Петранговська Наталія Романівна. Навчання студентів фізико-математичних факультетів професійно спрямованого монологу-міркування на основі англомовних фахових автентичних аудіотекстів : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Київський національний лінгвістичний ун-т. — К., 2004. — 290арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 189-224.
Анотація до роботи:
Петранговська Н.Р. Навчання студентів фізико-математичних факультетів професійно спрямованого монологу-міркування на основі англомовних фахових автентичних аудіотекстів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання: германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2005.
Дисертацію присвячено вирішенню проблеми навчання студентів третього курсу фізико-математичних факультетів немовних вищих навчальних закладів створення англійською мовою професійно спрямованих монологічних висловлювань. В роботі теоретично обґрунтовано і практично розроблено методику навчання професійно спрямованих монологів-міркувань (ПСММ) на основі фахових автентичних аудіотекстів (ФААТ). Обґрунтовано та сформульовано вимоги до іншомовної підготовки майбутніх фахівців у сучасному суспільстві; визначено поняття ПСММ, розкрито його суть та виділено види ПСММ з аналізом мовних особливостей кожного з них на рівні граматики, лексики, фонетики. В результаті проведеного дослідження відібрано, класифіковано та методично організовано навчальний аудіоматеріал; теоретично обґрунтовано та практично розроблено систему вправ для навчання продукування ПСММ на основі ФААТ.
Ефективність запропонованої методики перевірено і підтверджено в ході експериментального навчання. Сформульовані методичні рекомендації щодо організації навчання створення англійською мовою професійно спрямованих монологічних висловлювань, зокрема монологів-міркувань, знайшли своє практичне застосування у навчальному процесі трьох вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
У дисертації розглядаються питання, пов’язані з методикою навчання ПСММ на основі англомовних ФААТ англійською мовою студентів фізико-математичних факультетів немовних ВНЗ. Реалізація накреслених цілей і завдань дослідження знайшла своє відображення у визначенні теоретичних передумов навчання ПСММ на основі ФААТ, розробці методики навчання, експериментальній перевірці її ефективності та формулюванні методичних рекомендацій з навчання створення ПСММ.
В результаті здійсненого дослідження було зроблено такі висновки:
Формування та розвиток умінь ПСММ на основі англомовних ФААТ є необхідною складовою процесу навчання ІМ студентів фізико-математичних факультетів немовних ВНЗ, без чого неможлива якісна підготовка кваліфікованих фахівців в різних галузях наукового та технічного співробітництва. Для якісного вирішення цього питання необхідно розробити ефективну методику навчання створення ПСММ як одного з видів професійно спрямованого усного монологічного спілкування.
На аналізі фахових джерел уточнено суть ПСММ; проаналізовано його логіко-композиційну структуру, мовні особливості на рівні граматики, лексики та фонетики; виділено види ПСММ з різними специфічними функціями (опису, оцінки, протиставлення); на їхній основі уточнено загальні та специфічні вміння, притаманні кожному окремому виділеному виду ПСММ.
Аналіз труднощів аудіювання як засобу навчання ПСММ дозволив визначити критерії та провести відбір англомовних ФААТ для формування вмінь створення цього виду професійно спрямованого монологічного мовлення у студентів немовних ВНЗ, а також класифікувати виділені ФААТ за їхніми типовими характеристиками та складністю.
Відібраний автентичний аудіоматеріал став основою для побудови системи вправ з виділенням її підсистем, типів і видів вправ та визначенням послідовності їх виконання в процесі навчання створення ПСММ на основі англомовних ФААТ для спілкування з професійної тематики. Запропонована система вправ для навчання ПСММ складається з трьох підсистем, спрямованих на формування та розвиток умінь, характерних ПСММ з усіма специфічними функціями (описовою, оцінюючою, протиставною), а саме: загальних, специфічних та інтегрованих умінь.
В ході дослідження було обґрунтовано та розроблено критерії оцінки рівня сформованості навичок та вмінь студентів у створенні ПСММ на основі англомовних ФААТ, які застосовувалися в експериментальному навчанні.
Перевірка ефективності розробленої методики навчання ПСММ як одного з видів монологічного мовлення була здійснена шляхом проведення вертикально-горизонтального природного відкритого експериментального навчання. Результати експерименту підтвердили ефективність розробленої методики навчання ПСММ на основі англомовних ФААТ.
Результати проведеного дослідження лягли в основу створення методичних рекомендацій щодо організації навчання студентів фізико-математичних факультетів просунутого ступеню навчання немовних ВНЗ продукування ПСММ на основі англомовних ФААТ.
8. Теоретичні та практичні результати цього дослідження можуть використовуватися у дослідженнях, присвячених проблемам навчання іншомовного фахового усного спілкування, а також у розробці підручників та посібників з навчання професійно спрямованого усного монологічного мовлення з предмету “Іноземна мова” в немовних ВНЗ.
9. Проведене дослідження не претендує на остаточне роз’язання проблеми навчання іншомовного професійного усного спілкування. Отримані результати доводять необхідність подальшого теоретичного та експериментального дослідження даної проблеми.
Публікації автора:
1. Петранговська Н.Р. Мета та завдання навчання професійно спрямованого монологу-міркування студентів немовного вищого закладу освіти // Вісник КНЛУ. Серія „Педагогіка та психологія”. – К.: КНЛУ, 2001. – Вип. 4. – С. 52-59.
2. Петранговська Н.Р. Відбір та класифікація автентичних фахових аудіотекстів для формування вмінь професійно спрямованого монологу-міркування // Вісник КНЛУ. Серія „Педагогіка та психологія”. – К.: КНЛУ, 2002. – Вип. 5. – С. 82-91.
3. Петранговська Н.Р. Система вправ для навчання студентів немовних спеціальностей вищих закладів освіти професійно спрямованого монологу-міркування // Іноземні мови – 2003.– Вип. 2. – С.17-24.
4. Петранговська Н.Р. Сучасні вимоги до професійної підготовки фахівця немовного профілю в рамках Загальноєвропейських Рекомендацій з іноземної мови у немовних вищих навчальних закладах // Вісник ЖДУ ім. І.Франка. – Житомир, 2004. – Вип. 19. – C.202-207.
5. Петранговська Н.Р. Експериментальна перевірка ефективності навчання професійно спрямованого монологу-міркування студентів немовних вищих навчальних закладів // Вісник КНЛУ. Серія ”Педагогіка та психологія”. – К.: КНЛУ, 2004. – Вип.7 . – С.187-197.
6. Петранговська Н.Р. Використання аудіювання як засобу формування вмінь професійно спрямованого монологу-міркування // Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції „Інноваційні підходи до навчання іноземних мов та культур у новому тисячолітті”. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 85-86.