Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство


Кусий Леся Михайлівна. Михайло Таранько - редактор і видавець української періодики та книжкових серій для дітей і молоді (1919-1939 рр) : Дис... канд. наук: 27.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Кусий Л. М. Михайло Таранько - редактор і видавець української періодики та книжкових серій для дітей і молоді (1919–1939 рр). – Рукопис.

Дисертація подана на здобуття наукового ступеня кандидата наук із соціальних комунікацій за спеціальністю 27.00.05. – теорія та історія видавничої справи та редагування . – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2009.

У дисертації вперше в українській історіографії на основі залучення у науковий обіг значної кількості архівних матеріалів та друкованих джерел здійснено комплексне дослідження редакторської та видавничої діяльності М. Таранька для дітей і молоді. Проаналізовано структуру, зміст, проблемно-тематичні напрями, жанрову специфіку часописів «Світ Дитини» та «Молода Україна», розглянуто умови їх функціонування. Досліджено типо-видову структуру та тематичну наповненість книжкових серій М. Таранька: «Діточа Бібліотека», «Бібліотека для молодіжи», «Бібліотека «Молодої України», «Повістева Бібліотека», «Популярна Бібліотека». Відновлено репертуар його видавництва. Проаналізовано найвартісніші твори учасників літературного процесу міжвоєнного двадцятиліття, які співпрацювали з М. Тараньком. Доведено новаційність окремих його видавничих проектів Реконструйовано біографію М. Таранька.

1. Аналіз історіографії проблеми дає підстави твердити про необхідність створення ґрунтовних наукових студій з історії українського дитячого пресо- і книговидання в Галичині міжвоєнного періоду. Дослідники української дитячої преси та книги видавничої і редакторської діяльності М. Таранька торкалися лише фрагментарно, в контексті висвітлення окремих періодів історії пресових видань чи діяльності видавництв, що спеціалізувались на випуску літератури для дітей та молоді, не охоплювали її в цілості, не розкривали достатньо значення у національно-культурному та громадському житті західно-українських земель міжвоєнного періоду. Не було створено повного бібліографічного реєстру видань М. Таранька, не відтворено його

Вперше виявлені і залучені в дисертаційному дослідженні архівні та друковані джерела дозволили відтворити особливості видавничої та редакторської діяльності М. Таранька, реставрувати умови функціонування його друків. Ці матеріали сприяли досягненню основної мети – показати місце і значення талановитого редактора і видавця М. Таранька в українській видавничій справі та культурі першої половини XX ст., що, працюючи в найскладніших суспільно-політичних обставинах, намагався зреалізувати свій творчий потенціал.

2. Видавництво «Світ Дитини», створене М. Тараньком на власні кошти, стало першим спеціалізованим дитячим видавничим осередком на території Західної України, що найдовше (1919–1939) протримався на книговидавничому ринку. Поява видавництва «Світ Дитини» була викликана реальною потребою часу, коли головним завданням українського пресо- і книговидання в умовах Польської держави було утвердження власної вартісності і права на існування. На його діяльності позначилися насамперед особисті погляди засновника на проблеми українського суспільного і національно-культурного життя, а також його авторитет у професійному вчительському середовищі. Чітке усвідом-лення потреб різних груп читачів сприяло ефективному пошукові і добору автури відповідного рівня та зацікавлень. Залучення до співпраці з видавництвом найкращих педагогічних сил та літературно-культурних діячів, головно наддністрянських і представників української еміграції, формувало міжрегіональний, загальноукраїнський характер видавничого репертуару, сприяло вирішенню цілого комплексу національно-культурологічних завдань, як от: збагачення літературної скарбниці якісними творами для дітей, поширення української дитячої книжки, розвиток книговидавничої справи, допомога шкільництву, виховання мовної культури в умовах соціального та національного тиску з боку державних інституцій.

3. Часопис «Світ Дитини» протягом двох десятиліть (1919–1939) слугував ідеї національного виховання і патріотизму, єдності українського суспільства, був потужним культурним і просвітнім джерелом для молодшого покоління українців Галичини. Успішне довготривале ведення часопису забезпечувала добре продумана структура видання, змістова багатовекторність, проблемно-тематична спрямованість, актуальність та якість підібраних матеріалів. Аналіз наповненості змістового комплексу «Світу Дитини» свідчить про значну питому вагу в ньому українознавчих матеріалів: історичних оповідань, наукових статей з історії, мовознавства, популярних оповідань про визначних діячів, що мали потужний морально-патріотичний заряд, впливали на формування національно свідомої особистості, водночас сприяли розвиткові українства. Редакторська концепція часопису передбачала ознайомлення читачів з вершинними пам'ятками світової дитячої літератури, що суттєво впливало на їх культурний і духовний розвиток.

4. Редагований М. Тараньком двотижневик (згодом – місячник) «Молода Україна» (1923–1926 рр.), призначений кільком віковим категоріям читачів, за насиченістю змісту, викладом та поліграфічним виконанням прирівнювався до тогочасних видань європейського зразка. Літературно-художні публікації часопису були вагомим засобом національного самоусвідомлення та патріотичного виховання молодих українців. Завдяки «Молодій Україні» галицька молодь отримала у рідній мові численні переклади та кращі зразки популяризації знань. Однак, унаслідок фінансових труднощів, що зумовлювалися як об’єктивними економічними чинниками, так і недооцінкою суспільної і національно-культурної ролі цього вартісного видання з боку української суспільності, в т. ч. інтелігенції, випуск часопису «Молода Україна» було припинено.

5. Результатом подвижницької видавничої праці М. Таранька було понад 300 книжкових видань для різних вікових категорій, згрупованих у серіях різного цільового призначення («Образкова Бібліотека», «Діточа Бібліотека», «Бібліотека для молоді», «Бібліотека «Молодої України», «Популярна Бібліотека», «Пластова Бібліотека»), що дозволяє зарахувати його до найбільш заслужених діячів української видавничої справи і культури першої половини XX ст.

6. У книговидавничій сфері для дітей М. Таранько виступив як новатор, уперше в історії української дитячої літератури підготувавши до друку такі типологічні різновиди, як популярну історію України для дітей, краєзнавчий довідник для дітей, фаховий порадник для дітей, книжку-комікс, крім того, був автором-укладачем перших сценаріїв для проведення народних свят і шкільних імпрез.

7. Принципи, покладені М. Тараньком в основу редакторської та видавничої діяльності, не втратили актуальності й досі. Про це свідчить сам факт відновлення у Львові 1994 р. часопису під назвою «Світ Дитини», для якого характерне поновлення текстів дитячих творів, уперше опублікованих у міжвоєнний час на сторінках видань М. Таранька. Своєчасним також є досвід застосування сповідуваного ним морального кодексу видавця дитячої книжки, що у своїй видавничій практиці повинен керуватися передусім критеріями виховної і суспільно-культурної значущості тексту, а не комерційними інтересами. Актуальним залишається прагнення М. Таранька до розширення репертуару за рахунок залучення кращих творів світової дитячої літератури, розуміння ним диференційованості читацької аудиторії преси і книги для дітей і молоді та необхідності комплексного задоволення її потреб у читанні. На нашу думку, з огляду на літературно-мистецьку вартість, окремі художні твори видавництва «Світ Дитини», зокрема для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, вартують перевидання, що, безсумнівно, збагатило б український книжковий простір.

Список опублікованих праць

за темою дисертації

1. Кусий Л. М. Роль часопису «Світ Дитини» в національному відродженні України ( на матеріалах 1919–1929 рр.) / Л. М. Кусий // Збірник праць Науково-дослідного центру періодики / НАН України, ЛНБ ім. В. Стефаника, НДЦ періодики; за ред. М. М. Романюка. – Львів, 1998. – Вип. 5. – С. 330–351.

2. Кусий Л. М. Часопис «Світ Дитини» ( матеріали за 1929–1939 рр.) та його редактор Михайло Таранько / Л. М. Кусий // Збірник праць Науково-дослідного центру періодики. – Львів, 1999. – Вип. 6. – С. 257–273.

3. Кусий Л. Часопис «Молода Україна» (1923 – 1926): задуми, здобутки, розчарування / Леся Кусий // Збірник праць Науково-дослідного центру періодики. – Львів, 2000. – Вип. – 7. – С. 105–112.

4. Кусий Л. Видавництво «Світ Дитини» Михайла Таранька: серія «Діточа Бібліотека» (1920–1939) / Леся Кусий // Збірник праць Науково-дослідного центру періодики. – Львів, 2002. – Вип. 10. – С. 76–83.

5. Кусий Л. Видання для дітей і молоді М.Таранька (1919–1939): джерелознавчий аспект / Леся Кусий // Збірник праць Науково-дослідного центру періодики. – Львів, 2003. – Вип. 11. – С. 670–692.

6. Кусий Л. Книжковий репертуар накладні М. Таранька: видання поза серіями / Леся Кусий // Записки ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України. – Львів, 2004. – Вип. 12. – С. 174–182.

7. Кусий О. Репертуар «Діточого Театру» (1921–1939) у серії «Діточа Бібліотека» Михайла Таранька / Олександра Кусий // Записки ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України. – Львів, 2006. – Вип. 14. – С. 144–155.

8. Кусий Л. Спецфонд Львівської філії бібліотеки АН УРСР: початки організації (1940 –1941) / Леся Кусий // Записки ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України. – Львів, 2007. – Вип. 15. – С. 368–378.

9. Кусий Л. Часопис Михайла Таранька «Світ Дитини» (1919–1939) / Леся Кусий // Ksika, biblioteka, informacja – midzy podziaami a wsplnot /pod. red. J. Dzieniakowskiej. – Kielce: Wyd. Akademii witokrzyskiej, 2007. – S. 245–260. – Текст подано українською мовою.

10. Кусий Л. Періодичне видання для дітей і юнацтва «Молода Україна» (1923 – 1926) / Леся Кусий // Українська періодика: історія і сучасність: доп. та повідомл. шостої всеукр. наук.-теорет. конф., 11–13 трав. 2000 р., Львів / НАН України, ЛНБ ім. В. Стефаника, НДЦ періодики; за ред. М. М. Романюка. – Львів, 2000. – С. 154–156.

11. Кусий Л. Таранько Михайло Миколайович / Л. Кусий // Українська журналістика в іменах: матеріали до енциклопедичного словника / НАН України, ЛНБ ім. В.Стефаника, НДЦ періодики. – Львів, 2002. – Вип. 9. – С. 291–296.

12. Кусий Л. Михайло Таранько: короткий огляд життя і діяльності / Леся Кусий // Українська періодика: історія і сучасність: доп. та повідомл. восьмої всеукр. наук.-теорет. конф., 24–26 жовт. 2003 р., Львів. – Львів, 2003. – С. 888–895.

13. Kusyj . emko Hryhorij Hanulak: dziaalno okresu Lwowskiego ( 1907–1941) / esia Kusyj // Odkrywcy i budziciele emkowszczyzny: materiay konferencyjne. – Sanok, 2007. – S. 14–25.