Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Геккієв Артур Долхатович. Обгрунтування методів розведення в генофондних стадах та при створенні нових типів молочної худоби : дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут розведення і генетики тварин. - К.; Чубинське, 2005.



Анотація до роботи:

Геккієв А.Д. Обґрунтування удосконалених методів розведення в генофондних стадах та при створенні нових типів молочної худоби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення та генетики тварин УААН. - Київ – Чубинське, 2005.

У дисертаційній роботі вперше комплексно вивчено динаміку породоутворюючих процесів при використанні основного і резервного генофонду молочної худоби. Розроблені методичні підходи і реалізована селекційна програма створення зонального типу в червоній молочній породі з використанням поліпшуючої породи – голштинської – у відтворювальному схрещуванні. Вивчена динаміка проміжних генотипів за основними господарсько-корисними ознаками. визначені компоненти фенотипової дисперсії, які обумовлені адитивним, материнським та гетерозисним ефектом.

Встановлено переважно адитивний тип дії генів на ознаки молочної продуктивності. Розроблено новий спосіб оцінки плідників за якістю нащадків та визначення типу їх препотентності. Для відбору тварин у генофондних стадах та оцінки плідників розроблена методика та розраховані селекційні індекси за ознаками молочної продуктивності. Проведено моделювання лактаційних кривих корів в залежності від сезону отелення та генотипових особливостей. Доведена висока прогнозна цінність моделі Т.Бріджеса для опису лактаційної діяльності тварин. Методами імуногенетичного аналізу встановлено генетичну дискретність вихідних форм та проміжних генотипів. Генетичні маркери використані для подальшої консолідації створених селекційно-значимих груп тварин.

З використанням удосконалення методів селекції за участю автора створено три нових типи молочної худоби: дніпропетровський, центральний і придніпровський.

Вперше запропоновані прийоми контролю селекційних змін в суміжних генераціях відтворення популяції молочної худоби з використанням інформаційних технологій. Розроблені оптимізуючі програми великомасштабної селекції та проведена її економічна оцінка. Запропоновано селекційно-технологічний проект використання основного і резервного генофонду.

1. Теоретично обґрунтовано удосконалені методи розведення в генофондних стадах та при створенні нових типів молочної худоби. Реалізована наукова концепція використання основного, кращого світового та резервного генофонду молочної худоби, яка базується на сучасних досягненнях селекції, генетики і біотехнології. Розроблена система селекційної роботи передбачає визначення типів успадкування ознак, оцінку племінної цінності тварин та моніторинг породоутворюючих процесів. При цьому застосовані методи біотехнологічної селекції з використанням сучасних інформаційних технологій, які включають три основних рівні організації складних біологічних систем: молекулярний (імуногенетичний аналіз), організменний (ріст і розвиток тварин, формування та реалізація потенціалу молочної продуктивності) та популяційний (визначення методів розведенні з метою підвищення генетичного тренду.

2. В результаті системних досліджень закономірностей породоутворюючого процесу за участю дисертанта створений дніпропетровський зональний тип червоної степової породи з середньою продуктивністю первісток по лініях в межах 4791-5095 кг молока жирністю 3,81-3,84 % та живою масою 450-475 кг.

3. На основі проведеного ретроспективного аналізу формування продуктивних і екстер’єрних ознак впродовж 6-8 поколінь тварин червоної степової породи в розрізі 4-х ліній та 33 родин, розроблено програму та створено найбільш високопродуктивне в Україні генофондне стадо червоної степової породи з рівнем продуктивності: надій 4200-5500 кг молока при вмісті жиру 3,73-3,84 % та середній живій масі 557 кг. Теоретично обґрунтована система підбору в генофондних стадах, яка переважно базується на неспоріднених кросах і обмеженому використанні внутрілінійного інбридингу помірних ступенів при індивідуальному підборі плідників та маток.

4. Вперше здійснено комплексну оцінку екстер’єру імпортованого поголів’я англерів з використанням сучасних методик. Регресійним аналізом виявлені та використані закономірності взаємозв’язку основних ознак молочної продуктивності. Проведена оцінка варіантів добору при чистопородному розведенні і відтворному схрещуванні. Це забезпечило формування високопродуктивного стада англерської породи з надоєм у первісток в межах 5700-6100 кг жирністю 4,5-4,66 % та середній живій масі 504 кг.

5. Розроблено та використано в генофондному стаді метод оцінки плідників за якістю нащадків, що враховує тип препотентності плідників (нейтральний, зрівняльний і переважаючий). Цей метод дозволяє визначити компоненти загальної племінної цінності (адитивна і специфічна дисперсія), що має важливе значення в обґрунтуванні перспективних варіантів внутрилінійного підбору.

6. Розроблені і реалізовані методичні проблеми оцінки та відбору плідників за селекційними індексами нащадків, які застосовані при оцінці 10 бугаїв та внутрілінійному підборі шляхом переважного використання плідників “зрівняльного” типу. Вони найбільш відповідали вимогам цільового стандарту: 92,42 бали ( при максимально можливій 100-бальній оцінці).

7. Удосконалена селекційна програма спадкового поліпшення червоної степової та англерської порід при чистопородному розведенні і відтворному схрещуванні. За розробленими методичними прийомами здійснено добір із проміжних генотипів особин, що відповідають цільовому стандарту з наступним розведенням “у собі” і консолідацією ознак. Відселекціоновано до центрального зонального типу української червоної молочної породи 194 корови із середньою молочною продуктивністю первісток 5165 кг при вмісті жиру в молоці 3,76 % і живій масі 440-450 кг.

8. В процесі створення придніпровського заводського типу в структурі південного зонального типу української чорно-рябої молочної породи вперше досліджено вплив генотипових і паратипових факторів на рівень молочної продуктивності чистопородних і помісних тварин. Встановлено більш суттєвий вплив сезону отелення на надій і вихід молочного жиру у корів вихідної червоної степової породи. Для умов племзаводу “Червоний шахтар” кращим виявився II квартал отелення. В той же час корови голштинської породи мали значно вищий надій при отеленні в I кварталі (4723 кг) та IV (4485 кг). Дисперсійним аналізом встановлено, що найбільший вплив на продуктивність за лактацію має породна належність тварин (53,1 % у факторіальній дисперсії), а також місяць отелення (10 %) (Р<0,01). Формування і рівень реалізації генетичного потенціалу надою також обумовлені сезоном отелення корів. Максимальні значення цих показників характерні для тварин, отелення яких відбувається в II та III кварталах року.

9. На всіх етапах породоутворюючого процесу слід врахувати закономірності спадкової мінливості ознак. За ознаками молочної продуктивності переважає адитивний тип успадкування. Він складає від 7,05 до 13,54 % в загальній дисперсії за надоєм, 17-37,82% за вмістом жиру в молоці і 17,07-40,62 % за виходом молочного жиру. Значними виявились також материнські ефекти дії генів. Прояв гетерозисного ефекту спостерігався лише за надоєм і виходом молочного жиру за III лактацію у голштинізованих корів. Високі адитивні ефекти дії генів сприяють реалізації генетичного потенціалу і досягненню генетичної стабільності генофондного стада корів червоної степової породи в кожній генерації.

10. Для оцінки компонентів лактаційної кривої і використання їх як додаткових селекційних ознак обґрунтовано доцільність використання модифікованої моделі Т.Бріджеса і параметрів інтенсивності молочної продуктивності (інтенсивності формування, індекси рівномірності і напруги надою) при прогнозуванні надою та зниженні генераційного інтервалу на перших стадіях лактації.

11. Доведено доцільність використання прийомів стабілізуючого підбору для встановлення найбільш адаптивних класів за рівнем молочної продуктивності. Вперше виявлено, що для тварин червоної степової породи адаптивна норма знаходиться в класі М+ (надій за I лактацію 4111 кг, вихід молочного жиру 139,7 кг).

Моделювання розподілу телиць за живою масою в 3-місячному віці сприяло ефективності відбору тварин. Від них одержано найбільш високу продуктивність корів в класі М, які переважали показники класу М+ на 654 кг молока. В той же час, не встановлено достовірних відмінностей в рівні молочної продуктивності тварин всіх класів (М-, М, М+) для корів голштинської породи, що свідчить про їх більш високий адаптивний потенціал. Адаптивна норма напівкровних помісей знаходиться в модальному класі. Для тварин цього класу досягнутий максимальний надій за I і II лактацію.

За допомогою побудованої авторської номограми експрес-методу оцінки корів за типами конституції визначено оптимальні класи селекційних ознак в конкретних умовах господарства. В цих класах забезпечуються оптимальні енергетичні витрати на 1 кг 4-% молока (0,31-0,34 Мдж).

12. Проведеною порівняльною оцінкою тварин червоної степової та голштинської порід і їх напівкровних помісей впродовж 1998-2002 років встановлені відмінності у рівні генетичного потенціалу та стабільності молочної продуктивності: перші не мали значної відмінності по надою (від 3600 до 3720 кг), а другі мали більшу мінливість - від 4282 кг до 4670 кг, що свідчить про їх вищу “середовищну чутливість”.

Адаптивність чистопорідних і помісних тварин до зміни умов середовища доцільно оцінювати за такими еколого-генетичними параметрами, як пластичність і стабільність. Поєднання високої пластичності (b>1,0) з низькою стабільністю ознак молочної продуктивності є оптимальним варіантом.

13. Трьохфакторним дисперсійним аналізом встановлено суттєвий вплив на рівень молочної продуктивності генотипових особливостей тварин (доля впливу 31,5 % в загальній дисперсії), років експлуатації та їх взаємодія з числом лактацій (Р<0,01). Виявлена суттєва перевага напівкровних помісей над материнською породою – червоною степовою.

14. З використанням удосконалених методів формування популяцій на основі імпортованого поголів’я голштинської породи створено придніпровський заводський тип, що апробований в структурі південного зонального типу української чорно-рябої молочної породи. В методичному аспекті проведена закладка ліній на видатних родоначальників голштинської породи по результатах оцінки в конкретних умовах регіону. Відселекціовано 135 корів з надоєм первісток по I лактації 5568 кг і максимальній – 6733 кг, вмістом жиру в межах 3,78-3,82 % і живій масі 550-570 кг.

15. Вперше використані при відборі методи контролю селекційних змін в популяціях молочної худоби за відповідністю кривої нормального розподілу господарсько-корисним ознакам, динаміки генетичної структури та індексу пристосованості. Цим методом експериментально встановлено дію природного дизруптивного добору при зміні умов середовища в молочному скотарстві.

16. На основі комплексу визначених популяційних параметрів по етапах породотвірних процесів, вперше в регіоні проведене моделювання мікро еволюційних процесів. Визначено систему оптимальних показників, досягнення яких дозволяє консолідувати створені селекційно значимі форми та прискорити темпи генетичного прогресу.

Найбільший щорічний економічний ефект від використання програм селекції складає: для червоної степової породи 133,83 грн., а для голштинської – 126,4 грн. прибутку на 1 корову.

17. Для підвищення економічної ефективності ведення галузі молочного скотарства пропонується інтегрована система використання основного і резервного генофонду в трьох напрямках – збереження генофонду, одержання проміжних форм з використанням світового потенціалу голштинів та відбір за цільовими стандартами створюваних порід і типів. Ця система базується на закономірностях динаміки рівня продуктивності в процесі зміни поколінь, закономірностях успадкування селекційних ознак, удосконалених методах визначення племінної цінності тварин.

18. З метою оптимізації управління селекційним процесом з кожною породою у центральному регіоні України запропоновано впроваджувати розроблений селекційно-технологічний проект раціонального використання основного і резервного генофонду великої рогатої худоби.

Публікації автора:

1. Барабаш В.І, Петренко В.І., Геккієв А.Д., Тихонова Л.В., Козловська М.В. Експрес-метод оцінки нормованого розподілу корів стада за типами конституції для оптимізуючої селекції // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин. - Львів, 2002.- Вип. 1-2. - С. 251-254. (Дисертантом зібраний матеріал, проведений аналіз досліджень та статистична обробка даних).

2. Козир В.С., Мовчан Т.В., Геккієв А.Д., Олійник С.О., Козловська М. В. Якісне удосконалення племінної бази великої рогатої худоби на Дніпропетровщині // Тваринництво України. – 2003. - № 2. – С. 15-17. (Дисертантом зібраний матеріал, проведений аналіз досліджень та статистична обробка даних).

3. Козир В.С., Мовчан Т.В., Геккієв А.Д., Козловська М.В., Доценко Л.В. Основні методичні прийоми виведення центрального зонального типу червоної молочної породи // Таврийський науковий вісник. – Херсон, 2003. – Вип. 26. – С.61-71. (Дисертантом зібраний матеріал, проведений аналіз досліджень та статистична обробка даних).

4. Козир В.С., Геккиев А.Д., Мовчан Т.В., Олейник С.А., Козловская М.В., Резноокая Е.Ф., Воливач В.А. Скотоводство в Днепропетровской области // Зоотехния. – 2003. - № 6. – С. 25-26. (Дисертантом зібраний та проаналізований матеріал, написана стаття, узагальнені висновки).

5. Геккієв А.Д. Генеалогічна структура центрального зонального типу нової червоної молочної породи // Таврійський науковий вісник. – Херсон: - 2003. – Вип. 28. – С. 119-124.

6. Геккієв А.Д., Сметанін В.Т., Козловська М.В., Доценко Л.В. Використання імуногенетичних маркерів при розведенні сільськогосподарських тварин // Вісник Дніпропетровського державного університету, сер. Біологія. – 2004. - №1.- С. 144-148. (Дисертантом зібраний та проаналізований матеріал, написана стаття, узагальнені висновки).

7. Геккієв А.Д. Продуктивні якості корів проміжних генотипів при створенні південного зонального типу чорно-рябої молочної породи // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2004. - №2. – С. 145-149.

8. Геккієв А.Д. Імуногенетична характеристика масивів червоних порід центрального степу України // Вісник українського товариства генетиків і селекціонерів. – 2004. – №2, Т.2. – С. 181-187.

9. Геккієв А.Д., Полупан Ю.П. Характеристика бугаїв-плідників, які використовувалися при створенні центрального типу червоної молочної породи // Вісник Полтавської державної академії. – 2004. – № 4. – С. 46-47. (Дисертантом зібраний та проаналізований матеріал, написана стаття, узагальнені висновки).

10. Козир В.С., Геккієв А.Д., Мовчан Т.В., Козловська М.В. Структуризація української молочної чорно-рябої породи у Придніпровському регіоні // Тваринництво України. - 2004. - № 6. – С. 16-19. (Дисертантом зібраний та проаналізований матеріал, написана стаття, узагальнені висновки).

11. Козир В.С., Геккієв А.Д., Мовчан Т.В., Козловська М.В. Створення Придніпровського зонального типу української чорно-рябої худоби // Вісник аграрної науки. – 2004. - № 6. – С. 21-23. Дисертантом зібраний та проаналізований матеріал, написана стаття, узагальнені висновки).

12. Геккієв А.Д. Удосконалення методів оцінки плідників в генофондних стадах молочної худоби // Тваринництво України. – 2004. – № 9. – С. 12-18.

13. Геккієв А.Д. Рівень молочної продуктивності корів різних генотипів залежно від сезонного отелення // Науково-технічний бюлетень ІТ УААН. – Харків, 2004. - № 87. – С.50-52.

14. Геккієв А.Д. Оцінка селекційних змін в стадах молочної худоби // Вісник аграрної науки – 2004 - № 10. - С.48-51.

15. Геккієв А.Д. Використання математичних моделей для оцінки лактаційних кривих залежно від генотипових і паратипових факторів // Науково-технічний бюлетень ІТ УААН. – Харків, 2004. – № 88. – С. 76-87.

16. . Геккієв А.Д. Оцінка ефективності використання генофонду англерської породи // Тваринництво України. – 2004. – № 11. – С. 12-18.

17. Геккієв А.Д., Козловська М.В., Різноока К.П. Генеалогічна структура центрального типу Української червоної молочної породи // Вісник Сумського національний аграрного університету. – Вип. 5(8). – 2004. – С. 128-131. (Дисертантом зібраний та проаналізований матеріал, написана стаття, узагальнені висновки).

18. Геккієв А.Д., Полупан Ю.П. Створення центрального зонального типу червоної молочної породи // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2004. – № 79. – С. 152-156. (Дисертантом зібраний та проаналізований матеріал, написана стаття, узагальнені висновки).

19. Геккієв А.Д., Козловська М.В., Козирєв С.О. Комп’ютерне забезпечення селекційно-технологічних процесів в молочному скотарстві // Науковий вісник Львівської національної академії ветмедицини. – 2005. - Т.7(1). - Ч. 1. – С.12-16. (Дисертантом зібраний та проаналізований матеріал, написана стаття, узагальнені висновки).

20. Геккієв А.Д., Козловська М.В. Формування генофондного стада чорно-рябої голштинської породи // Тваринництво України. – 2005. - №1. – С.13-15. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, проаналізовано матеріал).

21. Геккієв А.Д. Селекція червоної степової породі в держплемзаводі “Червоний Шахтар” // Тваринництво України. – 2005. - №4. – С. 17-18.

22. Геккієв А.Д., Козловська М.В., Красненко С.В. Обґрунтування системи племінної роботи в молочному скотарстві // Науковий вісник Львівської національної академії ветмедицини. – 2005 – Т.7 (1), Ч.1. – С. 3-7. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, проаналізовано матеріал).

23. Козир В.С., Мовчан Т.В., Геккієв А.Д., Козловська М.В. Ситстематизація генеалогічних угрупувань за ступенем їхньої спорідненості // Вісник аграрної науки. – 2005.- №5. – С. 30-34. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, проаналізовано матеріал).

24. Геккієв А.Д. Продуктивність англерської породи великої рогатої худоби різних генетико-екологічних генерацій // Науковий вісник національного аграрного університету. – Київ, 2005. – Вип. 86. – С. 167-171.

25. Геккієв А.Д. Компоненти фенотипової мінливості ознак молочної продуктивності корів різних генотипів // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2005. - №1 (29). – С. 203-208.

26. Геккієв А.Д. Генеалогічна структуризація генофондного стада червоної степової породи // Розведення і генетика тварин. – К.: Аграрна наука, 2005. – Вип.38. – С.139-144.

27. Геккієв А.Д. Створення стада придніпровського заводського типу української червоно-рябої молочної породи // Тваринництво України, 2005. - №8. – С. 15-17.

28. Геккиев А.Д., Козловская М.В., Руденко Ю.В. Методика оценки коров по показателям пожизненной продуктивной отдачи // Методики проведения научных исследований. – Днепропетровск. – 2001. – С. 73-74. (Дисертантом розроблені методичні підходи оцінки корів за довічною продуктивністю).

29. Геккієв А.Д., Мовчан Т.В., Козловська М.В.,Портянко А.Р. та ін. Програма селекційно-племінної роботи червоної степової породи на племрепродукторі імпортованого поголів’я чорно-рябої голштинської породи у дослідному господарстві “Червоний шахтар” на 2002-2005 р.р. - Дніпропетровськ, 2001. – 108 с.

(Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних для розробки програми селекції).

30. Геккієв А.Д., Бідніченко Н.І., Брусенко Н.С. та ін. Програма створення високопродуктивних стад великої рогатої худоби молочних порід та свиней у дослідному господарстві “Червоний шахтар” на 2001-2010 роки.- Дніпропетровськ, 2001. – 116 с. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних для розробки програми).

31. Геккієв А.Д., Козловська М.В. Чистопородне розведення червоної степової породи в зоні центрального степу України // Каталог наукових послуг ІТЦР УААН. - Дніпропетровськ: Поліграфіст, 2001.- С.6.

32. Геккиев А.Д. Опыт эффективного ведения молочного скотоводства в рыночных условиях // Шляхи розвитку тваринництва в ринкових умовах: Мат.III (XVI) науково-вироб.конф.23 берез.2002 р./ ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 27-28.

33. Барабаш В.І., Геккієв А.Д., Тихонова Л.В., Козловська М.В. Пристосованість та продуктивність корів різних типів конституції в новому регіоні. ІТ ЦР УААН // Сучасні проблеми тваринництва. –Дніпропетровськ, 2002. – С. 18-20. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, проаналізовано матеріал).

34. Геккієв А.Д., Портянко А.Р., Козловська М.В. Формування биковиробничої групи в племзаводі “Червоний Шахтар” // Шляхи розвитку тваринництва в ринкових умовах: Мат. IV (XVII) науково-вироб. конф. 18 жовт. 2002 р. – Дніпропетровськ. – 2002. – С. 16-18. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, проаналізовано матеріал).

35. Геккієв А.Д., Козловська М.В. Створення генофондного стада червоної степової породи // Державна книга племінних тварин великої рогатої худоби червоної степової породи. – К.: ППНВ, 2002. – Т.1. - С. 30-35. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, проаналізовано матеріал).

36. Барабаш В.И., Геккиев А.Д. Экогенез и акклиматизация крупного рогатого скота // Шляхи розвитку тваринництва в ринкових умовах: Мат. V (XVIII) науково-вироб. конф. 31 січня 2003 р. / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 37-42. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, проаналізовано матеріал).

37. Геккієв А.Д. Екстер’єрні особливості імпортованого англерського поголів’я та репродукції // Фактори експериментальної еволюції організмів: Зб. наук. пр./ За ред. М.В. Роїка. – К.: Аграрна наука, 2003. – С. 134-137.

38. Козир В.С., Мовчан Т.В., Геккієв А.Д., Козловська М.В., Різноока К.П., Доценко Л.В. та ін. // Програма селекції та розвитку тваринництва Дніпропетровської області на 2003-2010 роки. – К.: Київський університет, 2003. – С. 149. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних для розробки програми селекції).

39. Геккієв А.Д., Козловська М.В., Козирєв С.О., Волівач В.О. Методичні особливості оцінки плідників при формуванні південного типу чорно-рябої молочної породи // Науково-методичні основи управління породотворчим процесом на Дніпропетровщині: Мат. VI (XIX) науково-вироб.конф. 30 травня 2003 р. / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 92-100. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, проаналізовано матеріал).

40. Геккієв А.Д. Сучасні концепції оптимізації селекційних програм в молочному скотарстві / Науково-методичні основи управління породотворчим процесом на Дніпропетровщині: Мат. VI (XIX) науково-вироб.конф. 30 травня 2003 р. / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 47-53.

41. Геккієв А.Д. Розведення імпортованого поголів’я англерської породи // Науково-методичні основи управління породотворчим процесом на Дніпропетровщині:Мат. VI (XIX) науково-вироб.конф. 30 травня 2003 р./ ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2003.–С. 64-69.

42. Геккієв А.Д. Селекційно-технологічний проект використання основного і резервного генофонду великої рогатої худоби для підвищення молочної продуктивності / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2004. – 13 с.

43. Панасюк І.М., Черненко О.М., Козир В.С., Геккієв А.Д. Практикум з дисципліни “Розведення сільськогосподарських тварин”. Розділ “Продуктивність сільськогосподарських тварин і способи їх оцінки” / МінАПК України, ДДАУ, ІТЦР УААН. - Дніпропетровськ, 2004. – 81 с.

44. Козырь В.С., Буров В.А., Филяк М.М., Геккиев А.Д. Карта технологических операций на молочной ферме / ИЖ ЦР УААН. - Днепропетровск, 2004. – 21 с.

45. Геккієв А.Д. Вплив сезонних особливостей годівлі та утримання на молочну продуктивність корів червоної степової та чорно-рябої порід // Наукове забезпечення повноцінної годівлі сільськогосподарських тварин в сучасних умовах: Мат. VІІІ (ХХІ) науково-вироб. конф. 12 грудня 2003 р./ ІТЦР УААН – Дніпропетровськ, 2004. – С. 32-35.

46. Барабаш В.И., Геккиев А.Д. Поведение, плодовитость и продуктивность коров // Проблеми відтворення великої рогатої худоби в сучасних умовах: Мат. науково-вироб. конф / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 41-44. (Дисертантом зібраний матеріал, проведена статистична обробка даних, проаналізовано матеріал).

47. Геккієв А.Д. Стан і перспективи племінної роботи з генофондом червоної степової породи і голштинської худоби // Проблеми відтворення великої рогатої худоби в сучасних умовах: Мат. ХІІ (ХХV) наук.-вироб.конф. 23 липня 2004 р. / ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 45-55.

48. Геккієв А.Д. Селекційно-технологічний проект використання основного і резервного генофонду великої рогатої худоби для підвищення молочної продуктивності / ІТЦР Дніпропетровськ, 2004. – 14 с.

49. Рішення про реєстрацію права автора на твір. Опис методу селекційно-генетичного моделювання популяційних процесів в підконтрольних стадах великої рогатої худоби з представленням інформації у вигляді ієрархічно структурованих реляційних баз даних / Геккієв А.Д., Козловська М.В., Волівач В.О. – Реєстрац. №364 від 02.02.2005/ Міністерство освіти і науки України, ДДІВ.