Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Марушко Надія Семенівна. Облік і аналіз залученого капіталу підприємства (на прикладі підприємств молочної промисловості) : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. — К., 2006. — 235арк. — Бібліогр.: арк. 176-192.



Анотація до роботи:

Марушко Н.С. Облік і аналіз залученого капіталу підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет. - Київ, 2006.

Розглянуто теоретичні, методичні та практичні проблеми залучення капіталу підприємства, проаналізовано сутність залученого капіталу підприємства як економічної категорії і як об’єкта обліку й аналізу, висвітлено значення його в умовах становлення ринкових відносин, систематизовано термінологію та запропоновано класифікацію залученого капіталу за різними ознаками, що визначають систему фінансового менеджменту підприємств.

Досліджено особливості бухгалтерського обліку залученого капіталу, в результаті чого удосконалено облік наявності та руху елементів залученого капіталу, облік витрат на обслуговування залученим капіталом; визнання та облік резерву на виплату довготермінового кредитування, розроблено внутрішню звітність за даними обліку залученого капіталу.

Проаналізовано чинні методики аналізу капіталу підприємства, розроблено та обґрунтовано наукові положення щодо методики ретроспективного аналізу залученого капіталу підприємства, запропоновано напрями комплексного аналізу залученого капіталу – аналіз повноти та доцільності залучення капіталу та аналіз ефективності його використання.

Головні результати дисертаційної роботи схвалені до впровадження на підприємствах молочної промисловості Львівської області.

У дисертаційні роботі наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукової проблеми, що полягає в удосконалені комплексної методики й організації обліку та аналізу залученого капіталу підприємств. Сформовано низку концептуально-теоретичних, методичних і науково-практичних висновків, що відображають вирішення головних завдань відповідно до поставленої мети.

  1. У системі виробничо-фінансового менеджменту підприємств управління залученим капіталом відіграє провідну роль, оскільки цей капітал у покритті фінансових потреб промисловості України займає близько 25%, а у молочній промисловості – понад 50%. Доведено, що його треба розглядати як активний чинник впливу на розвиток економіки підприємства, а це потребує адекватної системи управління процесами залучення і використання капіталу.

  2. З огляду на специфічні ознаки залученого капіталу визначено, що, на відміну від позикового капіталу, для якого характерними є умови повернення за термінами і визначену плату, залучений капітал включає також і необумовлені види залучення кредиторської заборгованості та доходи майбутніх періодів. Запропонована класифікація залученого капіталу дає змогу визначити обліково-аналітичну систему інформаційного забезпечення управління такими капіталопотоками.

  3. На підставі проведеного аналізу теорії і практики чинної системи бухгалтерського обліку залученого капіталу з’ясовано, що весь механізм облікових робіт, пов’язаний із залученням капіталу, повністю підпадає під облік зобов’язань. Проте економічна природа залученого капіталу є іншою, оскільки пов’язана з вибором джерел залучення, об’єктів залучення, структури залучення, контролю за рухом залученого капіталу, оцінки доцільності та ефективності його використання. Це змінює цільову орієнтацію, глибину та якість обліково-аналітичних робіт.

  4. Для відображення в обліку залученого капіталу розроблено систему субрахунків адекватну до структурних елементів залученого капіталу, що забезпечить простоту й достовірність відображення та узагальнення інформації для потреб управління капіталопотоками. Запропоновано форми внутрішньої звітності про рух залученого капіталу, які суттєво не ускладнюють обліковий процес, проте дають змогу забезпечити дієвий контроль цільового використання залученого капіталу відповідно до специфіки функціонування центрів відповідальності підприємств молочної промисловості й упереджувати ризик несвоєчасного погашення кредитів та кредиторської заборгованості.

  5. Для підвищення достовірності інформації про фінансові результати діяльності підприємств розроблені пропозиції щодо вдосконалення методики обліку витрат на обслуговування залученого капіталу, за якою передбачено, що витрати на позики, які безпосередньо віднесені на фінансування конкретних інвестиційних проектів або купівлю необоротних активів включають до собівартості цього активу.

  6. Запропоновано створювати систему фінансових резервів на покриття довготермінового кредитування, що забезпечує захист підприємства від фінансового ризику. В контексті прикладного застосування розроблено алгоритм розрахунку розміру резерву та методику відображення його в обліку.

  7. У дисертації доведено, що підвищення ефективності аналізу залученого капіталу можна досягти за умови комплексного підходу. Для цього запропоновано поетапний аналіз, який дасть змогу визначити необхідність та доцільність такого залучення, забезпечить його раціональне розміщення та використання, а також обрати заходи щодо оптимізації його структури. На підставі загальної моделі комплексного економічного аналізу залученого капіталу визначено інформаційні потреби для його проведення та структуровані інформаційні потоки за концепцією побудови баз даних, яка відповідає особливостям фінансового менеджменту підприємств молочної промисловості і є коректною відповідно до вимог автоматизованого опрацювання даних.

  8. Доведено, що аналіз ефективності використання залученого капіталу необхідно розглядати в контексті ретроспективної оцінки доцільності та обґрунтованості такого залучення, що дасть змогу визначити участь таких фінансових операцій як у зміцненні фінансового стану, так і у забезпеченні стійкого економічного зростання. Це може бути підставою до зміни тактики залучення фінансових ресурсів та досягнення досконалості фінансового менеджменту в цілому. Аналіз структури залученого капіталу запропоновано виконувати в сукупності з напрямами його використання, що дає змогу виявити ризиковість структури капіталу та її вплив на ефективність ведення господарської діяльності в цілому.

  9. Доведено, що для визначення ефективності залучення капіталу доцільно застосовувати дистрибутивно-лагову модель прогнозування показників виробництва і реалізації продукції з урахуванням короткотермінових залучених ресурсів. Це допоможе визначити ефективність структури залученого капіталу та прогнозований обсяг реалізації продукції.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Созанська Н.С. (Марушко Н.С.) Методологічні аспекти структури і класифікації залученого капіталу підприємства // Вісн. Житомир. технол. ун-ту. – 2003. – Вип. 1 (23) – С.218 - 224. – 0,45 друк. арк.

  2. Созанська Н. С. (Марушко Н.С.) Політика короткострокового залученого капіталу // Вісн. Львів. ун-ту. – Сер. Екон. – 2003. –Вип. 32. С. 436 - 442. - 0,43 друк. арк.

  3. Марушко Н.С. Доцільність та необхідність довгострокового кредитування // Економіка: проблеми теорії та практики: 2005. – Вип. 207. – Т.2. – С. 558 - 566. - 0,32 друк. арк.

  4. Марушко Н.С. До питання обліку довгострокового залученого капіталу // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2006. Праць. Вип. 216. – Т.3. – С. 416 - 428. - 0,54 друк. арк.

  5. Марушко Н.С. Інформаційні потоки аналізу залученого капіталу та їх раціоналізація // Вісн. нац. ун-ту водного госп. та природокористування. Сер. –Економіка. –2006. – Вип. 4(36). – Ч.3. – С. 276 - 285. - 0,66 друк. арк.

В інших виданнях:

  1. Созанська Н.С. (Марушко Н.С.) Особливості обліку залученого капіталу за МСБО // Актуальні проблеми формування економічної системи України: Матеріали міжнар. наук. студент.-аспірант. конф.(16-17 трав. 2002 р.). Л.: ЛНУ ім. І. Франка, 2002. С.324 – 326. - 0,22 друк. арк.

  2. Созанська Н.С. (Марушко Н.С.) Аналіз структури залученого капіталу // Економіка пострадянських країн, стан та перспективи розвитку: Матеріали міжнар. наук. студент.-аспірант. конф. (7-8 трав. 2003 р.). – Л.: ЛНУ ім. І. Франка, 2003. – С.267 - 269. - 0,23 друк. арк.

  1. Созанська Н.С. (Марушко Н.С.) До питання класифікації кредитних ризиків // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи: Матеріали міжн. наук.-практ. –конф. (24-25 жовт. 2003 р.). – Л.: ЛНУ ім. І. Франка, 2003. – С.225 - 227. - 0,21 друк. арк.

  2. Марушко Н.С. До питання залучення капіталу на довгостроковій основі // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: Матеріали наук.-практ. конф. (21-22 жовт. 2005 р.). – Л.: ЛНУ ім. І. Франка, 2005. – С. 222 - 224. - 0,19 друк. арк.

  3. Марушко Н.С. До питання організації обліку залученого капіталу на підприємстві // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ ст.: національна ідентичність та тенденції глобалізації: Матеріали ІІІ міжн. наук.-практ. конф. молодих вчених (23-24 лют. 2006 р.). – Тернопіль.– ТАНГ, 2006. – С. 286 - 288. - 0,25 друк. арк.