Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Шеченко Марина Вікторівна. Наукове обґрунтування удосконалення фінансування первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини. : Дис... канд. наук: 14.02.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Шевченко М.В. Наукове обґрунтування удосконалення фінансування первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено науковому обґрунтуванню удосконалення фінансування первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини в умовах реформування галузі охорони здоров’я в Україні. Запропоновано концептуальну модель удосконалення фінансування закладів первинної медичної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини на основі контрактних (договірних) відносин та з використанням окремих елементів програмно-цільового методу планування видатків (проведення моніторингу показників діяльності таких закладів та їх оцінки щодо ефективного використання бюджетних коштів).

Виявлено особливості і закономірності функціонування та фінансування закладів первинної медичної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини, диспропорційність та асиметричність джерел їх фінансового забезпечення: встановлено відсутність ефективного механізму фінансування закладів первинної ланки на засадах загальної практики-сімейної медицини, збереження постатейного принципу їх фінансування, не відбулося зміни фінансування таких закладів, а також системного збільшення витрат на надання первинної медичної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини для забезпечення потреб на виконання покладених на заклади функцій. Подушний норматив на надання первинної допомоги у 2003–2004 рр. збільшувався пропорційно зростанню макроекономічних показників (індексу споживчих цін, підвищенню рівня мінімальної заробітної плати та посадових окладів (ставок) без урахування обсягів діяльності первинної ланки. Лікарі ЗПСМ отримали змогу поки що опосередковано контролювати затрати на надання медичної допомоги 70–85 відсоткам населення, яке обслуговувалося ними, при фактичних фінансових затратах на власну діяльність від 2,6 до 4 відсоткам залежно від рівня бюджетного фінансування.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення завдань, які полягають у встановленні закономірностей фінансового забезпечення та діяльності закладів первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини, а також науковому обґрунтуванні та розробці концептуальної моделі удосконалення їх фінансування.

  1. Достовірно встановлено поступальний характер розвитку закладів ПМСД на засадах загальної практики-сімейної медицини в Україні з тенденціями до підвищення їх ролі в медичному обслуговуванні населення, що підтверджено даними розширення мережі таких закладів, особливо у сільській місцевості (75% створених чи реорганізованих закладів ЗПСМ); зростання чисельності лікарів загальної практики–сімейних лікарів у 43 рази та населення, якому надавалася медична допомога на засадах загальної практики-сімейної медицини (17,3% населення України на кінець 2004 р.).

Результати дослідження дозволяють стверджувати, що типовим закладом загальної практики-сімейної медицини можна вважати державний чи комунальний заклад охорони здоров’я, фінансування якого здійснювалося переважно з бюджетів районів та місцевого самоврядування (сіл, селищ) на основі затверджених кошторисів з жорстким регламентуванням економічної структури витрат.

  1. Доведено, що лікарі ЗПСМ забезпечували 34,2±8,% допомоги, яку за традиційною формою надавали лікарі “вузьких” спеціальностей, достовірно встановлено наявність зв’язку між питомою вагою дітей віком від 0 до 17 років і структурою звернень за медичною допомогою педіатричного профілю (коефіцієнт кореляції rxy=+0,357 при с<0,05). Лікарі загальної практики-сімейної медицини забезпечували медичні потреби переважної більшості пацієнтів (80–90 %), які зверталися до них за медичною допомогою.

  2. Визначено, що обсяги фінансування в цілому по галузі охорони здоров’я за період 1995–2004 рр. поступово зростали, починаючи з 2000 р. Одночасно встановлено недостатність у забезпеченні фінансовими ресурсами для надання медичної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини. Доведено, що щорічне зростання обсягів видатків для фінансування надання медичної допомоги відбувалося на основі збільшення макроекономічних показників без врахування її обсягів. Це, як свідчить по результатам досліджень, тільки у 2004 році призвело до недофінансування медичних закладів загальної практики-сімейної медицини на 49,4 %.

  3. Згідно із запропонованою у дослідженні методологією було розраховано собівартість медичних послуг на рівні закладу загальної практики-сімейної медицини, якими підтверджено, що реальні фінансові витрати на консультацію з приводу захворювання чи травми знаходилися на рівні 5,5–16,3 грн і перевищували фактичні витрати на одне відвідування у 2–4 рази.

  4. Невід`ємною складовою частиною дослідження стало наукове обґрунтування і розробка концептуальної моделі удосконалення фінансування закладів загальної практики-сімейної медицини, в основу якої покладалося використання подушної оплати на основі договірних відносин між замовником (розпорядником бюджетних коштів) і закладами ЗПСМ та окремих елементів програмно-цільового методу планування видатків (проведення моніторингу показників діяльності та ефективності закладів ЗПСМ та їх оцінки), що дозволило ефективніше використовувати фінансові ресурси для надання первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини.

  5. Впровадження запропонованої моделі у пілотному регіоні підтвердило її економічну ефективність (зниження рівня госпіталізації пацієнтів, які зверталися за допомогою до лікаря загальної практики-сімейної медицини, до 3,6 на 100 жителів проти 12,4 у стаціонарі Попільнянської ЦРЛ та 15,6 загалом на обласному рівні); зростання обсягів видатків на фінансування надання ПМСД на засадах загальної практики-сімейної медицини із 17,2 до 38%, збільшенні вартості одного відвідування до у 1,7 разу (з 2,8 до 4,7 грн) та на 57 % витрат для придбання медикаментів (з 0,14 грн до 0,25 грн на одне відвідування).

  6. Встановлено, що підвищення рівнів оплати праці первинному рівні не вплинуло підвищення ролі і статусу медичних працівників первинного рівня. Заробітна плата працівників залишилася однією з найнижчих серед інших галузей економіки, не врегульовано міжгалузеві диспропорції.

Розрахункові дані рівня оплати праці лікарів загальної практики-сімейної медицини на основі отриманих в результаті дослідження даних щодо чисельності населення, яке обслуговувалося одним лікарем ЗПСМ, засвідчили, що рівень оплати праці таких лікарів може бути збільшено у 1,2–2,0 рази порівняно з діючими розмірами посадових окладів.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Реформування системи охорони здоров`я в України: досвід проекту ЄС „Фінансування та управління у сфері охорони здоров`я в Україні”/Антоніс Малагардіс, Володимир Рудий, Ееро Ліннакко, Аврора Драгомірістяну, Марина Шевченко, Іван Солоненко, Михайло Мучник, Філіп Еспаньол, Катерина Дьякова, Бела Каунцінгер, Констянтин Русу, Сергій Дяченко, Олександр Коваленко, Олег Хорозов, Любов Батіг, Наталія Лучшева, Василь Ананьев, Крістіна Чарнецька, Марина Білинська – К.: СПД Шмельков Микола Юрієвич, свід/ ДК 202, 2006. – 704 c. (Особистий внесок здобувача: дисертантом проведено аналіз літератури, збір і аналіз статистичних даних по виконанню бюджету охорони здоров`я за 2004 р., аналіз бюджетної політики в галузі, підготовлено пропозиції щодо вдосконалення механізму розподілу бюджетних ресурсів у системі охорони здоров`я в Україні, які викладено у посібнику № 4).

  2. Баранова Т.Ф., Євсєєв В.І., Шевченко М.В. Фінансування охорони здоров`я // Стан здоров`я населення України та результати діяльності закладів охорони здоров`я (Щорічна доповідь, 2000 р.) – К.: Контраст, 2001. – С. 144–162. (Особистий внесок здобувача: дисертантом проведено аналіз літератури, збір, викопіювання і економічний аналіз статистичних даних щодо фінансування галузі та оплати праці медичних працівників).

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Чепелевська Л.А., Шевченко М.В. Особливості функціонування закладів загальної практики/сімейної медицини, які фінансуються з місцевих бюджетів // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2005. – № 2. – С. 64–66. (Особистий внесок здобувача: дисертанту належить пропозиція написання статті щодо особливостей функціонування закладів загальної практики/сімейної медицини, які фінансуються з місцевих бюджетів. Проведено аналіз літератури, збір, викопіювання і аналіз отриманих даних).

  2. Пономаренко В.М., Шевченко М.В. Сучасні аспекти розвитку і функціонування лікарняних кас в Україні // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2003. – № 2. – С. 66–70. (Особистий внесок здобувача: дисертантом проведено аналіз літератури, збір, викопіювання і економічний аналіз даних щодо розвитку і функціонування лікарняних кас в Україні).

  1. Шевченко М.В. Бюджетне фінансування охорони здоров`я в 2002 році (на основі Закону України “Про державний бюджет України на 2002 рік”// Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров`я України. – 2002. – № 3. – С.62 – 66.

  2. Євсєєв В.І., Шевченко М.В., Волинкін І.І. Охорона здоров`я – проблеми бюджетного забезпечення // Ліки України – 2001. – № 5 (46). – С. 18–20. (Особистий внесок здобувача: дисертанту належить ідея написання статті, самостійно проведено збір даних, проаналізовано особливості бюджетного забезпечення охорони здоров`я ).

  3. Шевченко М.В. Деякі аспекти оплати праці медичних працівників системи первинної медико-санітарної допомоги // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2000. – № 4. – С. 52–54.

В інших наукових виданнях:

  1. Шевченко М.В. Сучасний стан фінансування закладів загальної практики-сімейної медицини в Україні // Матеріали ІІ з’їзду лікарів загальної (сімейної) практики України (25–26 жовтня 2005 р.). – Харків, 2005. – С. 64.

  2. Шевченко М.В. До проблеми запровадження багатоканального механізму фінансування охорони здоров’я // Фінансово-економічні засади реформування охорони здоров’я України: нові законодавчі ініціативи: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (27 лютого 2004 р.). – Київ, 2004. – С.129–132.

  3. Шевченко М.В. Фінансова модель функціонування закладів загальної лікарської практики/сімейної медицини // Матеріали Всеукраїнської наук-практ. конфер. “Сімейна медицина – досягнення і перспективи” (17–18 жовтня 2002 р.). – Харків, 2002. – С.42–43.

  4. Шевченко М.В. Державна регіональна політика стосовно формування і виконання бюджету в охороні здоров`я // Формування та реалізація регіональної політики в галузі охорони здоров`я: Матеріали наук-практ. конф. за міжнар. участі (25-26 квітня 2002 р.). – Одеса: ОРІДУ УАДУ. – 2002. – С. 171–177.

  5. Шевченко М.В. Обґрунтування рекомендацій щодо визначення заробітної плати працівників закладів/підрозділів, які надають ПМСД населенню на засадах загальної прктики- сімейної медицини // Матеріали І Українського з`їзду сімейних лікарів України (7–9 листопада 2001 р., м. Львів) Київ, Львів. – 2001. – С.74–75.

  6. Шевченко М.В. Шляхи удосконалення системи оплати праці медичних працівників, які надають ПМСД на засадах загальної прктики- сімейної медицини, в сучасних умовах // Вибрані матеріали І з`їзду сімейних лікарів України (7–9 листопада 2001 р., м. Львів). – К., Львів, 2001. – С. 66–70 .

  7. Євсєєв В.І., Шевченко М.В. Механізми фінансування первинної медико-санітарної допомоги в сучасних умовах // Проблеми формування регіональної політики в галузі охорони здоров`я. – Одеса – 2001. – С. 72–77. Всеукраїнської науково-практичної конференції (27 лютого 2004 р.). – Київ, 2004. – С.129–132. (Особистий внесок здобувача: участь у проведенні аналізу механізмів фінансування первинної медико-санітарної допомоги та напрямів її вдосконалення).

  8. Шевченко М.В. Деякі аспекти оплати праці медичних працівників в сучасних умовах функціювання галузі // Сборник статей “Вопросы здравоохранения Донбасса”. – Донецк, 2000. – с. 21–25.

  9. Шевченко М.В. Про деякі перспективи фінансування первинної медико-санітарної допомоги // Вопросы экспериментальной и клинической медицины (сборник статей) выпуск 2, том 2.– Донецк, 1998. – С.202–205.

Методичні рекомендації:

  1. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Євсєєв В.І., Шевченко М.В., Хунов Ю.А., Пуга С.М. Науково-методичні підходи до формування гарантованого рівня надання безоплатної медичної допомоги (методичні рекомендації). – Київ–Луганськ., 2003. – 25 с. (Особистий внесок здобувача: дисертанту належить проведення розрахунків витрат на рівні амбулаторно-поліклінічної допомоги, розробка методики, збір статистичних даних ).