Почапська Людмила Василівна. Облік і аналіз витрат виробництва та калькулювання собівартості друкованих видань: дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Почапська Л.В. Облік і аналіз витрат виробництва та калькулювання собівартості друкованих видань. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2002.
Дисертація присвячена актуальним проблемам удосконалення обліку та аналізу виробничих витрат і калькулювання собівартості друкованої продукції на видавничих підприємствах. Визначено технологічні та організаційні особливості видавничого процесу та їх вплив на побудову системи обліку і аналізу витрат та калькулювання собівартості друкованої продукції.
Запропоновано класифікацію друкованих періодичних та неперіодичних видань відповідно до міжнародних стандартів, уточнена сутність витрат і виокремлені основні ознаки їх класифікації. Розроблено рекомендації щодо вдосконалення управлінського та фінансового обліку витрат на видавничих підприємствах. Розроблено номенклатуру статей витрат виробництва для видавничої діяльності. Запропоновано методику оцінки прямих матеріальних витрат у видавничих організаціях відповідно до вимог національних стандартів. Удосконалено чинні та розроблено нові форми первинних документів і облікових регістрів, що відповідають потребам нормативного обліку витрат у видавництвах. Обґрунтовано порядок ведення обліку витрат відповідно до чинного податкового законодавства України. Обґрунтовано та розроблено методику проведення економічного аналізу витрат виробництва та калькулювання собівартості видавничої продукції відповідно до ринкових вимог.
На підставі проведеного дослідження питань обліку, аналізу витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції на прикладі підприємств видавничої діяльності, вивчення та узагальнення вітчизняного і зарубіжного досвіду в цій галузі, нами пропонуються ряд наукових висновків і рекомендацій, зміст яких полягає у наступному:
Підвищення ефективності діяльності підприємств видавничої галузі в умовах ринку є одним із пріоритетних напрямків розвитку незалежного інформаційного простору України. Формування ринкового середовища та необхідність отримання прибутків невід’ємно пов’язані з пошуком ефективних методів управління виробництвом видавничої продукції на основі удосконалення облікової інформації та адаптації існуючої системи обліку й аналізу витрат до національних і міжнародних стандартів.
У зв’язку з переходом України до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в дисертаційній роботі запропоновано узгодження також і статистичного обліку, а на його основі й звітності у видавничій галузі. На підставі комплексного аналізу і систематизації найбільш суттєвих облікових аспектів друкованих видань у роботі вперше розроблено відповідну класифікацію друкованих періодичних та неперіодичних видань згідно міжнародних норм і стандартів, удосконалено термінологічні визначення видів видань, визначено організаційно-технологічні, облікові та аналітичні особливості видавничої діяльності. У процесі дослідження встановлено залежність об’єктів обліку витрат від виду видавничої діяльності. Тому автором виділено чотири типи видавничих підприємств з виокремленням об’єктів обліку та особливостями його ведення залежно від функцій виробничого процесу.
Нові економічні відносини потребують змін в обліку витрат на виробництво, i в першу чергу в їх класифікації, тому, вивчивши та узагальнивши вітчизняний та зарубіжний досвід у вирішенні питання класифікації витрат, ми пропонуємо такі ознаки групувань витрат для видавничої діяльності: класифікація витрат для отримання інформації для фінансового обліку, окрема класифікація з метою отримання інформації для податкового обліку, класифікація витрат для управлінського обліку та прийняття відповідних управлінських рішень, а також класифікація для контролю за виконанням витратами своїх функцій та величини витрачання, використання яких у структурі організаційного обліку надасть позитивних результатів. Додатково для видавничих підприємств запропоновано класифікацію витрат окремо для кожного виду діяльності, виходячи із завдань проведення цієї діяльності, з метою накопичення інформації про витрати за центрами відповідальності. А саме: класифікація витрат для виробництва продукції (товарів, робіт, послуг); класифікація витрат для утворення і зберігання ТМЦ; класифікація витрат за ступенем впливу на збутову діяльність; класифікація витрат, пов’язаних із організаційною діяльністю; класифікація витрат для інвестиційної діяльності.
Процес контролю та регулювання витрат на виробництво та їх відповідність доходам залежить від системи обліку та калькулювання собівартості продукції. Сучасні системи обліку витрат дуже розгалужені, тому в роботі проведено їх аналіз, співставлення, виявлено переваги та недоліки кожної з них. Виходячи з цього, зроблено висновки: дані системи ми розділяємо за наступними напрямками – облік витрат за поточними нормами, відкоригованими на суми відхилень; паралельний облік фактичних та нормативних витрат; облік часткових та повних фактичних витрат і нормативних витрат. На підставі проведеного аналізу видавничих підприємств у розрізі обліку виробничих витрат та калькулювання собівартості видань в дисертаційній роботі обґрунтовано, що у видавничих організаціях доцільно застосовувати позамовно-нормативний метод обліку витрат на виробництво.
Для управління та організації повного і своєчасного обліку витрат у видавництвах в роботі розроблено та запропоновано методику управлінського (внутрішньогосподарського) обліку витрат з використанням нових первинних документів та розрахункових таблиць. Запропоновані розрахунки необхідно проводити в системі автоматизованої обробки даних на основі ПЕОМ, що дозволяє виявити непродуктивні витрати, втрати, винуватців та з метою оперативного прийняття управлінських рішень.
Встановлено, що на сьогодні в Україні не має затвердженої галузевої інструкції з обліку та калькулювання собівартості продукції у видавничих підприємствах та галузевої номенклатури статей витрат. Обґрунтована номенклатура об’єктів калькулювання є найважливішою умовою достовірності калькуляцій, вона забезпечує необхідною інформацією про собівартість продукції та визначає структуру калькуляційного обліку. Відповідно до організаційно-технологічних особливостей видавничої діяльності, автором розроблено та пропонується номенклатура (перелік) статей витрат з дотриманням вимог положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”.
Залежно від визначених типів видавничих організацій запропонована методика ведення бухгалтерського обліку витрат виробництва для кожного типу видавництва. Для визначення відмінностей по кожному з типів, відповідно до об’єктів обліку, автором проведено характеристику цих об’єктів та запропоновано порівняльну кореспонденцію рахунків з обліку формування витрат та собівартості продукції у видавничих організаціях. Для узагальнення інформації про вартісні різниці відхилень економії чи перевитрачання виробничих витрат пропонується ввести новий субрахунок “Вартісні різниці” для обліку відхилень фактичної та нормативної собівартості. По дебету вказаного субрахунку відображатимуться несприятливі різниці, а по кредиту – сприятливі.
Для документального оформлення надходження та витрачання паперу і палітурних матеріалів нами розроблено та пропонується ведення ряду первинних документів, що сприяє підвищенню контролю за витрачанням та списанням матеріалів, скороченню невиробничих витрат і втрат видавничого підприємства; також запропоновано форму відомості на відпуск видань.
Організаційну структуру видавничих підприємств щодо облікової, аналітичної та планової ланки, ми пропонуємо об’єднати в одному відділі, в якому б концентрувалися усі дані не лише стосовно виробничих витрат і собівартості, але й будь-якого фінансово-господарського показника діяльності. Це сприяє прискоренню процесу обміну обліково-аналітичною інформацією відповідних служб на підприємстві та узагальненню прийняття адекватних управлінських рішень щодо координації діяльності та господарювання.
З метою проведення комплексного аналізу господарської діяльності видавничих підприємств для порівнянності аналітичних показників за декілька років у роботі пропонується методика приведення витратних показників про собівартість продукції, яка сформована до 2000 року, відповідно до аналітичних показників звітного періоду.
Оцінку виробничих витрат та собівартості як усієї видавничої продукції, так і окремого видання чи тиражу неможливо здійснити з використанням одного, нехай і найважливішого показника, а тільки за допомогою комплексу, системи показників, що детально й усебічно характеризують господарське становище підприємства. З урахуванням особливостей інформаційної бази нами розроблені та запропоновані в рамках інтегрованої системи спеціальні процедури щомісячного аналізу витрат виробництва та собівартості продукції з використанням комп’ютерних технологій. Це сприяє оперативному реагуванню на ринкові потреби у творах та дозволяє сформувати цінову конкурентоспроможну політику видавництва.
У роботі розроблено та запропоновано методику проведення факторного аналізу витрат на видавничих підприємствах. Оскільки в період ринкових відносин змінилася сама методика розрахунків з типографіями, авторами та редакційно-художнім персоналом, вплив даних факторів на собівартість видання теж зазнав суттєвих змін. З метою ефективного управління витратами із застосуванням сучасних автоматизованих систем та новітніх комп’ютерних технологій для проведення зазначеного аналізу, нами розроблено та пропонуються ряд розрахунково-аналітичних таблиць, які сприяють підвищенню ефективності комплексного економічного аналізу на видавничих підприємствах.
Викладені пропозиції та рекомендації були апробовані автором на підприємствах видавничої діяльності м. Києва і отримали позитивну оцінку.
Публікації автора:
Публікації у фахових виданнях:
Почапська Л.В. Історія розвитку українського друкарства // Вісник Книжкової палати України. – 2000. - № 11(52).– С. 24-28. – 0,7 д.а.
Почапська Л.В. Тенденції розвитку ринку друкованих видань в Україні // Економіка і підприємництво: стан та перспективи: Збірник наукових праць КНТЕУ. – К.: Видавничий центр КНТЕУ, 2001.– С. 369-383. – 0,6 д.а.
Почапська Л.В. Аналіз витрат виробництва видавничої продукції // Вісник КНТЕУ. – 2002. - № 3. – С. 69-77. – 0,6 д.а.
Почапська Л.В. Особливості оподаткування видавничої діяльності // Вісник податкової служби України. – 2002. - № 30. – С. 54-60. – 0,8 д.а.
Публікації у інших виданнях:
Почапська Л.В. Проблеми реклами в друкованих засобах масової інформації // Матеріали другої міжнародної конференції “Наука і освіта’99”. – К.: 1999. - 27 січня. – С. 76-78. – 0,02 д.а.
Почапська Л.В. Фінансові аспекти обліку витрат на поліграфічні роботи, папір та палітурні матеріали у видавничих організаціях // Баланс. Спецвипуск. – 2002. - № 12 (55). – С. 44-48. – 0,5 д.а.
Почапська Л.В. Фінансові аспекти обліку прямих витрат на оплату праці у видавництвах // Баланс. – 2002. - № 25 (410). – С. 21-26. – 0,4 д.а.
Почапська Л.В. Калькулювання собівартості друкованих видань // Баланс. – 2002. - № 26 (411). – С. 46-50. – 0,5 д.а.