Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Убогов Сергій Геннадійович. Наукове обґрунтування медикаментозного забезпечення військовослужбовців на основі концепції логістичного управління : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Убогов С.Г. Наукове обґрунтування медикаментозного забезпечення військовослужбовців на основі концепції логістичного управління. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 - технологія ліків та організація фармацевтичної справи. - Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню і розробці методичних підходів до організації та удосконалення медикаментозного забезпечення військовослужбовців на основі концепції логістичного управління.

Проведено аналіз застосування методів логістики в організації медикаментозного забезпечення військовослужбовців в Україні. Обґрунтовано методичні підходи до проведення логістичного аналізу медикаментозного забезпечення військовослужбовців. Обґрунтовано підходи до застосування потоково-процесного методу в дослідженні медикаментозного забезпечення військовослужбовців. Розроблено методичні підходи до проведення функціонально-структурного аналізу витрат на організацію медикаментозного забезпечення військовослужбовців. Побудовано моделі та визначено напрямки удосконалення логістичних потоків в системі медикаментозного забезпечення військовослужбовців (на прикладі військово-медичного складу). Розроблено методичні підходи до проектування розподільної підсистеми системи медикаментозного забезпечення військовослужбовців.

1. Вперше на основі концепції логістичного управління науково обґрунтовано та розроблено методичні підходи до організації та удосконалення медикаментозного забезпечення військовослужбовців в системі єдиного військово-медичного простору та в умовах повсякденної діяльності Збройних Сил України.

2. Встановлено, що в плануванні та організації вітчизняної системи медикаментозного забезпечення військовослужбовців знайшли своє застосування окремі підходи та методи кожної з методологічних дисциплін концепції логістичного управління. Проте, зазначені методи використовувалися тільки в окремі періоди для оптимізації або удосконалення окремих ланок системи медикаментозного забезпечення військовослужбовців. Комплексні логістичні дослідження наскрізних потокових процесів стосовно медикаментозного забезпечення в Збройних Силах України не проводилися. Аналіз логістичних методів, які застосовувалися у військово-медичній службі, показав, що близько 65 % з них є математичними методами, більшість з яких характеризуються високою складністю та трудомісткістю проведення.

3. Науково обґрунтовано підходи до проведення логістичного аналізу медикаментозного забезпечення військовослужбовців на основі поетапного дослідження наскрізного потоку лікарських засобів та відповідного йому інформаційного потоку, що складається з чотирьох етапів: параметричного, структурного, функціонального аналізів цих потоків та подальшого проектування оптимальної моделі управління ними. На підставі визначених підходів розроблена комплексна логістична програма з оптимізації медикаментозного забезпечення військовослужбовців.

4. Обґрунтовано підходи до застосування потоково-процесного методу в дослідженні медикаментозного забезпечення військовослужбовців, що включає визначення набору потокових параметрів, які впливають на склад і трудомісткість логістичних функцій щодо управління наскрізним потоком лікарських засобів та відповідним йому інформаційним потоком, та подальший опис цих потоків за визначеними параметрами, що дає змогу провести їх адекватне моделювання. Описано характеристики потоку лікарських засобів (за 13 параметрами) та відповідного йому інформаційного потоку (за 10 параметрами) в сучасних умовах військово-медичної служби.

5. Обґрунтовано методичні підходи до проведення функціонально-структурного аналізу витрат на організацію медикаментозного забезпечення військовослужбовців, що передбачає аналіз витрат на основі побудованих функціональних та операційних моделей наскрізного потоку лікарських засобів та відповідного йому інформаційного потоку в станах "як є" та "як буде". Проведено апробацію розроблених методичних підходів на прикладі військово-медичного складу, що дозволило встановити:

- загальну вартість людино-годин та кількість робочого часу, витрачених на проведення кожної складської операції та операційного циклу в цілому;

- найбільш трудовитратні операції при управлінні наскрізним потоком лікарських засобів та відповідним йому інформаційним потоком, якими виявилися: перевірка за кількістю, аналіз якості та розміщення лікарських засобів на зберігання, оформлення акту приймання та наряду на відпуск лікарських засобів;

- причини дублювання 16,7 % матеріальних та 15,9 % облікових операцій, якими є: необхідність виконання додаткових внутрішньоскладських операцій під час переміщення медикаментів з одного структурного підрозділу до іншого; багаторазове внесення одних і тих же даних у форми обліку, які паралельно ведуться в різних підрозділах.

6. Визначено напрямки удосконалення потоку лікарських засобів та відповідного інформаційного потоку на військово-медичному складі, такі як: автоматизація облікових операцій та спрощення технологічної схеми документообігу; перехід від структурного до процесно-орієнтованого підходу до організації внутрішньоскладського процесу; переорієнтація з функції зберігання на функцію сортування; перехід від системи вибіркового контролю до системи забезпечення вхідного контролю якості лікарських засобів.

На основі визначених напрямків удосконалення матеріального та інформаційного потоків розроблено проект організаційної структури бази зберігання та розподілу медичного майна, якою пропонується замінити медичні склади. Оцінка адміністративних та операційних витрат на управління потоком лікарських засобів та відповідним інформаційним потоком в моделі "як буде" показала, що сумарна вартість людино-годин, витрачених на організацію руху та обробку облікової інформації щодо лікарських засобів, зменшується на 28,8%, а загальні витрати робочого часу - на 47,7 %; сумарна вартість людино-годин, витрачених на організацію руху та переробку вантажів лікарських засобів, зменшується на 36,3 %, а загальні витрати робочого часу - на 23,1 %.

7. Розроблено методичні підходи до проектування розподільної підсистеми в системі медикаментозного забезпечення військовослужбовців, що включає сім послідовних етапів дослідження потоку лікарських засобів з метою визначення оптимальних економічних та техніко-технологічних параметрів функціонування системи його розподілу. Обґрунтовано вибір методів дослідження для кожного етапу проектування системи розподілу лікарських засобів в умовах військово-медичної служби.

8. На підставі АВС-аналізу визначено переліки лікарських засобів, які доцільно постачати через розподільну підсистему медикаментозного забезпечення військовослужбовців (54 % найменувань від загальної потреби) та напряму від постачальників до лікувальних закладів (46 % найменувань від загальної потреби).

9. Визначено загальну площу та розміри технологічних зон зберігання та сортування лікарських засобів на прикладі моделі бази зберігання та розподілу медичного майна. Розроблено проект оптимальної технологічної схеми виробничого приміщення для зберігання та сортування лікарських засобів (загальної групи) на базі зберігання та розподілу медичного майна, до складу якого увійшли вісім технологічних зон: зберігання спиртів та імунобіологічних препаратів, зберігання лікарських препаратів, зберігання інфузійних розчинів, ділянки приймання та комплектування, службових приміщень, експедиції, ділянки фасування та резервної площі. На основі методу Парето обґрунтовано прийнятний варіант розміщення лікарських засобів в зоні зберігання, за яким медикаменти поточного постачання розташовуються уздовж так званих "гарячих ліній", а медикаменти перехідного запасу - уздовж "холодних ліній".

Публікації автора:

1. Трохимчук В. В. Історія військово-фармацевтичної логістики : [навч. посіб. для студ. мед. і фарм. вищ. навч. закл. ІІІ-ІV рівнів акредитації] / Трохимчук В. В., Шматенко О. П., Убогов С. Г. - К. : УВМА, 2007. - 116 с. (Дисертант особисто провів аналіз літератури, визначив особливості розвитку логістичних методів в системі медикаментозного забезпечення військовослужбовців в Україні, обґрунтував перспективи удосконалення системи медикаментозного забезпечення військовослужбовців на основі концепції логістичного управління).

2. Логістичні підходи до проектування складської підсистеми в новій моделі медичного постачання військ / В. В.Трохимчук, С. Г. Убогов, Т. М. Буднікова, О. П. Шматенко // Фармац. журн. - 2006. - № 4. - С. 36-41. (Дисертант особисто обґрунтовав алгоритм вибору оптимального варіанту складської підсистеми системи забезпечення військ лікарськими засобами та іншим медичним майном).

3. Логістичні принципи організації технологічних процесів на військово-медичних складах / С. Г. Убогов, В. В. Трохимчук, О. П. Шматенко, Т. М. Буднікова // Зб. наук. пр. співробітн. НМАПО ім. П.Л. Шупика. - К., 2006. - Вип. 15. - Кн. 2. - С. 725-730. (Дисертант особисто обґрунтовав принципи організації матеріальних потоків на військово-медичних складах).

4. Моделювання операційних потоків в організації приймання лікарських засобів на військово-медичних складах / С. Г. Убогов, В. В. Трохимчук, О. П. Шматенко, Т. М. Буднікова // Зб. наук. пр. співробітн. НМАПО ім. П.Л. Шупика. - К., 2006.- Вип. 15. - Кн. 1. - С. 739-749. (Дисертант особисто побудував операційну модель процесу приймання лікарських засобів на військово-медичних складах на основі методології IDEF3).

5. Моделювання операційних потоків в організації зберігання та відпуску лікарських засобів на військово-медичних складах / С. Г. Убогов, В. В. Трохимчук, О. П. Шматенко, Т. М. Буднікова // Зб. наук. пр. співробітн. НМАПО ім. П.Л. Шупика. - К., 2007. - Вип. 16. - Кн. 2. - С. 877-890. (Дисертант особисто побудував операційну модель процесу зберігання та відпуску лікарських засобів на військово-медичних складах на основі методології IDEF3).

6. Розробка методики логістичного аналізу лікарських засобів для потреб військово-медичної служби / С. Г. Убогов, В. В. Трохимчук, В. С. Гульпа, Т. М. Буднікова, О. П. Шматенко // Фармац. журн. - 2007. - № 6. - С. 47-55. (Дисертант особисто обґрунтував методику логістичного аналізу потоку лікарських засобів для потреб військово-медичної служби).

7. Убогов С. Г. Аналіз наукової бази вітчизняної системи військово-медичного постачання з точки зору концепції логістичного управління / С. Г. Убогов // Фармац. журн. - 2007. - № 3. - С. 56-62.

8. Формалізація та опис матеріального потоку в системі медикаментозного забезпечення військовослужбовців / В. В.Трохимчук, С. Г. Убогов, Т. М. Буднікова, О. П. Шматенко // Фармац. журн. - 2007. - № 4. - С. 35-43. (Дисертант особисто з позицій логістики описав та обґрунтував класифікацію потоків лікарських засобів в Збройних Силах України).

9. Формалізація та опис інформаційного потоку в системі медикаментозного забезпечення військовослужбовців / В. В.Трохимчук, С. Г. Убогов, Т. М. Буднікова, О. П. Шматенко // Фармац. журн. - 2007. - № 5. - С. 42-48. (Дисертант особисто з позицій логістики описав та обґрунтував класифікацію інформаційних потоків щодо лікарських засобів в Збройних Силах України).

10. Функціональне моделювання процесу приймання лікарських засобів на військово-медичних складах / В. В. Трохимчук, С. Г. Убогов, О. П. Шматенко, Т. М. Буднікова // Фармац. журн. - 2006. - № 3. - С. 32-38. (Дисертант особисто побудував функціональну модель процесу приймання лікарських засобів на військово-медичних складах на основі методології IDEF0).

11. Функціональне моделювання процесу зберігання та відпуску лікарських засобів на військово-медичних складах / В. В. Трохимчук, С. Г. Убогов, Т. М. Буднікова, О. П. Шматенко // Фармац. журн. - 2007. - № 2. - С. 47-55. (Дисертант особисто побудував функціональну модель процесу зберігання та відпуску лікарських засобів на військово-медичних складах на основі методології IDEF0).

12. Сирота П. С. Становлення та розвиток системи медикаментозного забезпечення військовослужбовців в незалежній Україні / П. С. Сирота, О. П. Шматенко, С. Г. Убогов // Зб. наук. пр. УВМА. - К. : УВМА, 2007. - Вип. 19. - С. 514-524. (Дисертант особисто провів аналіз літератури та звітних документів).

13. Трохимчук В. В. Етапи історичного розвитку та стан вітчизняної системи медикаментозного забезпечення військовослужбовців напередодні Великої Вітчизняної війни / В. В. Трохимчук, О. П. Шматенко, С. Г. Убогов // Зб. наук. пр. УВМА. - К. : Курсор, 2006. - Вип. 16. - С. 676-682. (Дисертант особисто провів аналіз літератури).

14. Трохимчук В. В. Вітчизняна система медикаментозного забезпечення військ на шляху від Великої Вітчизняної війни до набуття Україною незалежності / В. В. Трохимчук, О. П. Шматенко, С. Г. Убогов // Зб. наук. пр. УВМА. - К. : УВМА, 2007. - Вип. 18. - С. 397-402. (Дисертант особисто провів аналіз літератури).

15. Моделювання фармацевтичних процесів на основі методології IDEF3 / С. Г. Убогов, В. В. Трохимчук, Б. П. Громовик, О. І. Зайченко // 1-а Міжнар. наук.-практ. конф. 6-7 квітня 2006 року "Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських препаратів" : тези доп. - Тернопіль : Укрмедкнига, 2006. - С. 108. (Дисертант особисто обґрунтував доцільність застосування методології моделювання IDEF3 при дослідженні фармацевтичних процесів).

16. Структурний аналіз процесу приймання лікарських засобів на медичних (аптечних) складах / В. В. Трохимчук, С. Г. Убогов, О. П. Шматенко, Р. Л. Притула // Ювілейна конф. 17 листопада 2005 року "Біофізичні стандарти та інформаційні технології в медицині" : тези доп. - Одеса : ОДМУ, Видавництво "Астропринт", 2005. - С. 23-24. (Дисертант особисто обґрунтував ефективність застосування методології моделювання IDEF0 при дослідженні фармацевтичних процесів на прикладі процесу приймання лікарських засобів на медичних (аптечних) складах).

17. Убогов С. Г. Організація документообороту на військово-медичному складі / С. Г. Убогов, І. О. Легута // Наук. конф. мол. вчених УВМА 25-26 травня 2007 року : тези доп. - К. : УВМА, 2007. - С. 107-108. (Дисертант особисто розробив технологічну схему обробки первинних документів та графік документообороту на військово-медичному складі в умовах бухгалтерського обліку медичного майна).

18. Убогов С. Г. Логістичне обґрунтування складських процесів в системі медичного постачання військ / С. Г. Убогов, В. В. Трохимчук // Наук. конф. мол. вчених УВМА 26-27 травня 2006 року : тези доп. - К. : УВМА, 2006. - С. 97. (Дисертант особисто обґрунтовав алгоритм вибору оптимального варіанту складської підсистеми системи медичного постачання військ).

19. Убогов Сергій. Структурний аналіз внутрішньоскладських процесів в системі медикаментозного забезпечення військовослужбовців / Сергій Убогов, Марина Сирота, Володимир Томчук // Х Міжнар. мед. конгрес студ. і мол. учених 11-13 травня 2006 року : тези доп. - Тернопіль : Укрмедкнига, 2006. - С. 238. (Дисертант особисто проаналізував основні засоби моделювання, які дозволяють детально розглянути наскрізний внутрішньоскладський процес переробки лікарських засобів).

20. Ушаков С. В. Процесний підхід до організації роботи військово-медичних складів / С. В. Ушаков, С. Г. Убогов // Міжвуз. студ. наук. конф. 27 квітня 2006 року : тези доп. - Харків : НФаУ, 2006. - С. 387. (Дисертант особисто визначив переваги процесно-орієнтованого та недоліки структурного підходів до організації діяльності на військово-медичних складах).

21. Убогов С. Г. Логістика як концептуальна основа наукової організації праці на військово-медичних складах / С. Г. Убогов, Т. В. Шершун // ХИСТ : Всеукр. мед. журн. мол. вчених : ІІІ Міжнар. медико-фармац. конф. студ. і мол. вчених 2006 року : тези доп. - Чернівці : БДМУ, 2006, вип. 8. - С. 221. (Дисертант особисто обґрунтував логістичні принципи організації технологічних процесів на військово-медичних складах).

22. Убогов С. Г. Логістичне моделювання військово-фармацевтичних процесів: [метод. рекоменд.] / Убогов С. Г., Трохимчук В. В., Шматенко О. П. - К. : УВМА, 2007. - 68 с. (Дисертант особисто побудував логістичні моделі внутрішньоскладських процесів в системі медикаментозного забезпечення військовослужбовців на основі методологій IDEF0 та IDEF3).