Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Каракулова Ірина Станіславівна. Небанківські фінансові інститути на ринку фінансових послуг України : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Каракулова І. С. Небанківські фінансові інститути на ринку фінансових послуг України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08. – гроші, фінанси і кредит. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі комплексно досліджено діяльність небанківських фінансових інститутів та обґрунтовано їх вплив на розвиток ринку фінансових послуг України, наведено їх класифікацію, запропоновано шляхи вдосконалення їх діяльності, що позитивно вплине на розвиток системи фінансового посередництва в цілому. Розкрито економічну сутність небанківських фінансових інститутів, їх місце на ринку фінансових послуг та доведено, що вони є важливою складовою в системі фінансового посередництва, однією з її елементів.

Досліджено сучасний стан та основні етапи становлення небанківських фінансових інститутів в Україні. Визначено комплекс конкурентних переваг функціонування небанківських фінансових інститутів та проведено порівняльний аналіз їх діяльності з діяльністю банків. Обґрунтовано методичні підходи щодо визначення соціально-економічної ефективності функціонування небанківських фінансових посередників на різних рівнях економічної діяльності.

Запропоновані шляхи вдосконалення економіко–правового та інституційного середовища функціонування небанківських фінансових посередників. Удосконалено системи моніторингу та нагляду за діяльністю небанківських фінансових посередників.

Комплексне дослідження функціонування небанківських фінансових інститутів на ринку фінансових послуг України дозволило сформулювати узагальнюючі висновки теоретичного та практичного характеру, які розв’язують основні завдання дисертаційної роботи відповідно до поставленої мети, а саме:

  1. Досліджено еволюцію наукових поглядів представників економічних шкіл на генезис та соціально-економічну сутність фінансових посередників у фінансовій системі держави, що дало змогу конкретизувати поняття “небанківські фінансові інститути”, “небанківські фінансові посередники”, “небанківські фінансові установи” та виявити їх глибинні взаємозв’язки.

Небанківські фінансові інститути визначено як сукупність небанківських фінансових посередників (страхових компаній, недержавних пенсійних фондів, кредитних спілок, фінансових компаній, ломбардів, лізингових і факторингових компаній та інших), які провадять діяльність у сфері вузькоспеціалізованих фінансових послуг відповідно до чинного законодавства, що регулює економічні відносини на ринку фінансових послуг.

Небанківські фінансові посередники є установами (серед них: страхові компанії, недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки, ломбарди, фінансові компанії, лізингові і факторингові компанії та інші), які функціонують на ринку фінансових послуг відповідно до законодавства, надають вузькоспеціалізовані фінансові послуги (кредитування, інвестування, послуги техніко-посередницького характеру), що не належать до сфери банківської діяльності, спрямовані на трансформацію власних, залучених і запозичених грошових коштів з метою задоволення потреб споживачів та одержання прибутку.

Небанківські фінансові установи – це визначені юридичні особи, які, функціонуючи на ринку фінансових послуг, надають одну чи декілька притаманних їм специфічних фінансових послуг з метою задоволення фінансових потреб споживачів та одержання прибутку.

2. Виявлено, що функціонування великої кількості різноманітних небанківських фінансових посередників призводить до необхідності виділення їх спільних рис та характеристик. З цією метою запропоновано класифікувати небанківських фінансових посередників за основними функціональними ознаками (формами власності, способом організації, територіальним розміщенням, категоріями клієнтів, яким надаються послуги, за тривалістю дії, формами, типами послуг) і за внутрішньою ієрархічною структурою (класами, групами, видами та підвидами), що має на меті створення єдиної класифікації, яка б враховувала сучасний стан ринку фінансових послуг України та світові тенденції розвитку таких ринків.

3. Проаналізовано етапи становлення та розвитку небанківських фінансових інститутів в Україні, що дало змогу виявити у їх функціонуванні на окремих етапах основні недоліки, пов’язані з впливом на їх функціонування загальноекономічних факторів, розвитком нормативно-правової бази та державного контролю за їх діяльністю, впливом соціально-економічних факторів через коливання попиту на певні види фінансових послуг. Обґрунтовано, що на сучасному етапі розвитку небанківських фінансових інститутів закладено основи для подальшого зростання кількісних показників окремих небанківських фінансових посередників.

4. З’ясовано, що для побудови ефективної системи фінансового посередництва необхідним є не тільки розвиток банків, але й небанківського фінансового сектору. Сучасні тенденції функціонування небанківських фінансових посередників вказують на створення передумов для підвищення в майбутньому їх конкурентного потенціалу. Визначено комплекс конкурентних переваг небанківських фінансових інститутів через критерії задоволення потреб споживачів фінансових послуг (фізичних і юридичних осіб) та розвитку ринку фінансових послуг шляхом розширення переліку фінансових послуг, розвитку інфраструктури та зростання його капіталізації через збільшення обсягів інвестиційних ресурсів.

5. Побудовано регресійну модель взаємозв’язку макроекономічних показників із депозитами кредитних спілок та банків, яка засвідчила, що банки і кредитні спілки взаємодіють на одному ринку, джерела поповнення їх ресурсів також ідентичні. Відмічено, що основний вплив на формування ресурсної бази кредитних спілок мають соціальні виплати, заробітна плата, а також інфляція. При цьому вони практично не беруть участі у функціонуванні реального сектора економіки. Проведений регресійний аналіз дозволив виявити тісний взаємозв’язок показників кредитних спілок із основними макроекономічними показниками, що при збереженні сучасних тенденцій призведе до посилення їх ролі на ринку фінансових послуг.

6. Виявлено, що функціонування небанківських фінансових посередників на всіх рівнях пов’язане з фінансовими витратами, тому на кожному рівні воно має бути чітко обґрунтоване критеріями оцінки та мати систему показників соціальної та економічної ефективності. З позицій системно-комплексного підходу запропоновано удосконалити визначення соціально-економічної ефективності небанківських фінансових посередників на різних рівнях економічної діяльності через узагальнення певних груп коефіцієнтів. Окремо досліджена соціальна ефективність функціонування небанківських фінансових посередників.

7. Запропоновано здійснити комплекс заходів щодо вдосконалення правового забезпечення, сфери регулювання та контролю за функціонуванням небанківських фінансових посередників. У сфері правового забезпечення необхідним є вдосконалення нормативно-правової бази небанківських фінансових посередників, діяльність яких регулюється нормативними актами Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг; вдосконалення процедури банкрутства; визначення чіткого переліку фінансових установ, які відносяться до небанківських фінансових посередників і діють на ощадно-договірній основі. В сфері регулювання та контролю пріоритетними визначені заходи щодо запровадження комплексу нормативів для небанківських фінансових посередників, які надають фінансові послуги ощадно-договірного характеру; вдосконалення порядку формування резервів на можливі втрати при здійсненні операцій кредитування; вдосконалення системи пруденційного нагляду та стимулювання розвитку системи раннього попередження банкрутства; поступового підвищення рівня капіталізації.

8. Визначено необхідність створення фонду гарантування вкладів фізичних осіб – споживачів фінансових послуг небанківських фінансових посередників, які функціонують на ощадно-договірній основі, що дасть змогу підвищити їх конкурентний потенціал через зростання довіри до їх діяльності з боку потенційних споживачів фінансових послуг. До подібних фінансових посередників запропоновано віднести страхові компанії, недержавні пенсійні фонди та фінансові компанії, які надають послуги управління фінансовими активами для фінансування будівництва.

9. Запропоновано реформувати організаційну структуру Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, що дасть змогу оптимізувати діяльність окремих підрозділів з метою більш ефективного регулювання небанківських фінансових посередників; перерозподілити функції між підрозділами, реорганізувати окремі з них; створити підрозділи пруденційного нагляду та методологічного забезпечення регулювання діяльності страхових компаній; забезпечити нагляд за тими напрямами, що не врегульовані в існуючій системі.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Каракулова І. С. Сучасні тенденції розвитку небанківських фінансово-кредитних установ в Україні / Каракулова І. С., Криклій А. С., Януль І. Є. // Економіка та держава. – 2005. – №12. – С. 17–19 (0,3 д.а.; дисертанту належить 0,18 д.а., розглянуто нові тенденції взаємодії страхових компаній і кредитних спілок).

  2. Каракулова І. С. Соціально-економічні напрямки функціонування небанківських фінансових інститутів в Україні / Каракулова І. С. // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Збірник наукових праць. Вип. 7: Економічні науки. – Чернівці, 2006.– С. 364–368 (0,37 д.а.).

  3. Каракулова І. С. Досвід функціонування небанківських фінансових інсти-тутів у Західній Європі / Каракулова І. С., Криклій А. С. // Економіка та держава. – 2006. – №4. – С. 8–10 (0,35 д.а.; дисертанту належить 0,29 д.а., розглянуто розвиток і сучасних стан небанківських фінансових посередників в країнах Західної Європи).

  4. Каракулова І. С. Небанківські фінансові інститути: досвід функціонуван-ня у фінансовій системі США / Каракулова І. С., Криклій А. С. // Економіка та держава. – 2006. – №6. – С. 9–11 (0,35 д.а.; дисертанту належить 0,28 д.а., розглянуто досвід становлення та розвитку небанківських фінансових посередників в США).

  1. Каракулова І. С. Функціонування та взаємодія банків і небанківських фінансових інститутів в Україні / Каракулова І. С., Співак Л. С. // Вісник НБУ.– 2006. – №7. – С. 46–48 (0,4 д.а.; дисертанту належить 0,31 д.а., проведено компаративний аналіз взаємодії банків і небанківських фінансових посередників).

  2. Каракулова І. С. Глобалізаційні аспекти функціонування небанківських фінансових інститутів в Україні / Каракулова І. С. // Фінансова система України. Збірник наукових праць. – Острог: Видавництво НаУ “Острозька академія”, 2006. Вип. 8. Ч. 2. – С. 450–456 (0,38 д.а.).

  3. Каракулова І. С. Фінансові компанії як особливий вид небанківських фінансових інститутів в Україні / Каракулова І. С., Криклій А. С. // Економіка та держава. – 2006. – №11. – С. 11–13 (0,45 д.а.; дисертанту належить 0,30 д.а., досліджено особливості діяльності фінансових компаній в Україні та їх класифікацію).

  4. Каракулова І. С. Еволюція становлення небанківських фінансових інститутів в Україні / Каракулова І. С., Криклій А. С. // Економіка та держава. – 2006. – №12. – С. 14–16 (0,47 д.а.; дисертанту належить 0,36 д.а., обґрунтовано й виокремлено етапи становлення небанківських фінансових інститутів).

  5. Каракулова І. С. Сучасний стан та перспективи розвитку лізингових компаній в Україні / Каракулова І. С., Ніколаєва С. О. // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Євро інтеграційний курс України: фінансовий вимір (Збірник наукових праць): У 2–х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.; Відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2006. Вип. 3 (LIX). – Ч. 1. – С. 118–124 (0,47 д.а.; дисертанту належить 0,19 д.а., визначено перспективи розвитку лізингових компаній в Україні).

  6. Каракулова І. С. Передумови та перспективи становлення недержавних пенсійних фондів в Україні / Каракулова І. С. // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія „Економіка”. – 2007. – Вип. 90. – С. 53–55 (0,34 д.а.).

  7. Каракулова І. С. Інвестиційний напрям взаємодії банків і небанківських фінансових інститутів в Україні / Каракулова І. С. // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія „Економіка”. – 2007. – Вип. 92. – С. 46–48 (0,28 д.а.).

  8. Каракулова І. С. Соціально-економічна ефективність діяльності небанківських фінансових інститутів та методи її оцінки / Каракулова І. С., Криклій А. С., Кротюк В. Л. // Економіка та держава. – 2007. – №3. – С. 8–10 (0,45 д.а.; дисертанту належить 0,23 д.а., запропоновано й розглянуто методичні підходи до визначення соціально-економічної ефективності діяльності небанківських фінансових посередників).

В інших виданнях:

  1. Каракулова І. С. Страхові компанії як основні небанківські інститути в Україні: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Формування нової парадигми страхування”], (Київ, 1–2 груд. 2005 р.) /М-во освіти і науки України, Київський, держ. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – К.: Київський, держ. ун-т ім. Т. Г. Шевченка, 2005. – С. 16–18 (0,29 д.а.).

  2. Каракулова І. С. Місце і роль небанківських фінансових інститутів в інвестиційній діяльності України: матеріали всеукр. міжвуз. наук.-практ. конф. [“Розвиток фінансової системи України в умовах ринкової трансформації”], (Вінниця, 16–17 лют. 2006 р.) /М-во освіти і науки України, – Вінниця: Книга–Вега, 2006. – Т. 1. – С. 137–140 (0,3 д.а.).

  3. Каракулова І. С. Небанківські фінансові інститути на грошово-кредитному ринку України: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Економічний і соціальний розвиток України у XXI столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації”], (Тернопіль, 23–24 лют. 2006 р.) /М-во освіти і науки України, Тернопільський, нац. економ. ун-т – Т.: “Економічна думка”, 2006. – Ч. 2. – С. 121–123 (0,12 д.а.).

  4. Каракулова І. С., Ніколаєва С. О. Становлення та сучасний стан небанківських фінансових інститутів в Україні: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [“Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України”], (Суми, 9–10 лист. 2006 р.) /М-во освіти і науки України, Українська академія банк. справи НБУ. – Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 138–139 (0,1 д.а.; дисертанту належить 0,09 д.а., розглянуто сучасний стан небанківських фінансових інститутів в Україні).

  5. Каракулова І. С. Місце і роль небанківських фінансових інститутів у системі фінансового посередництва: міжнар. наук.-практ. конф. [“Сучасні тенденції в розвитку банківської системи та фінансових ринків”], (Дніпропетровськ, 30 лист. – 1 груд. 2006 р.), /М-во освіти і науки України, Дніпропетровський нац. ун-т. – Дніпропетровськ: Наука та освіта, 2006. – Т. 2. – С. 15–16 (0,08 д.а.).

  6. Каракулова І. С. Досвід функціонування небанківських фінансових інститутів у Західній Європі: міжнар. наук.-практ. конф. [“Економічний і соціальний розвиток України у XXI столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації”], (Тернопіль, 22–23 лют. 2007 р.) /М-во освіти і науки України, – Тернопіль. –“Економічна думка”. – 2007. – Ч. 2. – С. 138–140 (0,12 д.а.).

  7. Каракулова І. С. Напрямки удосконалення економіко–правового середовища небанківських фінансових інститутів в Україні: міжнар. наук.-практ. конф. [“Формування конкурентного середовища в Україні: теорія та практика”], (Київ, 1–4 березн. 2007 р.) – Вип. V: У 5–х част. – Ч. 4 / За заг. ред. проф. В.Д. Базилевича. /М-во освіти і науки України, – Київ.– ВЦ “Принт–центр”, 2007. – С. 134–136 (0,1 д.а.).