Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Кучіна Світлана Едуардівна. Обгрунтування напрямків інвестування на промисловому підприємстві : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Кучіна С.Е. Обґрунтування напрямків інвестування на промисловому підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут». – Харків, 2008.

Дисертацію присвячено питанням обґрунтування напрямків інвестування на машинобудівному підприємстві.

У дисертації узагальнені та систематизовані наукові підходи до економічної сутності категорії інвестицій, досліджені сучасні умови реалізації інвестиційної діяльності в Україні, проаналізовані ринкові підходи та методи оцінки ефективності інвестицій.

У роботі досліджено техніко-технологічне забезпечення тракторами аграрного виробництва України. Виявлено, що основна причина незадовільного фінансового стану підприємств сільськогосподарського машинобудування – диспропорція між збереженими великими виробничими потужностями й низьким рівнем платоспроможного попиту споживачів, недостатня якість техніки, що виробляється.

Запропоновано модель визначення напрямків фінансування розвитку підприємств сільськогосподарського машинобудування, розроблено методичний підхід щодо кластеризації показників якості на основі поділу усіх техніко-експлуатаційних та економіко-маркетингових показників якості на групи (кластери) та визначення типопредставника, що має найбільш суттєвий вплив на вибір напрямку інвестування.

У дисертаційній роботі представлено обґрунтування, теоретичне узагальнення та практичне вирішення науково-практичного завдання вибору напрямків інвестування на підприємствах сільськогосподарського машинобудування. Основні висновки, отримані у дослідженні, полягають у такому:

1. Встановлено, що інвестиції слід розглядати як будь-які довгострокові вкладення (фінансові, матеріальні, інтелектуальні, інформаційні), спрямовані в різні галузі та сфери економіки як в макро-, мезо- і мікро- економічні системи, так і в показники якості продукції з метою отримання матеріального доходу та соціального ефекту у майбутньому, забезпечення охорони навколишнього середовища. Сформульоване поняття інвестицій як економічної категорії дає змогу: розглядати інвестиції як довгострокові вкладення в макро-, мезо- і мікро- економічні системи, так і в покращення показників якості продукції, що випускається з метою підвищення конкурентоспроможності продукції та іміджу підприємства; зазначити, що метою інвестування може бути як одержання матеріального доходу, так і соціального ефекту з урахуванням розвитку регіональних господарських систем; дає змогу оцінити, що сучасний суспільний розвиток потребує комплексного підходу до використання інвестицій. Доведено, що наведена в роботі класифікація інвестицій дозволить більш системно аналізувати варіанти формування інвестиційних ресурсів підприємств сільськогосподарського машинобудування та визначити напрямки інвестування виробничої діяльності.

2. Встановлено найбільш реальні джерела фінансування тракторо- і сільськогосподарського машинобудування на сучасному етапі розвитку економіки. Показано можливість застосування накопичених коштів, які утворилися за рахунок використання прискореної амортизації та дорівнюють сумі податку з частки прибутку, яка перейшла в амортизаційний фонд.

3. Розроблено методичний підхід щодо оцінки інвестиційного потенціалу підприємства, який дозволяє оцінити підприємство як з боку його можливостей до формування інвестиційних ресурсів, так і з боку його збитків від втрачених можливостей у результаті недоотримання відповідної величини інвестицій. Виявлено найбільш вагомі показники для оцінки інвестиційних можливостей підприємства. До них, зокрема, відносяться: місія та цілі діяльності, стратегія розвитку, оцінка відповідності організаційної системи управління та стратегії, оцінка позицій конкурентів у галузі, визначення конкурентних сил і моделі конкуренції, оцінка конкурентного статусу підприємства в галузі.

4. Обґрунтовано та розроблено теоретико-методичний підхід щодо обґрунтування напрямків фінансування розвитку підприємств сільськогосподарського машинобудування, який зокрема містить такі етапи, як: позиціювання досліджуваного підприємства за допомогою матриці позиціювання; кластеризація виробників на основі побудови графіка розподілу конкурентних позицій підприємств для визначення підприємства-еталона; кластеризація окремих марок тракторів; визначення якісних параметрів техніки, що потребують поліпшення, прийняття управлінських рішень щодо здійснення напрямку інвестування за допомогою багатофакторної моделі. Показано, що його використання дозволить більш точно провести дослідження й отримати необхідні дані для цілеспрямованого інвестування за умов обмеженості коштів.

5. Сформовано коло показників якості, на основі аналізу факторів зовнішнього та внутрішнього середовища з застосуванням комплексних та системних методів кластерного аналізу, що враховують відповідну специфіку виробників сільськогосподарської техніки та можуть бути використані при аналізі вітчизняними заводами-виробниками. На основі аналізу техніко-економічних параметрів, що мають безпосередній вплив на виробництво та експлуатацію техніки, з метою досягнення більшої точності результатів, з використанням методу таксономії та побудовою дендрограм, розроблено систему визначення показника для кожної групи досліджуваних параметрів сільськогосподарської техніки, який потребує вдосконалення.

6. Розроблено об’ємну форму матриці позиціювання щодо визначення напрямку вкладення коштів для поліпшення якісних характеристик моделей тракторів, яка, на відміну від існуючих, має три одиниці вимірювання: „Рівень розвитку сегмента ринку” / „Конкурентна позиція підприємства у сегменті ринку”/ “Якісні характеристики моделі”. Використання багатофакторної моделі дозволить виробнику візуалізувати отримані результати, обрати економічно привабливі напрямки капіталовкладень, дасть змогу більш коректно позиціювати моделі тракторів на ринку, визначити ступінь ризику й дозволить виявити найбільш перспективні моделі тракторів та оцінити ступінь ефективності прийнятих рішень.

7. Результати дисертаційного дослідження впроваджено на ВАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе», «Укртрактор», Харківському національному технічному університеті сільського господарства ім. Петра Василенка, НТУ «ХПІ». Основні положення та науково-методичні розробки можуть бути рекомендовані для подальшого впровадження й використання на підприємствах машинобудівної галузі з метою активізації та цілеспрямованості інвестиційної діяльності.

Публікації автора:

1. Кучина С.Э. К вопросу о необходимости создания многофакторной модели для стратегического планирования деятельности предприятия / С.Э. Кучина // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків : НТУ “ХПІ”. – 2003. – №20 : В 2 т. – Т. 1. – С.63-64.

2. Кучина С.Э. Анализ вторичного рынка зарубежных тракторов / Н.И. Ларка, С.Э. Кучина // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків : НТУ “ХПІ”. – 2004. – №27.– С.3-6. Здобувачем проаналізовано об’єктивні умови для масового надходження на український ринок старих закордонних тракторів.

3. Кучина С.Э. Самофинансирование, как один из методов решения проблем в социально-экономических системах / Н.И. Ларка, С.Э. Кучина // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків : НТУ “ХПІ”. – 2005. – №34.– С.7-10. Здобувачем розкрито сутність самофінансування.

4. Кучіна С.Е. Техніко-технологічне забезпечення тракторами аграрного виробництва України / М.І. Ларка, С.Е. Кучіна // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків : НТУ “ХПІ”. – 2006. – № 14 : В 2 т. – Т. 1. –С. 107-109. Здобувачем розглянуто сучасний стан забезпечення тракторами АПК України.

5. Кучина С.Э. Многофакторная модель, как метод определения направления инвестирования на промышленном предприятии / Н.И. Ларка, С.Э. Кучина // Управління розвитком : зб. наук. праць. – Харків : ХНЕУ. – 2006. – Вип.7. – С.42-45. Здобувачем розроблено багатофакторну стратегічну модель визначення напрямку вкладення коштів для поліпшення якісних характеристик товарних одиниць.

6. Кучіна С.Е. Доцільність формування інтегрованих структур для позитивного розвитку промислових підприємств / С.Е. Кучіна // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків : НТУ «ХПІ». – 2008. – №17. – С.138-142.

7. Кучіна С.Е. Реалізація інвестиційної діяльності в Україні / С.Е. Кучіна // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків : НТУ «ХПІ». – 2008. – №20. – С.156-161.

8. Кучіна С.Е. Про ринок зарубіжних тракторів, що були у вжитку / М.І. Ларка, С.Е. Кучіна // Інформаційні технології: наука, технологія, освіта, здоров’я : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 20-21 травня 2004р., Харків. – Харків : НТУ «ХПІ». – 2004. – С.626. Здобувачем проаналізована структура пропозицій тракторів на вторинному ринку.

9. Kuchina S. To a question on necessity of Multifactorial model for a choice of priority directions of investment at the industrial enterprise / Mykola Larka, Svetlana Kuchina // microCAD International Scientific Conference 18-19 March 2004., Miskolci. – Miskolci : Miskolci. – 2004. – P.61-65. Здобувачем розроблено об’ємну форму матриці позиціювання з координатами: „Рівень розвитку сегменту ринку” / „Конкурентна позиція підприємства у сегменті ринку”/ “Якісні характеристики моделі”.

10. Кучина С.Э. О рынке подержанных зарубежных тракторов / С.Э.Кучина // Информационные технологии: наука, техника, технология, образование, здоровье: материалы XV Междунар. науч.-практ. конф., 20-21 мая 2004г., Харьков. – Харьков : НТУ «ХПИ». – 2004. – С.47.

11. Кучіна С.Е. Класифікація показників якості тракторів для визначення пріоритетності напрямків інвестування / М.І. Ларка, канд. екон. наук, С.Е. Кучіна // Регіональні проблеми та перспективи розвитку ринків збуту промислової продукції : тези доповідей. - К: УкрІНТЕІ. – 2006. – Том1. – С.201. Здобувачем за допомогою кластерного аналізу визначено групи техніко-економічних параметрів тракторів, які мають безпосередній вплив на конкурентоспроможність техніки.

12. Кучина С.Э. Методика выбора показателей, характеризующих предприятие, для принятия инвестиционных решений / С.Э.Кучина // Информационные технологии: наука, техника, технология, образование, здоровье : материалы XV Междунар. науч.-практ. конф., 17-18 мая 2007г., Харьков. – Харьков : НТУ «ХПИ». – 2007. – С.55.