Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Макомела Наталія Михайлівна. Нейровізуалізуючі методи дослідження в діагностиці та прогнозуванні перебігу інсультів : дис... д-ра мед. наук: 14.01.23 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 292арк. — Бібліогр.: арк. 251-280.



Анотація до роботи:

Макомела Н.М. Нейровізуалізуючі методи дослідження в діагностиці та прогнозуванні перебігу інсультів. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук по спеціальності 14.01.23. – променева діагностика, променева терапія – Інститут онкології АМН України, Київ, 2007

На підставі мультиспіральних комп’ютерних томографічних та МРТ обстежень хворих груп ризику розвитку гострих порушень мозкового кровообігу, хворих з ішемічними та геморогічними інсультами, аналізу діагностичних зображень та історій хвороби в дисертаційній роботі представлене нове рішення важливої науково-практичної проблеми: підвищення інформативності та ефективності діагностики хворих на ішемічний та геморагічний інсульти на основі застосування МРТ з МРА, мультиспіральної комп’ютерної томографії з ангіографією та перфузіографією.

За допомогою МСКТ та МРТ досліджено 267 хворих з ризиком розвитку гострих порушень мозкового кровообігу, 211 хворих з ішемічним інсультом та 109 хворих з геморогічним інсультом, 62 практично здорових досліджуваних..

Деталізовані зміни РКТ і МРТ семіотики ішемічного і геморагічного інсультів в процесі їх еволюції. Вивчені і зіставлені особливості та варіанти нормальної і патологічної МРТ і рентгенівської комп’ютерної томографічної анатомії артеріального кола, сонних і хребетних артерій. При допомозі мультиспіральної комп’ютерної перфузіографії визначена перфузія тканин головного мозку у практично здорових осіб, пацієнтів груп ризику розвитку гострих порушень мозкового кровообігу, у хворих з гострими порушеннями мозкового кровообігу за ішемічним і геморагічним типом. Доведене існування залежності між типом патологічної деформації сонної артерії і величиною мозкового кровотоку у відповідній півкулі. Виявлена висока частота кальцифікатів вінцевих артерій у пацієнтів груп ризику розвитку гострих порушень мозкового кровообігу. Виявлена підвищена частота кальцифікатів епіфізу і судинного сплетення бокових шлуночків у хворих з геморагічним чи ішемічним інсультом в порівнянні з практично здоровими особами. Досліджена нова закономірність: підвищена частота кіст верхньощелепної пазухи у хворих з геморагічним і ішемічним інсультом в порівнянні з практично здоровими особами. Розроблена нова інтегральна система опису головного мозку і артерій головного мозку у хворих з ішемічним і геморагічним інсультами, рутинних КТ і МРТ зображень голови та головного мозку, МРА, мультиспіральних комп’ютерних ангіографічних зображень сонних, хребетних артерій, артеріального кола і вертебро-базилярного співустя, мультиспіральних комп’ютерних перфузіограм головного мозку.

Дисертаційна робота містить новий підхід до вирішення важливої для нейрорадіології, неврології та нейрохірургії наукової проблеми - підвищення ефективності діагностики, прогнозу та моніторингу перебігу порушень мозкового кровообігу із застосуванням сучасних нейровізуалізуючих методів дослідження (мультиспіральна комп’ютерна томографія з ангіографією та перфузіографією; магнітно-резонансна томографія).

1. Деформації сонних та хребетних артерій, незамкнене артеріальне коло спостерігаються у здорових осіб у 14,52%, 6,45% і 43,55% випадків відповідно.

2. В нормі у віковому періоді 21-59 років мозковий кровотік у басейнах передньої мозкової артерії та середньої мозкової артерії становить 59,9±0,5 та 66,5±0,5 мл/хв/100г відповідно. Залежне від віку зниження перфузії складає 0,26 та 0,36 мл/хв/100г/рік. Деформації внутрішньої сонної артерії достовірно (Р<0,05) впливають на показники кровотоку в басейні передньої мозкової артерії.

3. У пацієнтів із ризиком розвитку інсульту (артеріальна гіпертензія, аневризми внутрішньомозкових судин, ішемічна хвороба серця, дисциркуляторна енцефалопатія) деформації внутрішніх сонних артерій візуалізуються у 29,27-58,62% (Р<0,05) спостережень, хребетних – у 24,39-46,55% (Р<0,05) випадків. Частота помірних та виражених стенозів найбільша при наявності ішемічної хвороби серця (57,60%, 52,80%, Р<0,05) та дисциркуляторної енцефалопатії (70,69%, 65,52% відповідно, Р<0,05).

4. При поєднанні атеросклерозу із артеріальною гіпертензією атеросклеротичні бляшки в екстракраніальному відділі сонної артерії виявляються у 36,6% випадків. Їх денситометрична щільність перевищує 130 од.Х. У хворих на ішемічну хворобу серця та дисциркуляторну енцефалопатію зростає число атеросклеротичних бляшок в екстракраніальному відділі сонної артерії (57,6%, 70,6%, Р<0,05) та їх щільність (195-260 од.Х).

5. За даними МСКТ „Calcium Scoring” 83,10% від усіх осіб групи ризику розвитку інсульту мають атеросклеротичне враження вінцевих артерій серця. При ішемічній хворобі серця та дисциркуляторній енцефалопатії вони виявляються в коронарних судинах відповідно на 42,4% та 29,2% частіше ніж в каротидному басейні (Р<0,05).

6. Певне місце в патогенезі захворювань, що підвищують вірогідність ризику гострих порушень мозкового кровообігу, посідають атрофічні зміни епіфізу та судинних сплетінь бічних шлуночків головного мозку, що візуалізуються за допомогою МСКТ у вигляді кальціфікатів. Їх число, об’єм та щільність збільшуються з віком в нормі й суттєво перевищують контрольні показники при артеріальній гіпертензії (33,3-66,7%, Р<0,05), ішемічній хворобі серця (34,3-70,7%, Р<0,05) та дисциркуляторній енцефалопатії (36,8-73,7%, Р<0,05).

7. Кісти верхньощелепних пазух виявляються у 8,1% здорових осіб. Їх частота перевищує 50% від усіх спостережень артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, геморагічних інсультів і досягає найбільшого числа (72,5%) при гострих порушеннях мозкового кровообігу за ішемічним типом (Р<0,05).

8. Розімкнене артеріальне коло наявне у 55,66% хворих на артеріальну гіпертензію; 53,49% пацієнтів з аневризмою судин головного мозку; 58,40% - з ішемічною хворобою серця; в 63,79% - з дисциркуляторною енцефалопатією (Р<0,05).

9. В групах ризику при нормальній анатомії судин шиї перфузія головного мозку при дисциркуляторній енцефалопатії достовірно нижча за таку при артеріальній гіпертензії (Р<0,05) на 10-20мл/хв/100г. Асиметрія перфузії (Р<0,05) виникає при однобічних патологічних деформаціях судин.

10. Застосування гістографічного аналізу МСКТ зображень об’єктивізує візуалізацію інтактної тканини головного мозку (+33,9±1,9 од.Х), осередків ішемії (+19,5±1,7 од.Х) та ішемічної напівтіні (+9,5±1,9 од.Х) із достовірною різницею їх денситометричної щільності (Р<0,05). Додаткову текстурно-чутливу інформацію надає кольорове картування зображення.

11. МСКТ перфузіографія дозволяє візуалізувати зону ішемічного ураження, починаючи з 125-ї хвилини від старту захворювання в 100% спостережень. Кровотік в центральній частині осередку інфаркту достовірно нижчий за кровотік в ішемічній напівтіні (4,8±0,3 мл/хв/100г проти 15,3±0,4 мл/хв/100г; Р<0,05).

12. МСКТ перфузіографія об’єктивно констатує ефективність лікування хворих з артеріальною гіпертензією: у 70% пацієнтів із І-ІІ стадією після монотерапії вазо- протектором реєструється вірогідне збільшення мозкового кровотоку. Монотерапія нейропротектором після одноразового транзиторного ішемічного нападу та асимптомного ішемічного порушення мозкового кровообігу призводить до достовірного збільшення кровотоку тільки в лобових та тім’яних частках (Р<0,05).

13. Визначення фрактальної розмірності звивитості екстракраніальної частини сонних артерій дозволяє розподілити її на компенсовану (Х>0,8) та декомпенсовану (Х<0,6), котра потребує хірургічного лікування.

14. Ступінь гідратації вогнища ішемії (Д) може бути представлена як відношення різниці інтенсивності МР-сигналу від осередку та від інтактної тканини до інтенсивності ліквору (Т2ЗЗ). При Д<0,38 вірогідність повного відновлення неврологічного статусу наближається до 100%. Для лівопівкулевих інсультів точність прогнозу за критерієм Д становить 93,9%; для правопівкулевих – 84,6%.

15. МСКТ перфузіографія об’єктивно констатує зміни мозкового кровотоку. При лівопівкулевих ураженнях результати лікування кращі, ніж при правопівкулевих (кровотік в осередку ішемії достовірно нижчий ніж в симетричній ділянці як до, так і після втручання).

Публікації автора:

  1. Макомела Н.М.. Особливості цереброваскулярної патології після впливу малих доз радіоактивного опромінення // Матеріали 20-го інтернаціонального радіологічного конгресу. – Нью Делі, Індія. – 1998. – С. 393.

  2. Топчій Т. В., Макомела Н. М., Новиков В.Л.. Стан головного мозку при опроміненні малими дозами радіонуклідів після аварії на ЧАЕС // Український радіологічний журнал. – 1999. – №4 – С.410-412. (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати).

  3. Макомела Н. М. Мультиспіральна комп’ютерна томографія: діагностика ішемічного інсульту // Збірка наукових робіт АРУ. – Український конгрес радіологів–2003. – К. – 2003. – С101.

  4. Макомела Н. М., Деркач С. Л. New capabilities of diagnostic of ischemic stroke on early stage perfusion computed tomography // Збірка наукових робіт 14-го Європейського конгресу молодих вчених. – Берлін. – 2003. – С.106 (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати, підготовила роботу до друку).

  5. Макомела Н. М. Спосіб діагностики патологічної деформації сонних артерій // Промислова власність. – Бюлетень № 9. – 2003. – 60245 А.

  6. Макомела Н. М. Спосіб прогнозування відновлення неврологічного статусу у хворих з ішемічним інсультом // Промислова власність. – Бюлетень № 9. – 2003. – 60246 А.

  7. Макомела Н. М., Деркач С. Г.. Advanced technologies in radiology CT scanner siemens somatom volume zoom // Збірка наукових робіт IV міжнародної конференції студентів та молодих вчених. – Дніпропетровськ. – 2003. – С.233 (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати, підготовила роботу до друку).

  8. Макомела Н. М. Мультиспіральна комп’ютерна томографія та перфузіографія в діагностиці ішемічного інсульту // Український радіологічний журнал. – 2003. – №3. – С.333-335.

  9. Макомела Н. М. Досвід застосування мультиспіральної комп’ютерної томографії у відділенні променевої діагностики // Галицький лікарський вісник. – 2004. – №1. – С. 154-156.

  10. Поліщук М.Є., Синицький С.І., Макомела Н.М., Нечипорук О.О. Діагностика та диференційоване хірургічне лікування стенозів каналу поперекового відділу хребта (ПВХ) із застосуванням мікроінвазивних маніпуляцій // Тези доповідей Х КОНГРЕСУ світових федерацій українських лікарських товариств. – Чернівці-Київ-Чікаго. – 2004. – С. 344-345. (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати).

  11. Макомела Н. М. Способ диагностики патологической деформации сонных артерий // Лікарська справа. – 2004. – №8. – С.30-32

  12. Макомела Н. М. Кисты верхнечелюстной пазухи у больных с острыми нарушениями мозгового кровообращения // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2005. – №1. – С.16-19.

  13. Макомела Н. М. Кальцификаты эпифиза и сосудистого сплетения боковых желудочков при инсультах // Український радіологічний журнал. - 2005. – №4. – С.513-515.

  14. Макомела Н. М.; Липа С.В., Колотилов Н.Н. Неходжкинская лимфома полости носа и системная красная волчанка – бикаузальный фактор геморрагического инсульта // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. - 2005. – № 5.– С. 74-76 . (автор - описала та проаналізувала результати).

  15. Makomela N., Lypa S. at al. Predictors of lethal outcome in patients with subarahnoid and parenchimal and ventricular hemorrhage // – 8 International Course Advances in CT & MRI – Barcelona (Spain). – 2005. – С.191. (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати, підготовила роботу до друку).

  16. Розенфельд Л.Г., Колотилов Н. Н., Макомела Н.М.. Мультиспиральная компьютерная томография: нормальная и патологическая анатомия артерий головы и шеи // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2005. – №5. – С.74-76 . (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати).

  17. Макомела Н. М. Мультиспиральная компьютерная томография в исследовании взаимосвязи мозгового кровотока и деформации сонных артерий//Серце і судини. – Актуальні питання судинної та реконструктивної хірургії. – 2005. – № 1(Додаток). – С. 96-97.

  18. Макомела Н.М., Гулкевич О.В., Свищенко Е. П., Безродная Л.В. Состояние кровоснабжения головного мозга у больных с гипертонической болезнью под влиянием спираприла // Український кардіологічний журнал. – 2005. – № 5. – С. 68-73. (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати, підготовила до друку діагностичну частину роботи).

  19. Макомела Н.М.. Исследование изменений перфузии мозговой ткани в зависимости от типа патологической деформации сонных артерий у больных с транзиторными ишемическими атаками и ишемическим инсультом по данным мультиспиральной компьютерной томографии // Серце і судини. – 2005. –№4 – С. 87-94 .

  20. Огир А. С., Макомела Н. М., Синицкий С. И., Огир Е. А. О компьютерной обработке томографических диагностических изображений // Информационные технологии в управлении энергетическими системами. – Международная конференция (18-19 октября 2005г., Киев). – К., Б.и., 2005. – С.78-81.

  21. Макомела Н. М., Синицький С. І.. Мультиспіральна комп’ютерна томографія: прогнозування об’єму оперативних втручань на екстра- та інтракраніальних судинах // Український нейрохірургічний журнал. - Матеріали Конференції нейрохірургів України „Нові технології в нейрохірургії”. – Ужгород. – 2006. – С.53 (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати, підготовила до друку діагностичну частину роботи).

  22. Розенфельд Л. Г., Синицкий С. И., Колотилов Н. Н., Огир А. С., Макомела Н.М. Возможности постобработки диагностических КТ и МРТ изображений на персональном компьютере // Український медичний часопис. – 2006. – № 3 – С.75-79. (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати).

  23. Макомела Н.М.. Мультиспиральная рентгеновская компьютерная и магнитно-резонансная томография: исследование головы и шеи – аневризмоносителей // Серце і судини. Додаток № 4. – Актуальні питання судинної та реконструктивної хірургії. – 2006. – С.271-372 .

  24. Евдокимов В.Ф., Огир А. С., Макомела Н.М., Синицкий С.И.. Возможности и преспективы компьютерной обработки диагностических томографических изображений // Электронное моделирование. – 2006. – №5 – С87-94. (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати)

  25. Макомела Н.М., Розенфельд Л.Г.. Мультиспіральна комп’ютерна томографія: кольорове картування вогнища ішемії і ішемічної напівтіні // Променева діагностика, променева терапія. – 2006. – №4 – С.40-42. (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати)

  26. Розенфельд Л. Г., Макомела Н.М., Синицкий С. И., Колотилов Н. Н., Огир А. С., Можливості постобробки діагностичних КТ- та МРТ-зображень на персональному комп’ютері // Український медичний часопис. – 2006. – № 11-12 – С.75-79. (автор - виконала обстеження, описала та проаналізувала результати).

  27. Макомела Н.М.. Мультиспіральна комп’ютерна перфузіографія: контроль ефективності монотерапії нейропротектором у хворих після одноразово перенесеної транзиторної ішемічної атаки і з асимптомними ішемічними порушеннями мозкового кровообігу //Ліки України. – 2007. – №108 – С.59-61.

  28. Макомела Н.М.. Елементи методології діагностики, моніторингу і прогнозування перебігу захворювання у хворих з ішемічними і геморагічними інсультами //Променева діагностика, променева терапія. – 2007. – № 1 – С. 54-59.

  29. Макомела Н.М.. Елементи системної семіотики головного мозку та голови з краніальними судинами хворих з інсультами та хворих груп ризику розвитку інсульту // Врачебное дело. – 2007. – № 3– С.53-56.