Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Мартиненко Василь Петрович. Науково-методичні основи стратегії життєздатності підприємств промисловості у конкурентному середовищі : дис... д-ра екон. наук: 08.07.01 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки України. — К., 2006. — 396арк. + дод. (паг. не зазнач.) — Бібліогр.: арк. 380-396.



Анотація до роботи:

Мартиненко В.П. Науково-методичні основи стратегії життєздатності підприємств промисловості у конкурентному середовищі – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – економіка промисловості. – Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена проблемам, методологічним розробкам, теоретичним та практичним дослідженням процесу формування та реалізації стратегії життєздатності підприємств промисловості у конкурентному середовищі.

В дисертаційній роботі сформульоване визначення стратегії життєздатності і розкрито її економічну сутність та методологічні аспекти в ринкових умовах, представлена система зовнішніх та внутрішніх факторів, що впливають на життєздатність підприємств промисловості у конкурентному середовищі. Запропоноване своє бачення філософії господарської діяльності суб’єктів господарювання та рекомендовано антикризові процеси на підприємствах промисловості досліджувати, структурувати і здійснювати в рамках розробленої системи антикризового управління. Розроблені пропозиції щодо створення високого конкурентного статусу підприємств промисловості та обгрунтовано методики визначення рівня життєздатності суб’єктів господарювання, проведення виробничо-фінансової реструктуризації, процесу податкового планування, а також формування та реалізації стратегії життєздатності в умовах конкуренції.

Дисертаційна робота спрямована на розв’язання важливої економічної проблеми – формування стратегії життєздатності підприємств промисловості у конкурентному середовищі та розроблення механізму її реалізації. Вона узагальнює і розвиває науково-методологічні, методичні та практичні питання щодо стабільної і ефективної роботи всіх підрозділів промислових підприємств в умовах постійно виникаючих економічних загроз з боку як внутрішніх, так і зовнішніх чинників оточуючого середовища.

Виконане дослідження дозволяє зробити наступні висновки.

1. З точки зору методології стратегія життєздатності являє собою одну із базових стратегій, поряд із конкурентною, фінансовою, а також розділяється як одна із функціональних стратегій. Теоретичні дослідження дозволили визначити, що стратегія життєздатності являє собою узагальнюючу модель дій, спрямованих на підтримку стабільної і ефективної роботи всіх підрозділів підприємств промисловості у конкурентному середовищі шляхом розробки та реалізації методики передбачення негативних тенденцій і загроз та антикризових заходів на підприємствах промисловості, а також заходів, пов’язаних з підвищенням ефективності промислового виробництва. Для даної стратегії характерні три основні відмінні риси: необоротність, перманентність і довгостроковість наслідків.

2. Концепція стратегії життєздатності підприємств промисловості має базуватися на запропонованій в дисертаційній роботі філософії господарської діяльності, тобто постановці конкретних стратегічних орієнтирів для колективів промислових підприємств, які мають намір на організованій основі подолати кризову ситуацію і досягнути максимізації фінансового ефекту. До основних елементів такої філософії включено: основні установки підприємств, цінностні орієнтири менеджменту, історію і традиції суб’єктів господарювання, НТП і нові технології, законодавчі обмеження, корпоративну етику, організаційно-господарську культуру.

3. Антикризові процеси на підприємствах промисловості рекомендується досліджувати, структурувати і здійснювати в рамках розробленої системи антикризового управління, яка включає технологію функціонування, методичний апарат та спеціально підготовлений персонал. Структуризацію антикризового процесу на промислових підприємствах рекомендується здійснювати на основі принципів сценарного моделювання його стадій та етапів. Даний підхід дасть змогу суб’єктам господарювання використовувати механізм слабких сигналів, який забезпечує завчасне нарощування запасу гнучкості, дозволяє усунути небезпеку на ранній стадії, сформувати банк цільових антикризових програм.

4. Проведений аналіз сучасного стану конкурентоспроможності промисловості дозволяє стверджувати, що не дивлячись на позитивні моменти в деяких аспектах промислового виробництва, істотного покращення справ в промисловому комплексі поки що не відбулось. Підприємствам промисловості рекомендується використовувати представлені в роботі обгрунтовану методику визначення рівня життєздатності для суб’єктів господарювання та пропозицій щодо створення високого конкурентного статусу, що дозволить підприємствам працювати успішно і значно підвищить їх життєздатність.

5. Для подолання негативних тенденцій, що склалися, пропонується забезпечити реальне реформування промислового виробництва як основного елементу економічної структури народного господарства, шляхом застосування методики проведення виробничо-фінансової реструктуризації. У зв’язку з цим реструктуризація розглядається не тільки як засіб, що застосовується в період кризи, але і як інструмент, необхідний для нормально функціонуючих підприємств. В роботі визначено, що реструктуризація – це ціленаправлена трансформація всієї системи факторів виробництва, змістовна характеристика якої розкривається в процесах, що включають виробничу, фінансово-економічну, організаційну і маркетингову діяльність підприємств у відповідності з їх стратегією життєдатності.

6. Для підвищення ефективності господарювання рекомендується запровадити на підприємствах промисловості податкове планування, яке являє собою інтеграційний процес раціоналізації господарської діяльності з позиції відповідності діючому податковому законодавству та стратегії життєздатності даних підприємств. Робота в області податкового планування складається із етапів, які знаходять своє відображення в процесі розробки стратегії життєздатності підприємств промисловості.

7. На підставі розроблених в дисертаційній роботі методики визначення рівня життєздатності для підприємств промисловості, запропонованих заходів по проведенню оперативної, виробничо-фінансової реструктуризації та методичних підходів щодо впровадження на виробництві податкового планування, рекомендувано у промисловості використовувати механізм поетапного виведення суб’єктів господарювання із кризового стану (дуже низький рівень життєздатності).

8. Запропоновану в дисертації методологію формування стратегії життєздатності пропонується здійснювати із врахуванням принципів системності, цілепокладання, компетентності, ієрархічності, зворотного зв’язку. Дана методика включає обгрунтування та вироблення таких напрямів розробки програм стратегії, що враховують мінливість кон’юнктури і тенденцій розвитку ринку, високу ступінь інноваційності фінансових інструментів, якими оперують промислові підприємства.

9. В дисертаційній роботі пропонується розглядати розроблений механізм реалізації стратегії життєздатності як взаємопов’язану послідовність кроків і дій, що здійснюються у відповідності з певною логікою і направлених на досягнення стратегічних цілей. З цієї точки зору основними елементами механізму виступають: легітимізація стратегії, подолання організаційного опору на стадії запуску стратегії, здійснення стратегічних змін на промисловому підприємстві, мобілізація ресурсів, оперативне управління реалізацією стратегії життєздатності, контроль, коригування та оцінка ефективності реалізації даної стратегії.

10. Для успішної реалізації стратегії життєздатності підприємств промисловості рекомендується використовувати інструментарій, до якого віднесено стратегічну програму дій, бюджетування, систему заохочення та винагородження (мотивація та стимулювання), систему контролю та обліку.

Публікації автора:

Монографія

1. Мартиненко В.П. Стратегія життєздатності промислових підприємств: Монографія. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 328с.

Публікації у наукових фахових виданнях:

2. Мартыненко В.П. Организационно-экономический механизм предотвра-щения банкротства предприятий // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2000. – Вип.3. - С.157-164.

3. Мартиненко В.П. Фактори економічної стабільності промислових підприємств // Вісник Української академії банківської справи. – Суми, 2001. - N1(10). - С. 74-77.

4. Мартиненко В.П. Філософія поведінки підприємства – необхідний атрибут управління в умовах економічної нестабільності господарювання // Міжнародний науковий журнал. Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2001. - №1-2(1). - С. 139-143.

5. Мартиненко В.П. Фінансовий аналіз як умова своєчасного виявлення банкрутства підприємств // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2001. - №8. - С. 161-163.

6. Мартиненко В.П. Сценарне моделювання антикризових дій на підприємстві // Вісник Української академії банківської справи. - Суми, 2001. - N2(11).- С. 90-94.

7. Мартиненко В.П. Резрви впливу податкової політики держави на фінансові результати діяльності підприємств // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. – Суми: УАБС, 2002. - Вип.6. - С. 61-64.

8. Мартиненко В.П. Стратегічна рівновага як стабілізуючий фактор життєдіяльності суб’єкта господарювання // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Частина II. К.: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин, 2002. – Вип.31. - С. 247-250.

9. Мартиненко В.П. Антикризова система життєзабезпечення на рівні окремого підприємства // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обгрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі. – Х.: Харківський державний університет харчування та торгівлі, 2002. – Вип.2. - С. 240-246.

10. Мартиненко В.П. Концепція стратегії життєздатності підприємства // Міжнародний науковий журнал. Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2002. - №1-2. - С. 201-206.

11. Мартиненко В.П. Становлення конкурентоспроможного виробництва у нестійкому ринковому середовищі // Становлення і перспективи розвитку банківської системи України. – Суми: УАБС, 2003. – Вип.8. – С. 153-157.

12. Мартиненко В.П. Напрямки реструктуризації промислового підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип.178. – С. 14-21.

13. Мартиненко В.П. Виробничо-фінансова реструктуризація як складова програми антикризового управління підприємством // Науковий вісник Волинського державного університету ім.. Лесі Українки – Луцьк, 2003. - №12. - С. 118-124.

14. Мартиненко В.П. Функціональні антикризові підсистеми у структурі підприємств промисловості // Економіка промисловості. – Донецьк, 2003. - №4(22). - С. 150-154.

15. Мартиненко В.П. Антикризове управління суб’єктами промисловості // Становлення і перспективи розвитку банківської системи України. – Суми:УАБС, 2004. – Вип.9. – С. 252-257.

16. Мартиненко В.П. Кадровий аспект в системі антикризових заходів на виробництві // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К.: НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2004. – Вип.6(37). – С. 106-108.

17. Мартиненко В.П. Напрямки стабілізації фінансового стану підприємств промисловості // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К.: НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2004. – Вип.7(38). – С. 43-46.

18. Мартиненко В.П. Економічний механізм управління стійким розвитком промислових підприємств // Міжнародний науковий журнал. Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2004. - №4. - С. 191-200.

19. Мартиненко В.П. Економічна модель визначення рівня життєздатності промислових систем // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К.: НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2005. – Вип.1(44). – С. 121-124.

20. Мартиненко В.П. Методика формування стратегії життєздатності підприємств промисловості // Міжнародний науковий журнал. Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. - Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2005. - №1. - С. 129-135.

21. Мартиненко В.П. Реструктуризація підприємств промисловості як умова розвитку сучасної економіки // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К.: НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2005. – Вип.3(46). – С. 92- 95.

22. Мартиненко В.П. Методика реалізації податкового планування на підприємствах промисловості // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К.: НДЕІ Міністерства економіки України, 2006. – Вип.1(56). – С. 69 - 75.

23. Мартиненко В.П. Механізм реалізації стратегії життєздатності промислового виробництва // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К.: НДЕІ Міністерства економіки України, 2006. – Вип.2(57). - С. 70 - 76.

Публікації в інших виданнях:

24. Мартиненко В.П. Концептуальні аспекти фінансової стратегії підприємства // Теорія і практика перебудови економіки: Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, 23-25 жовтня 2001р. – Черкаси: ЧДТУ, 2001. – С. 153-155.

25. Мартиненко В.П. Стратегічний сценарій життєздатності підприємств // Менеджмент та маркетинг: досягнення і перспективи: Матеріали IX Всеукраїнської науково-практичної конференції (13 березня 2002р.) – К.: ІВЦ “Політехніка”, 2002. – С. 156.

26. Мартиненко В.П. Цільові антикризові програми підприємств як передумова розширення фінансової незалежності регіонів // Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”, 7-8 листопада 2002р. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 47.

27. Мартиненко В.П. Система раннього виявлення симптомів дисбалансу суб’єктів господарювання // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України. Збірник наукових статей. – Харків: Фінарт, 2002 – С. 37-38.

28. Мартиненко В.П. Особливості кризового стану промислових підприємств регіонів // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Регіон – 2003: стратегія оптимального розвитку”, 22-25 квітня 2003р. – Харків: РВВ Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, 2003. – С. 164-166.

29. Мартиненко В.П. Виробничо-фінансова реструктуризація // Реформування фінансово-коедитної системи і стимулювання економічного зростання: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Луцьк, 2003. – С. 89-91.

30. Мартиненко В.П. Організаційні утворення стратегічного типу підприємств промисловості // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.- Том І. – С. 172-173.

31. Мартиненко В.П. Основні напрямки підвищення рівня життєздатності підприємств промисловості // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень’ 2004”. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 45. – С. 21-22.

32. Мартиненко В.П. Механізм стійкого розвитку підприємств промисловості // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Дні науки’ 2005”. Економіка підприємства та промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Том 8. – С. 7-9.