Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Шматенко Олександр Петрович. Наукове обґрунтування хімічних методів отримання кальцій-натрію альгінату для потреб військової медицини : Дис... канд. наук: 15.00.02 - 2004.



Анотація до роботи:

Шматенко О.П. Наукове обґрунтування хімічних методів отримання кальцій-натрію альгінату для потреб військової медицини. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія. - Київська медична академія післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено вивченню закономірностей процесів солеутворення кальцій-натрію альгінату, дослідженню його надмолекулярної структури з використанням термографічних, ІЧ-спектроскопічних та рентгеноструктурних методів аналізу, вивченню процесів іонного обміну з радіоізотопами 137Cs і 90Sr in vitro та in vivo, розробці лабораторних і промислових хімічних методів отримання кальцій-натрію альгінату з метою запровадження у виробництво та дослідженню змін фізико-хімічних показників якості в процесі зберігання в різних видах тари.

1. Вивчені та узагальнені процеси утворення кальцій-натрію альгінату, обґрунтовані хімічні методи його отримання для потреб військової медицини, які апробовані у промисловому виробництві.

2. Визначені оптимальні умови процесу солеутворення Ca,Na-KA: концентрація Na-KA 0,5-1,0 %, температура 20 - 25С, величина рН близько 7, час перемішування 25 хв та вид кальцієвої солі – кальцію хлорид. Встановлено, що, не зважаючи на іонообмінний характер взаємодії між Na-KA і кальцію хлориду, лімітуючою її стадією є зовнішньодифузійна, при цьому Na-KA є слабокислотним іонообмінником.

3. В результаті проведених термодеструктивних досліджень альгінатів встановлена схема послідовних перетворень, що свідчить про збільшення вмісту фізично та структурно зв’язаної води в їх структурі і змішаний механізм солеутворення Ca,Na-KA.

4. ІЧ-спектральними та рентгеноструктурними дослідженнями альгінатів показано збільшення ступеня кристалічності макромолекулярних ланцюгів альгінатів при введенні в їх структуру іонів кальцію.

5. Дослідження процесів обміну між Ca,Na-KA і радіоізотопами 90Sr і 137Cs свідчить, що сорбційна здатність Ca,Na-KA для 90Sr значно перевищує таку для 137Cs і має максимальне значення при величині рН 7,0. Експериментально визначені коефіцієнти розподілу, що становлять 1400 для 90Sr та 100 для 137Cs.

6. Розроблений лабораторний метод отримання Ca,Na-KA в гомофазних умовах з Na-KA (технічного), утворений кінцевий продукт характеризується точним кількісним вмістом іонів кальцію (ІІ) і натрію (І). Вихід готового продукту становить 81% від теоретичного.

7. На основі проведених досліджень були розроблені та відпрацьовані лабораторний і дослідно-промисловий методи отримання Ca,Na-KA в гетерофазних умовах, оптимізовані за рахунок вилучення операції розчинення Na-KA, відокремлення домішок та освітлення розчину. Запропонований гетерофазний метод дозволив скоротити тривалість технологічного циклу, матеріало- та енергоємність обладнання. Вихід готового продукту становить 93,6% в перерахунку на суху речовину. Розроблений дослідно-промисловий метод апробовано на ВАТ “Лубнифарм”.

8. Експериментальні дослідження динаміки виведення радіонуклідів з організму показали високу ефективність Ca,Na-КA по відношенню до 90Sr, яка становить 85%, що дозволяє віднести його до засобів з високою ефективністю. По відношенню до 137Cs відповідно 43%, що характеризує досліджуваний зразок як засіб помірної ефективності.

9. На підставі результатів ІЧ-спектрометричних досліджень встановлено, що при зберіганні Ca,Na-KA протягом 36 місяців при температурі 200С та відносній вологості 60% не відбувається руйнування надмолекулярної структури, а вивчення змін фізико-хімічних показників якості при зберіганні в різних видах тари дозволило запропонувати споживчу тару - пакети з ламінованого паперу.