Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Електротехнології та електрообладнання в агропромисловому комплексі


Лисиченко Микола Леонідович. Низькоенергетичні лазерні електротехнології в тваринництві : Дис... д-ра техн. наук: 05.09.16 / Харківський національний технічний ун-т сільського господарства ім. Петра Василенка. — Х., 2006. — 401арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 305-346.



Анотація до роботи:

Лисиченко М.Л. Низькоенергетичні лазерні електротехнології в тваринництві – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.09.16 – електротехнології та електрообладнання в агропромисловому комплексі. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка. – Харків, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню важливої науково-технічної проблеми підвищення продуктивності біологічних об’єктів у тваринництві.

Одним із перспективних напрямків вирішення даної проблеми є застосування низькоенергетичних лазерних електротехнологій, які ґрунтуються на інформаційному рівні впливу на тварин і птицю з метою активізації необхідних біохімічних і фізіологічних процесів в організмі та створення умов для реалізації генетично обумовленого потенціалу їх продуктивних якостей.

Аналіз науково-технічної літератури показав ефективність застосування когерентного оптичного випромінювання (лазера) для впливу на біологічні об’єкти різного рівня організації (від клітини до цілісного організму). Проведена попередня кількісна оцінка дії низькоенергетичного лазерного випромінювання дозволила визначити серед існуючих біофізичних механізмів найбільш імовірний – взаємодія електромагнітного поля лазерного випромінювання з електричними зарядами зосередженими в клітині, який було покладено в основу подальших теоретичних досліджень.

На основі аналізу фізичних моделей взаємодії лазерного променя з біологічними об’єктами теоретично визначено: розподілення напруженості електричного і магнітного полів в клітинах біологічних об’єктів після лазерної обробки; коефіцієнти поглинання і розсіювання випромінювання в багатошарових біологічних структурах; рівень зменшення інтенсивності світлового потоку в оптично неоднорідних структурах та на границі розділу двох середовищ; умови формування вузьких світлових пучків для впливу на акупунктурні точки і проходження їх в тканину; параметри фільтру і тракту підсилення сигналу для системи вимірювання надслабкого сигналу біохемілюмінесценції.

Розроблена система вимірювання надслабкого світіння, яка дозволила визначити біотропні параметри процесу лазерної обробки біологічних об’єктів у тваринництві. Запропонована математична модель процесу хемілюмінесценції використовувалась при дослідженнях відгуку сперми кнурів і білкових структур інкубаційних яєць на лазерний вплив.

Експериментальні дослідження впливу низькоенергетичного лазерного випромінювання на біологічні об’єкти у тваринництві на етапі репродукції, вирощування і утримання продуктивного стада підтвердили ефективність теоретично визначених параметрів процесу лазерної обробки і дозволили розробити відповідні технічні прилади і технології та сформулювати основні положення алгоритму розробки будь-яких низькоенергетичних лазерних електротехнологій у сільському господарстві.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і новий напрямок вирішення наукової проблеми підвищення продуктивності БО в тваринництві, які відображені у науково-технічних основах розробки перспективних низькоенергетичних лазерних електротехнологіях, що забезпечують суттєвий економічний, екологічний та енергозберігаючий ефект. Основними результатами виконаних досліджень є наступне:

1.Проведений аналіз літературних джерел показав, що існуючим оптичним електротехнологіям, використовуваним для підвищення продуктивності тварин властиві істотні недоліки: низький рівень (одиниці відсотків) підвищення продуктивності, а в більшості випадків і його відсутність; значні витрати енергії; у багатьох випадках негативний вплив некогерентного світла на продуктивність тварин, ін.

2.Підвищення продуктивності тварин і птиці в тваринництві потребує пошуку новітніх електротехнологій заснованих на інформаційному рівні впливу на БО завдяки застосуванню в ОСТУ джерел когерентного (лазерного) випромінювання з густиною потоку випромінювання до 1 Вт/см2.

3.Для визначення дії НЕЛВ на БО в процесі розробки відповідних електротехнологій доцільно застосовувати ефект надслабкого світіння клітин в процесі життєдіяльності – біохемілюмінесценцію в реальному часі, а при розрахунку параметрів джерела випромінювання розглядати механізм його дії оснований на взаємодії електромагнітної хвилі оптичного діапазону з електричними зарядами клітини.

4.Аналіз біофізичних процесів на клітинному і молекулярному рівнях БО (збудження молекули О2, активізація транспорту іонів Na+ і K+ крізь клітинні мембрани, ін.) показав, що для підвищення продуктивності тварин варто застосовувати джерела НЕЛВ з такою величиною густини потоку випромінювання і довжини хвилі, при яких можливе створення в тканинах тварини напруги електричного поля на рівні 40...75 В/м, необхідного для збудження клітин окремих біологічних структур.

5.Для визначення діапазону змін параметрів джерела НЕЛВ (), яке використовується в певній технології для лазерної обробки визначеної “мішені” БО доцільно користатися розрахунковими виразами отриманих на основі теоретичного аналізу фізичної моделі з урахуванням електрофізичних параметрів, розмірів об’єктів і відстані між ними.

6.Одержання необхідних змін у БО можливо при впливі на відповідні БАТ вузько спрямованих пучків електромагнітного випромінювання (діаметром до 1 мм), для формування яких варто використовувати проведені теоретичні дослідження на основі законів квазіоптики з урахуванням частоти – вип, шляху пройденого в кожному шарі – li і коефіцієнтів переломлення середовища: – повітря; – шерстного покриву; – епідермісу.

7.У результаті теоретичних досліджень встановлено, що рівень підвищення продуктивності у тваринництві, з урахуванням структурної організації БО (клітка, цілісний організм), пов’язана з найбільш прийнятними параметрами НЕЛВ: довжина хвилі – = 0,5..1,0 мкм; густина потоку випромінювання – =5,0..25,0 мВт/см2; експозиція – =0,6..20 хв.

8.Для контролю стану БО, після впливу НЕЛВ, необхідно використовувати розроблену систему для вимірювання надслабкого світіння клітин з параметрами: область спектральної чутливості – 300..830 нм; чутливість по зміні інтенсивності ХЛ – 24 імп/с; відносна похибка вимірювання не більш – 2 %.

9.Експериментально встановлено, що збільшення обсягу гнізда свиноматок на 17,9...48,2 %; і підвищення на 28,4...36,5% біоенергетичного стану організму отриманого молодняку в порівнянні з контролем, можливе на етапі репродукції при лазерній обробці спермодози перед штучним осіменінням з параметрами: =0,630,02 мкм; =152 мВт/см2; = const; =155 с.

10.Для зменшення прохолостів свиноматок на 20...41,5 % у порівнянні з контролем необхідний вплив на БАТ №71 “pai-hui” і №73 “weі-ken” лазерним випромінюванням з параметрами: =0,890,05 мкм; =202 мВт/см2; = const; =6..20 хв.

11.Для збільшення виводимості інкубаційних яєць птахів (курей, качок, гусей) на 7,5...28 % у порівнянні з контролем, необхідна обробка яєць перед закладкою в інкубатор лазерним випромінюванням з параметрами: =0,890,05 мкм; =173 мВт/см2; = const; =152 с.

12.Для підвищення одноразових удоїв корів на 17..21 % у порівнянні з контролем, необхідна лазерна обробка БАТ №62 “jan-mіn” з параметрами: =0,890,05 мкм; =202 мВт/см2; = const; =102 с.

13.Очікуваний річний економічний ефект від впровадження розроблених

НЕЛЕТ та технічних приладів і установок для їх реалізації: – в свинарстві, в розрахунку на племферму 1600 свиноматок складає 2,0 млн. грн.; – в птахівництві, в розрахунку на 1,0 млн. інкубації яєць курей – 150 тис. грн., качок – 600 тис. грн., гусей – 1,8 млн.грн.; – в молочному скотарстві, в розрахунку на 400 гол. ВРХ при середньому надої 4000 кг молока складає 300 тис.грн.

Публікації автора:

1. Лисиченко М.Л. До питання застосування низькоенергетичного лазерного випромінювання в молочному тваринництві // Зб.наук.пр. ХДТУСГ “Питання електрифікації сільського господарства” - Харків: ХДТУСГ, 1998. - С.109-112.

2. Лисиченко Н.Л. Низкоинтенсивные лазерные технологии в сельском хозяйстве // Харьковский профессиональный деловой вестник “Лазеры и жизнь” - 1998. - №18. - С.5-7.

3. Лисиченко Н.Л. Вплив форми лазерного світлового пучка на ефективність опромінення яйця // Вісник ХДТУСГ “Питання електрифікації сільського господарства” - Харків: ХДТУСГ, 2000. - С.193-198.

4. Лисиченко М.Л. До визначення оптичних характеристик поглинання лазерного випромінювання у біооб’єктах // Праці ТДАТА “Наукове фахове видання” - Мелітополь: ТДАТА, 2001.Том 21. - С.82-86.

5. Лисиченко М.Л., Столяров О.В., Беліков А.А., Темір О.І. Активізація сперми лазерним випромінюванням // Зб.наук.пр. до 150 річчя ХЗВІ “Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини ” - Харків: ХДЗВА, 2001. Вип.9(33). Ч.2. - С.80-85. Здобувачу належить методика експерименту і обґрунтування параметрів процесу обробки спермодози.

6. Лисиченко Н.Л. О физической природе лазеромагнитотерапии // Вісник ХДТУСГ “Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України” - Харків: ХДТУСГ, 2001. Вип.6. - С.365-369.

7. Лисиченко М.Л. Про механізм біологічної дії низькоінтенсивного лазерного випромінювання // Праці ТДАТА “Наукове фахове видання” - Мелітополь: ТДАТА, 2001. - Том 24. - С.54-59.

8. Лисиченко Н.Л. О поглощении низкоинтенсивного лазерного излучения молекулами в тканях биообъекта // Всеукр.межвед.науч.-техн.сб. “Проблемы бионики”. - Харків: ХНУРЕ, 2001. Вип.54. - С.108-111.

9. Лисиченко М.Л. Лазер – як інструмент енергозбереження в АПК // Зб.наук.пр. КДТУ “Техніка в сільськогосподарському виробництві, галузеве машинобудування, автоматизація” - Кіровоград: КДТУ, 2002. - Вип.11. - С.61-64.

10. Лисиченко Н.Л. О биофизическом механизме лазеропунктуры // Всеукр.межвед. науч.-техн.сб. “Проблемы бионики” - Харків: ХНУРЕ, 2001. - Вип.55. - С.75-77.

11. Лисиченко Н.Л. Определение комплексного показателя преломления среды в процессах лазерной обработки биологических объектов // Всеукр.межвед.науч.-техн.сб. “Проблемы бионики” - Харків: ХНУРЕ, 2002. Вип.56. - С.107-110.

12. Гаврилов П.В., Лисиченко Н.Л. Осветительно-облучательные приборы для животноводческих помещений // Механизация и электрификация сельского хозяйства. - 1993. - №1. - С.18-19. Здобувачу належить обґрунтування параметрів приладів для оптичних електротехнологій.

13. Лисиченко Н.Л. Вероятностный подход к оценке эффективности действия лазерного излучения // Вестник НТУ “ХПИ” - Харьков: НТУ, 2002. - №7. - Т.2. - С.167-171.

14. Лисиченко Н.Л., Вендин С.В. Влияние электрофизических свойств среды на процесс лазерной обработки биологических объектов // Вісник ХДТУСГ “Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України” - Харків: ХДТУСГ, 2002. Вип.10. - С.243-250. Здобувачу належить запропонований підхід щодо визначення затухання лазерного випромінювання в біологічному середовищі на основі одночасного використання законів геометричної оптики і розповсюдження електромагнітного поля.

15. Лисиченко М.Л., Столяров О.В., Бєліков А.А. Лазерна активізація статевої системи тварин // Вісник ХДТУСГ “Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України” - Харків: ХДТУСГ, 2002. Вип.10. - С.251-255. Здобувачу належить планування експерименту та інтерпретація отриманих результатів і запропоновано метод оптимальної обробки даних проведених досліджень.

16. Лисиченко Н.Л. Кинетика хемилюминесценции биологических объектов стимулированной перекисью водорода // Вестник НТУ “ХПИ” - Харьков: НТУ, 2002. - №20. - С.141-147.

17. Лисиченко М.Л., Вендін С.В. Розсіювання і поглинання потоку електромагнітної енергії оптичного діапазону окремою структурою біологічного об’єкта // Вестник науки и техники - Харьков: ООО «Харьковский Дом науки и техники», НТУ «ХПИ», 2002. - Вип.4. - С.30-37. Здобувачем запропонована фізична модель процесу лазерної обробки біологічних об’єктів і отримані рівняння для визначення коефіцієнтів розсіювання та поглинання випромінювання.

18. Лисиченко Н.Л. Поглощение электромагнитного излучения в локальных объемах дисперсной среды при лазерной обработке // Праці ТДАТА “Наукове фахове видання” - Мелітополь: ТДАТА, 2002. - Вип.8.- С.74-81.

19. Васильев В.С., Лисиченко Н.Л., Столяров А.В., Беликов А.А. Избирательное действие лазерного излучения на ферментные системы клеток // Вісник НАУ “Ветеринарна фармакологія та токсикологія” - К.: НАУ, 2002. - Вип.55. - С.26-31. Здобувачу належить методика проведення експерименту та інтерпретація отриманих результатів.

20. Лисиченко М.Л. Опромінювальні світлотехнічні установки з когерентними джерелами випромінювання // Вісник ХДТУСГ “Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України” - Харків: ХДТУСГ, 2003. - С.265-273.

21. Бєліков А.А., Лисиченко М.Л., Столяров А.В., Темір О.І.. Вибір дози опромінення в технології лазерної обробки сперми кнурів-плідників // Науково-технічний бюлетень - Харків: ІТ УААН, 2004. - №87. - С.12-18. Здобувачу належить обґрунтування параметрів процесу і установки для лазерної обробки сперми кнурів та інтерпретація результатів досліджень.

22. Організація відтворення свинопоголів’я методом штучного осіменіння. Науково-практичні рекомендації // А.А.Бєліков, О.В.Пічка, О.С.Мірошнікова, М.Л.Лисиченко, О.В.Столяров - Харків: ІТ УААН, 2004. - 26 с. Здобувачу належить обґрунтування параметрів процесів лазерної обробки спермодози при розміщенні флакона в термостаті перед штучним осіменінням і БАТ свиноматки, відповідальних за функціонування статевих органів.

23. Лисиченко М.Л. Особливості дії інфрачервоного низькоенергетичного лазерного випромінювання на біологічні об’єкти // Вісник ХДТУСГ ім.П.Василенка “Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України” - Харків: ХДТУСГ, 2004. - Вип.27. - Т.2. - С.134-138.

24. Интерференционная микроскопия облученной спермы / В.С.Васильев, Л.И.Васильева Л.И., Н.Л.Лисиченко, М.Й.Крамар, Г.Г.Юрченко // Зб.наук.пр. ХНАУ, ХДЗВА - Харків: ХДЗВА, 2005. - Т.15. - С.157-160. Здобувачу належить вибір методу досліджень.

25. Лисиченко М.Л. Розрахунок вторинних полів, породжених лазерним випромінюванням на границі розділу ізотропних шарів шкіряного покриву тварини // Вісник ХНТУСГ ім.П.Василенка “Проблеми енергозабезпечення та енергозбереження в АПК України” - Харків: ХНТУСГ, 2005. - Вип.28. - Т.2. - С.114-123.

26. Васильев В.С., Лисиченко Н.Л., Беликов А.А. О биофизических механизмах действия лазерного излучения на ферментативные системы клеток человека и животных // В кн. Квантовая терапия в ветеринарии - М.: ЗАО «МИЛТА-ПКП ГИТ», 2003. - С.16-20. Здобувачеві належить методика експерименту по лазерній обробці сперми тварин і конструкція дослідного зразка приладу з низькоенергетичним лазерним джерелом випромінювання та інтерпретація отриманих результатів.

27. Лисиченко Н.Л., Грабина В.А. Квантовая электроника и лазерные технологии в сельскохозяйственном производстве // В кн. Квантовая терапия в ветеринарии - М. ЗАО «МИЛТА-ПКП ГИТ», 2003. - С.21-25. Здобувачеві належить аналіз стану і формулювання напрямків розвитку низькоенергетичних лазерних електротехнологій в сільському господарстві.

28. Применение аппарата квантовой терапии РИКТА-МВ в коневодстве. Методическое пособие / Под ред. И.П.Любимовой, Н.Л.Лисиченко. - М.: ЗАО “МИЛТА-ПКП ГИТ”, 2004. -96 с. Здобувачу належать параметри процесу лазерної обробки відповідних БАТ при лікуванні маститу, стимулюванні охоти і запліднення, стимулювання репродуктивної функції жеребця.

29. Методика исследования светотехнических изделий и комплексов, эксплуатируемых в помещениях сельскохозяйственного назначения / Е.З.Петруша, Е.И.Кузнецов, В.П.Миненко, И.А.Помитун, И.А.Мирошник, П.В.Гаврилов, В.В.Боцман, Н.Л.Лисиченко, Е.И.Ширина // Сб.науч.тр. УААН “Новое в методиках зоотехнических исследований. Часть ІІ. - Харьков: ИЖ УААН, 1992. - С.229-230. Здобувачу належить обґрунтування переліку параметрів, що контролюються в приміщенні при проведенні досліджень світлотехнічних опромінювальних установок для оптичних електротехнологій.

30. Спосіб штучного запліднення тварин. Патент UA № 53993 А. МПК 7 А61D19/00 / М.Л.Лиси-ченко, О.В.Столяров, А.А.Бєліков, О.І.Темір (Україна). - №2002043051; Заявлено 15.04.2002; Опубл. 17.02.2003. Бюл.№2. - 4 с. У формулі винаходу здобувач запропонував проводити лазерну обробку БАТ №71,73, які розміщуються на хрестці свиноматки для активізації функціонування статевої системи тварини.

31. Спосіб і пристрій для штучного осіменіння. Патент UA № 61291А. МПК 7 А61D19/02. / М.Л.Лисиченко, О.В.Столяров, А.А.Бєліков, О.Г.Тємір (Україна). - №20021210320; Заявлено 19.12.2002; Опубл. 17.11.2003. Бюл.№11. - 4 с. У формулі винаходу здобувач запропонував активізацію сперміїв кнура-плідника здійснювати шляхом лазерної обробки спермодоз у флаконах при розміщенні їх у термостаті до з’єднання з катетером.

32. Спосіб і установка для доїння тварин. Патент UA № 61330А. МПК 7 А01J1/00, А01J5/00. / М.Л.Лисиченко, П.В.Гаврилов, Є.І.Кузнецов (Україна). - №2002129642; Заявлено 03.12.2002; Опубл. 17.11.2003. Бюл.№11. - 4 с. У формулі винаходу здобувач запропонував використати в якості джерела інфрачервоного випромінювання для обробки БАТ хрестця корови лазер або матрицю лазерів і додатково проводити лазерну обробку БАТ вимені перед доїнням, обґрунтував параметри процесу лазерної обробки відповідних БАТ.

33. Спосіб і установка для інкубації яєць птиці. Патент UA №63504 А. МПК 7 А01К45/00 / М.Л.Лисиченко, В.В.Ворчак, Ю.Ф.Ігнатуша, В.А.Коробов (Україна). - №2003043821; Заявлено 24.04.2003; Опубл. 15.01.2004. Бюл.№1. - 4 с. У формулі винаходу здобувач запропонував умови просторово-часової взаємної орієнтації джерела лазерного випромінювання і яйця та обґрунтував параметри процесу лазерної обробки інкубаційних яєць, які в автоматичному режимі переміщуються прямолінійно або по колу в спеціальних підставках.

34. Спосіб і установка для енергозбереження в оптичних електротехнологіях. Патент UA № 66189 А. МПК 7 А01К1/00 / М.Л.Лисиченко (Україна). - №2003087612; Заявлено 12.08.2003; Опубл.15.04.2004. Бюл.№4. - 5 с.

35. Лисиченко Н.Л. Перспективные способы и средства стимуляции молокоотдачи молочных коров // Тез.докл. XX конф. молодых ученых “Актуальные вопросы обеспечения АПК” (4-6 июля 1993 г.) - Херсон: Аскания-Нова, 1993. - С.122.

36. Грабина В.А., Лисиченко Н.Л. Соотношение биотропной значимости параметров лазерного излучения // Матер. XII Межд.науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (20-23 апреля 1999 г.) - Харьков: ХГУ, 1999. - С.146-147. Здобувачу належить обґрунтування важливості поляризаційних характеристик (право циркуляційної поляризації) лазерного випромінювання при впливі на “мішені” – клітини БАТ.

37. Лисиченко Н.Л. Развитие лазерных технологий в животноводстве и птицеводстве // Матер. XII Межд.науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (20-23 апреля 1999 г.) - Харьков: ХГУ, 1999. - С.152.

38. Кузнецов Е.И., Лисиченко Н.Л. Использование лазеров для стимуляции рефлекса молокоотдачи у коров // Матер. XII Межд.науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (20-23 апреля 1999 г.) - Харьков: ХГУ, 1999. - С.153. Здобувач розробив функціональну і принципову схему пристрою для лазерної обробки та пошуку БАТ корови і взяв участь у проведенні експериментів.

39. Лисиченко Н.Л. Проблемы внедрения лазерных технологий в сельскохозяйственном производстве // Матер. XIII Межд.науч.-практ.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (5-8 октября 1999 г.) - Алупка: ХГУ, 1999. - С.116.

40. Хемлюминесценция спермы хряка при воздействии лазерным излучением / Н.Л.Лисиченко, А.В.Столяров, Э.А.Ромаданова, В.А.Грабина // Матер. ХІV Межд.науч.-прак.конф. ”Применение лазеров в медицине и биологии” (16-19 мая 2000 г.) - Харьков: ХНУ, 2000. - С.160. Здобувачу належить вибір методу оптимальної обробки багатометричної інформації, розробка алгоритму фізико-технічних показників та інтерпретація результатів.

41. Лисиченко Н.Л., Наливайко В.П. Комбинирование лазерного излучения при инкубации // Матер. XIV Межд.науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (16-19 мая 2000г.) - Харьков: ХНУ, 2000. - С.154-155. Здобувач розробив функціональну і принципову схему пристрою для лазерної обробки інкубаційних яєць і взяв участь у проведенні дослідів.

42. Лисиченко Н.Л. Лазерные технологии - экологически чистые технологии повышения продуктивности сельскохозяйственных животных и птицы // Матер. Межд.экол.симп. “Перспектив-ные информационные технологии и проблемы управления рисками на пороге нового тысячелетия” (1-3 июня 2000 г.) - Санкт-Петербург: МАНЭБ, 2000. - С.255-257.

43. Influence of biotic and abiotic factors on toxin production by strains of Coryne-bacterium diphtheriae with “silent” toxin gene / G.Tseneva, E.Shederkina, Zh.Manina, V.Grabina, N.Lisichenko / Sixth International meeting of the European laboratory working Group on Diphtheria. (21-24 June 2000). - Brussels: 2000. - P.54. Здобувач розробив функціональну і принципову схему пристрою для лазерної обробки клітин Coryne-bacterium diphtheria.

44. Структурные изменения компонент спермы хряка при действии малых доз лазерного излучения / Н.Л.Лисиченко, Э.А.Ромаданова, О.А.Нардид и др. // Фотобіологія та фотомедицина. - 2000. №3,4. - С.86-89. Здобувач розробив функціональну і принципову схему пристрою для лазерної обробки сперми кнурів і взяв участь в інтерпретації результатів.

45. Безуглый Н.Д., Лисиченко Н.Л., Коробов А.М. Некоторые результаты и перспективы использования лазерных технологий в сельскохозяйственном производстве // Фотобіологія та фотомедицина. - 2001. №1,2. - С.117. Здобувачеві належить формулювання напрямку вирішення проблеми підвищення продуктивності в тваринництві, яка підтверджується результатами особистих експериментів по застосуванню низькоенергетичного лазерного випромінювання в птахівництві, свинарстві, молочному скотарстві.

46. Лисиченко Н.Л., Коробов В.А., Рясной В.И. Повышение эффективности использования лазерного излучения в инкубации // Фотобиология и фотомедицина. - 2001. №1,2. - С.118. Здобувачеві належать рекомендації щодо підвищення ефективності процесу лазерної обробки яєць.

47. Lisichenko N., Grabina V. Laser radiation increases the productivity of biological objects in agriculture // 8 th International Congress of the European Medical Laser Association “Laser - 2001” (may 23- 26, 2001) - Russia, Moskow. - P.82. Здобувачеві належить обґрунтування нового напрямку у вирішенні проблеми підвищення продуктивності в тваринництві, який базується на використанні низькоенергетичного лазерного випромінювання.

48. Провоцирование охоты свиноматок лазерным излучением / Н.Л.Лисиченко, А.В.Столяров, А.А.Беликов, О.И.Темир, В.А.Коробов // Матер. XVI Межд.науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (25-28 сентября 2001 г.) - Феодосия: НИИ ЛБ и ЛМ ХНУ, 2001. - С.45-46. Здобувачу належить спосіб і параметри приладу для лазерної обробки тварин БАТ, які розміщуються на хрестці свиноматки і відповідають за функціонування статевої системи тварини.

49. Коваль В.А., Ромаданова Э.А., Лисиченко Н.Л. Хемилюминесценция белков индуцированная перекисью водорода // Матер. XVII Межд.науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (21-23 мая 2002 г.) - Харьков: НИИ ЛБ и ЛМ ХНУ, 2002. - С.63-64. Здобувачу належить методика експерименту й інтерпретація отриманих результатів.

50. Лисиченко Н.Л. Моделирование процесса лазерной обработки биологических объектов в сельскохозяйственном производстве // Матер. XVIII Межд.науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (22-25 октября 2002 г.) - Ялта: НИИ ЛБ и ЛМ ХНУ, 2002. - С.77-78.

51. Лисиченко Н.Л., Грабина В.А., Беликов А.А. Системный подход к лазерным технологиям в сельскохозяйственном производстве // Матер. XIX Межд. науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (25-28 мая 2003г.) - Одесса: НПМБК “Лазер и здоровье”, 2003. - С.69-70. Здобувачеві належить формулювання системного підходу до застосування лазерного випромінювання на різних етапах виробництва продукції тваринництва на прикладі свинарства.

52. Лисиченко Н.Л. Проблема повышения продуктивности в животноводстве и квантовые технологии // Сб.тр.Юбил. X Межд.науч.-прак.конф. “Квантовая медицина” (1-5 декабря 2003 г.) - М.: ЗАО «МИЛТА-ПКП ГИТ», 2003. - С.253-258.

53. Лисиченко Н.Л. Дополнения к классификации облучательных светотехнических установок по типу воздействия на биологический объект // Матер. XXI Межд. науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (26-29 мая 2004 г.) - Одесса: НПМБК “Лазер и здоровье”, 2004. - С.92-93.

54. Лисиченко Н.Л., Коробов А.М., Коробов В.А. Полуавтоматическая установка для лазерной обработки инкубационных яиц // Матер. V Укр.конф. по птахівництву (20-24 вересня, 2004 р.) - Харків: ІП УААН, 2004. Вип.55. - С.432-435. Здобувачеві належить формулювання умов просторово-часового взаєморозміщення і параметрів процесу лазерної обробки яєць.

55. Лисиченко Н.Л. Лазерные технологии в сельском хозяйстве как научный полигон для медицины // Матер. XXII Межд.науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (12-16 октября 2004 г.) - Ялта: НПМБК “Лазер и здоровье”, 2004. - С.159.

56. Лисиченко Н.Л., Шахбазов В.Г., Грабина В.А. Некоторые проявления многоэтапной лазерной технологии в животноводстве // Сб.тр. XI Межд.конф. по квантовой ветеринарии (24-27 января 2005 г.) - М.: Ассоциация «Квантовая медицина», 2005. - С.13-14. Здобувачу належить методика експерименту та інтерпретація отриманих результатів.

57. Лисиченко Н.Л., Столяров А.В., Беликов А.А., Христофоров В.Н. Опыт применения аппарата РИКТА-04 (МВ) при воспроизводстве поголовья в свиноводстве // Сб.тр. XI Межд.конф.по квантовой ветеринарии (24-27 января 2005 г.) - М.: Ассоциация «Квантовая медицина», 2005. - С.15-16. Здобувачу належить методика експерименту, параметри процесу лазерної обробки БАТ хрестця свиноматки та інтерпретація отриманих результатів.

58. Лисиченко Н.Л. Лазерные технологии и продуктивность сельскохозяйственного производства // Матер. XXIV Межд.науч.-прак.конф. “Применение лазеров в медицине и биологии” (5-8 октября 2005 г.) - Ялта: НПМБК “Лазер и здоровье”, 2005. - С.184.