35. Денисенко Марина Володимирівна. Навчання учнів початкової школи техніки читання англійською мовою: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Київський національний лінгвістичний ун-т. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Денисенко М.В. Навчання учнів початкової школи техніки читання англійською мовою. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання: германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2005.
Дисертацію присвячено вирішенню проблеми навчання учнів початкової школи техніки читання англійською мовою. У роботі теоретично обґрунтовано і практично розроблено методику навчання учнів початкової школи техніки читання англійською мовою з використанням піктограм і кольорової сигналізації – таких засобів навчання, які забезпечують процес навчання техніки читання з перших уроків англійської мови. Піктограми і кольорова сигналізація роблять мовні абстракції доступними молодшим школярам через те, що при їх використанні враховуються особливості сприймання і рівень розвитку мислення учнів даної вікової групи, і забезпечуються розуміння і запам'ятовування ними правил читання та безпомилкове встановлення графемно–фонемних відповідностей. Створено піктограми, а також визначенно зручночитабельні кольори для кодування графічних символів. Теоретично обґрунтовано і практично розроблено підсистему вправ для навчання учнів початкової школи техніки читання англійською мовою з використанням названих засобів навчання і без них.
Ефективність запропонованої методики перевірено і підтверджено у ході експериментального навчання. Сформульовано методичні рекомендації щодо організації навчання техніки читання англійською мовою з використанням піктограм і кольорової сигналізації, які знайшли своє практичне застосування у навчальному процесі п'яти загальноосвітніх шкіл України.
На основі розробленої методики створено два навчальних посібники з англійської мови для учнів початкової школи.
Формування навичок ТЧ з перших уроків навчання АМ у ПШ є вагомою складовою навчального процесу з АМ як необхідного підґрунтя для досягнення компетенції учнів у читанні. Для розв'язання цієї проблеми ми розробили ефективну методику навчання ТЧ, з одного боку, керуючись досвідом навчання ТЧ англійською і французькою мовами у п'ятому класі, а з іншого – враховуючи психологічні особливості молодших школярів і умови навчання у 1–2 класі.
Створення ефективної методики навчання молодших школярів ТЧ АМ пов'язано з пошуком спеціальних засобів зорової наочності, використання яких забезпечує процес навчання ТЧ з перших уроків АМ. Аналіз наукових джерел, навчальних посібників з англійської і французької мов для дошкільнят, молодших школярів й учнів п'ятого класу, які починають вивчати мову, аналіз труднощів, з якими діти можуть зустрітися у ході оволодіння англомовним читанням, а також результати експериментального навчання дозволили нам стверджувати, що піктограми і КС є тими засобами навчання ТЧ АМ у ПШ, які роблять мовні абстракції доступними молодшим школярам, оскільки при їх використанні враховуються особливості сприймання і рівень розвитку мислення дітей даної вікової групи, а також забезпечуються розуміння і запам'ятовування ними правил читання та безпомилкове встановлення ГФВ.
Проведене дослідження доводить ефективність комплексного використання піктограм і КС у послідовності, яка зумовлена етапами формування навичок ТЧ АМ. Так, у період становлення навичок, на його початковому етапі, піктограма виступає засобом створення орієнтовної основи правильних дій учнів у встановленні ГФВ. На підготовчому етапі, під час оволодінні учнями окремими елементами дії у встановленні ГФВ на рівні слова і СС, піктограма використовується у комплексі з КС. Збіг кольорів піктограми і кольорової букви у словах і СС на цих етапах формування навичок ТЧ, сприяє подоланню труднощів англомовного читання та полегшує перехід до однокольорового буквеного тексту на стандартизуючому етапі, періоду становлення навичок і варіюючому етапі, періоду їх стабілізації.
Поетапність формування навичок ТЧ представлено у підсистемівправ, яка складається з трьох груп вправ: графемно–фонемної, графемно–семантичної і графемно–структурної та включає рецептивні й рецептивно–репродуктивні вправи в озвучанні букв та читанні слів, СС, речень і мікротекстів, а також інтегративні вправи. Кожна група вправ містить вправи у навчанні читання вголос, пошепки і мовчки різних одиниць сприймання з використанням піктограм та/або КС і без них (рис. 3).
Підсумком дослідження є нижчевикладене:
створення моделі реалізації розробленої методики навчання ТЧ АМ у ПШ, яка ґрунтується на тематичному сюжетно–ситуативному підході, включає два періоди навчання (алфавітний і період формування власне навичок техніки читання) та носить інтегративний циклічно–концентричний характер;
визначення критеріїв оцінки рівня сформованості навичок ТЧ;
аргументація розподілу балів за критеріями, залежно від їхньої пріоритетності (за В.П.Беспальком 1968);
формулювання методичних рекомендацій щодо навчання молодших школярів ТЧ АМ.
Перевірка ефективності розробленої у ході дослідження методики здійснювалася шляхом вертикально–горизонтального експерименту. Експериментальне навчання довело ефективність запропонованої методики навчання учнів ПШ ТЧ АМ з використанням піктограм і КС, про що свідчать його результати.
Проведене дослідження не претендує на остаточне розв'язання проблеми навчання учнів ПШ ТЧ АМ. Одержані результати доводять необхідність подальшого теоретичного й експериментального дослідження даної проблеми. Основні положення розробленої методики можуть бути використані у подальших дослідженнях, пов'язаних з проблемами навчання ТЧ АМ на рівні тексту, а саме: у ході формування навичок антиципації, навичок синтагматичного членування речень та інтонаційних навичок зверненого читання. Крім того, запропонована методика може бути використана при створенні посібників і підручників АМ для учнів 1–2 класів.
Публікації автора:
Денисенко М.В. Window on ABC – Вікно в абетку: Навчальний посібник для учнів початкової школи (перший рік навчання, вступний курс). – К.: Ленвіт, 2001. – 104 с.
Денисенко М.В. Rightstart: Завдання для навчання техніки читання англійською мовою у початковій школі (другий рік навчання) // Бібліотечка журналу "Іноземні мови". – К.: Ленвіт, 2001. – Вип. 4. – 64 с.
Денисенко М.В. Навчання читання в початковій школі: методи читання та їх психофізіологічна обумовленість // Теоретичні питання освіти та виховання: Зб. наук. пр. – К.: Вид. центр КДЛУ, 2000. – Вип. 12. – С. 78–84.
Денисенко М.В. Використання "кольорового" читання англійською мовою в початкових класах школи // Іноземні мови. – 2001. – №3. – С. 36–37.
Денисенко М.В. Навчання учнів початкової школи читання англійською мовою з використанням піктограм // Вісник КНЛУ. Серія "Педагогіка та психологія". – К.: Вид. центр КНЛУ, 2001. – Вип. 4. – С. 121–125.
Денисенко М.В. Принципи комунікативно–орієнтованого навчання // English Language & Culture: Weekly.– July, 2002. – №25–28 (121–124). – С. 43–45.
Денисенко М.В. Результати експериментального навчання техніки читання англійською мовою учнів початкової школи // Вісник КНЛУ. Серія "Педагогіка та психологія". – К.: Вид. центр КНЛУ, 2002. – Вип. 5. – С. 141–155.
Денисенко М.В. Тестовий контроль рівня сформованості навичок і вмінь читання в учнів початкової школи // Іноземні мови. – 2003. – №1. – С. 33–39.
Денисенко М.В. Методи навчання учнів початкової школи техніки читання англійською мовою: аналітико–імітативний буквено–звуковий метод навчання техніки читання з використанням піктограм та кольорової сигналізації // Мовні і концептуальні картини світу: Зб. наук. пр. – ВПЦ Київський університет, 2003. – Вип. 9. – С. 82–86.
Денисенко М.В. Послідовність формування навичок техніки читання англійською мовою // Мовні і концептуальні картини світу: Зб. наук. пр. – ВПЦ Київський університет, 2004. – Вип. 10. – С. 133–137.
Бех П.О., Денисенко М.В. Піктограма як функціональний образний код для розшифрування графічних символів // Вісник КНЛУ. Серія "Педагогіка та психологія". – К.: Вид. центр КНЛУ, 2004. – Вип. 7. – С. 6–16.
Денисенко М.В. Звіт про реалізацію експерименту в ЗОШ №85 м. Києва // Доповідь на науково–практичній конференції "КДКІМ "Інтерлінгва": здобутки, проблеми, перспективи розвитку". Київ, 19 вересня 2002 р. – К., 2002. – С. 24–39.
Denysenko M. Dale–Chall Readability Formula // Тези 6–ої Всеукраїнської національної міжнародної конференції асоціації вчителів англійської мови як іноземної (IATEFL). – Kyiv, December, 15–16, 2000. – IATEFL–Ukraine: Newsletter. – 2001. – №20. – P. 29–32.
Denysenko M. Whole–Language Teaching: Myth or Reality // Тези 6–ої Всеукраїнської національної міжнародної конференції асоціації вчителів англійської мови як іноземної (IATEFL). – The Young Learner SIG: "Teaching English to Children". – Donetsk, January, 12, 2001. – IATEFL–Ukraine South Eastern Branch: Conference Materials. – Donetsk, 2001. – P. 7–11.
Denysenko M. What Are the Principles Behind Teaching Reading? // Тези 3–ої Регіональної конференції асоціації вчителів англійської мови як іноземної (IATEFL Affiliation іn South–Eastern Ukraine): "Working Smarter Through Collaboration". Donetsk, November, 2–3, 2001. – English Language & Culture: Weekly. – July, 2002. – №21–24 (117–120). – P. 62–63.
Denysenko M. Reading Rules For the Little Ones // IATEFL–Ukraine: Newsletter. – Kyiv. – 2002. – №23 – P. 22–23.
Denysenko M. Poetry in the Primary Classroom // IATEFL–Ukraine: Newsletter. – Kyiv. – 2003. – №25. – P. 14–15.