Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія та організація промислового та цивільного будівництва


Корінько Іван Васильович. Наукове обґрунтування та розробка організаційно-технологічних рішень, що підвищують експлуатаційну довговічність систем водовідведення : Дис... д-ра наук: 05.23.08 - 2004.



Анотація до роботи:

Корінько І.В. Наукове обґрунтування та розробка організаційно-технологічних рішень, що підвищують експлуатаційну довговічність систем водовідведення. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.23.08 – технологія і організація промислового та цивільного будівництва.

У дисертації науково обґрунтовано та розроблено організаційно-технологічні рішення, що підвищують довговічність систем водовідведення.

Досліджено теоретичні основи експлуатаційної придатності систем водовідведення. Ремонт і відновлення мереж водовідведення розглядаються як форма підвищення довговічності систем водовідведення.

Виконано аналіз умов експлуатації і стан мереж водовідведення в містах України. Встановлено, що їх значна частина вичерпала свій термін служіння і перебуває у передаварійному стані.

Проведено комплексний аналіз устаткування і методів діагностики стану залізобетонних конструкцій каналізаційних мереж, а також чинників, що впливають на довговічність цих конструкцій. Встановлено, що основним чинником, який спричиняє корозію і руйнування бетону, є мікробіологічні і хімічні процеси.

Розроблено методику прогнозування аварійності на мережах водовідведення, заснованої на статистичних даних про аварії на мережах та вік мереж, із застосуванням математичної моделі у вигляді розподілу Герца.

Запропоновано методику визначення граничного стану каналізаційних залізобетонних трубопроводів, пошкоджених у процесі експлуатації.

Створено методологічні основи просторового моделювання систем водовідведення, що лягли в основу методики визначення категорійності мереж із врахуванням їх довговічності.

Запропоновано класифікацію мереж водовідведення залежно від їх технічного стану і методику вибору методів їх ремонту.

Розроблено і удосконалено методи ремонту і відновлення мереж водовідведення, що дають змогу підвищити довговічність мереж водовідведення.

На підставі виконаних досліджень, викладених в дисертації, сформульовані і обґрунтовані наукові та технологічні пропозиції, сукупність яких можна кваліфікувати як теоретичне узагальнення і розв’язання крупної проблеми підвищення довговічності систем водовідведення, що враховує конструктивні рішення, умови експлуатації і стан систем водовідведення, особливості виконання ремонтно-відновлювальних робіт на діючих або тимчасово виведених з експлуатації мережах, які забезпечують оптимальну тривалість роботи при можливій мінімізації витрат на вживані заходи.

  1. Дослідження конструктивних особливостей мереж водовідведення, збудованих на різних етапах існування різних країн, умов і тривалості їх експлуатації, нормативної бази на проектування, будівництво і експлуатацію дали змогу визначити, що передбачені діючими нормативними документами терміни служби мереж водовідведення не відповідають даним, здобутим у результаті проведених досліджень.

Як показує аналіз, на цей час експлуатуються мережі, збудовані в минулому і позаминулому століттях, і в той самий час виходять з ладу трубопроводи, прокладені декілька десятків років тому. Здобуті результати свідчать про те, що в останній період практика проектування і будівництва інженерних комунікацій, у тому числі мереж водовідведення, ґрунтувалася на нормативній базі, основним принципом якої були вимоги мінімізації капітальних вкладень і вартості будівельно-монтажних робіт. У роботі встановлено необхідність гармонізації чинної в Україні нормативної бази з європейськими стандартами.

  1. Виконана в роботі класифікація методів підготовки мереж до технічного обстеження і методів його виконання дозволила дійти до висновку, що найбільш ефективним серед них є метод, що ґрунтується на телевізійному контролі, який має велику перевагу, особливо під час діагностики діючих трубопроводів. Підтвердженням є розроблена і вдосконалена з участю автора лабораторія телевізійного контролю в
    м. Харкові, яка протягом останніх років пройшла успішну апробацію в багатьох містах України. Водночас необхідно підкреслити актуальність її серійного випуску, оскільки діагностичні установки із застосуванням телекамер є лише в декількох містах України.

  2. Комплексне дослідження чинників, що впливають на довговічність будівельних конструкцій мереж водовідведення, підтверджують результати цілої низки досліджень про те, що основною причиною руйнування трубопроводів і колекторів є корозія бетону та залізобетону як результат мікробіологічних і хімічних процесів. Встановлено, що руйнування склепіння трубопроводів і колекторів зумовлено впливом двох агресивних експлуатаційних середовищ: газоподібного і рідкого (плівкової конденсатної вологи), які формуються здебільшого продуктами мікробного метаболізму та пов’язаних з цим сульфатвміщуючих речовин.

  3. Відсутність в нормативних документах вимог, щодо захисту поверхні трубопроводів від корозії призводить до того, що по цей час продовжують будуватися і експлуатуватися мережі, які не мають захисних покриттів у склеповій частині. Виконаний у роботі аналіз найбільш поширених на цей час, як в Україні, так і за кордоном, методів ремонту свідчить що в таких випадках доцільно застосовувати закриті методи ремонту та відновлення трубопроводів, які є більш ефективними з екологічної точки зору, а також дозволяють знизити, а в деяких випадках і повністю виключити вплив цього руйнуючого чинника.

  4. Розроблено методику прогнозування аварійності на мережах, яка базується на застосуванні елементів теорії ймовірності та математичної статистики. В ході аналізу статистичних даних визначено, що розподіл довговічності трубопроводів підкоряється закону Герца. Параметри розподілу при цьому знаходяться відповідно до набору статистичних даних, або даних експертних оцінок. Це дає змогу на базі існуючих статистичних даних прогнозувати надійність мереж і можливість виникнення на них аварій.

  5. Створено методику визначення граничного стану і зношення залізобетонних трубопроводів, яка дозволяє за допомогою програмних комплексів "Міраж", "Ліра", SCAD для Windows визначити граничні стани зношених, зруйнованих корозією у процесі експлуатації залізобетонних трубопроводів, а також спричинені корозією зміни загальних моментів і поздовжніх сил, причому як в абсолютних значеннях, так і у відсоткових. Проведені за цією методикою розрахунки показують, що руйнування колекторів і трубопроводів здійснюється, як правило, за величини ступеню корозії бетону склепіння, що дорівнює 0,7. Застосування методики має важливе значення при ліквідації і, особливо, для запобігання аваріям, оскільки дає цінну, конче необхідну інформацію про несучу здатність склепіння трубопроводів і колекторів.

  1. Розроблено методологічні основи просторового і якісного моделювання мереж водовідведення, що дало змогу, створити систему, яка кваліфікує мережі водовідведення залежно від їх стану, визначити категорійність ділянок мережі і встановити пріоритетність при встановленні черговості проведення ремонтно-відновлювальних робіт. На підставі виконаних досліджень підготовлено пропозиції для внесення їх в нормативні документи. Запропоновано рекомендації щодо вибору методів ремонту і відновлення мереж, які ґрунтуються на розробленій системі класифікації трубопроводів і колекторів за ступенем їх корозійного пошкодження.

  2. Науково обґрунтовано, розроблено і вдосконалено організаційно-технологічні рішення ремонтно-відновлювальних робіт у прохідних, напівпрохідних і непрохідних трубопроводах і колекторах, які ґрунтуються на зведенні надійних, перевірених в експлуатації обробок вітчизняного виробництва: бетоно-керамічних, монолітних бетонних або набризк-бетонних, а також комбінованих бетоно-пресованих із захисним шаром з поліетиленової профільованої плівки, що втискується своїми виступами до бетону і замонолічується в ньому. Це дозволяє за оптимальної тривалості робіт і мінімальної їх вартості підвищити довговічність конструкцій водовідвідних мереж.

  3. Розроблені автором дисертаційної роботи рішення дістали застосування на стадії розробки проектів і безпосередньо в практиці ремонту і відновлення мереж водовідведення: трубопроводів, колекторів, оглядових шахт і очисних споруд м. Харкова. При цьому розроблено і впроваджено конкретні технологічні, організаційні і технічні рішення, здобуті в результаті проведених досліджень, які захищені 8 патентами України.

Основні положення дисертації викладені у слідуючих працях.

  1. Гончаренко Д.Ф., Клейн Е.Б., Коринько И.В. Ремонтно-восстановительные работы на канализационных сетях в водонасыщенных грунтах. – Харьков: Прапор, 1999. – 158 с.

  2. Гончаренко Д.Ф., Коринько И.В. Ремонт и восстановление канализационных сетей и сооружений. – Харьков: Рубикон, 1999. – 365 с.

  3. Євдокимов А.Г., Корінько И.В., Кузнецов В.Н. и др. Раціональна експлуатація та розвиток систем водопостачання та водовідведення. – Т.2. Автоматизація процесів водовідведення: Навч. посібник. – Харків: ХТУРЕ, 1998. – 342 с.

  4. Євдокимов А.Г., Корінько И.В., Кузнецов В.Н. и др. Раціональна експлуатація та розвиток систем водопостачання та водовідведення. – Т.3. Альтернативні підходи: Навч. посібник. – Харків: ХДАМГ, 2000. – 264 с.

  5. Гончаренко Д.Ф., Коринько И.В., Санков Г.А. Восстановление и антикоррозийная защита железобетонных обделок канализационных шахтных стволов // Наук. вісн. будівництва. – 1998. – Вип. 2. – С. 3–6.

  6. Гончаренко Д.Ф. Санков Г.А., Коринько И.В. Компоновка комплексов механического оборудования на канализационных тоннелях // Наук. вісн. будівництва. – 1998. – Вип. 3. – С.7–11.

  7. Гончаренко Д.Ф., Санков Г.А., Коринько И.В. Механическое оборудование на участках главного и дублирующего канализационных тоннелей в районе городской насосной станции // Коммунальное хозяйство городов. – 1998. – Вып. 15. – С. 67–71.

  8. Коринько И.В., Клейн Е.Б., Пилиграмм С.С. К вопросу повышения надежности канализационных сетей // Науковий вісник будівництва ХДТУБА ХОТВ АБУ. 1998. – №4 – С. 87–89.

  9. Піліграм С.С., Корінько І.В., Зеленський Б.К. Реалізація екологічних інвестпроектів // Коммунальное хозяйство городов. – 1999. – Вип. 19. – С. 6–9.

  10. Евдокимов А.Г., Самойленко Н.И., Кузнецов В.Н., Коринько И.В. Информационно-аналитические системы рациональной эксплуатации и развития инженерных сетей // Информационно-управляющие системы на железнодорожном транспорте (ИУСЖТ). – 1996. – № 6. – с. 7–11.

  11. Коринько И.В., Ярошенко Ю.В. Условия образования и состав поверхностно-ливневого стока с территории промышленных предприятий // Вестник Харьковского гос. политехн. ун–та. – 1999. – Вып. 56. – С. 53–56.

  12. Корінько І.В., Піліграм С.С., Зеленський Б.К. Пластмаси й полімери на спорудах водовідведення // Коммунальное хозяйство городов. – 2000. – Вип. 22. – С. 3–7.

  13. Коринько И.В. Защита конструктивов водоотведения полимерными материалами // Коммунальное хозяйство городов. – 2000. – Вып. 22. – С. 136–140.

  14. Коринько И.В., Коваленко А.В. Проведение ремонтно-восстановительных работ на сетях канализации бестраншейным методом с применением полиэтиленовых труб // Коммунальное хозяйство городов. – 2000. – №22. – С. 155–157.

  15. Гончаренко Д.Ф., Корінько І. В., Піліграм С.С. Ремонт зруйнованих газовою корозією шахтних стволів на каналізаційних мережах Харкова // Будівництво України. – 2000. – №2. – С. 23–25.

  16. Гончаренко Д.Ф., Корінько І.В. Сучасні проблеми експлуатації систем водовідведення міст України - шляхи їх рішення // Наук. вісн. будівництва. – 2000. – Вип. 9. – С. 41–51.

  17. Коваленко А.Н., Коваленко А.В., Коринько И.В. Технологические решения, повышающие эффективность работ по ликвидации аварий на канализационных коллекторах // Коммунальное хозяйство городов. – 2000. – Вып. 23. – С. 3–6.

  18. Коринько И.В. Бестраншейные технологии при ремонте канализационных коллекторов в г. Харькове // ВСТ. – 2000. – № 12. – Ч. 2. – С. 23–24.

  19. Корінько І.В. Безтраншейна технологія ремонту каналізаційного колектора в м. Харкові // Будівництво України. – 2000. – №6. – С. 12–14.

  20. Гончаренко Д.Ф., Бабаєв В.М., Корінько І.В. Водовідведення – QVO-VADIS // Будівництво України. – 2001. – №2. – С. 40–43.

  21. Коринько И.В., Федоров Г.Д., Савченко А.Г. и др. Разработка и изготовление бетонных труб канализационных коллекторов, футерованных керамическими плитками // Наук. вісн. будівництва. – 2001. – Вип.13. – С. 188–193.

  22. Коринько И.В., Коваленко А.В. Способ ликвидации обрушений канализационных тоннелей // Наук. вісн. будівництва. – 2001. – Вип. 15. С. 49–52.

  23. Коринько И.В., Соловей Д.А. Исследование факторов, снижающих долговечность строительных конструкций очистных сооружений // Наук. вісн. будівництва. – 2001. – Вип. 15. – С. 118–125.

  24. Коринько И.В., Коваленко А.В. Обеспечение надежности эксплуатации канализационных тоннелей // Комунальне господарство міст. – 2001. – Вип. 27. – С. 21–25.

  25. Коринько И.В., Ярошенко Ю.В., Юрченко В.А. Проблемы экологической безопасности водоотведения // Наук. вісн. будівництва. – 2001. – Вип. 15. – С. 234–237.

  26. Гончаренко Д.Ф., Кирюшин В.Н. Коринько И.В. Восстановление с использованием коррозионностойких конструкций канализационных трубопроводов // Наук. вісн. будівництва. – 2001. – Вип. 16, С.41–44.

  27. Коринько И.В. Научно-технический прогресс как решающий фактор развития городской инфраструктуры // Коммунальное хозяйство городов. – 2002. – Вып. 36. – С. 210–214.

  28. Коринько И.В. Способ восстановления канализационных трубопроводов // Наук. вісн. будівництва. – 2002. – Вип.17. – С. 75–78.

  29. Коринько И.В., Соловей Д.А. Строительные материалы для защиты конструкций очистных сооружений от разрушения // Наук. вісн. будівництва. – 2002. – Вип.17. – С. 83–88.

  30. Коринько И.В., Юрченко В.А., Бригада Е.В. и др. Борьба с возбудителями микробиологической коррозии бетона трубопроводов водоотведения с помощью химических биоцидных воздействий // Коммунальное хозяйство городов. – 2002. – Вып. 42. – С. 61–63.

  31. Пилиграмм С.С., Зеленский Б.К., Коринько И.В. Экономические аспекты внедрения полимеров в сооружениях водоотведения // Коммунальное хозяйство городов. – 2002. – Вып. 43. – С. 269–273.

  32. Корінько І.В. Покращення екологічного стану регіону // Коммунальное хозяйство городов. – 2002. – Вып. 45. – С. 8–9.

  33. Коринько И.В., Соловей Д.А. Восстановление гидроизоляционной способности бетона в сооружениях водоотведения // Наук. вісн. будівництва. – 2002. – Вип.19. – С. 91–96.

  34. Донец А.В., Плугин А.А., Коринько И.В., Гончаренко Д.Ф, Автоматизированное регулирование состава раствора для цементации межтрубного зазора при ремонте коллекторов водоотведения методом вставок // Наук. вісн. будівництва. – 2002. – Вип.20. – С. 125–129.

  35. Коринько И.В. Открытый способ перекладки канализационных трубопроводов // Наук. вісн. будівництва. – 2002. – Вип.20. – С. 59–66.

  36. Коринько И.В., Воблых В.А., Кичаева О.В. Предельное состояние и износ железобетонных труб в грунте при коррозии бетона и арматуры// Наук.вісник будівництва.- 2003.- вип.. 21.- с. 32.-39.

  37. Юрченко В.О., Корінько І.В. Роль мікробіологічного чинника в забезпеченні експлуатаційної надійності бетонних споруд водовідведення // Вісник проблем біології і медицини. – 2002. – Вип. 5. – С. 85–88.

  38. Коринько И.В. Повышение эксплуатационной надежности систем водоотведения города Харькова // Коммунальное хозяйство городов. – 2003. – Вып. 49. – С. 337–340.

  39. Коринько И.В., Пилиграмм С.С., Зеленский Б.К. Применение современных технологий восстановления конструктивов водоотведения г. Харькова // Коммунальное хозяйство городов. – 2003. – Вип. 49. – С. 344–348.

  40. Корінько І.В., Піліграм С.С., Гончаренко Д.Ф., Савченко О.Г., Крот О.Ю. Особливості виробництва бетонних труб, футерованих керамічними елементами // Наук. вісн. будівництва. – 2003. – Вип. 23. – С. 215–217.

  41. Коринько И.В., Старкова О.В., Шевченко А.А. Методологические основы компьютерного моделирования сетей водоотведения // Наук. вісн. будівництва. – 2003. – Вип.23. – С. 223–229.

  42. Душкин С.С., Коринько И.В., Коваленко А.Н. Оценка степени агрессивности воздушной среды канализационных коллекторов. – Сб. статей XXIX науч.-техн. конференции преподавателей, аспирантов и сотрудников Харьковской государственной академии городского хозяйства. – Харьков, 1998. – С.39–40.

  43. Коринько И.В. Эксплуатационная надёжность и долговечность канализационных сетей и коллекторов // Сб. статей XXIX науч.-техн. конференции преподавателей, аспирантов и сотрудников Харьковской государственной академии городского хозяйства. – Харьков, 1998. – С. 42–43.

  44. Коринько И.В. Современные технологии и оборудование по интенсификации работы системы водоотведения г. Харькова. – Качество воды и здоровье человека: Сборник научных статей. – Одесса: ОЦНТЭИ, 1999. – С. 109–114.

  45. Коринько И.В. О ходе строительства и восстановления коллекторов глубокого заложения в г. Харькове. – Сб. статей науч.-практ. семинара “Бестраншейные технологии восстановления водопроводно-канализационных сетей”. – Сумы, 1999. –С. 17-18.

  1. Корінько І.В. Пластмаси та полімери на спорудах водовідведення. – Зб. доп. V укр. наук.-техн. конференції “Застосування пластмас у будівництві та міському господарстві”. – Харків, 2000.

  2. Коринько И.В. Пути повышения надежности системы водоотведения. – Сб. докл. ІІІ междунар. выставки-конференции “Вода и здоровье 2000”: Актуальные проблемы водоподготовки и водоснабжения, Одесса: ОЦНТЭИ, 2000. – С. 133–134.

  3. Коринько И.В. Коррозионно-агрессивные среды в сетях водоотведения: прохождение, состав и методы защиты сооружений. – Сб. докл. ІІІ междунар. выставки-конференции “Вода и здоровье 2000”: Актуальные проблемы водоподготовки и водоснабжения, Одесса: ОЦНТЭИ, 2000. – С. 77–80.

  4. Коринько И.В. Анализ состояния вопроса о повышении надежности и долговечности канализационных сетей. – ХХХ науч.-техн. конференция преподавателей, аспирантов и сотрудников ХГАГХ. – Харьков, 2000. – С. 34–35.

  5. Коринько И.В., Горох Н.П., Коваленко А.В. и др. Защита конструкций водоотведения полимерными материалами. – Экология и здоровье человека. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов: Сб. докл. междунар. науч.-техн. конференции. Т.2. – Харьков: ЧП “Сергеев”, 2000. – С. 404–407.

  6. Коринько И.В. Пути повышения эффективности и надежности систем водоотведения. – Сб. докл. междунар. конгресса “ЭТЭВК-2001” – Ялта: Изд–во “Проспект”, 2001. – С. 212–215.

  7. Коринько И.В., Коваленко А.В., Пухачев В.М. Выполнение работ по восстановлению канализационного коллектора в г. Харькове с использованием отечественного оборудования. – Сб. докл. междунар. конгресса “ЭТЭВК-2001” – Ялта: Изд–во “Проспект”, 2001. – 223–226.

  8. Коринько И.В., Ярошенко Ю.В., Юрченко В.А. Экологическая безопасность водоотведения. – Сб. докл. междунар. конгресса “ЭТЭВК-2001”. – Ялта: Изд–во “Проспект”, 2001. – С. 195–198.

  9. Коринько И.В. Технологические задачи повышения эксплуатационной надежности канализационных сетей – Сб. докл. междунар. конгресса. – Ялта: Изд–во “Проспект”, 1999. – С. 135–138.

  10. Коринько И.В. Факторы надежности и долговечности канализационных систем. – Сб. докл. XXXI науч.-техн. конференции преподавателей, аспирантов и сотрудников ХГАГХ. – Харьков, 2002. – С.43–44.

  11. Коринько И.В. Водоотведение Харькова - состояние, проблемы и их решение. – Сб. докл. междунар. конгресса “ЭКВАТЕК-2002” / Под ред. Л.И. Эльпинера. – М., 2002. – С. 394–395.

  12. Юрченко В.А., Коринько И.В., Зеленский Б.К. и др. Происхождение и химический состав коррозионно-агрессивных эксплуатационных сред в сетях водоотведения. – Сб. докл. междунар. науч.-тех. конференции “Экология и здоровье человека. Охрана водного и воздушного бассейнов. Утилизация отходов”. – Бердянск. – 2003. – С. 875–880.

  13. Патент № 30165 А Україна, МПК 6 С04В12/04. Кислотривка в’яжуча композиція. / В.І. Бабушкін, І.В. Корінько, А.А. Плугін, Д.Ю. Зеленський, С.З. Жалкіна, В.О. Юрченко. – № 98010089; Заявл. 08.11.1998; Опубл. 15.11.2000, Бюл. №6–ІІ. – 3 с.

  14. Патент № 47926 А Україна, МПК 7 Е21D9/06. Спосіб ліквідації локального відкритого завалу каналізаційного тунелю. / Д.Ф. Гончаренко, І.В. Корінько, А.В. Коваленко, Г.О. Санков. – № 2001117633; Заявл. 08.11.2001; Опубл. 31.07.2002, Бюл. №7. – 3 с.

  15. Патент № 30888 А Україна, МПК 7 С02F7/00, Е03F3/00. Спосіб захисту безнапірних колекторів систем водовідведення від мікробіологічної корозії. / В.І. Бабушкін, А.А. Плугін, А.О. Тесленко, О.О. Пєтков, І.В. Дмитренко, В.О. Юрченко, І.В. Корінько, Г.Я. Дрозд, В.І. Кондратенко. – № 2000053106; Заявл. 30.05.2000; Опубл. 15.11.2002, Бюл. №11. – 4 с.

  16. Патент № 50558 А Україна, МПК 7 С12М1/00. Спосіб визначення ступеня агресивності експлуатаційного середовища по відношенню до споруд з бетону, які зазнають впливу біогенної сірчанокислотної корозії. / І.В. Корінько, В.О. Юрченко, В.І. Бабушкін, Ю.Б. Клейн, С.С. Піліграм, Б.К. Зеленський, О.М. Коваленко. – № 2002021123; Заявл. 12.02.2002; Опубл. 15.10.2002, Бюл. №10. – 3 с.

  17. Патент № 54857 А Україна, МПК 7 Е02D17/00, Е21D9/06. Саморушне траншейне кріплення. / Д.Ф. Гончаренко, І.В. Корінько, Г.О. Санков. – № 2002043529; Заявл. 26.04.2002; Опубл. 17.03.2003, Бюл. №3. – 4 с.

  18. Патент № 54856 А Україна, МПК 7 Е02В8/04. Затворний пристрій тунельного водоводу. / Д.Ф. Гончаренко, І.В. Корінько, Г.О. Санков. – № 2002043528; Заявл. 26.04.2002; Опубл. 17.03.2003, Бюл. №3. – 4 с.

  19. Патент № 54858 А Україна, МПК 7 Е03F3/00. Спосіб відновлення і захисту каналізаційних трубопроводів. / Д.Ф. Гончаренко, І.В. Корінько, Г.О. Санков, В.М. Кірюшин. – № 2002043530; Заявл. 26.04.2002; Опубл. 17.03.2003, Бюл. №3. – 3 с.

  20. Патент № 61720 А Україна, МПК 7 Е03F3/00. Спосіб відновлення і захисту каналізаційного трубопроводу. / Д.Ф. Гончаренко, І.В. Корінько, Г.О. Санков. – № 2003043101; Заявл.08.04.2003; Опубл. 17.11.2003, Бюл. №11. – 3 с.