Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Козлова Ольга Миколаївна. Нейромоторний і нейром'язовий синдроми в структурі перинатальної патології у дітей першого року життя та їх диференційована терапевтична корекція : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2009.



Анотація до роботи:

Козлова О.Н. Нейромоторний і нейром’язовий синдроми в структурі перинатальної патології у дітей першого року життя та їх диференційована терапевтична корекція. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.15 - нервові хвороби. - Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України, Київ, 2009 р.

Дисертація присвячена вдосконаленню діагностики рухових синдромів у структурі перинатальної патології ЦНС, а також оптимізації лікувальної тактики.

На підставі проведеного комплексного клініко-паракліничного обстеження 110 дітей з руховими розладами у відновному періоді виділені нейромоторний, нейром’язовий та інтегровані синдроми.

За допомогою проведеного кореляційного аналізу уточнені провідні фактори ризику виникнення даних синдромів. Рекомендовано тест для раннього підтвердження наявності нейром’язового синдрому. Розроблено шкалу рентгенологічних змін ШВХ для уточнення ступеня його ураження. Доведено роль травматичного й гіпоксичного факторів у патогенезі виділених моторних синдромів.

Розроблено комплекс реабілітаційної схеми лікування дітей першого року життя з нейромоторним і нейром'язовим синдромами.

У дисертації представлено теоретичне обґрунтування та нове вирішення наукового завдання з оптимізації діагностики і лікувальної тактики у дітей першого року життя з нейромоторним та нейром'язовим синдромами перинатальної патології ЦНС, що дозволило розробити схему диференційованих терапевтичних заходів з метою зменшення частоти наслідків перинатальної патології центральної нервової системи.

  1. Дослідження моторних синдромів, обумовлених перинатальною патологією ЦНС, дозволило оцінити й систематизувати їх клінічний поліморфізм, описати наявність додатково представлених неврологічних синдромів у дітей з руховими розладами (гіпертензійно-гідроцефального синдрому, синдрому підвищеної нервової збудливості й пірамідного синдрому), обґрунтувати формування інтегрованих моторних синдромів (які спостерігалися в 93,7%, порівняно з кількістю ізольованих моторних синдромів, виявлених в 6,3% обстежених дітей).

  2. До найбільш значущих етиологічних факторів розвитку нейромоторного синдрому у дітей з перинатальною патологією ЦНС відносяться хронічна фетоплацентарна недостатність (66,7% r=0,20 , р<0,05), гестоз другої половини вагітності (68,7%, r=0,20, р<0,05). У виникненні нейром’язового синдрому виявлена роль таких патогенних факторів як стрімкі пологи (74,5% r=0,23, р<0,05), екстрена операція кесарського розтину (84,6% r=0,31,p<0,05), обвиття пуповиною навколо шиї плода при пологах (72,7% r=0,40, р<0,05). Таким чином, виявлена провідна роль тих факторів, які обумовили хронічну гіпоксію плода й механічний вплив на центральну нервову систему (пологова травма).

  3. Отримані результати нейросонографічних й ехоенцефалографічних досліджень у дітей першого року життя (що підтвердили субэпендимальний крововилив і перивентрикулярні кісти, локалізовані переважно на рівні таламокаудатної вирізки і сполучалися з анехогеними включеннями супратенторіальної локалізації, а також збільшення поперечного розміру III шлуночка й наявність додаткових ехосигналів у його порожнині), обумовили можливість обґрунтування інтегрованих моторних синдромів.

  4. Підтверджено значимість дизгемічних порушень у вертебрально-базилярному басейні за даними УЗДГ дослідження у дітей з моторними синдромами перинатальної патології ЦНС. Гемодинамічні порушення, що носили достовірний характер (р<0,05), були виявлені в основній артерії мозку у вигляді збільшення лінійної швидкості кровоплину й індексу циркуляторного опору (45,62 ± 0,44 см/с; 0,76 ± 0,019см/с відповідно).

  5. Рентгенологічні дослідження шийного відділу хребта, у дітей з моторними синдромами перинатальної патології ЦНС, виявили його зміни у вигляді обмеження рухливості в атлантоосьовому й атлантопотиличному зчленуваннях, наявності сублюксації на рівні 2-4 хребетних сегментів, та симптому «струни» (у 87,4%), що підтверджує його ураження в інтранатальному періоді. Виявлений кореляційний зв'язок між нейром'язовим синдромом (ізольованим або інтегрованим) (r=0,51, p<0,001) свідчить про високу значимість патологічних змін шийного відділу хребта у реалізації даного синдрому. Останнє було відображене при проведенні аналізу клініко-рентгенологічних зпівставлень (з використанням спеціально розробленої автором шкали змін шийного відділу хребта).

  6. Методом кореляційного аналізу доведена значимість зв'язку нейромоторного синдрому зі слабкістю крокового рефлексу, м'язовою гіпотонією нижніх кінцівок (r=0,38, р<0,001), а нейром’язового синдрому з синдромом кривошиї і слабкістю нижньомімічної мускулатури (r=0,68 р<0,001). Виявлено високий тісний зв'язок між рентгенологічними змінами ШВХ (r = 0,51, р<0,001) і вираженістю нейром’язового синдрому.

  7. Отриманий позитивний ефект при проведенні раннього комплексного лікування з реабілітаційним втручанням у дітей з нейромоторним та нейром'язовим синдромами дозволяє пропонувати застосування розробленої схеми лікування, що сприятиме зменшенню частоти наслідків перинатальної патології ЦНС.

Публікації автора:

  1. Козлова О.М. Особливості патології шийного відділу хребту в дітей з нейром'язовими та нейромоторними синдромами в ранньому постнатальному періоді / О.М. Козлова // Запорізький медичний журнал. - 2005. - № 5. - С. 60-62.

  2. Козлова О.М. Клініко-нейросонографічні зпівставлення у дітей раннього постнатального дитячого віку та деякі їх патогенні аспекти / О.М. Козлова // Запорізький медичний журнал. - 2005. - № 6. - С. 122-124.

  3. Козлова О.М. Про терапевтичну ефективність при використанні комплексних лікувальних впливів дітям з моторними синдромами перинатальної патології ЦНС / О.М. Козлова // Запорізький медичний журнал. - 2009. - № 1. - С. 21-24.

  4. Шевченко Л.О. Результати кореляційного аналізу в оцінці рухових розладів у структурі перинатальної патології в дітей раннього віку / Л.О. Шевченко, О.М. Козлова // Український вісник психоневрології. - 2007. - Т. 15, № 3(52). - С. 25-27. (Дисертант особисто провела клініко-неврологічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, підготовку статті до друку)

  5. Шевченко Л.О. До питання про своєрідність клінічної структури нейромоторного та нейром'язового синдромів у дітей / Л.О. Шевченко, О.М. Козлова // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Збірник наукових статей, випуск ХІІІ. - Запоріжжя: видавництво ЗДМУ, 2004. - С. 179 - 185. (Здобувачем особисто складено план статті, проведене клініко-неврологічне обстеження хворих, аналіз та узагальнення результатів дослідження, підготовлено статтю до друку)

  6. Козлова О.М. Клініко-патогенетичні аспекти нейромоторного та нейром'язового синдромів у структурі перинатальної патології в дітей у ранньому постнатальному періоді / О.М. Козлова // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Збірник наукових статей, випуск ХVII. - Запоріжжя, видавництво ЗДМУ, 2006. - С. 37.

  7. Козлова О.М. Про своєрідність клініко-рентгенологічних зіставлень у дітей у ранньому постнатальному періоді із ускладненнями в шийному відділі хребта / О.М. Козлова // «ХИСТ» Всеукраїнський медичний журнал молодих вчених. - 2006. - № 8. - С. 97.

  8. Козлова О.М. Діагностичні критерії нейромоторного та нейром'язового синдромів у структурі перинатальної патології центральної нервової системи за даними клініко-доплерографічних зіставлень / О.М. Козлова // Актуальні проблеми сучасної медицини. - 2008 - Т. 8, № 4(24). - С. 172-173.