347. Терещенко Тетяна Василівна. Науково-методичні основи забезпечення розвитку транскордонного співробітництва: дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Терещенко Т.В. Науково-методичні основи забезпечення розвитку транскордонного співробітництва. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. - Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Київ, 2005.
Дисертацію присвячено розробці наукових підходів до забезпечення розвитку транскордонного співробітництва в Україні. Об`єктом дослідження виступає транскордонне співробітництво прикордонних адміністративно-територіальних одиниць України та суміжних держав. Узагальнені теоретичні засади розвитку транскордонної співпраці, уточнено сутність основних понять, сформульовані базові принципи та систематизовані фактори ТКС. Досліджено європейський та вітчизняний досвід функціонування єврорегіональних об`єднань. Запропонована методика оцінки результатів транскордонної діяльності. Опрацьовані основні напрями удосконалення нормативно-правового забезпечення ТКС. Розроблені концептуальні засади розвитку транскордонного співробітництва за участю прикордонних регіонів України на середньо- та довгострокову перспективу.
Дисертаційна робота спрямована на вирішення важливої економічної проблеми, яка полягає в обґрунтуванні наукових засад, нормативно-правових умов, концептуальних та методичних підходів щодо розвитку транскордонної співпраці. Виконане дослідження дозволило сформулювати ряд наукових положень, а також практичні рекомендації, спрямовані на забезпечення ефективної участі у ТКС прикордонних регіонів України. До основних результатів роботи відносяться наступні.
Обґрунтовані пропозиції щодо удосконалення понятійного апарату з питань ТКС. Визначено термін “транскордонне співробітництво” як сукупності економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших взаємозв`язків (як правило, у вигляді конкретних проектів та програм), що налагоджені на регіональному та місцевому рівнях з метою реалізації спільних інтересів територіальних громад прикордонних адміністративно-територіальних одиниць суміжних країн.
Систематизовано базові принципи транскордонної діяльності, у тому числі - організаційно-правові (незалежності, суверенності та територіальної цілісності; рівноправності учасників; добровільності; самостійності; законності; суб`єктності) та організаційно-економічні (вирішення спільних проблем; узгодження інтересів; цільового спрямування; системності; комплексності; ієрархічності; просторової оптимальності). Втілення вказаних принципів грунтується на необхідності формування системи відповідного нормативно-правового, інституціонального та інформаційного забезпечення ТКС, розроблення методики оцінки результатів транскордонної співпраці, порядку проведення моніторингу діяльності ЄР, а також концептуальних засад розвитку ТКС в Україні.
Встановлено основні тенденції та закономірності розвитку транскордонного співробітництва в країнах західної Європи. Визначено організаційно-інституціональну структуру підтримки ТКС, яка складається з: Конгресу місцевих і регіональних влад; Асоціації європейських прикордонних регіонів; структурних фондів (Європейський соціальний фонд; Європейський фонд з управління та надання гарантій для сільськогосподарського виробництва; Фінансовий механізм розвитку рибальства; Європейський інвестиційний фонд; Європейський фонд регіонального розвитку тощо); програм Європейського Співтовариства (Тасіs “Cross-border co-operation”; PHARE “Cross-border co-operation”, INTERREG та ін.), проаналізовано інструменти фінансового забезпечення проектів та програм транскордонного співробітництва.
Транскордонне співробітництво є складним механізмом, що пов`язано з багатоукладністю та системністю господарських комплексів суміжних держав, різними економічними, соціальними, політичними, географічними, правовими, адміністративними або історичними умовами, розмаїттям можливих форм взаємозв`язків між прикордонними регіонами. Це визначило необхідність вивчення факторів просторової організації ТКС, серед яких основний вплив на розвиток транскордонного співробітництва справляють фінансові, політичні, правові, економічні, інфраструктурні, геополітичні та адміністративні.
Узагальнено вітчизняний досвід діяльності єврорегіональних об`єднань та проведена систематизація основних сфер ТКС, серед яких слід виділити економічну, соціальну, екологічну, інфраструктурну, адміністративну, режимну та з питань безпеки. Визначено ключові проблеми, які стримують розвиток транскордонної діяльності, а саме: низький рівень соціально-економічного розвитку прикордонних регіонів; відмінності адміністративно-територіального устрою суміжних держав; незавершене та неадаптоване до європейських норм і стандартів національне нормативно-правове забезпечення у сфері ТКС; низький рівень повноважень територіальних громад у транскордонних взаємовідносинах; несформована система державної підтримки ТКС; обмеженість фінансових ресурсів місцевих бюджетів; недостатня участь у міжнародних програмах розвитку; низька поінформованість про основні результати діяльності суб`єктів ТКС.
Здійснено комплексний аналіз нормативно-правового забезпечення транскордонного співробітництва у державах ЄС та Україні на міжнародному, загальнодержавному, регіональному та місцевому рівнях. Отримані результати використані при розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення національної правової бази у сфері ТКС, які узгоджені з чинним законодавством України (у тому числі - з Законом України “Про транскордонне співробітництво”) та відповідними європейськими нормами і стандартами.
7. Транскордонне співробітництво протягом першого десятиліття функціонування єврорегіонів за участю прикордонних регіонів України традиційно розглядалось у діючому законодавстві як дієвий механізм регіональної інтеграції, а також ефективний інструмент долання міжтериторіальних диспропорцій і підвищення рівня економічного та соціального розвитку регіонів. Така роль ТКС збереглася і у поточному часі: необхідність його підтримки пов`язується зі стратегічною потребою налагодження рівноправних та взаємовигідних відносин з суміжними країнами, а також забезпечення стабільного регіонального розвитку.
Вважаємо, що транскордонна співпраця сприятиме вирішенню цілої низки завдань, поставлених перед Урядом України стосовно європейської інтеграції та активізації міжнародних взаємозв`язків. Зокрема, це стосується: формування позитивного іміджу та забезпечення добросусідських взаємин між Україною та суміжними державами; спрощення режиму перетину державного кордону (у тому числі - з Євросоюзом); розбудови та модернізації транспортних коридорів; залучення міжнародної технічної допомоги; участі в організаціях, фондах і програмах ЄС; підготовки спеціалістів щодо європейського регіоналізму та відповідного законодавства.
8. Опрацьовано концепцію розвитку транскордонного співробітництва в Україні, спрямовану на подальший розвиток або започаткування нових напрямів транскордонної співпраці з урахуванням основних передумов, факторів та сучасного стану прикордонних регіонів України. Обґрунтовані перспективи розвитку ТКС для держави в цілому, а також для окремих груп регіонів. Практична реалізація запропонованих концептуальних засад розвитку ТКС дозволить отримати ряд результатів, у першу чергу, в економічній, соціальній, екологічній, інфраструктурній сферах, які матимуть позитивний вплив на прикордонні регіони України.
Публікації автора:
у наукових фахових виданнях:
Штокалюк Т.В. Основні тенденції регіонального розвитку в контексті економічної глобалізації //Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип.18 /Під ред. І.К.Бондар.- К., 2002. - С.180-182.
Пила В.І., Штокалюк Т.В. Функціонування єврорегіонів: окремі аспекти зарубіжного та українського досвіду //Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – Хмельницький, 2002. - №3. - С.18-24 (особистий внесок автора – узагальнення основних тенденцій розвитку ТКС в ЄС та Україні).
Штокалюк Т.В. До питання транскордонного співробітництва у Європі та Україні //Формування ринкових відносин: Збірник наукових праць. Спеціальний випуск. Ч.II. /Під ред. І.К.Бондар. - К., 2002.- С.172-177.
Штокалюк Т.В. Транскордонне співробітництво України в економічній сфері //Регіональні перспективи. – Кременчук, 2003.-№7-8.- С.28-30.
Терещенко Т.В. Теоретичні засади транскордонного співробітництва //Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип.3 (34) /Під ред. І.К.Бондар. - К., 2004. - С.82-87.
Терещенко Т.В. Методичні підходи до оцінки транскордонного співробітництва на мікро-, мезо- та макрорівні //Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип.12 (43) /Під ред. І.К.Бондар.-К., 2004.-С.41-49.
авторське свідоцтво
Пила В.І., Чмир О.С., Терещенко Т.В. Особливості розвитку транскордонного співробітництва в Європі та Україні //Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 9644 від 29.03.2004 р. – 248 с. (особистий внесок автора – визначення теоретичних засад, науково-методичних підходів до аналізу діяльності єврорегіонів та особливостей нормативно-правового забезпечення ТКС).
тези доповідей на науково-практичних конференціях:
Штокалюк Т.В. Нормативно-правовое обеспечение трансграничного сотрудничества в Украине //Перспективы развития предпринимательских структур в приграничных регионах: Сборник докладов Международной научно-практической конференции, г.Гомель, 29-30 мая 2002 г. – Гомель: Гомельский облисполком; БТЭУ, 2002. – С.67-70.
Штокалюк Т.В. Транскордонне співробітництво регіону: соціальний аспект //Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социальная политика и человеческое развитие: Сб.науч.тр.-Т.2/НАН Украины. Институт экономики промышленности; Редкол.: Амоша А.И. (отв.ред.) и др.- Донецк, 2003.- С.159-163.
Пила В.І., Штокалюк Т.В. Місце транскордонного співробітництва в державній регіональній політиці України //Збірник наукових праць за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми державної регіональної політики в умовах проведення адміністративної реформи в Україні”(Вісник ХІРУП).- Хмельницький, 2003.- №2.- С.277-284 (особистий внесок автора- визначення поняття “політика транскордонного співробітництва”, схематичне викладення місця ТКС у державній регіональній політиці України).
Пила В.І., Терещенко Т.В. Актуальні проблеми транскордонного співробітництва за участю прикордонних регіонів України //ХY Міжнародна науково-практична конференція “Стратегія регіонального розвитку: методологія формування, муніципальна специфіка, механізм реалізації”, Чернівці, 27 січня 2004 р. //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип.205. Економіка.- Чернівці: Рута, 2004.- С.8-11 (особистий внесок автора – систематизація ключових проблем, які стримують розвиток ТКС за участю українських прикордонних регіонів).
Пила В.І., Терещенко Т.В. Концептуальні засади розвитку транскордонного співробітництва за участю України //Збірник тез доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи”, 8-9 грудня, м.Житомир. – Житомир: ЖДТУ, 2004.- С.126-130 (особистий внесок автора – визначення перспективних напрямів розвитку ТКС за участю прикордонних регіонів України).