Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Поліщук Наталія Євгенівна. Науково-методичні основи визначення тіньової економіки в системі зовнішньоекономічних операцій: дисертація канд. екон. наук: 08.02.03 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції в Україні. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Поліщук Н.Є. Науково-методичні основи визначення тіньової економіки в системі зовнішньоекономічних операціях. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою, Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Київ, 2003.

В дисертаційній роботі досліджені причини появи, форми відтворення, джерела формування та канали реалізації тіньової економічної діяльності в експортно-імпортних операціях. На основі комплексного обліково-статистичного та формально-правового підходів дане визначення тіньової економіки як економічної категорії, проведена класифікація тіньових оборотів, підраховані їх обсяги на основі легального та нелегального вивозу капіталу та експертних оцінок, заснованих на різниці цін в експортно-імпортних операціях.

На основі аналізу механізмів проведення тіньових схем та діючого законодавства дані рекомендації щодо удосконалення правових норм в експортно-імпортних операціях.

Дисертаційна робота присвячена розв’язанню дуже важливої народно-господарської задачі для подальшого розвитку економіки України і є, безсумнівно, актуальною. За останні роки процеси тінізації в господарстві України набули масштабів, які вже загрожують нормальному розвитку легальної економіки. Такий стан справ зумовило необхідність визначення різних аспектів тіньової економічної діяльності, її сутності, джерел формування та розповсюдження, що потребує методологічної розробки виявлення її різноманітних проявів та обчислювання її обсягів. Тому розкриття та вирішення цієї проблеми є дуже актуальними і своєчасними.

  1. Тіньова економічна діяльність в зовнішньоекономічних відносинах відбиває спотвореність розподільного механізму в економіці і являє собою сукупність переважно легальних, але неконтрольованих експортно-імпортних операцій, що здійснюються на основі спотворення їх реальних параметрів (обсягів, витрат, цін, тощо) і проводяться з метою повного або часткового ухилення від сплати податків, вивозу капіталу за кордон, його конвертації та легалізації, обороти за якими не відображаються в статистичному обліку в явній формі і не виявляються в межах діючого законодавства.

На основі комплексного (формально-правового і обліково-статистичного) підходу визначено, що тіньова діяльність в даному сегменті економіки проводиться поза офіційним контролем і правовою регламентацією з приховуванням її значимих параметрів від правоохоронних і контролюючих органів (поза правового поля), а також діяльність, яка спрямована на одержання економічної вигоди у формі присвоєння економічних благ, прав на економічні блага, доходів від нееквівалентного збільшення економічних можливостей, зниження витрат і рівня ризику при здійсненні експортно-імпортних операцій.

  1. Визначено, що основний механізм формування тіньових оборотів заснований на спотворенні експортно-імпортних цін, а основними джерелами формування є різноманітні торговельні угоди, укладені з метою оптимізації податкових платежів та інших внесків, вивозу ліквідних активів за кордон і мають непідконтрольний характер.

  2. Зроблені на основі статей платіжних балансів за 1996 - 2000 роки розрахунки показали, що опосередкована оцінка вивозу капіталу складає приблизно 23 млрд. дол., а «втечі» капіталу – від 13 до 19 млрд. дол. Це свідчить про безперервний відтік у великих розмірах ліквідних активів за кордон, які кредитують інші економіки і мають безприбутковий характер для України (на протязі цих років сальдо доходів платіжних балансів країни від’ємне і становить -4330 млн. дол.).

  3. Запропонована комплексна оцінка тіньових потоків в експортно-імпортних операціях розроблена на основі економіко-аналітичного аналізу платіжних балансів країни, узагальнення експертних оцінок основних неконтрольованих фінансових та товарних потоків в експортно-імпортних операціях та основних схем формування тіньових оборотів. Суть методики полягає у визначенні тіньових оборотів на базі неконтрольованих товарно-фінансових потоків (неповернення валютного виторгу за експортом, необґрунтовані авансові перерахування за імпортом в рахунок фіктивних контрактів на постачання товарів), експертної оцінки тіньових оборотів на основі спотворення цін та готівкової іноземної валюти. Визначено, що до 1998 року основний тіньовий оборот формувався за рахунок неповернення експортної валютної виручки, після 1998 року – за рахунок неповернення передплати за імпортом на основі псевдоугод, а з 2000 року - за рахунок оптимізації податкових платежів.

  4. Визначено, що формування тіньових потоків (отримання тіньового доходу, розподіл та перерозподіл капіталу) реалізується переважно через посередницько-спекулятивні угоди з використанням офшорних технологій та шляхом різнопланових багатоланцюгових комбінацій. Проведені розрахунки свідчать про те, що обсяги тіньової діяльності у 1996 - 2000 роки мають однаковий рівень з втечею капіталу і досягають16279 млн. дол. (без урахування різниці цін) і значно перевищують одержані та погашені кредити (відповідно 8836 і 8226 млн. дол.) та іноземні інвестиції (3196 млн. дол.).

  5. Порівняна оцінка вивозу капіталу, тіньових потоків за 1995 - 2000 роки показали подібний характер зміни з максимальним значенням у 1998 році. Визначено перевищення тіньових потоків над вивозом капіталу у 1997 році (коли тіньова діяльність в країні мала найбільший обсяг - 65,6%), яке склало відповідно при min оцінці 4255,5 млн. дол. і 3542 млн. дол., що свідчить про непідконтрольність певної частини оборотів.

Встановлено зменшення тіньових оборотів починаючи з 1999 року, що зумовлюється зниженням загального обсягу вивозу капіталу, зменшенням товарообігу (імпортом товарів та послуг) і неформальної торгівлі, а також удосконаленням чинного законодавства в зовнішньоекономічних відносинах. Аналітичний показник оцінки тіньових капіталів за 1995-2000 роки складає приблизно 27,65 % від експорту товарів та 17,35 % від товарообігу країни.

7. За результатами аналізу основних правових засад регулювання експортно-імпортних операцій розроблений перелік пропозицій щодо вдосконалення нормативно-правових актів та валютного регулювання, а саме, пропонується: проводити контроль та регулювання експортно-імпортних цін на основі єдиної незалежної експертної оцінки, що дозволить значно зменшити неповернення валютного виторгу; здійснювати стягування ПДВ за імпортом товарів і послуг на умовах передоплати не в момент перетинання кордону, а в момент переказу коштів, що робить фіктивні контракти невигідними; формувати резерви під операції з резидентами офшорних юрисдикцій, що утруднить діяльність банків по зниженню своїх податкових платежів за рахунок використання офшорних схем; впровадити механізм факторингових операцій, що повинно гарантувати одержання платежів за експорт продукції.

Публікації автора:

  1. Поліщук Н.Є. Тіньова економіка в експортно-імпортних операціях // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – К., 2000. – Вип. 9. – С. 52-56.

  1. Поліщук Н.Є. Основні напрямки і механізми формування тіньових потоків в експортно-імпортних операціях // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – К., 2001. – Вип. 12. – С. 107-110.

  2. Поліщук Н.Є. Методичні підходи до вияву тіньових капіталів в експортно-імпортних операціях // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – К., 2001. – Вип. 13. – С. 82-84.

  3. Поліщук Н.Є. Характеристика способів і механізмів укриття тіньових оборотів в експортно-імпортних операціях // Актуальні проблеми економіки. – К., 2002. – № 2 – С. 50-55.

  4. Поліщук Н.Є. Характеристика тіньової діяльності в експортно-імпортних операціях та методи її оцінки // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. – К., 2002. – Вип. 18. – С. 44-50.

  5. Поліщук Н.Є. Основні принципи методології визначення параметрів тіньової економіки на основі сукупної зайнятості // Регіональні перспективи. – 2002. – № 3-4. – С. 166-167.

  6. Поліщук Н.Є. Основні напрямки зменшення тіньових оборотів в експортно-імпортних операціях // Матеріали круглого столу “Безпека економічних трансформацій. 2000-2001 – від позитивних тенденцій в економіці до сталого зростання”. – К: Національний інститут наукових досліджень, 2001. – С. 53-55.