Щербань Петро Миколайович. Навчально-педагогічні ігри у формуванні педагогічної культури майбутніх учителів історії і права : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут вищої освіти АПН України. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Щербань П.М. Навчально-педагогічні ігри у формуванні педагогічної культури майбутніх учителів історії і права. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут вищої освіти АПН України, Київ, 2007.
Дисертація містить результати теоретико-експериментального дослідження проблеми використання навчально-педагогічних ігор як засобу формування педагогічної культури майбутніх учителів історії і права. Обґрунтовано сутність поняття та класифікацію навчально-педагогічних ігор, вдосконалено технологію їх підготовки та застосування. Розроблено ефективну методику створення і проведення ігор з формування педагогічної культури майбутніх учителів, активізації їх навчальної діяльності.
Обґрунтовано та експериментально перевірено результативність використання навчально-педагогічних ігор у вищому педагогічному навчальному закладі. Розроблено систему навчально-педагогічних ігор з педагогіки, історії і права з метою використання в навчально-виховному процесі вищого закладу освіти.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні головних шляхів формування педагогічної культури майбутніх учителів історії і права засобами навчально-педагогічних ігор. Результати дослідження підтверджують гіпотезу і дають змогу зробити висновки, які мають теоретичне і практичне значення.
Аналіз філософської, педагогічної і психологічної літератури та досвіду вищих педагогічних навчальних закладів, учителів загальноосвітніх шкіл, гімназій та ліцеїв підтверджує, що педагогічна культура виступає необхідним складником професійно-педагогічної діяльності вчителя, а також є обов’язковою частиною культурної полісфери випускника вищої школи будь-якого профілю, державного службовця, керівника установи, громадського діяча та батька і матері як перших вихователів майбутнього громадянина. Обов’язковими компонентами педагогічної культури є науково-педагогічна ерудиція, педагогічна майстерність, педагогічна техніка, педагогічний такт, культура мовлення і педагогічного спілкування, педагогічна етика та ін., якими майбутній учитель історії і права має оволодіти за час навчання в педагогічному університеті, зокрема систематичної участі в навчально-педагогічних іграх.
Педагогічна культура є невід’ємною складовою загальнолюдської культури, в якій із найбільшою повнотою відображені духовні й матеріальні цінності освіти і виховання, а також способи творчої педагогічної діяльності, необхідні для обслуговування історичного процесу зміни поколінь, соціалізації особистості та здійснення навчально-виховного процесу. В культурно-історичному аспекті вона розглядається через світовий педагогічний досвід – зміну культурних епох і відповідних їм педагогічних цивілізацій, історію педагогічної освіти і науки. У дисертації розкрито педагогічні умови, в яких найбільш ефективно відбувається процес формування педагогічної культури: професійно зорієнтований зміст навчально-педагогічних ігор; диференційоване використання навчально-педагогічних ігор з урахуванням рівня підготовленості студентів; поглиблення професійно-педагогічної мотивації навчальної діяльності студентів; забезпечення формування й розвитку ініціативності, самостійності та творчості студентів; налагодження професійно-педагогічної взаємодії та формування суб’єкт-суб’єктних відносин учасників ігор на рівні співробітництва.
Навчально-педагогічні ігри в системі вищої педагогічної освіти повинні відігравати важливу роль на всіх етапах підготовки майбутніх учителів. Вони активізують навчально-пізнавальну діяльність студентів, формують уміння й навички, підвищують рівень професійної мотивації, викликають інтерес до навчання і педагогічної професії. У грі відбувається наближення до реальних умов майбутньої педагогічної праці, що породжує потребу в психолого-педагогічних і профільних знаннях та їх практичному застосуванні, забезпечується навчальна активність студентів і перехід від пізнавальної до професійно-педагогічної мотивації.
Зміст психолого-педагогічних ситуацій і завдань гри повинен мати різний ступінь складності, підвищуваний від гри до гри в залежності від рівня професійно-педагогічної готовності студентів, формуючи певні елементи педагогічної культури майбутніх учителів історії і права. Навчально-педагогічні ігри відрізняються від звичайних театралізованих чи розважальних ігор тим, що участь у них обов’язкова для всіх студентів академічної групи. Зміст гри, методика і правила її проведення мають розроблятися так, щоб для студентів, в яких ще не сформувався належний інтерес до майбутньої педагогічної професії, вона могла б послужити відправною точкою у виникненні цього інтересу та у формуванні педагогічної культури.
Навчально-педагогічні ігри сприяють формуванню у майбутніх учителів історії і права таких умінь і якостей: 1) самостійної праці з науково-педагогічною літературою та іншими сучасними видами науково-педагогічної інформації; 2) самостійної обробки інформації у відповідності з психолого-педагогічними потребами; 3) самостійного розв’язання складних педагогічних задач та прийняття рішень у реальних психолого-педагогічних ситуаціях; 4) прагнення до самоосвіти та поглибленого вивчення психолого-педагогічної літератури; 5) розвиненого педагогічного мислення; 6) культури педагогічного спілкування; 7) педагогічного такту і педагогічної етики; 8) відповідальності й поваги до педагогічної професії; 9) уміння працювати в педагогічному колективі над вирішенням спільних завдань та виявляти ініціативу й творче ставлення до власних обов’язків; 10) педагогічної і правової культури.
Навчально-педагогічні ігри уможливлюють здійснення контролю за знаннями студентів з цілого ряду модулів і тем навчальних дисциплін: „Педагогіка”, „Психологія”, „Педагогічна майстерність” безпосередньо в процесі гри, що дає можливість заощадити час на проведення екзаменів. У навчально-педагогічних іграх закріплюються знання, використовується передовий педагогічний досвід, розвивається педагогічне мислення, формуються професійні уміння і навички.
Експериментальна перевірка гіпотези дослідження підтвердила її наукову коректність і доцільність. Ефективність формування педагогічної культури майбутніх учителів історії і права значно зросла після запровадження системи навчально-педагогічних ігор з обґрунтованим мотиваційним, змістовим і методично-цільовим компонентами за умов професійно зорієнтованого змісту навчально-педагогічних ігор; розвитку професійно-педагогічної мотивації навчальної діяльності студентів; забезпечення формування й розвитку ініціативності, самостійності та творчості студентів; налагодження професійно-педагогічної взаємодії та формування суб’єкт-суб’єктних відносин учасників ігор на рівні співробітництва, що значно підвищило готовність випускників вищих педагогічних навчальних закладів до професійно-педагогічної діяльності.
За результатами дослідження Міністерству освіти і науки України та Академії педагогічних наук України може бути рекомендовано включення понять: „педагогічна культура”, „навчально-педагогічна гра” до навчальних планів, програм та змісту навчальних посібників педагогічного спрямування для студентів вищих навчальних закладів І-ІІ і ІІІ-ІV рівнів акредитації, а також їх використання у викладанні навчальних дисциплін: „Педагогіка”, „Педагогічна майстерність”, проведенні наукових досліджень з проблем підготовки майбутніх учителів історії і права до ефективної професійно-педагогічної діяльності. Позитивні результати впровадження навчально-педагогічних ігор при вивченні педагогіки і основ педагогічної майстерності потребують подальшої розробки щодо науково-педагогічного обґрунтування змістового забезпечення навчально-педагогічних ігор та врахування конкретної спеціалізації майбутніх фахівців, а також з позиції дослідження ефективності їх використання на різних етапах навчально-виховного процесу.
Публікації автора:
І. Навчальні посібники, програми, методичні рекомендації:
Щербань П.М. Формування педагогічної культури майбутніх учителів історії і права засобами навчально-педагогічних ігор: Інформаційний пакет навчально-методичного забезпечення спецкурсу. – Полтава: Вид-во Центру оперативної поліграфії „Друкарська майстерня”, 2007. – 38 с.
Щербань П.М. Застосування гри у виховній роботі: Навч. пос. – Полтава, ПДАА, 2007. – 101с.
Щербань П.М. Програма курсу „Формування педагогічної культури майбутніх учителів засобами навчально-педагогічних ігор”. – Полтава: Оріяна, 2005. – 8 с.
ІІ. Публікації у фахових виданнях:
Щербань П. Педагогічна культура та її значення в професійно-педагогічній діяльності вчителя // Вища освіта України. – 2006. – Додаток 3. Тематичний випуск. – Т.2. – С. 492 - 502.
Щербань П. Шкільна практика – важливий етап формування педагогічної культури // Вища освіта України. – 2005. – № 4.– С. 135 - 138.
Щербань П. Особливості навчально-педагогічних ігор у навчально-виховному процесі вищих навчальних закладів // Зб. наук. праць ПДПУ ім. В.Г. Короленка. – Серія „Педагогічні науки”. – Полтава, 2004. – Вип. 5 (38). – С. 294 – 302.
Щербань П. Соціальне і психолого-педагогічне значення гри у навчанні // Вища освіта України. – 2004. – № 3 (13). Додаток. – С. 43 – 45.
Щербань П. Навчально-педагогічна гра як метод формування педагогічної культури майбутніх учителів // Вища освіта України. – 2003 – № 4 (11). Додаток. – С. 153 – 156.
Щербань П. Методика проведення навчально-педагогічних ігор у вищому навчальному закладі // Імідж сучасного педагога. – 2003. – № 2 (31). – С. 37 – 38.
ІІІ. Матеріали доповідей на конференціях, публікації в інших виданнях:
Щербань П.М. Суспільне значення педагогічної культури // Дидаскал. – 2006. – № 4. – С. 41 - 46.
Щербань П. Правова культура – неодмінна складова педагогічної культури вчителя // Інноваційні технології у вищій юридичній освіті: Матеріали Міжнародної науково-методичної конференції. – К.: “Стилос”, 2005. – С. 461 – 465.
Щербань П. В.М. Терський про значення гри в педагогічній діяльності А.С. Макаренка // Єдність особистісного і соціального факторів у виховному процесі навчального закладу: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Полтава, 2004. – С. 183 – 186.
Щербань П. Педагогічні ділові ігри: організація і методика проведення // Актуальні проблеми особистісно-орієнтованого навчально-виховного процесу в системі безперервної освіти: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Кременець, 2004. – С. 96 – 99.
IV. Публікації в мережі Internet:
Scherban P.N. Active Methods of Forming Pedagogical Culture of Future Teachers // www.ijihe.net. – May, 2003.