Скляров Сергій Володимирович. Обгрунтування комплексу терапевтично-реабілітаційних заходів для лікування хворих на псоріаз, які мешкають на забруднених радіонуклідами територіях: Дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Вінницький держ. медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2001. - 150 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 119-150.
Анотація до роботи:
Скляров С. В. Обгрунтування комплексу терапевтично-реабілітаційних заходів для лікування хворих на псоріаз, які мешкають на забруднених радіонуклідами територіях. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 - шкірні та венеричні хвороби. Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця. Київ, 2001.
Дисертаційна робота присвячена впливу радіації як чинника ендогенної інтоксикації на рівень захворюваності на псоріатичну хворобу, її перебіг та імунокорекцію за допомогою дибазолу, сиропу солодкового кореня та радіогепатопротекторної дієти.
Було досліджено 208 хворих на псоріаз, з них 106 – із забруднених радіонуклідами територій (ЗРТ) і 102 – із незабруднених радіонуклідами територій (НРТ). Виявлено синдром ендогенної інтоксикації внаслідок суттєвих змін імунного статусу, підвищення в крові вмісту середніх молекулярних пептидів, показників адсорбаційної спроможності еритроцитів, метаболітів перекисного окислення ліпідів, зниження антиоксидантної активності та підвищення активності органоспецифічних ферментів. Ці зміни слід вважати вагомою ланкою особливостей перебігу у хворих, які мешкають на ЗРТ. Ступінь ендогенної інтоксикації у хворих на псоріаз знаходився в залежності від рівня забруднення харчових продуктів радіонуклідами, давності проживання на ЗРТ. З метою зниження синдрому ендогенної інтоксикації розроблена нова схема лікування псоріазу з приєднанням дибазолу, сиропу солодкового кореня та радіогепатопротекторної дієти.
Після курсу комплексної терапії показники ендогенної інтоксикації достовірно знизились у всіх хворих, скоротився термін видужування, подовжився період ремісії.
1. У 208 хворих на псоріаз, з них у 106 із забруднених радіонуклідами територій (ЗРТ) і 102 із незабруднених радіонуклідами територій (НРТ), виявлено синдром ендогенної інтоксикації внаслідок суттєвих змін імунного статусу, підвищення в крові вмісту середніх молекулярних пептидів, показників адсорбційної спроможності еритроцитів, метаболітів перекисного окислення ліпідів (малонового діальдегіду, дієнових кон’югатів, дієнокетонів), зниження антиоксидантної активності та підвищення активності органоспецифічних ферментів.Ступінь ендогенної інтоксикації у хворих на псоріаз знаходився в залежності від рівня забруднення харчових продуктів радіонуклідами, давності проживання на ЗРТ. Він виявився вірогідно вищим у хворих із ЗРТ, ніж із НРТ.
2. З метою зниження синдрому ендогенної інтоксикації нами запропоновано комплекс терапевтично-реабілітаційних заходів для лікування хворих на псоріаз як із ЗРТ так із НРТ, з застосуванням дибазолу, сиропу солодкового кореня та радіогепатопротекторної дієти.
3. Для визначення ефективності запропонованого комплексу терапевтично-реабілітаційних заходів доглянуті хворі на псоріаз були розділені на чотири групи: дві дослідні (ЗРТ і НРТ) і дві порівняльні (запропоноване нами лікування не отримували). Після курсу комплексної терапії показники ендогенної інтоксикації достовірно знизились у всіх хворих, до того ж в дослідній групі (як у хворих із ЗРТ, так і НРТ) зниження було вірогідно суттєвішим, ніж в порівняльній.
4. В дослідній групі клінічне одужання та істотне покращення настало у 41 (77%) із 53 хворих із ЗРТ та 41 (78%) із 51 хворого із НРТ після курсу терапії за нашою схемою, а в групі порівняння, відповідно, у 31 (58%) та 32 (62%) після традиційного лікування; тривалість стаціонарного лікування відповідно: 31,3±1,2; 27,5±0,9; 34,7±0,9; 29,6±1,1 ліжко-днів; термін ремісії: 15,2; 18,3; 8,8; 11,5 місяців відповідно, причому більше року він продовжувався у 38 (18 із ЗРТ; 20 із НРТ) хворих дослідної групи і тільки у 20 (7 - ЗРТ, 13 - НРТ) порівняльної.
5. Запропонований комплекс терапевтично-реабілітаційних заходів для лікування хворих на псоріаз характеризується нешкідливістю, доступністю застосування як в стаціонарних, так і в амбулаторних умовах, істотною ефективністю, відсутністю протипоказань і ускладнень.
Публікації автора:
1. Скляров С.В., Ляшенко І.Н., Скляров В.І., Бондар С.А. Захворюваність на псоріаз та її зв’язок з рівнем забрудненості радіонуклідами продуктів харчування в районах, які постраждали в результаті наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) // Вісник Вінницького державного медичного університету. - В. - 2000. - С.171-172.
2. Скляров С.В., Ляшенко І.Н., Скляров В.І., Бондар С.А. Вплив комплексної терапії з приєднанням дибазолу, сиропу солодкового кореня та радіогепатопротекторної дієти на динаміку оргнаспецифічних ферментів у хворих на псоріаз, які мешкають на забруднених радіонуклідами територіях // Дерматовенерологія, косметологія, сексопатологія - 2000 - №2 /3/ - С.76-79.
3. Скляров С.В., Ляшенко І.Н., Скляров В.І., Бондар С.А. Імунні порушення у хворих на псоріаз під впливом радіонуклідів та коригуюча терапія дибазолом і гепаторадіопротекторною дієтою // Лікувальна справа - 2001 - №1 - С.27-29.
4. Скляров С.В., Скляров В.І. Вплив радіації на перебіг псоріазу та його імунокоригуюча терапія // Медико-біологічні наслідки Чорнобильської катастрофи через 15 років: Матеріали науково-практичної конференції - Житомир - 2001 - С.80–81.
5. Скляров С.В., Ляшенко І. Н., Скляров В. І., Бондар С.А. Перекисне окислення ліпідів і деякі показники антиоксидантної системи у хворих на псоріаз, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях // Дерматологія та венерологія - 2001 - №4 /14/ - С.36–37.