Дідух Наталія Андріївна. Наукові основи розробки технологій молочних продуктів функціонального призначення : Дис... д-ра наук: 05.18.16 - 2009.
Анотація до роботи:
Дідух Н. А. Наукові основи розробки технологій молочних продуктів функціонального призначення. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.18.16 – технологія продуктів харчування. – Одеська національна академія харчових технологій Міністерства освіти і науки України, Одеса, 2008.
Дисертаційна робота присвячена науковому обґрунтуванню і розробці широкого асортименту молочних продуктів функціонального призначення з подовженим терміном зберігання за інноваційними технологіями для геродієтичного та діабетичного харчування, продуктів з підвищеними пробіотичними та імуномодулюючими властивостями з використанням комплексів біологічно активних речовин, пребіотиків і пробіотичних культур лакто- та/або біфідобактерій.
Встановлено механізм підвищення пробіотичних і антагоністичних власти-
востей ферментованих функціональних молочних продуктів та обґрунтовано можливість інтенсифікації процесу ферментації молока при поєднанні кількох способів стимулювання росту і розвитку біфідобактерій у молоці – адаптації чистих культур Bifidobacterium до молока, збагачення молока біфідогенними факторами та культивування Bifidobacterium спільно з Lactobacterium.
Експериментально встановлено та теоретично обґрунтовано раціональні співвідношення між чистими культурами Bifidobacterium у складі заквашувальних композицій зі змішаних культур Bifidobacterium та Bifidobacterium + Lactobacterium для виробництва молочних продуктів з заданими функціональними властивостями для певних вікових груп.
Оптимізовано склад збагаченої молочної сировини з використанням незбираного молока, вторинних молочних ресурсів, концентрату сироваткових білків, борошна для дитячого та дієтичного харчування, соєвої та оливкової рафінованих дезодорованих олій, фізіологічно функціональних харчових інгредієнтів з антиоксидантними, імуномодулюючими та пребіотичними властивостями для виробництва молочних продуктів геродієтичного, діабетичного та імуномодулюючого призначення.
Розроблено й науково обґрунтовано оптимальні параметри гомогенізації, пастеризації та ферментації збагаченої молочної сировини, режими самопресування, пресування, соління білкових продуктів, а також параметри зберігання готових продуктів, які забезпечують виробництво функціональних молочних продуктів з високими органолептичними, пробіотичними, антиоксидантними властивостями, мікробіальною й кінетичною стійкістю, біологічною цінністю.
Теоретично обґрунтовано і експериментально підтверджено виникнення синергетичних ефектів антиоксидантних та біфідогенних властивостей при спільному використанні вітамінів Е, С, -каротину, органічного селену, сумішей олій, -галактози-дази, КСБ при виробництві ферментованих функціональних молочних продуктів.
Розроблено технології, рецептури та нормативну документацію на нові види молочних, молочно-сироваткових, сироваткових напоїв, сметани та білкових молочних продуктів функціонального призначення.
Наведено результати медико-біологічних та клінічних досліджень, економічна ефективність впровадження нових технологій у народне господарство.
На підставі теоретичних узагальнень та експериментальних досліджень науково обґрунтовано доцільність і можливість виробництва широкого асортименту молочних продуктів функціонального призначення з подовженим терміном зберігання за інноваційними технологіями для геродієтичного та діабетичного харчування, продуктів з підвищеними пробіотичними та імуномодулюючими властивостями з використанням комплексів біологічно активних речовин, пребіотиків і пробіотичних культур лакто- та/або біфідобактерій.
Відібрано як найбільш перспективні для використання в технологіях молочних продуктів функціонального призначення 24 бакконцентрати лактобактерій та 5 штамів біфідобактерій, які відповідають вимогам до пробіотиків і мають високий технологічний потенціал. Показано доцільність використання штамів S.thermophilus SТ 80, Lb. acidophilus LA 02, БК LYOBAC KEFIR 22, БК FD DVSYo-Flex 180 і БК LYOBACYO-YO 60 з високою -галактозидазною активністю, пробіотичних штамів B. bifidum BB 03, B. longumBL 03, B. breveBR 03 у виробництві ферментованих функціональних молочних продуктів діабетичного призначення.
Встановлено, що поєднання кількох способів стимулювання росту і розвитку ББ у молоці – адаптація чистих культур Bifidobacterium до молока, збагачення молока БФ (фруктозою в кількості 0,1 %) та культивування Bifidobacterium спільно з Lactobacterium забезпечує інтенсифікацію процесу ферментації молока і отримання ферментованих функціональних молочних продуктів з високими пробіотичними, антагоністичними та органолептичними показниками за рахунок підвищення -галактозидазної активності та питомої швидкості росту адаптованих до молока чистих культур Bifidobacterium.
Науково обґрунтовано раціональні співвідношення між чистими культурами Bifidobacterium у складі заквашувальних композицій зі змішаних культур ББ, впроваджених у виробництво: композиція 1 (БК LIOBAC BIFI) – B. bifidum + B. longum + B. breve у співвідношенні 1:1:10, композиція 2 (БК LIOBAC 3 BIFIDI) – B. bifidum + B. longum + B. adolescentis у співвідношенні 1:1:10. Показано, що використання чистих культур B.animalis Bb-12 у складі БК FD DVS Bb-12 забезпечує отримання біфідовмісних молочних продуктів функціонального призначення третьої та п’ятої груп з помірним рівнем кислотності. Спільне використання ферментних препаратів -галактозидази та заквашувальних композицій з використанням Bifidobacterium дозволяє одержати низьколактозні біфідовмісні ферментовані молочні продукти, в т.ч. діабетичного та геродієтичного призначення.
Встановлено раціональні співвідношення між чистими культурами Bifidobacterium та чистими/змішаними культурами Lactobacterium у складі заквашувальних композицій для виробництва біфідовмісних ацидофільних молочних продуктів, йогуртів, простокваші, кефіру, сметани, кисломолочного сиру та виробів з нього, твердих і м’яких сирів з підвищеними пробіотичними властивостями, в т.ч. геродієтичного, діабетичного та імуномодулюючого призначення.
Визначено оптимальний аміно- та жирнокислотний склад збагаченої молочної сировини для виробництва продуктів геродієтичного та діабетичного призначення.Біологічно повноцінною сировиною для виробництва продуктів геродієтичного призначення є молочні суміші на основі маслянки і ЗМ або маслянки, ЗМ і ПС у співвідношеннях 17:3 і 10:9:1, молочно-зернові суміші на основі ЗМ, ПС і БДДХ у співвідношенні (82,35…88,52):(9,26…12,58):(2,22…5,07); для виробництва продуктів діабетичного призначення – знежирене молоко (для йогурту – з додаванням КСБ). Оптимальна кількість суміші оливкової та соєвої олій у молочній і молочно-зерновій сировині (50,0 та 29,0…48,4 %, відповідно, від загальної масової частки жиру в продуктах) забезпечує близькі до рекомендованих для цільових продуктів співвідношення НЖК:МНЖК:ПНЖК (у діабетичних та геродієтичних продуктах –1,3:1,0:1,0 та 0,4:0,5:0,1, відповідно).
7. Обґрунтовано, що постадійне введення в ході технологічного процесу в молочну сировину фізіологічно функціональних харчових інгредієнтів з антиоксидантною активністю (вітамінів Е, С, -каротину, органічного селену, молочних екстрактів Clycyrrhizae radices і Echinacea pallida) у раціональних концентраціях забезпечує високі антиоксидантні та імуномодулюючі властивості функціональних молочних продуктів. Внесення у ферментовані згустки пребіотиків (лактулози або клітковини у кількості 0,1 і 0,3 %, відповідно) сприяє отриманню молочних продуктів з синбіотичними властивостями.
8. Визначено оптимальні режими гомогенізації та пастеризації збагаченої молочної сировини, які забезпечують виробництво функціональних продуктів з високою кінетичною стійкістю та нормованими показниками якості. Температура і тиск гомогенізації при виробництві неферментованих молочних напоїв, йогурту і ферментованих молочно-зернових геродієтичних напоїв складають 70…75 С і 12…13 МПа, при виробництві ферментованих молочних напоїв і сметани – 70…75 С і 15…16 МПа, 70…75 С і 11…12 МПа, відповідно. Температура і витримка при пастеризації сировини у виробництві неферментованих молочних напоїв складають (90±1) С і 20 с, ферментованих молочних, молочно-зернових напоїв і сметани – (94±1) С і 15 хв, білкових молочних продуктів – (90±1) С і 5 хв. Пастеризація біфідовмісної сироватки при температурі (72±1) С з витримкою 15…20 с сприяє максимальному збереженню її пробіотичних властивостей.
9. Встановлено, що ферментація молочної сировини розробленими заквашувальними композиціями зі ЗК ББ в присутності БФ і антиоксидантів забезпечує інтенсифікацію процесів біотехнологічної обробки. Обґрунтовано параметри ферментації збагаченої молочної сировини при виробництві ферментованих функціональних молочних продуктів третьої та п’ятої груп кислотним і кислотно-сичужним способами.
10. Показано, що із використаних компонентів антиоксидантних комплексів максимальний вплив на антиоксидантні властивості ферментованих функціональних молочних продуктів здійснюють органічний селен та вітамін Е; на пробіотичні властивості – моноцукри, отримані при ферментативному гідролізі лактози молочної сировини ферментним препаратом -галактозидази, -каро-тин, органічний селен та вітамін Е. Експериментально встановлено і теоретично обґрунтовано виникнення синергетичних ефектів антиоксидантних та біфідогенних властивостей при спільному використанні вітаміну Е, -каротину, органічного селену, сумішей олій, -галактозидази, КСБ при виробництві ферментованих молочних продуктів функціонального призначення.
11. Обґрунтовано параметри самопресування, пресування і соління м’яких біфідовмісних кислотно-сичужних сирів, які забезпечують нормований хімічний склад і високі пробіотичні показники продуктів. Показано і науково обґрунтовано стабілізуючу роль заквашувальних композицій, пребіотиків і комплексів антиоксидантів при зберіганні ферментованих функціональних молочних продуктів. Встановлено параметри зберігання молочних продуктів функціонального призначення: для неферментованих молочних напоїв тривалість зберігання при температурі (4±2) С не повинна перевищувати 5 діб, для ферментованих молочних, молочно-сироваткових, сироваткових напоїв та сметани – 14 діб, для білкових молочних продуктів, біфідовмісних йогуртів з ФЯН і діабетичного йогурту – 21 добу.
12. Розроблено новий спосіб виробництва неферментованих молочних напоїв функціонального призначення з підвищеними пробіотичними й антагоністичними властивостями. Доцільно збагачення напоїв активізованими у стерилізованому молоці при температурі (37±1) С протягом 3…6 годин культурами Bifidobacterium та продуктами їх метаболізму, пребіотиками й комплексами біологічно активних речовин. Обґрунтовано технологічні параметри виробництва ферментованих молочних, молочно-сироваткових, сироваткових напоїв, сметани та білкових молочних продуктів з підвищеними пробіотичними, антагоністичними, антиоксидантними, імуномодулюючими властивостями та біологічною цінністю. Запропоновано науково-обґрунтовані рецептури на розроблені молочні продукти функціонального призначення.
13. Медико-біологічними та клінічними дослідженнями в закладах Мінохорони здоров’я доведено доцільність та перспективність використання розроблених молочних продуктів як функціональних, які володіють антиоксидантною, геропротекторною, гепапротекторною, гіпоглікемічною та пробіотичною дією.
14. На нові види функціональних молочних продуктів отримано 9 Деклараційних патентів України на корисну модель та 18 позитивних рішень, роз- роблено нормативні документації (12 ТУ та ТІ). Більшість з розроблених технологій МПФП пройшли промислову апробацію та впроваджуються на ТОВ «Білоцерківський молочний комбінат», ТОВ «Агроком» та ЗАТ «Дружба». Економічна ефективність від впровадження розроблених технологій функціональних молочних продуктів складає 9,62…1055,89 грн. на 1 тонну в залежності від виду продукту.
Публікації автора:
Монографія
Дідух Н.А. Заквашувальні композиції для виробництва молочних продуктів функціонального призначення / Н.А. Дідух, О.П. Чагаровський, Т.А. Лисогор. – Одеса: Видавництво «Євротойз», 2008. – 236 с.
Статті у наукових фахових виданнях
Дослідження біологічної активності питної маслянки геродієтичного призначення / Н.А. Дідух, Г.В. Дідух, Т.М. Літвіна, С.І. Вікуль // Вісник ДонДУЕТ. – 2003. – № 1(17). – С. 25–30.
Дідух Г.В. Рекомендації щодо використання екстракту шипшини у виробництві молочних геропродуктів / Г.В. Дідух, Н.А. Дідух, С.І. Вікуль // Наук. праці ОНАХТ. – Вип. 26 – Одеса: ОНАХТ, 2003. – С. 109–113.
Дідух Н.А. Розробка режиму зберігання питної маслянки геродієтичного призначення / Н.А. Дідух, Г.В. Дідух // Наук. праці ОНАХТ. – Вип. 27. – Одеса: ОНАХТ, 2004, С. 70–73.
Дідух Н.А. Рекомендації щодо використання фруктози у виробництві молочних продуктів пробіотичного призначення / Н.А.Дідух, О.П.Чагаровський, Н.Л. Мудряк // Вісник ДонДУЕТ. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – № 1 (25). – С.16–21.
Чагаровський О.П. Новий біфідовмісний кисломолочний напій функціонального призначення / Н.А. Дідух, О.П. Чагаровський // Молочна пром-сть. – № 1(16). – 2005. – С. 36–39.
Дідух Н.А. Рекомендації щодо використання топінамбуру у виробництві молочних продуктів функціонального призначення // Зб. наук. праць ДонДУЕТ – Вип.12 – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 49–57.
Дідух Н.А. Розробка режиму сквашування молока у виробництві пробіотичних молочних продуктів / Н.А. Дідух, Н.Л. Мудряк // Прогресивні техніка та технології харчових виробництв ресторанного господарства і торгівлі: Зб. наук. праць ХДУХТ. – Харків. – 2005. – С. 38–45.
Дідух Н.А. Розробка технології кисломолочного сиру синбіотичного призначення з використанням пюре топінамбура // Зб. наук. праць ДонДУЕТ – Вип.13 – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 49–57.
Дідух Н.А. Оптимізація складу молочно–рослинної основи для виробництва комбінованих геро-продуктів // Наук. праці ОНАХТ. – Вип. 29. Том 2. – Одеса: ОНАХТ, 2006. – С. 103–109.
Дідух Н.А. Молочний екстракт коренів ехінацеї пурпурної – фізіологічно-функціональний інгредієнт для виробництва молочних продуктів / Н.А. Дідух, С.І Вікуль, Т.М. Літвіна // Прогресивні техніка та технології харчових виробництв ресторанного господарства і торгівлі: Зб. наук. праць ХДУХТ. – Том 2. – Харків. – 2006. – С. 141–149.
Дідух Н.А. Використання коренів солодки голої у виробництві молочних продуктів оздоровчого призначення / Н.А. Дідух, С.І. Вікуль // Молочна пром-сть. – № 4(29). – 2006. – С. 38–40.
Дідух Н.А. Використання рослинних олій у виробництві молочних геропродуктів Н.А. Дідух, А.В. Зайцева // Молочна пром-сть. – № 9(34). – 2006. – С. 23–27.
Дідух Н.А. Функціональні напої на основі біфідовмісної молочної сироватки та рослинних екстрактів / Н.А. Дідух, С.І Вікуль, Н.Л. Мудряк // Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. Вип. 14 – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – С.166–174.
Дідух Н.А. Розробка режиму сквашування молочно–сироваткових сумішей при виробництві напоїв пробіотичного призначення з фруктово–ягідними наповнювачами / Н.А. Дідух, Н.Л. Мудряк // Науковий вісник Львівської національної аграрної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – Том 8 № 4(31). Ч. 1. – Львів: ЛНАВМ, 2006. – С. 44–50.
Дідух Н.А. Біотехнологія молочно–сироваткових напоїв з пробіотичними властивостями / Н.А. Дідух, Н.Л. Мудряк // Наукові праці Кременчуцького державного політехнічного університету „Вісник КДПУ”. – Вип. 6/2006 (41). Ч.1. – Кременчук: КДПУ, 2006. – С. 145–150.
Дідух Н.А. Кисломолочний напій пробіотичного призначення // Наук. праці ОНАХТ. – Вип. 29. – Одеса: ОНАХТ, 2006. – С.103–109.
Могилянська Н.О. Синбіотичний комплекс для йогурту діабетичного призначення / Н.О. Могилянська, Н.А. Дідух // Прогресивні техніка те технології харчових виробництв ресторанного господарства і торгівлі: Зб. наук. праць ХДУХТ. – Харків. – 2007. – Вип. 1(5). – С. 131–139.
Висока ефективність пастеризації – надійний спосіб отримання безпечного пастеризованого молока / О.А. Кручек, Т.А. Лисогор, Н.А. Дідух, Т.Є. Шарахматова // Аграрний вісник Причорномор’я. Економічні науки. Вип. 37. – Одеса: Імідж – Прес, 2007. – С. 166–170.
Дидух Н.А. Математическое моделирование жирнокислотного состава молочно-зерновых геронапитков // Наук. праці ОНАХТ. – Вип. 30. – Т. 2. – Одеса: ОНАХТ, 2007. – С. 243–249.
Дідух Н.А. Рекомендації щодо використання рослинних олій у функціональних молочних продуктах діабетичного призначення / Н.А. Дідух, Н.О. Могилянська // Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. Вип. 17, т.1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2007. – С. 79–86.
Дидух Н.А. Антиоксидантный комплекс для ферментированных молочных напитков геродиетического назначения // Молочна пром–сть. – № 7. – 2007. – С 38–44.
Антиоксидантный комплекс для ферментированных молочных напитков диабетического назначения / Н.А. Могилянская, Н.А. Дидух, Т.А. Лысогор, С.И. Викуль // Наук. праці ОНАХТ. – Вип. 31. – Т.1. – Одеса: ОНАХТ, 2007. – С. 66–72.
Дідух Н.А. Визначення оптимальних концентрацій харчових волокон для ферментованих молочних напоїв діабетичного призначення / Н.А. Дідух, Т.А. Лисогор, Н.О. Могилянська // Прогресивні техніка те технології харчових виробництв ресторанного господарства і торгівлі: Зб. наук. праць ХДУХТ. – Харків. – 2007. – Вип. 1 (5). – С. 131–139.
Чагаровський О.П. Харчова та біологічна цінність питних молочних напоїв геродієтичного призначення / О.П. Чагаровський, Н.А. Дідух, Г.В. Дідух // Наук. праці ОНАХТ. – Вип. 31. – Т.2. – Одеса: ОНАХТ, 2007. – С. 144–150.
Дідух Н.А. Синбіотичні комплекси для виробництва ферментованих функціональних молочних продуктів з імуномодулюючими властивостями // Молочна пром–сть. – № 8. – 2007. – С. 54–56, № 1. – 2008. – С. 44–49.
Дидух Н.А. К вопросу производства ферментированных молочных напитков диабетического назначения / Н.А. Дидух, Н.А. Могилянская // Молочна пром-сть. – № 3. – 2008. – С. 44–47.
Дідух Н.А. Наукові основи використання чистих культур Bifidobacterium bifidum для виробництва ферментованих функціональних молочних продуктів // Молочна пром-сть. – № 4. – 2008. – С. 49–54.
Дідух Н.А. Наукові основи використання чистих культур B. adolescentis для виробництва ферментованих функціональних молочних продуктів // Харчова наука і технологія. – Одеса. – ОНАХТ. – № 3. – 2008. – С.
Дидух Н.А. Симбиотические комплексы для производства ферментованных молочно-зерновых геронапитков // Зернові продукти і комбікорма. – Одеса. – ОНАХТ. – № 3. – 2008. – С. 19–24.
Дідух Н.А. Симбіотичний комплекс з використанням чистих культур Bifidobacterium breve для молочних продуктів функціонального призначення / Н.А. Дідух, Л.О. Молокопой // Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. Вип. 19. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2008. – С. 133–140.
Дидух Н.А. Антиоксидантный комплекс для обогащения ферментированных молочно-зерновых напитков геродиетического назначения / Н.А. Дидух, С.И Викуль // Зернові продукти і комбікорма. – Одеса. – ОНАХТ. – № 1. – 2008. – С. 21–26.
Дідух Н.А. Розробка режимів гомогенізації молочно-жирових сумішей для функціональних молочних напоїв діабетичного призначення / Н.А. Дідух, Н.О. Могилянська // Молочна пром–сть. – № 2 (45). – 2008. – С. 46–48.
Дідух Н.А. Розробка режиму ферментації для виробництва кисломолочних напоїв діабетичного призначення / Дідух Н.А, Могилянська Н.О. // Обладнання та технології харчових виробництв: Темат. зб. наук. пр. Вип. 18, т.1. – Донецьк: Дон ДУЕТ, 2008. – С. 247–254.
Могилянська Н.О. Вплив антиоксидантного комплексу на показники якості простокваші діабетичного призначення / Н.О. Могилянська, Н.А. Дідух, Т.А. Лисогор // Збірник наукових праць ЛНАУ. Серія: Технічні науки. – Луганськ: Видавництво ЛНАУ, 2008. – № 87. – С. 156–161.
Дідух Н.А. Розробка режиму зберігання кефіру діабетичного призначення / Н.А. Дідух, Н.О. Могилянська // Пищевая наука и технология. – Одесса. – ОНАПТ. – № 2. – 2008. – С. 5–7.
Дідух Н.А. Рекомендації щодо параметрів зберігання кислого молока діабетичного призначення / Н.А. Дідух, Н.О. Могилянська, С.І. Вікуль // Вісник ДонДУЕТ. – № 1(37). – 2008. – С. 79–84.
ПАТ. 30063. Україна, МПК (2007) u 11331. Кисломолочний напій геродієтичного призначення / Н.А. Дідух. – Бюл. № 3; Заявлено 12.10.2007; Опубл. 11.02.2008. – 10 с.
ПАТ. 30077. Україна, МПК (2007) u 11533. Композиція для йогурту діабетичного призначення / Н.О. Могилянська, Н.А. Дідух. – Бюл. № 3; Заявлено 18.10.2007; Опубл. 11.02.2008. – 10 с.
ПАТ. 31007. Україна, МПК (2007) u 11527. Ферментований напій діабетичного призначення / Н.А. Дідух, Н.О. Могилянська. – Бюл. № 6; Заявлено 18.10.2007; Опубл. 25.03.2008. – 12 с.
ПАТ. 31008. Україна, МПК (2007) u 11529. Йогурт діабетичного призначення / Н.О. Могилянська, Н.А. Дідух, Т.А. Лисогор. – Бюл. № 6; Заявлено 18.10.2007; Опубл. 25.03.2008. – 10 с.
ПАТ. 31009. Україна, МПК (2007) u 14057. Кисломолочний напій діабетичного призначення / Н.А. Дідух, Н.О. Могилянська. – Бюл. № 6; Заявлено 18.10.2007; Опубл. 25.03.2008. – 8 с.
ПАТ. 31933. Україна, МПК (2007) u 14540. Ферментований молочно-гречаний напій геродієтичного призначення / Н.А. Дідух – Бюл. № 8; Заявлено 24.12.2007; Опубл. 25.04.2008. – 14 с.
ПАТ. 32196. Україна, МПК (2007) u 14058. Ферментований молочно-рисовий напій геродієтичного призначення / Н.А. Дідух, Г.В. Дідух. – Бюл. № 9; Заявлено 14.12.2007; Опубл. 12.05.2008. – 14 с.
ПАТ. 32195. Україна, МПК (2007) u 14057. Ферментований молочно-вівсяний напій геродієтичного призначення / Н.А. Дідух, Г.В. Дідух, Т.А. Лисогор. – Бюл. № 9; Заявлено 14.12.2007; Опубл. 12.05.2008. – 14 с.
Позит. рішення на заявку u 2007 11278. Ферментований молочний напій геродієтичного призначення / Н.А. Дідух. – Заявлено 11.10.2007; публ. 12.06.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 06224. Ацидофільний кисломолочний напій з підвищеними функціональними властивостями / Н.А.Дідух, Т.А. Лисогор, Г.В. Дідух. – Заявлено 12.05.2008; публ. 17.07.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 07276. Біфідовмісна сметана з пробіотичними властивостями / Н.А. Дідух, Т.А. Лисогор, Г.В. Дідух. – Заявлено 27.05.2008; публ. 24.07.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 06673. Біфідовмісний геродієтичний молочний напій / Н.А.Дідух, Т.А. Лисогор, С.І Вікуль. – Заявлено 15.05.2008; публ. 07.08.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 06674. Кисломолочний напій з імуномодулюючими властивостями / Н.А. Дідух, С.І. Вікуль. – Заявлено 15.05.2008; публ. 07.08.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 06680. Спосіб виробництва біфідовмісного кисломолочного сиру з функціональними властивостями / Н.А. Дідух. – Заявлено 15.05.2008; публ. 07.08.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 06639. Спосіб виробництва біфідовмісного молочного напою з оздоровчими властивостями / Н.А.Дідух, Т.А. Лисогор. – Заявлено 15.05.2008; публ. 07.08.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 06682. Спосіб виробництва діабетичного питного молочного напою / Н.А.Дідух, Н.О. Могилянська. – Заявлено 15.05.2008; публ. 07.08.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 07277. Сметана з імуномодулюючими властивостями / Н.А. Дідух, С.І. Вікуль. – Заявлено 27.05.2008; публ. 17.08.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 06084. Функціональний кисломолочний напій оздоровчого призначення / Н.А. Дідух, С.І. Вікуль. – Заявлено 12.05.2008; публ. 03.09.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 08118. Сметана діабетичного призначення / Н.А. Дідух, Т.А.Лисогор, Н.О. Могилянська. – Заявлено 13.06.2008; публ. 11.09.2008 р. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 08117. Спосіб виробництва низьколактозного біфідовмісного кисломолочного напою / Н.А. Дідух, А.С Чагаровська. – Заявлено 13.06.2008; публ. 11.09.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 06678. Кефір з підвищеними пробіотичними властивостями / Н.А. Дідух. – Заявлено 15.05.2008; публ. 15.09.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 08120. Спосіб виробництва кисломолочного сиру з імуномодулюючими властивостями / Н.А. Дідух, Т.А. Лисогор, С.І. Вікуль. – Заявлено 13.06.2008; публ. 16.09.2008. – 4 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 08119. Спосіб виробництва геродієтичного кисломолочного сиру / Н.А. Дідух. – Заявлено 13.06.2008; публ. 16.09.2008. – 4 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 08121. Сметана геродієтичного призначення / Н.А.Дідух. – Заявлено 13.06.2008; публ. 01.10.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 08123. Спосіб виробництва біфідовмісного кисломолочного напою функціонального призначення / Н.А.Дідух. – Заявлено 13.06.2008; публ. 01.10.2008. – 3 с.
Позит. рішення на заявку u 2008 08122. Спосіб виробництва біфідовмісного м’якого сиру / Н.А. Дідух, Т.А. Лисогор, Г.В. Дідух. – Заявлено 13.06.2008; публ. 01.10.2008. – 3 с.
Особистий внесок автора:
проведення літературного пошуку, розробка методології досліджень, керівництво і участь в експериментальних дослідженнях, узагальнення результатів, підготовка матеріалів до публікації (поз. 1, 5, 6, 11–16, 32–33);
організація та участь у експериментальних дослідженнях, корегування методик експериментів, обробка даних і підготовка їх до друку (поз. 2–4, 8, 18–20, 22, 24–26, 28, 34–38);
складання, редагування опису і формул винаходів, теоретичне обґрунтування рішень, які пропонуються (поз. 39, 44–47);
розробка патенту, підготовка матеріалів до патентування (41–42, 49–51, 53, 55–61, 65).