Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Гайко Георгій Васильович. Нові технології в лікуванні переломів довгих кісток та їх наслідків : Дис... д-ра наук: 14.01.21 - 2007.



Анотація до роботи:

Васюк В.Л. Нові технології в лікуванні переломів довгих кісток та їх наслідків. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія. – Інститут травматології та ортопедії АМН України, Київ, 2007.

Захищається 41 друкована праця, 3 патенти, що містять результати експериментальних та клінічних досліджень. Дисертаційна робота містить вирішення проблеми хірургічного лікування переломів довгих кісток та їх наслідків шляхом розробки нових технологій остеосинтезу.

Автором вперше розроблено оригінальний пристрій і технологію проведення біомеханічних досліджень, що дозволяє створювати всі види простих навантажень та проводити порівняльний аналіз ефективності застосування різних технологій фіксації кісткових відламків при різних типах переломів. Розроблено основи залучення і адаптації математичного апарату теорії опору матеріалів та будівельної механіки до завдань остеосинтезу, на основі чого проведено математичне обґрунтування форми, розмірів корпусу фіксатора, кількості та діаметру блокуючих гвинтів. Розроблено методику визначення макротвердості губчастої кістки проксимального епіметафізу стегнової кістки, що дає необхідні показники для проведення розрахунків жорсткості фіксації у зоні контакту фіксатора з губчастою кісткою. Біомеханічно обґрунтовано переваги у жорсткості фіксації систем „кістка-КМПФ” при діафізарних переломах стегнової та великогомілкової кісток. Розроблено та обґрунтовано нові технології остеосинтезу діафізарних переломів стегнової, великогомілкової та плечової кісток за допомогою КМПФ-2, КМПФ-3, БМПФ-6 БМПФ-8, КМПФ-3П.

Апробація розроблених технологій у клініках Буковинського державного медичного університету при хірургічному лікуванні 682 потерпілих з переломами довгих кісток та їх наслідками показала високу ефективність розроблених технологій, що дозволяє рекомендувати їх використання в практиці охорони здоров’я.

  1. У роботі вирішена актуальна і соціально значуща проблема підвищення ефективності лікування хворих з переломами довгих кісток та їх наслідками шляхом розробки нових технологій остеосинтезу з використанням математичного моделювання, проектування, виготовлення, біомеханічних досліджень, та клінічного впровадження розробленого нового покоління металевих і металополімерних конструкцій для малоінвазивного остеосинтезу, на які отримано свідоцтво про державну реєстрацію, внесене до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення України і дозволено для застосування в медичній практиці.

  2. Нові технології закритого та відкритого інтрамедулярного блокуючого остеосинтезу, його динамічний і статичний варіанти з використанням БМПФ-6, БІМПФ-7, БІМПФ-6П, ДГ та запропонований інструментарій дозволяють виконувати оперативні втручання через мінімальні хірургічні доступи, забезпечуючи при цьому стабільність фіксації відламків.

  3. Розроблені пристрої для визначення макротвердості губчастої кісткової тканини та вимірювання деформацій з використанням нативних препаратів довгих кісток людини дозволяють визначати та математично прораховувати біомеханічні характеристики системи „кістка-фіксатор”.

  4. Порівняльні дослідження жорсткості систем „кістка-фіксатор” з використанням моделі переломів стегнової та великогомілкової кісток, синтезованих інтрамедулярними, накістковими та інтра- екстраосальними конструкціями показали, що при навантаженнях на стискання, вигин у 4 площинах та крученні, найменші деформації виникають при остеосинтезі металополімерними фіксаторами.

  5. Середній медіо-латеральний розмір кістковомозкової порожнини стегнової кістки, взятої у померлих у віці 20-40 років (перша група вимірювань), в проксимальній третині дорівнював 13,82±0,27, у другій (41-60 років) – 14,68±1,56 і в третій (61-80 років) – 15,4±1,9 мм. Дорсо-вентральний розмір кістковомозкової порожнини на цьому рівні з віком суттєво не змінюється – у першій і другій вікових групах він дорівнював відповідно 14,87±0,3 і 14,1±1,4 мм. І лише у віці понад 60 років він дещо збільшується – 15,01± 1,3 мм. Для дистальної третини стегнової кістки характерним є більш виражене з віком збільшення розмірів кістковомозкової порожнини. Так, медіо-латеральний розмір у першій віковій групі дорівнював 19,88±1,75, у другій – 20,64±1,65 та в третій – 22,59±3,36 мм. Вікові особливості розмірів кістковомозкової порожнини стегнової кістки можна використовувати для розрахунку оптимального фіксатора.

  6. Товщина компактної кісткової тканини ділянок кістки, що піддаються силам стискання, з віком потоншуються в найменшій мірі. Так, товщина компактної кісткової тканини медіальної стінки в нижній третині в першій віковій групі склала 7,47±2,08, у другій – 6,38±1,29 та в третій – 5,58±1,88 мм, а товщина задньої стінки практично не змінювалась. У першій групі вона дорівнювала 5,52±1,88, у другій – 5,6±1,28 та в третій – 5,5±1,27 мм. Товщина компактної кісткової тканини, що утворює передню стінку нижньої третини діафіза, в першій віковій групі була 6,33±1,29, у другій – 4,97±1,09 та у третій – 4,54±1,8 мм. Товщина латеральної стінки становила відповідно 6,27±1,78; 5,76±1,84 і 4,5±0,9 мм. Отримані дані використовують для розрахункових методик.

  7. Показники макротвердості губчастої кісткової тканини проксимального епіметафіза стегнової кістки у фронтальній площині на відстані 20 та 40 мм від верхівки великого вертлюга і в ділянці переходу в діафіз, а також на відстані 20 і 40 мм від міжвиросткової ямки досягають максимальних величин у другій віковій групі і дещо менших у першій. У третій віковій групі спостерігається значне (у 1,5–2 рази) зниження цих показників. Міцносні характеристики губчастої кістки епіметафізів вказують на те, що досягнення стабільності при інтрамедулярному остеосинтезі відламків стегнової кістки без блокування фіксатора сумнівне в першій і другій віковій групах та нестабільне – у третій.

  8. За допомогою розрахункових методик визначено, що при статичному варіанті БІМПО осколкових переломів стегнової кістки мінімальна кількість гвинтів, необхідних для забезпечення надійної фіксації відламків кістки в умовах безіммобілізаційного режиму при застосуванні КМПФ-2, БМПФ-6 складає 4 гвинти для першої і другої та 6 гвинтів – для третьої вікової групи хворих.

  9. У порівнянні з блокуючими цвяхами Klemm-Schellmann, Grosse-Kempf, Smith-Richard, AO-ASIF металополімерні блокуючі фіксатори мають низку переваг: а) динамічний варіант БІМПО може бути виконаний більшості хворим, у тому числі із складними осколковими переломами стегнової кістки, що. стало можливим завдяки наявності деротаційної лопаті в проксимальній ділянці металополімерних конструкцій; б) при застосуванні БМПФ-6, КМПФ-3 і КМПФ-2 у разі необхідності може бути виконана міжвідламкова бокова компресія; в) різьбове з’єднання гвинтів з полімерним матеріалом, пружність якого наближається до пружності кістки, служить профілактикою перелому блокуючих гвинтів; г) до переваг металополімерних конструкцій можна віднести більші можливості застосування БІМПО в реконструктивній хірургії опорного-рухового апарату.

  10. Аналіз віддалених результатів БІМПО діафізарних переломів великогомілкової кістки у 112 хворих продемонстрував високу ефективність закритого блокуючого інтрамедулярного остеосинтезу. Завдяки наявності деротаційної лопаті в проксимальній частині фіксатора, кількість динамічних варіантів остеосинтезу вдалось збільшити до 93%. Добрі результати лікування спостерігали в 82,14% пацієнтів, задовільні – у 12,50% хворих, а незадовільні, які вимагали подальшого лікування, – у 5,36% постраждалих.

  1. Після закритого інтрамедулярного остеосинтезу при переломах діафіза плечової кістки зрощення кісткових відламків відбулося у всіх 98 випадках. При цьому спостерігався високий рівень комфорту оперованих хворих в післяопераційному періоді. Функція плечового суглоба повністю відновилася у 88 хворих у терміни до 3 міс. Не спостерігалось також післяопераційного невриту променевого нерва. Післяопераційний ліжко-день після закритого остеосинтезу в 2 рази менший ніж після відкритого остеосинтезу.

  2. Віддалені результати хірургічного лікування 146 пацієнтів з переломами шийки стегнової кістки, у яких застосовано технології остеосинтезу із використанням ДГ і СГ, свідчать про високу ефективність запропонованих технологій: добрі результати отримані в 69,9%, задовільні – у 9,6%, незадовільні – у 20,5%. Отримані показники дозволяють зробити висновок про доцільність більш широкого розповсюдження використаних технологій хірургічного лікування переломів шийки стегнової кістки.

Публікації автора:

  1. Біомеханічне обгрунтування кількості блокуючих гвинтів при інтрамедулярному металополімерному остеосинтезі скалкових поздовжньо-нестабільних переломів діафіза стегнової кістки / Рубленик І.М., Васюк В.Л., Паладюк В. В., Шайко-Шайковський О.Г. // Лікарська справа. – 2000. – №3-4. – С. 51-54. Здобувачем проведено літературний пошук прототипів, описано пристрій, написано вступ, матеріали і методи дослідження, зроблено висновки та огляд літератури.

  2. Біомеханічне обґрунтування стабільності різьбових з’єднань при проведенні біологічного субфасціального остеосинтезу переломів вертлюгової ділянки стегна / Васюк В.Л., Рубленик І.М Шайко-Шайковський О.Г., Ащеулов А.А., Архилюк Д.Д. // Український журнал медичної техніки та технології . – 2001. – №1. – с. 40-45.

  3. Біомеханічне обгрунтування субфасціального фіксатора для біологічного остеосинтезу переломів вертлюгової ділянки стегна / Васюк В.Л., Рубленик І.М., Шайко-Шайковський О.Г., Білик С.В., Юрценюк А.В. // Буковинський медичний вісник. – 1999. – Т.3, №4. – С. 26-34. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  4. Біомеханічне обгрунтування форми та розміру пластини для субфасціального біологічного остеосинтезу черезвертлюгових переломів стегнової кістки / Васюк В.Л., Рубленик І.М., Шайко-Шайковський О.Г., Понич М.О., Васюк С.В. // Український журнал медичної техніки і технології. – 2000. – №1-2. – С. 26-29. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури, комп'ютерну верстку та оформлення. Здобувачем написано вступ, поставлено мету дослідження, опрацьовано протоколи наукових досліджень з історій хвороб та амбулаторних карт хворих з переломами довгих кісток та їх наслідками, зроблено висновки, цифрові знімки клінічних прикладів, огляд літератури, комп'ютерну верстку та оформлення.

  5. Васюк В. Л. “Біологічний” остеосинтез переломів великогомілкової кістки // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2000. – №4. – С. 15-20.

  6. Васюк В.Л. Біологічний остеосинтез діафізарних переломів стегнової кістки // Літопис травматології та ортопедії. – 2000. – №2. – С. 43-47.

  7. Васюк В.Л. Біологічний остеосинтез епіметафізарних переломів канюльованими гвинтами // Шпитальна хірургія. – 2000. – №3. – С. 72-76.

  8. Васюк В.Л. Біологічний остеосинтез переломів шийки стегна // Труды Крымского гос. мед. университета. – 1999. – Т. 135, №2. – С.42-44.

  9. Васюк В.Л. Закритий та напіввідкритий остеосинтез діафізарних переломів стегнової кістки металополімерними фіксаторами // Шпитальна хірургія. – 2001. – №1. – С. 97-101.

  10. Васюк В.Л. Клініко-біомеханічні варіанти блокуючого інтрамедулярного металополімерного остеосинтезу // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2005. – №3. – С. 90.

  11. Васюк В.Л. Малоінвазивний інтрамедулярний остеосинтез діафізарних переломів плечової кістки // Шпитальна хірургія. – 2003. – №2. – С. 76-80.

  12. Васюк В.Л. Малоінвазивний остеосинтез переломів вертлюгової ділянки стегнової кістки // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2000. – Т. 4, №1. – с. 49-51.

  13. Васюк В.Л. Остеосинтез частково канюльованими гвинтами у лікуванні внутрішньосуглобових переломів виростків великогомілкової кістки // Травма. – 2004. – Т. 5, № 3. - С. 353-358.

  14. Васюк В.Л. Переваги блокуючого металополімерного остеосинтезу // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2005. – №3. – С. 90.

  15. Васюк В.Л., Олексюк І.С., Васюк С.В. Динамічний, статичний та детензійний варіанти блокуючого металополімерного остеосинтезу // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2005. – №3. – С. 91.

  16. Васюк В.Л., Рубленик І.М. Клінічні варіанти блокуючого остеосинтезу переломів стегнової кістки // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2000 – Т. 4, №3. – С. 22-25. Здобувачем написано вступ, поставлено мету дослідження, опрацьовано протоколи наукових досліджень з історій хвороб та амбулаторних карт хворих з переломами довгих кісток та їх наслідками, зроблено висновки, цифрові знімки клінічних прикладів, огляд літератури.

  17. Васюк В.Л., Рубленик І.М. Можливості металополімерного остеосинтезу у лікуванні осколкових переломів стегна і гомілки // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2003. – №1. – С. 38-42. Здобувачем написано вступ, поставлено мету дослідження, опрацьовано протоколи наукових досліджень з історій хвороб та амбулаторних карт хворих з переломами довгих кісток та їх наслідками, зроблено висновки, цифрові знімки клінічних прикладів, огляд літератури.

  18. Васюк В.Л., Рубленик І.М. Хірургічне лікування переломів плечової кістки // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2002. – №2. – С. 37-39. Здобувачем написано вступ, поставлено мету дослідження, опрацьовано протоколи наукових досліджень з історій хвороб та амбулаторних карт хворих з переломами довгих кісток та їх наслідками, зроблено висновки, цифрові знімки клінічних прикладів, огляд літератури.

  19. Васюк В.Л., Шайко-Шайковський О.Г. Біомеханічний аналіз варіантів конструкції субфасціального фіксатора для біологічного остеосинтезу переломів вертлюгової ділянки стегна // Буковинський медичний вісник. – 2000. – Т. 4, №4. – С. 126-131. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  20. Вивчення морфометричних та міцносних характеристик стегнової кістки для біомеханічного обгрунтування блокуючого інтрамедулярного остеосинтезу / Рубленик І.М., Паладюк В.В., Шайко-Шайковський О.Г., Васюк В.Л. // Лікарська справа. – 2000. – №5. – С. 62-65. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  21. Клініко-біомеханічні варіанти блокуючого інрамедулярного металополімерного остеосинтезу / Васюк В.Л., Рубленик І.М., Шайко-Шайковський О.Г., Паладюк В.В. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.А.Шупіка. – Київ.: Медицина, - 2000. – вип.9, - кн.3. – С.232-236. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  22. Лікування переломів довгих кісток за допомогою інтрамедулярного металополімерного остеосинтезу, реабілітація постраждалих / Рубленик І.М Шайко-Шайковський О.Г., Васюк В.Л., Ащеулов А.А., Боднар Л.М. // Сучасні інформаційні та енергозберігаючі технології життєзабезпечення людини: Збірник наукових праць. – випуск №9. – Київ: ФАДА ЛТД, 2001р. – С. 407-409. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  1. Малоинвазивный остеосинтез в лечении пострадавших с множественными переломами костей верхних конечностей / Васюк В.Л., Рубленик И.М., Зинченко А.Т., Циркот И.М., Билык С.В. // Травма. – 2003. – Т. 4, №5. – С. 538-544. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  2. Малоінвазивні методики блокуючого остеосинтезу в лікуванні осколкових діафізарних переломів великогомілкової кістки / Рубленик І.М., Ковальчук П.Є., Васюк В.Л., Олексюк І.С., Зінченко А.Т. // Вісник морської медицини. – 2006. – №3 (34) – С. 262-265.

  3. Математичне обгрунтування методики забезпечення стабільності субфасціального остеосинтезу / Васюк В.Л., Рубленик І.М., Тимофієва Є.М., Шайко-Шайковський О.Г., Білик С.В., Юрценюк А.В. // Буковинський медичний вісник. – 2000. – Т. 4, №1. – С. 158-166. Здобувач поставив мету дослідження, зробив висновки, огляд літератури.

  4. Методика визначення розмірів та кількості блокуючих елементів субфасціальної біотехнічної системи в залежності від положення корпуса фіксатора / Рубленик І.М., Шайко-Шайковський О.Г., Васюк В.Л., Тимофієва К.Н., Гуцуляк К.В. // Український журнал медичної техніки і технології. – 2000. – №3-4. – С. 66-73. Здобувач поставив мету дослідження, зробив висновки, огляд літератури.

  5. Морфометрические и прочностные характеристики бедренной кости в возрастном аспекте применительно к задачам остеосинтеза / Рубленик И.М., Паладюк В.В., Шайко-Шайковский А.Г. Васюк В.Л., Шпаркий И.Я. // Ортопед., травмат. – 1990. – № 6. – С. 42-44. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  6. Рубленик И.М., Васюк В.Л. Блокирующий металлополимерный остеосинтез большеберцовой кости при диафизарных переломах костей голени // Вестник хирургии. – 1990. – №6. – С. 76-78. Здобувачем написано вступ, поставлено мету дослідження, опрацьовано протоколи наукових досліджень з історій хвороб та амбулаторних карт хворих з переломами довгих кісток та їх наслідками, зроблено висновки, цифрові знімки клінічних прикладів, огляд літератури.

  7. Рубленик И.М., Васюк В.Л., Шайко-Шайковский А.Г. Биологический остеосинтез при переломах вертельной области бедренной кости // Вестник травматологии и ортопедии имени Н.Н. Приорова. – 2003. – №1. – С. 38-41. Здобувачем написано вступ, поставлено мету дослідження, опрацьовано протоколи наукових досліджень з історій хвороб та амбулаторних карт хворих з переломами довгих кісток та їх наслідками, зроблено висновки, цифрові знімки клінічних прикладів, огляд літератури.

  8. Рубленик И.М., Васюк В.Л., Шайко-Шайковский А.Г. Биомеханическое обоснование прочностных характеристик фиксатора для биологического остеосинтеза переломов вертельной области бедра // Труды Крымского гос. мед. университета им. С.И. Георгиевского. – Т. 135, № 2. – Симферополь: Сонат, 1999. – С. 56-59. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  9. Рубленик І.М, Васюк В.Л., Присяжнюк П.П., Рубленик В.І., Юрценюк А.В. Блокуючий інтрамедулярний металополімерний фіксатор для лікування вертлюгових переломів стегна. Деклараційний патент України на винахід № 34297 А МКВ 6 А 61В 17/18.-2001. Здобувачем проведено літературний пошук прототипів, описано пристрій, написано вступ, матеріали і методи дослідження, зроблено висновки та огляд літератури.

  10. Рубленик І.М., Васюк В.Л. 25-річний досвід застосування блокуючого інтрамедулярного металополімерного остеосинтезу в лікуванні переломів довгих кісток у 870 пацієнтів // Вісник морської медицини. – 2006. – №3 (34) – С. 253-262.

  11. Рубленик І.М., Васюк В.Л. Аналіз 25-річного застосування блокуючого інтрамедулярного металополімерного остеосинтеза у 870 пацієнтів // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2005. – Том 4. – №4. – С. 56-63.

  12. Рубленик І.М., Васюк В.Л. Сучасні напрямки і проблеми заглибного остеосинтезу стегнової та великогомілкової кісток при діафізарних переломах та їх наслідках // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2003. – №2. – С. 83-88. Здобувач зібрав і систематизував використані джерела, написав текст.

  13. Рубленик І.М., Васюк В.Л., Шайко-Шайковський О.Г. Біомеханічне обгрунтування блокуючого інтрамедулярного металополімерного остеосинтезу стегнової і великогомілкової кісток при діафізарних переломах // Буковинський медичний вісник. – 1998. – Т.2, №1. – С.7-19. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  14. Рубленик І.М., Васюк В.Л., Шайко-Шайковський О.Г. Міцносні характеристики фіксатора для біологічного остеосинтезу переломів вертлюгової ділянки стегна // Буковинський медичний вісник. – 1999. – Т.3, № 1. – С. 100-107. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.

  15. Рубленик І.М., Шайко-Шайковський О.Г., Васюк В.Л. Блокуючий інтрамедулярний металополімерний остеосинтез в лікуванні переломів кісток та їх наслідків. – Чернівці. – 2003. – 150 с. Здобувач приймав участь у написанні розділів 1 і 2, написав розділ3.7.4., всього 67 стор.

  16. Устройство для накостного остеосинтеза: А.с. 1514357 СССР, МКИ А 61В 17/58. /И.М. Рубленик, В.Л. Васюк, А.Г. Шайко-Шайковский (СССР). – №4030626/28-14; Заявлено 57.02.86; Опубл. 15.10.89, Бюл. №38. – 2 с. Здобувачем проведено літературний пошук прототипів, описано пристрій, написано вступ, матеріали і методи дослідження, зроблено висновки та огляд літератури.

  17. Устройство для определения деформации костного образца: А.с. 1409250 СССР, МКИ А 61В 17/58. /В.Л. Васюк, И.М. Рубленик, А.Г. Шайко-Шайковский, К.Д. Рединский (СССР). – №4161940/28-14; Заявлено 16.12.86; Опубл. 15.07.88, Бюл. №26. – 4 с. Здобувачем проведено літературний пошук прототипів, описано пристрій, написано вступ, матеріали і методи дослідження, зроблено висновки та огляд літератури.

  18. Interlocking Intramedullary Metallopolymeric Nailing of the Femoral and Tibial Diaphyseal fractures / Rublenik I.M., Vasyuk V.L., Shaiko-Shaikovskiy A.G., Yurtsenyuk A.V. // Russian Journal of Biomechanics. – 2000. – Vol. 4, №1. – P. 71-79. Здобувачем написано вступ, поставлено мету дослідження, опрацьовано протоколи наукових досліджень з історій хвороб та амбулаторних карт хворих з переломами довгих кісток та їх наслідками, зроблено висновки, цифрові знімки клінічних прикладів, огляд літератури.

  19. Shaiko-Shaikovsky A.G., Vasyuk V.L. Calculation of systems for subfascial biological osteosynthesis // Russian journal of biomechanics. – 2000. – Vol. 4, №4. – p. 92-99. Здобувач приймав безпосередню участь у всіх лабораторних біомеханічних дослідженнях, поставив мету дослідження, зробив висновки, цифрові знімки прикладів, огляд літератури.