Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Крамарчук Світлана Петрівна. Облік і аналіз матеріальних сировинних ресурсів (на прикладі плодоовочевої консервної промисловості) : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Житомирський держ. технологічний ун-т. — Житомир, 2006. — 231арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 181-200.



Анотація до роботи:

Крамарчук С. П. Облік і аналіз матеріальних сировинних ресурсів (на прикладі плодоовочевої консервної промисловості). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2006.

Дисертацію присвячено теоретичним і практичним питанням вдосконалення організації та методики обліку і аналізу матеріальних сировинних ресурсів на підприємствах плодоовочевої консервної промисловості в умовах переходу до ринкових відносин. Досліджено економічну сутність матеріальних сировинних ресурсів, удосконалено їх класифікацію. Проаналізовано особливості методик оцінки сировини і матеріалів, визначено їх переваги та недоліки. Обґрунтовано основні методичні підходи до оцінки матеріальних ресурсів на підприємствах плодоовочевої консервної промисловості. Здійснено критичний аналіз діючої системи обліку операцій з матеріальними сировинними ресурсами та запропоновано рекомендації щодо її удосконалення. Досліджено управлінський аспект обліку матеріальних сировинних ресурсів. Запропоновано методику прогнозного аналізу з оптимальних обсягів і структури виробництва на підставі урахування комплексу факторів – можливостей постачання, рентабельності і попиту на готову продукцію, що створює умови для одержання максимально можливого прибутку. Розроблено методику визначення і застосування такого показника, як резерв для покриття постійних витрат під час спаду та припинення виробництва.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у розробці практичних рекомендацій стосовно вдосконалення діючої методики обліку й аналізу матеріальних сировинних ресурсів у плодоовочевій консервній промисловості. Дослідження питань обліку й аналізу матеріальних сировинних ресурсів дозволяє зробити такі висновки:

1. У результаті опрацювання та аналізу багатьох літературних джерел автором визначено суть матеріальних сировинних ресурсів як тих ресурсів, які безпосередньо є компонентами для виготовлення продукції, що дозволило конкретизувати об’єкт дослідження. Здійснено класифікацію матеріальних сировинних ресурсів за такими ознаками: за походженням; за роллю у процесі виробництва; за ступенем коливань закупівельних цін; за термінами зберігання; за умовами зберігання; за джерелами постачання; за необхідністю визначення та контролю якісних показників. Така класифікація дає змогу поділяти матеріальні сировинні ресурси за видами з метою ефективної організації їх постачання, зберігання та використання.

2. На методику обліку матеріальних сировинних ресурсів плодоовочевих консервних підприємств впливають організаційно-технологічні особливості, властиві цій галузі промисловості: сезонність виробництва, висока матеріаломісткість, гомогенність, короткий цикл процесу, широка номенклатура сировини та великий асортимент готової продукції, коливання якості і вартості плодів та овочів, обмежений термін їх зберігання, залежність якості і виходу готової продукції від якісних характеристик сировини.

3. Сформульовані завдання фінансового й управлінського обліку стосовно матеріальних сировинних ресурсів як об’єкта постачання, зберігання та виробництва. На основі аналізу відомих із практики зарубіжних країн варіантів взаємозв’язку між управлінським і фінансовим обліком обрана оптимальна частково інтегрована модель як базова, в якій запропоновано оптимізацію обліку матеріальних сировинних ресурсів.

4. Теоретично обґрунтовані і практично вирішені питання вдосконалення обліку собівартості заготівлі. З метою більш достовірного визначення первісної вартості виробничих запасів слід розмежувати облік транспортних i заготівельно-складських витрат, відкривши до рахунка 29 «Транспортно-заготівельні витрати» два окремі субрахунки: 291 «Транспортні витрати» і 292 «Заготівельно-складські витрати».

5. На підставі порівняльного аналізу визначено переваги і недоліки методів оцінки матеріальних сировинних ресурсів при їх вибутті. Досліджено, що при списанні у виробництво плодоовочевої сировини доцільно застосовувати метод нормативних витрат, який сприяє об’єктивному віднесенню її вартості на собівартість виготовленої продукції, а це важливо для поточного та перспективного аналізу з метою управління виробництвом. Запропоновано метод оцінки вторинних ресурсів у плодоовочевому виробництві за допомогою науково обґрунтованих коефіцієнтів, що сприятиме їх продуктивному використанню.

6. Важливою ділянкою вдосконалення обліку матеріальних сировинних ресурсів є оптимізація документування процесів руху об’єкта дослідження у виробництві. З метою скорочення первинних документів запропоновано вдосконалену форму товарно-транспортної накладної, в яку введена розгорнута характеристика плодоовочевої сировини. Для підвищення оперативності і достовірності обліку надходження та руху сировини також запропоновано форму «Оперативного журналу надходження сировини», який містить інформацію про надходження сировини як за постачальниками, так і за культурами та сортами. Впровадження запропонованого «Рапорту про утворення відходів» дасть змогу, з одного боку, контролювати, на якому технологічному переділі з’являються понаднормативні відходи, з якої причини і хто в цьому винен, а з іншого – отримувати інформацію про їх утворення. Для достовірного обліку та можливості здійснення оперативного аналізу втрат матеріальних сировинних ресурсів від браку та бою продукції запропоновано удосконалений «Акт про брак і бій продукції та тари виявлених у виробництві» шляхом введення у нього граф для інформації про вид браку, причини, винуватців і місце його виникнення.

7.Обрано оптимальну модель узагальнення обліку матеріальних сировинних ресурсів, а саме: поєднання нормативного обліку матеріальних сировинних витрат із калькулюванням неповної собівартості. Це дозволить у нормативному обліку матеріальних сировинних витрат здійснювати за окремими технологічними переділами поточний оперативний облік матеріальних витрат шляхом обліку відхилень від норм і проводити відокремлений облік змін норм та здійснювати калькулювання неповної собівартості, що дає можливість оперативно приймати ефективні управлінські рішення. Розроблено форму зведеної відомості відхилень від норм матеріальних витрат у цеху за місяць, застосування якої підвищить ефективність використання матеріальних ресурсів.

8. З метою ефективного планування виробничої діяльності плодоовочевих консервних підприємств необхідне напрацювання методик перспективного аналізу облікової інформації. Автором визначено обсяг інформації, потрібної для аналізу з метою складання оптимального виробничого бізнес-плану консервного підприємства. Запропоновано методику поєднання маржинального аналізу й аналізу вигод і втрат, попиту і пропозиції, застосування якої дозволяє ефективно вирішити ряд виробничих завдань. Для поточного контролю й аналізу прибутковості плодоовочевого консервного підприємства та можливості її перспективного регулювання шляхом збільшення обсягів виробництва, а відповідно і постачання, автором розроблено методику визначення і застосування такого показника, як резерв для покриття постійних витрат під час спаду та припинення виробництва.

9. Визначено коло основних управлінських рішень, пов’язаних з постачанням і використанням матеріальних сировинних ресурсів, і сформований необхідний обсяг облікової інформації для їх підготовки. Запропонована методика використання АВС- та XYZ-аналізу для класифікації матеріальних сировинних ресурсів підприємства з метою оптимального логістичного управління кожною з груп.

10. Для визначення доцільної величини партії придбання сировини автором запропоновано методику встановлення оптимальних термінів зберігання плодів та овочів з використанням експертних оцінок на базі рангової кореляції, що дозволить мінімізувати транспортно-заготівельні витрати; розкрито вирішення проблеми визначення економічної оцінки якості плодоовочевої сировини шляхом інтеграції фактичної собівартості чи первісної вартості плодоовочів з її якісними параметрами.

Викладені рекомендації та пропозиції були апробовані на підприємствах плодоовочевої консервної промисловості й отримали позитивну оцінку.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Крамарчук С. П. Проблеми обліку якості матеріальних ресурсів у плодоовочевій галузі. – Вісник Тернопільської академії народного господарства. Випуск 3. – Тернопіль: ТАНГ, 1998. – С. 115-116 (0,2 друк. арк.).

  2. Крамарчук С. П. Проблеми формування об’єктивної заготівельної собівартості матеріальних ресурсів на плодоовочевих консервних підприємствах // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: економіка. – 2003. – № 16. – С. 204-207 (0,53 друк. арк.).

  3. Крамарчук С. П. Формування управлінським та фінансовим обліком інформації про матеріальні ресурси підприємства // Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу. Випуск 13. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 45-48 (0,61 друк. арк.).

  4. Крамарчук С. П. Критичний аналіз проведення реформи бухгалтерського обліку // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Економічна думка. – 2002. – № 2. – С. 348-351 (0,64 друк. арк.).

В інших наукових виданнях:

1. Крамарчук С. П. Проблеми оцінки якості бухгалтерського обліку на промислових підприємствах // Методологія бухгалтерського обліку в Україні: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль: ТІНГ, 1993. – С.61-62 (0,15 друк. арк.).

2. Крамарчук С.П. Роль обліку та аудиту в управлінні матеріальними ресурсами на підприємстві // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 25-річчю кафедри економічного аналізу і 30-річчю інституту обліку і аудиту. – Тернопіль: ТАНГ, 1996. – С. 49-51 (0,2 друк. арк.).

3. Крамарчук С. П. Основні передумови і напрямки удосконалення обліку матеріальних ресурсів // Соціально-економічні проблеми розвитку ринкових відносин. Тези доповідей науково-практичної конференції. – Бучач, 1996. – С. 31-32 (0,15 друк. арк.).

4. Крамарчук С. П. Питання обліку та аудиту оцінки якості плодоовочів // Облік та аудит: сучасний стан та перспективи розвитку. Тези доповідей науково-практичної конференції. – Тернопіль: ТАНГ, 1997. – С. 8-10 (0,23 друк. арк.).

5. Крамарчук С. П. Проблеми взаємозв’язку між фінансовим та управлінським обліком на підприємствах // Економічні проблеми ринкової трансформації України: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції 3-4 грудня 2002 р. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002. – С.128-130 (0,24 друк. арк.).

6. Крамарчук С. П., Тесля Г. В. Роль управлінського обліку в мінімізації заготівельних витрат // Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства: Збірник матеріалів міжнародної міжвузівської науково-практичної конференції. – Тернопіль-Мукачево, 2004. – С. 147-152. (0,52 друк. арк., з них особисто автора – 0,41 друк. арк.). Автором здійснене порівняння моделей управління матеріальними ресурсами та завдань обліку при їх обслуговуванні.

7. Крамарчук С. П. Питання створення національного плану рахунків // Проблеми економіки України. Збірник наукових праць. – Тернопіль: ТАНГ, 1995. – С. 41-42 (0,12 друк. арк.).

8. Крамарчук С. П., Денчук П. Н. Деякі питання вдосконалення обліку в сучасних умовах // Проблеми економіки України. Збірник наукових праць. – Тернопіль: ТАНГ, 1995. – С. 38 (0,05 друк. арк., з них особисто автора – 0,03 друк. арк.). Автором визначені основні передумови одержання достовірної облікової інформації для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

9. Крамарчук С. П. Проблеми встановлення на підприємствах внутрішнього аудиту // Формування економічних відносин в умовах ринку. Збірник наукових праць. Випуск – 1. – Тернопіль: ІОА, 1997. – С. 214-215(0,15 друк. арк.)

10. Крамарчук С. П. Проблеми обліку та аудиту матеріальних ресурсів в консервній промисловості // Науковий вісник кафедри аудиту. Випуск 1. – Тернопіль: ТАНГ, 1998. – С. 20-23 (0,3 друк. арк.).

11. Крамарчук С. П., Злепко Н. П. Проблеми ресурсозбереження // Формування економічних відносин в умовах ринку. Збірник наукових праць кафедри економіки обліку і контролю в невиробничій сфері ТАНГ: Випуск 2 / Наук. ред. – д.е.н., проф. Фаріон І. Д. – Тернопіль: ТАНГ, 1998. – С. 238-239. (0,15 друк. арк., з них особисто автора – 0,1 друк. арк.). Автором уточнено сутність терміну «управління матеріальними ресурсами» і визначено основні напрями та цілі його вдосконалення як одного з аспектів ресурсозбереження.

12. Крамарчук С. П. Організаційні аспекти аудиту матеріальних ресурсів // Збірник наукових праць ТАНГ. Формуванн економічних відносин в умовах становлення ринку. Випуск 3. – Тернопіль, 1999. – С. 158-159 (0,15 друк. арк.).

13. Крамарчук С. П. Проблеми обліку на сучасному етапі // Проблеми економіки України: Збірник наукових праць. Випуск 7. – Тернопіль: Економічна думка, 1999. – С. 37-39 (0,2 друк. арк.).

14. Крамарчук С. П. Аспекти розвитку бухгалтерського обліку в умовах економічної реформи // Проблеми економіки України: Збірник наукових праць. Випуск 8. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 64-66 (0,23 друк. арк.).

15. Крамарчук С. П. Визначення матеріальних ресурсів як об’єкта управлінського та фінансового обліку // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: Збірник наукових статей. – Харків: Основа, 2001. – С. 175-176 (0,15 друк. арк.).