Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Виговська Олена Михайлівна. Неврозоподібні розлади у хворих хронічною нирковою недостатністю, що знаходяться на лікуванні екстракорпоральним гемодіалізом : Дис... канд. наук: 14.01.16 - 2002.



Анотація до роботи:

Виговська О.М. Неврозоподібні розлади у хворих хронічною нирковою недостатністю, що знаходяться на лікуванні екстракорпоральним гемодіалізом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. Харків, 2002 р.

На основі системного підходу до вивчення психопатологічної структури неврозоподібних розладів у хворих хронічною нирковою недостатністю (ХНН), що знаходяться на лікуванні гемодіалізом (ГД), встановлені їх діагностичні та прогностичні критерії, уточнені чинники, які впливають на їх формування.

Вивчені особистісні особливості та якість життя хворих ХНН, що знаходяться на лікуванні ГД, а також чинники, що впливають на їх соціальне функціонування.

На основі результатів проведеного дослідження розроблено ефективну систему психотерапевтичної корекції неврозоподібних розладів у даних пацієнтів. Обгрунтована необхідність включення психотерапевта до штату гемодіалізного відділення.

  1. Проведено теоретичне узагальнення і нове рішення актуальної задачі, що полягає у встановленні особливостей проявів і плину неврозоподібних розладів у хворих хронічною нирковою недостатністю, що знаходяться на лікуванні гемодіалізом. Отримані дані дозволили розробити комплекс психокорекційних і психопрофілактичних заходів для цієї категорії хворих.

2. Неврозоподібні розлади різного ступеню важкості, що відносяться до регістру органічних (симптоматичних) порушень, зустрічаються у більшості (75,6%) досліджуваних хворих, які знаходяться на лікуванні ГД, що ускладнює плин основного захворювання і погіршує адаптацію пацієнтів до лікування гемодіалізом.

3. Оцінка психопатологічної структури неврозоподібних розладів дозволила виділити наступні симптомокомплекси: астено-депресивний (47,7%), тривожно-депресивний (27,7%), астено-іпохондричний (16,9%) та істеріформний (7,7%). Астенічні розлади були стрижневими виявленнями цих симптомокомплексів.

4. Клінічні прояви і динаміка неврозоподібних розладів у хворих, що одержують лікування гемодіалізом, визначаються сукупністю та взаємодією соматичних (уремічна інтоксикація) й психогенних чинників (виникнення “прихильності до апарату”, невизначеність перспективи, загроза життю, болісність процедури, втрата соціального стану, обмеження, що накладаються режимом лікування і т.п.), а також особистісними особливостями пацієнтів.

5. Особливості особистості хворих, що знаходяться на лікуванні гемодіалізом, характеризуються підвищеною враженістю, непевністю у себе, залежністю від оточуючих, підпорядкованістю, ригідністю. Виявлен суперечливий характер механізмів психологічного захисту у даного контингенту осіб (між гіпонозогностичними тенденціями і одночасно існуючою песимістичною оцінкою терапевтичної перспективи; гостротою переживання факту хвороби i тенденцiєю до її витискування; прагненням відповідати дохворобливому рівню при відсутності фізичних можливостей), що з одного боку, мають компенсаторну спрямованість, з іншого – заважають проведенню реабілітаційних заходів.

6. Якість життя хворих, що знаходяться на лікуванні ГД, характеризується зниженням основних його показників (стан здоров'я, робота (кар’єра), функціонування “я”) по мірі зростання проявів основного захворювання та неврозоподібних розладів. Встановлено, що песимистична оцінка свого здоров’я та соціальних можливостей в основному залежить від рівня нервово-психічної дезадаптації. В той же час у цих хворих відзначається висока насиченість емоційних та внутрішньосімейних відношень, яка є одним із центральних психологічних механізмів оволодіння із сложною життєвою ситуацією хвороби.

7. Основні психотерапевтичні заходи, спрямовані на корекцію неврозоподібних розладів у хворих ХНН, що одержують лікування ГД, повинні бути націлювані на : 1) вироблення адекватного відношення до хвороби, до статусу, що змінився, проведеного лікування; 2) профілактику і лікування психічних порушень, що ускладнюють адаптацію хворих, погіршують якість життя і перешкоджують успішному лікуванню основного захворювання.

Основними методами психотерапії при неврозоподібних розладах на початковому етапі лікування гемодіалізом є аутотренінг, раціональна психотерапія, а на етапі стабільного гемодіаліу - групова когнітивна психотерапія.

Диференційне використання цього комплексу дозволило в 75,6% хворих домогтися значного поліпшення їхнього психічного стану.

8. Велика поширеність неврозоподібних розладів та ефективність запропонованих психокорекційних й психотерапевтичних заходів передбачає тісну взаємодію урологічних і психіатричних служб із метою поліпшення якості надання медичної допомоги хворим ХНН, що одержують лікування гемодіалізом.

Публікації автора:

1. Выговская Е.М., Бурцев А.К., Копайло М.П. Некоторые клинико-психологические характеристики лиц с хронической почечной недостаточностью, находящихся на лечении экстракорпоральным гемодиализом // Журнал психиатрии и медицинской психологии. – Донецк, 1997. - №1 (3). - С. 21-27 (дисертантом було проведене клініко-психологічне обстеження хворих ХНН, шо лікуються ГД).

2. Выговская Е.М. Неврозоподобные расстройства у больных с хронической почечной недостаточностью, находящихся на лечении экстракорпоральным гемодиализом // Журнал психиатрии и медицинской психологии. - Донецк, 2000. - №1 (7). – С. 47-51.

3. Личностная самооценка больных с хронической почечной недостаточностью, находящихся на лечении гемодиализом. Выговская Е.М., Абрамов В.А., Бурцев А.К., Вольтфогель А.Л., Ряполова Т.Л., Пырков С.Г., Деменкова И.И., Заблоцкий В.Ф. // Український медичний альманах. – Луганськ, 2000. - №2. – С. 19-20 (дисертантом здійснені дослідження, статистична обробка одержаних у результаті дослідження даних та їх наукова інтерпретація).

4. Деякі аспекти якості життя хворих із хронічною нирковою недостатністю (ХНН), що перебувають на гемодіалізі. Виговська О.М., Бурцев О.К., Заблоцький В.Ф., Деменкова І.І. // Трансплантологія. - Київ, 2000. – Том1, № 1. – С. 83-85 (дисертантом здійснені дослідження, статистична обробка одержаних у результаті дослідження даних та їх наукова інтерпретація).

5. Особенности качества жизни больных с хронической почечной недостаточностью, находящихся на лечении гемодиализом. Выговская Е.М., Абрамов В.А., Бурцев А.К., Вольтфогель А.Л., Ряполова Т.Л., Пырков С.Г., Доценко М.Б., Доценко А.Ю. // Архів психіатрії. – Київ, 2001. – №4 (27). – С. 217-218 (дисертантом проведено дослідження якості життя хворих ХНН, що перебувають на ГД, статистична обробка одержаних у результаті дослідження даних ).

6. Виговська О.М., Бурцев О.К., Заблоцький В.Ф. Неврозоподібні розлади в хворих із хронічною нирковою недостатністю, що перебувають на гемодіалізі // Матеріали 13-ї всеукраїнської конференції нефрологів “Хронічна ниркова недостатність” – Харків, 1999. – С.179-183 (дисертантом було проведене клініко-психопатологічне обстеження діалізних хворих, статистична обробка одержаних у результаті дослідження даних та їх наукова інтерпретація).

7. Выговская Е.М. Медико-психологическая характеристика больных с хронической почечной недостаточностью (ХПН), находящихся на гемодиализе (ГД) // Вісник асоціації психіатрів України. – Київ, 1999. - № 1 (13). – С. 119-121.

8. Выговская Е.М. Некоторые особенности познавательной деятельности у больных с хронической почечной недостаточностью, находящихся на лечении экстракорпоральным гемодиализом // Вопросы экспериментальной и клинической медицины. – Донецк, 2000. – Вып. 4. – Том 1. – С. 121-124.

9. Непсихотические нервно-психические расстройства у больных с хронической почечной недостаточностью, находящихся на лечении экстракорпоральным гемодиализом. Выговская Е.М., Бурцев А.К., Заблоцкий В.Ф., Гузенко В.Н. // Сборник трудов VII ежегодного Санкт-Петербургского нефрологического семинара-– Санкт-Петербург, ТНА, 2000. – С.82-84 (дисертантом було проведене клініко-психопатологічне обстеження діалізних хворих, статистична обробка одержаних у результаті дослідження даних та їх наукова інтерпретація).

10. Некоторые психологические особенности больных, перенесших трансплантацию почки. Выговская Е.М., Бурцев А.К., Заблоцкий В.Ф., Деркач И.А. // Проблеми гемодіалізу та пересадки нирки в Україні. – Львів, 1998. – С. 35-36 (дисертантом здiйснені дослiдження, статистична обробка одержаних у результатi дослiдження даних та їх наукова iнтерпретацiя).