Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Шумова Наталія Василівна. Натрійуретичний гормон та калій-натрієвий обмін при порушеннях ритму серця у хворих на хронічну ішемічну хворобу серця : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2002.



Анотація до роботи:

Шумова Н.В. Натрійуретичний гормон і калій-натрієвий обмін при порушеннях ритму серця у хворих на хронічну ішемічну хворобу серця. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2002.

Дисертація присвячена вивченню вмісту натрійуретичного гормону і його впливу на калій-натрієвий обмін при порушеннях серцевого ритму у хворих на хронічну ішемічну хворобу серця в залежності від особливостей клінічного перебігу і їх зміни під впливом медикаментозної терапії. У результаті досліджень установлено наявність взаємозв'язку між рівнем натрійуретичного гормону, активністю Na-K-АТФази, концентрацією електролітів плазми й еритроцитів (калію, натрію, кальцію, магнію), гемодинамічними показниками і видом порушень серцевого ритму. Підвищення вмісту НУГ у плазмі крові при ХІХС із різними аритміями зменшує трансмембранний натрій-калієвий транспорт, сприяє нагромадженню натрію і кальцію в клітині і зменшенню концентрації калію і магнію в ній, що зумовлено інгибуючою дією НУГ на Na-K-АТФазу еритроцитів. Катіонний дисбаланс, у тому числі й у мембранах кардіоцитів, створює передумови для виникнення електричної нестабільності міокарда. Застосування комбінованої терапії – базисної терапії з призначенням інгібітору ангіотензинперетворюючого ферменту - інворилу і мембранодепресанта – пропафенону сприяє поліпшенню нейрогуморальних, метаболічних, гемодинамічних та електрофізіологічних показників, тим самим підвищує антиаритмічний ефект.

  1. Виявлено достовірне підвищення рівня натрійуретичного гормону плазми і зниження активності Na-K-АТФази еритроцитів у хворих з миготливою аритмією, шлуночковою і надшлуночковою екстрасистолією, причому зменшення активності Na-K-АТФази знаходилося в зворотній залежності від вмісту натрійуретичного гормону і важкості аритмії.

  2. Порушення серцевого ритму супроводжуються значним зменшенням показників скорочувальної функції лівого шлуночка, хвилинного та ударного об'ємів, які корелюють з рівнем натрійуретичного гормону та важкістю аритмій.

  3. Встановлено наявність прямого взаємозв'язку між рівнем натрійуретичного гормону, вмістом натрію і кальцію плазми та еритроцитів, і видом порушень серцевого ритму, а також зворотнього взаємозв'язку між активністю Na-K-АТФази та цими показниками.

  4. Виявлено порушення інтервалу QT, що проявляється змінами середніх величин QT, а також збільшенням дисперсії QT при всіх формах аритмії, особливо виражені при миготливій аритмії і шлуночковій екстрасистолії.

  5. Застосування інгібітору ангіотензинперетворюючого ферменту – інворилу і мембранодепресанта – пропафенону у хворих на хронічну ішемічну хворобу серця із порушеннями серцевого ритму найбільш ефективно сприяє підвищенню антиаритмічного ефекту, нормалізації клінічних, біохімічних, гемодинамічних і електрофізіологічних показників.

Публікації автора:

  1. Шумова Н.В. Na-K-АТФаза и калий-натриевый обмен у больных хронической ишемической болезнью сердца с нарушениями сердечного ритма // Медицина сегодня и завтра. - 2001.- № 1.- С.39-41.

  2. Шумова Н.В. Эндогенный дигиталисоподобный фактор и его роль в генезе мерцательной аритмии // Украинский медицинский альманах. – 2000.- Т. 3, № 6.- С.194-196.

  3. Шумова Н.В. Изменения интервала QT при нарушениях сердечного ритма у больных ХИБС // Експериментальна і клінічна медицина.- 2001.- № 4.- С.78-80.

  4. Шумова Н.В. Влияние ингибиторов ангиотензинпревращающего фермента на натрийуретический гормон и активность Na-K-АТФазы при аритмиях у больных хронической ишемической болезнью сердца // Врачебная практика. – 2001.- № 4 .- С.51-53.

  5. Шумова Н.В. Na-K-АТФаза и калий-натриевый обмен у больных хронической ишемической болезнью сердца с нарушениями сердечного ритма //Медицина третього тисячоліття, тези науково-практичної конференції молодих учених, Харків, 2001, С.92.

  6. Шумова Н.В. Дисперсия интервала QT при мерцательной аритмии у больных ХИБС //Медицина третього тисячоліття, тези науково-практичної конференції молодих учених, Харків, 2002, С.74.

  7. Шумова Н.В., Немцова В.Д. Натрийуретический гормон при хронической ишемической болезни сердца // Достижения и перспективы развития терапии в канун ХХІ века, тезисы Республиканской научно-практической конференции молодых ученых, Харьков, 2000, С.56. Автором самостійно виконано огляд, клінічне обстеження хворих, аналіз результатів.