Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Литвин Андрій Вікторович. Наступність у професійній підготовці фахівців машинобудівного профілю в системі "ВПУ - вищі заклади освіти": Дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2001. - 221арк. - Бібліогр.: арк.177-196.



Анотація до роботи:

Литвин А. В. Наступність у професійній підготовці фахівців машинобудівного профілю в системі “ВПУ – вищі заклади освіти”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2001.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню принципу наступності в системі “ВПУ – ВЗО” (машинобудівний профіль). Обґрунтовано концептуальні засади наступності знань у ступеневій професійній освіті, які включають ступеневу побудову (багаторівневість) професійної освіти, використання комплексу напрямів здійснення наступності та дотримання педагогічних умов наступності.

Розроблено структурну модель наступності в ступеневій професійній підготовці фахівців машинобудівного профілю та представлено основні результати її експериментальної перевірки. Викладено методику реалізації наступності у професійній підготовці фахівців машинобудівного профілю в системі “ВПУ – вищі заклади освіти” та критерії ефективності її застосування.

Пропонуються шляхи удосконалення змісту, форм організації і методів навчання на різних етапах професійної підготовки у контексті вимог наступності.

1. Соціально-економічні зміни потребують випереджувального розвитку професійної підготовки майбутніх фахівців машинобудівного профілю щодо технічної реконструкції промисловості на основі ефективної координації діяльності всіх ланок системи неперервної освіти, тісної інтеґрації з наукою і виробництвом; поєднання фундаментальних знань і ґрунтовної практичної підготовки, орієнтованої на конкретну галузь; застосування індивідуального підходу, розвиток їх творчих здібностей; посилення міжпредметних зв’язків; здобуття кожним студентом робітничої професії за профілем спеціальності та оволодіння первинними професійними навичками відповідно до характеру майбутньої трудової діяльності. Це вимагає теоретичного обґрунтування нової моделі системи професійної підготовки фахівців машинобудівного профілю, оновлення її змісту, визначення педагогічних умов її ефективності, підвищення професійної кваліфікації викладачів.

2. Принцип наступності відображає закономірності зміни структури, змісту навчального матеріалу і сукупності методів навчання, спрямованих на подолання суперечностей лінійно-дискретного характеру процесу навчання і способи реалізації цих закономірностей відповідно до цілей навчання. Головна мета наступності в ступеневій освіті – забезпечення узгодженості компонентів неперервного навчально-виховного процесу, що дозволяє покращити економічні показники фахової підготовки, скоротити нераціональні витрати часу, підвищити якість знань.

3. Запропонована модель наступності в ступеневій професійній підготовці фахівців машинобудівного профілю передбачає налагодження взаємозв’язків між послідовними етапами і ланками процесу навчання і професійного становлення учнів і студентів (вертикальний аспект наступності), а також координацію педагогічних дій та співпрацю колективів усіх навчальних закладів і підприємств на кожному окремому ступені підготовки особистості до фахової діяльності та продовження освіти (горизонтальний аспект). Системна функція принципу наступності забезпечує цілісність професійної освіти й оптимізує взаємозв’язок окремих підсистем (загальноосвітня, загальнотехнічна, спеціальна підготовка).

4. На основі узагальнення результатів експериментальної роботи визначено комплекс напрямів здійснення наступності (у формуванні пізнавальної активності, змісті підготовки кваліфікованих фахівців, змісті однойменних дисциплін, формах і методах професійної підготовки, вихованні особистості фахівця, координуванні педагогічних дій, діловому співробітництві колективів ВПУ і ВЗО, інформаційних технологіях навчання, налагодженні зв’язків закладів освіти з виробництвом) та педагогічні умови реалізації принципу наступності, зокрема:

- дидактичні вимоги (виділення наскрізних напрямів навчально-виховного процесу; забезпечення тематичної і хронологічної узгодженості змісту програм суміжних ступенів освіти; оптимальний добір методів і засобів формування знань, умінь, навичок та якостей учнів; дотримання єдності педагогічних дій);

- загальні дидактичні правила реалізації наступності (складання єдиної інтеґрованої програми поетапної підготовки фахівця; визначення вихідного і кінцевого рівнів знань і видів діяльності, які здобуваються; спрямування студентів на свідому участь у переході до подальшого етапу професійної підготовки; визначення основних структурних елементів курсу, розділу, конкретної теми; актуалізація в свідомості суб’єктів навчання раніше отриманих базових понять і способів дії; налагодження зв’язків між новими і попередніми знаннями й уміннями);

- дидактичні поради щодо навчальної діяльності учнів і студентів (вироблення професійної самовизначеності, бачення перспективи розгортання процесу навчання; розуміння місця і ролі кожної дисципліни і виду діяльності у власному розвитку та становленні професійних якостей; визначення суті труднощів, які заважають вирішенню суперечностей навчально-виховного процесу; виявлення своїх слабких і сильних сторін, неперервний розвиток активної внутрішньої позиції; виявлення недоліків у своїх знаннях, вміннях і навичках; уміння знаходити опору в раніше отриманих знаннях і пов’язувати їх з новими).

5. Методика реалізації принципу наступності у професійній підготовці фахівців машинобудівного профілю в системі “ВПУ – ВЗО” забезпечує поетапний розвиток професійних понять у процесі вивчення спеціальних дисциплін і полягає в проектуванні та реалізації наскрізних навчальних програм, а також визначенні методів, форм і засобів професійного навчання.

Для досягнення ефективності у вивченні спеціальних дисциплін доцільно дотримуватися певних рекомендацій, що забезпечують формування професійних знань, умінь, навичок:

систематизація знань, пов’язаних із вирішенням професійних завдань;

налагодження оптимальних внутрішньо- і міжпредметних зв’язків між новим і засвоєним навчальним матеріалом;

актуалізація знань, використання нового матеріалу у вирішенні завдань теоретичного і практичного характеру;

передбачення перспективних зв’язків для подальшого вивчення навчального матеріалу.

Критеріями ефективності запропонованої методики реалізації принципу наступності в професійній підготовці машинобудівників у системі “ВПУ – ВЗО” обрано:

- оперативність, повноту та міцність засвоєння майбутніми фахівцями на різних ступенях підготовки спеціальних понять, умінь і навичок;

- резервність професійних знань учнів і студентів;

- готовність учнів ВПУ до продовження навчання у вищій школі;

- професійну компетентність майбутніх фахівців.

Таким чином, завдання дослідження виконані. Одержано такі наукові результати:

- для розвитку ідей ступеневої професійної освіти на теоретичному рівні: обґрунтовано концептуальні засади наступності професійної підготовки фахівців у системі “ВПУ – ВЗО”, принципи побудови моделі наступності в ступеневій професійній підготовці, напрями здійснення наступності знань під час вивчення загальнотехнічних і спеціальних дисциплін у процесі підготовки машинобудівників;

- для удосконалення професійної освіти на прикладному рівні: дидактичні вимоги, загальні дидактичні правила реалізації принципу наступності, а також дидактичні поради учням і студентам, які навчаються в системі “ВПУ – ВЗО”; наскрізні навчальні плани і програми для ступеневої професійної підготовки фахівців машинобудівного профілю, методичні рекомендації з проблеми наступності для викладачів спеціальних дисциплін професійно-технічних навчальних закладів.

Здійснене дослідження дало змогу сформулювати пропозиції Науково-методичному центру вищої освіти Міністерства освіти і науки України щодо вдосконалення програмно-методичного забезпечення для підготовки спеціалістів з вищою освітою з числа випускників професійно-технічних навчальних закладів. Відповідно до закону України “Про вищу освіту” доцільно систему стандартів вищої освіти, зокрема галузевих стандартів для підготовки фахівців машинобудівного профілю розробляти з урахуванням принципу наступності. Його реалізація повинна передбачатися в усіх структурних підрозділах вищої освіти.

До подальших напрямів дослідження відносимо: теоретико-методологічне і методичне обґрунтування наскрізних навчальних планів і програм для підготовки фахівців машинобудівного профілю в системі ступеневої освіти; дослідження психолого-педагогічних умов реалізації принципу наступності для різних профілів професійної підготовки; порівняльно-педагогічний аналіз досвіду впровадження багаторівневого підходу до професійної підготовки у західноєвропейських країнах.

Основні результати дослідження відображено в публікаціях:

  1. Литвин А. В. З досвіду організації навчально-науково-виробничого комплексу ВПУ-20 – Державний університет “Львівська політехніка” // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 1998. – № 3. – С. 103-108. – 0,25 авт. арк.

  2. Литвин А. В. Проблема наступності у навчанні в закладах професійної освіти (інтеґративний аспект) // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 1999. – № 1. – С. 93-97. – 0,25 авт. арк.

  3. Литвин А. В. Реалізація принципів навчання у системі ступеневої професійної освіти // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2000. – № 1. – С. 145-152. – 0,5 авт. арк.

  4. Литвин А. В. Модель підготовки фахівців для машинобудування з урахуванням принципу наступності // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова / Укл. П. В. Дмитренко, О. Л. Макаренко. – К.: НПУ. – 2001. – Вип. 39. – С. 99-106. – 0,3 авт. арк.

  5. Литвин А. В. Відбір і конструювання змісту спеціальних дисциплін у професійно-технічних навчальних закладах // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2001. – № 3. – С. 88-99. – 0,5 авт. арк.

  6. Литвин А. В. Підвищення ефективності професійної підготовки машинобудівників шляхом реалізації принципу наступності // Вісник Львівського університету. Серія педагогічна. – Львів. – 2001. – Вип. 15. – Ч. 2. – С. 127-134. – 0,5 авт. арк.

  7. Литвин А. В. Напрями наступності професійно-технічної і вищої освіти // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. праць. – Київ-Вінниця. – 2000. – С. 183-185. – 0,2 авт. арк.

  8. Литвин А. В. Наступність у системі ВПУ – ВЗО: результати експериментальних досліджень // Управління якістю професійної освіти: Зб. наук. праць. – Донецьк: ТОВ “Лебідь”, 2001. – С. 98-101. – 0,25 авт. арк.

  9. Козловська І. М., Литвин А. В. Інтеґрація та наступність у розвитку змісту навчального знання: методологічний аспект // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Зб. наук. праць / За редакцією І. А. Зязюна та Н. Г. Ничкало. – У двох частинах. – К. – 2001. – Ч. 2. – С. 177-183. (Особ. внесок – 0,25 авт. арк.).

  10. Литвин А. В. Принцип наступності у ступеневій професійній освіті // Педагог професійної школи: Зб. наук. праць / Редкол.: Н. Г. Ничкало (голова), І. А Зязюн, О. І. Щербак та ін.; Упорядники: Н. Г. Ничкало, О. І. Щербак. – К.: Наук. світ. – 2001. – Вип. 1. – С. 203-208. – 0,3 авт. арк.

  11. Жидецький Ю. Ц., Пострільоний В. М., Литвин А. В. Концептуальні засади наступності при викладанні професійно-орієнтованих та спеціальних дисциплін у ступеневій освіті / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України; Львівський науково-практичний центр. – Львів: ЛА “Піраміда”, 2001. – 36 с. (Особистий внесок – 0,65 авт. арк.). – С. 20-30.

  12. Литвин А. В. Шляхи реалізації принципу наступності при викладанні профілюючих дисциплін у системі ступеневої професійної освіти (машинобудівний профіль): Методичні рекомендації. – Львів: ЛНМЦ, 2000. – 75 с. – 4,0 авт. арк.

  13. Литвин А. В. Методика реалізації принципу наступності у ступеневій професійній підготовці машинобудівників: Методичні рекомендації. – Львів: ОНМЦ ПТО, 2001. – 27 с. – 1,2 авт. арк.

  14. Литвин А. В. Специфіка наступності професійно-технічної і вищої освіти машинобудівного профілю: Методичні рекомендації. – Львів: ОНМЦ ПТО, 2001. – 31 с. – 1,4 авт. арк.

  15. Литвин А. В. Системний підхід до проблеми наступності ступеневої професійної підготовки // М. В. Остроградський – видатний математик, механік і педагог / Матеріали міжнародної конференції, присвяченої 200-річчю з дня народження М. В. Остроградського. – Полтава. – 2001. – С. 126-129. – 0,25 авт. арк.

  16. Литвин А. В. Наступність у формуванні наукових понять у модульній професійній підготовці машинобудівників // Технологічний підхід у дидактиці. Модульне навчання професій / Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Донецьк. – 2001. – С. 81-83. – 0,2 авт. арк.