розвитку// Трансформація курсу “Економічний аналіз діяльності підприємства”: Тези доповідей міжнар. наук.-метод. конф. 16-17 трав. 2002 р. / Відп. за вип. Л.М. Кіндрацька. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 119-122. - 0,08 друк. арк.
Гончаренко О.О. Особливості обліку подальших видатків, пов’язаних з об’єктами реального інвестування// Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної конференції: м. Черкаси, 20-22 листопада 2002 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 19-21. - 0,08 друк. арк.
Гончаренко О.О. Багатоваріантність методів оцінки фінансових інвестицій та їх практичне застосування// Теорія і практика перебудови економіки. Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 25-27 листопада 2002 р. / Відп. ред. В.І. Хомяков. - Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 259-261. - 0,08 друк. арк.
Гончаренко О.О. Джерела фінансування капітальних інвестицій: узгодженість бухгалтерського та статистичного обліку// Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції: м.Черкаси, 24-26 березня 2004 р./ Відп. ред. В.М. Яценко. - Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 15-17. - 0,08 друк. арк.