Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Скуляк Ігор Анатолійович. Нормативно-правове регулювання діяльності органу дізнання в Україні. : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Скуляк І.А. Нормативно-правове регулювання діяльності органу дізнання в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Академія адвокатури України. – Київ, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячено нормативно-правовому регулюванню діяльності органів дізнання. Досліджено організаційно-правові чинники, що впливають на кримінально-процесуальну діяльність органу дізнання. Сформульована теоретико-правова основа діяльності органу дізнання, аргументовані пропозиції та рекомендації щодо поліпшення нормативно- правового регулювання діяльності органу дізнання. Проаналізовані чинники та фактори кримінально-процесуальної діяльності органу дізнання. У роботі визначено основні аспекти роботи органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи.

Дослідження кримінально-процесуальної діяльності органу дізнання дозволили дисертанту зробити такі висновки:

Під органом дізнання слід розуміти передбачені кримінально-процесуальним законом державні органи (установи) і посадові особи, уповноваженні виконувати в межах своєї компетенції досудове розслідування та здійснювати інші види діяльності (зокрема, кримінально-процесуальної, а також оперативно-розшукову), що виникають у зв’язку з їх безпосередніми функціональними обов`язками.

Розслідування кримінальних справ є функцією, яка властива всім органам дізнання, оскільки цей напрямок їх кримінально-процесуальної діяльності: по-перше, закріплений у законі (гл.10 КПК України), по-друге, виділений як основне завдання, що безпосередньо пов`язане з реалізацією ними завдань кримінального судочинства, по-третє, здійснюється суб’єктами, уповноваженими на провадження у кримінальній справі.

Органи дізнання одними з перших встановлюють чи виявляють подію злочину, особу, яка його вчинила, а також важливі докази, що підлягають негайному процесуальному оформленню, з метою недопущення їх втрати.

Реалізуючи основні завдання своєї діяльності, органи дізнання є носіями наступних двох функцій: основної – розслідування кримінальних справ у формі дізнання, і допоміжної – сприяння суб`єктам, уповноваженим на здійснення провадження у кримінальній справі. Функціональні повноваження органів дізнання обумовлені завданнями, що стоять перед ними, і їх роллю у сфері кримінального судочинства. Зокрема, як суб`єктів, що уповноважені здійснювати кримінально-процесуальну діяльність органу досудового розслідування.

Враховуючи кримінально-процесуальні критерії (складність встановлення фактичних обставин справи, особливу суспільну значущість конкретного злочину, а також позицію особи, щодо якої ведеться провадження, і потерпілої від злочину особи), в законі доцільно вказати, що в справах про злочини невеликої або середньої тяжкості, коли на момент порушення справи невідома особа, яка вчинила злочин, а також, якщо це визнає за необхідне прокурор чи суд повинно провадитися досудове слідство.

На думку автора, для удосконалення законодавчого врегулювання діяльності органів дізнання необхідно:

1. Відновити дізнання як форму досудового розслідування кримінальних справ, за якою провадження досудового слідства є не обов’язковим і матеріали якого стануть підставою для розгляду справи в суді. Дізнання у цьому випадку повинно провадитись за правилами досудового слідства, а орган, який його здійснює, за своїм процесуальним становищем має дорівнюватися до органу досудового слідства (за винятком підслідності та строків дії повноважень).

2. В законодавчому порядку варто встановити компетенцію всіх органів дізнання, в тому числі міліції та капітанів морських суден, що перебувають в далекому плаванні. Наприклад, компетенцію міліції варто сформулювати таким чином – “у справах віднесених законом до їх відання, а також у справах про всі злочини, за відсутності інших органів досудового слідства чи дізнання”.

3. Усунути правову колізію щодо змісту положень ст.103 чинного КПК та ст.5 Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність”, закріпивши в КПК норму, що проведення оперативно-розшукових заходів покладається на підрозділи органів дізнання, що є суб‘єктами оперативно-розшукової діяльності за законодавством України.

4. Законодавчо закріпити, що відлік строку розгляду заяв і повідомлень про злочини повинен здійснюватися з моменту фактичного отримання інформації про вчинений злочин і у виключних випадках він може подовжуватися прокурором до одного місяця.

5. Закріпити в законі перелік обставин, що повинні бути встановленні при прийняті рішення про відмову в порушенні кримінальної справи, вказавши вимоги до змісту відповідної постанови.

6. Врегулювати правове положення особи, щодо якої порушена кримінальна справа, надавши їй процесуальний статус підозрюваного;

7. В новому КПК доцільно наділити з низки питань дізнавача такими ж повноваженнями, які є у слідчого, зокрема: закріпити в ст.44 проекту КПК (за аналогією зі ст.66 чинного КПК України) таку норму: “Дізнавач по розслідуваних ним справах має право давати іншим органам дізнання доручення і вказівки про провадження слідчих, розшукових дій та оперативно-розшукових заходів, а також вимагати від них допомоги при провадженні окремих слідчих дій. Вказані доручення і вказівки дізнавача даються в письмовій формі і є обов’язковими для виконання”, а також (за аналогією зі ст.114 КПК) надати дізнавачу право оскаржувати вказівки начальника органу дізнання та прокурора.

Публікації автора:

1. Скуляк І. А. Історія розвитку дізнання / Скуляк І. А. // Право України. –2008. – №6. – с. 144–148.

2. Скуляк І. А. Порядок та особливості провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів / Скуляк І. А. // Право і суспільство. – 2008. – №2-3(№3) – с.110–114.

3. Скуляк І. А. Підвищення ефективності взаємодії органів дізнання з
органами досудового слідства України / Скуляк І. А. // Форум права. – 2008. – №2. – С. 432–436. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : 2/08 siadsu.pdf

4. Взаємодія органів дізнання та досудового слідства під час розслідування
кримінальних справ про контрабанду Матер. Всеукраїнської наук.-практ. конф. [Хмельницький] 22-23 листопада 2007року/ голова оргкомітету Райко В. В. та інш. – Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б.Хмельницького, 2007р. – с. 228-231.

5. Скуляк І. А. Закон – основне джерело регулювання кримінально-процесуальної діяльності органу дізнання : Матер. Всеукраїнської наук.-практ. конф. [Чернівці ] 16 травня 2008 р. / Редкол. : Черновський О.К. (голов. ред.) та ін. -Чернівці: «Рута», 2008. – с.511–519.

6. Скуляк І. А. Діяльність органу дізнання в стадії порушення кримінальної справи : Осінні юридичні читання : Тези доповідей та наукових повідомлень всеукраїнської наукової конференції молодих вчених 12-13 листопада 2008 року / за заг.ред. А. П. Гетьмана. – Х. : Нац.юрид.акад.України, 2008. – с.464–467.