Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Василик Ольга Остапівна. Облік, аналіз і аудит розрахунків з бюджетом: Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2002. - 215арк. - Бібліогр.: арк. 190-201.



Анотація до роботи:

Василик О.О. Облік, аналіз і аудит розрахунків з бюджетом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04-бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Київський національний економічний університет. – Київ, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню проблем бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту розрахунків з бюджетом підприємств недержавних форм власності.

В роботі науково обґрунтовані теоретичні засади становлення та розвитку платежів до бюджету, дано оцінку діючій системі розрахунків з бюджетом, показана неузгодженість окремих нормативних актів щодо бухгалтерського обліку і податкової звітності. Внесені пропозиції щодо уніфікації окремих бухгалтерських реєстрів і створення єдиної інформаційної бази для фінансової і податкової звітності. Досліджено формування облікової інформації для визначення податкових зобов’язань і обґрунтовано методи щодо точнішого визначення величини платежів. Розроблені нові підходи щодо аналізу розрахунків з бюджетом, які дозволяють приймати відповідні управлінські рішення спрямовані на поліпшення фінансового стану підприємницьких структур. Внесено пропозиції щодо удосконалення класифікації аудиторських дій з метою точнішого визначення податкових зобов’язань у процесі здійснення господарської діяльності.

Проведене дисертаційне дослідження обліку, аналізу і аудиту розрахунків з бюджетом дало можливість здійснити теоретичне узагальнення та сформулювати науково обґрунтовані положення щодо удосконалення облікових, аналітичних та аудиторських процедур при визначенні податкових зобов’язань підприємств недержавних форм власності. За результатами проведеного дослідження сформульовано такі висновки та пропозиції:

1. Економічна сутність категорії платежів до бюджету та їх зміст в умовах ринкової економіки, розглядається як елемент фінансової системи держави, що забезпечує створення, розподіл та споживання валового внутрішнього продукту. Платежі до бюджету є об’єктивним явищем економічного життя та важливим інструментом регулювання економічних і соціальних процесів в державі.

2. Діюча система платежів і відрахувань до бюджету знаходиться на стадії становлення та розвитку, що пов’язано з побудовою ринкової моделі економіки. Це вимагає раціональної і ефективної організації бухгалтерського обліку розрахунків з бюджетом та його адаптації до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.

3. Облік, аналіз і аудит розрахунків з бюджетом займають важливе місце в системі облікової інформації. Це набуло ще більшої актуальності у зв’язку з прийняттям Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, а також Законів України “Про оподаткування прибутку підприємств” і “Про податок на додану вартість”, так як при визначенні показників фінансової і податкової звітності виник цілий ряд розбіжностей, що вимагає додаткових розрахункових операцій для визначення бази оподаткування і податкових зобов’язань. В економічній літературі з’явились твердження про наявність окремого податкового обліку.

4. Перехід на міжнародні стандарти обліку і введення окремих положень цих стандартів і перш за все Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 17 “Податок на прибуток” сприяли збільшенню розриву між показниками бухгалтерського обліку і показниками, що потрібні для визначення розміру податку. Більше того, показники, які потрібні для визначення розміру податкового зобов’язання, лише частково визначаються за допомогою бухгалтерського обліку і в багатьох випадках вимагають додаткових розрахунків, які мають бути оформлені і зафіксовані в окремих реєстрах. Це свідчить про те, що податкове законодавство повинно бути приведено у відповідність із чинною системою бухгалтерського обліку, що передбачено статтею 3 Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні”. На наш погляд, це повинно знайти своє остаточне вирішення у Податковому кодексі.

5. Проведене наукове дослідження дає підстави стверджувати, що сьогодні не існує податкового обліку як самостійного виду обліку. В діючих умовах, коли існують паралельно бухгалтерська і податкова звітності, актуальним є пошук шляхів зближення податкових і бухгалтерських реєстрів, що дасть змогу значно знизити затрати на облік і суттєво поліпшити облікову інформацію. Для цього, на нашу думку, потрібно:

об’єкт оподаткування визначати виключно на основі чинної бухгалтерської інформації без додаткових розрахунків;

використовувати єдині правила обчислення фінансових результатів для потреб оподаткування;

ліквідувати виписку податкових накладних, а використовувати дані бухгалтерського обліку, які накопичуються у вигляді оборотів за рахунками відповідного класу протягом звітного періоду.

6. Важливим інструментом управління фінансовою діяльністю підприємства є аналіз і аудит розрахунків з бюджетом. Об’єктами аналізу розрахунків з бюджетом є валовий дохід, валові витрати, прибуток. Тому при аналізі факторів, які впливають на величину одержуваного прибутку і платежів до бюджету, може використовуватись метод операційного аналізу, за схемою: “Витрати – обсяг – прибуток” (“Costs – Volute – Profit”). Він дає змогу відслідкувати залежність фінансових результатів від витрат і обсягів виробництва.

7. В дисертації обґрунтовано та визначено напрямки удосконалення аналізу фінансової і податкової звітностей в Україні на сучасному етапі: перегляд об’єктів аналізу; розробка нових, пріоритетних напрямків аналізу; удосконалення системи показників аналізу фінансової і податкової звітностей, шляхом застосування певної кількості коефіцієнтів та використання загальноприйнятих в міжнародній практиці назв і умовних позначень показників.

8. В умовах існування приватної та колективної форм власності пріоритетне значення має внутрішньогосподарський контроль розрахунків з бюджетом. Він має включати контроль за повнотою, достовірністю і своєчасністю розрахунків. Складовою частиною цього контролю повинно бути запобігання порушенню правил ведення бухгалтерського обліку і фінансової звітності, недопущення ухилень від повних і своєчасних розрахунків із бюджетами усіх рівнів і позабюджетними фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів) і неподаткових зобов’язань.

9. В умовах стандартизації та гармонізації обліку і звітності необхідним є удосконалення оперативного, ретроспективного і стратегічного аналізу розрахунків з бюджетом на підприємствах недержавних форм власності з використанням організаційно-інформаційної моделі, яка складається з таких блоків: суб’єкти і об’єкти аналізу; система показників; інформаційна база аналізу; методи обробки інформації та узагальнення результатів аналізу.

10. Удосконалення внутрішньогосподарського аудиту розрахунків з бюджетом повинно здійснюватися з використанням нової класифікації аудиторських дій, що дозволяє певним чином доповнити теоретичні засади аудиту і підвищити його ефективність.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Василик О.О. Бухгалтерський облік – основа взаємовідносин підприємств з бюджетом // Фінанси України. – 1999. – № 5. – С. 35-39. (0,3 д.а.).

2. Василик О.О. Відображення сум ПДВ у фінансовій звітності // Фінанси України. – 2001. – № 6. – С. 103-105. (0,3 д.а.).

3. Павлюк К.В., Василик О.О. Фактори, що впливають на доходи державного бюджету// Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Економіка. – 2000. – № 45. –С. 32-34 (0,3 д.а.), особистий внесок автора – 0,2 д.а., автором висвітлено фактори що впливають на розмір платежів підприємницьких структур.

В інших виданнях:

4. Василик О.Д. Теорія фінансів. підручник –К.: НІОС, -2000. – 416 с. (авторський матеріал – розділ 11 “Податки і податкові системи” – 2,5 д.а., в якому розкрито економічну суть податків і їх призначення).

5. Василик О.Д., Василик О.О. Система платежів і відрахувань у контексті зарубіжного досвіду // Сборник научных трудов по материалам Всеукраинской научно-практической конференции «Актуальные проблемы финансово-денежной политики и трансформации экономики Украины» приложение №9 (14) к научному журналу «Персонал» – № 4(58), – К.: – 2000. – С.7-9 (0,3 д.а.), особистий внесок автора – 0,2 д.а., автором показано зарубіжний досвід використання податків у фінансовому забезпеченні економічного розвитку.

6. Павлюк К.В., Василик О.О. Удосконалення міжбюджетних відносин // Збірник наукових праць «Реформа міжбюджетних відносин і проблеми розвитку податкової системи України» – Ірпінь: – 1999. – С.54-56 (0,3 д.а.), особистий внесок автора – 0,2 д.а., в якому розкрито механізм міжбюджетних відносин в контексті розвитку податкової системи України.

7. Василик О.О. Створення ефективної податкової системи // Збірник наукових праць “Роль фінансово-кредитної системи у стимулюванні економічного зростання в Україні” –Луцьк: Ред.-вид.відд. «Вежа» Волин. держ.ун-ту ім.Лесі Українки, – 1999. – С.294-296 (0,3 д.а.).