Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Порівняльно-історичне і типологічне мовознавство


Ніколаєнко Любов Сергіївна. Мотиваційна основа аксіологічно маркованих композитних номінацій в англійській і українській мовах : Дис... канд. наук: 10.02.17 - 2009.



Анотація до роботи:

Ніколаєнко Л. С. Мотиваційна основа аксіологічно маркованих композитних номінацій в англійській і українській мовах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.17 – порівняльно-історичне і типологічне мовознавство. – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова. – Київ, 2009.

У дисертаційній роботі систематизовано наукові підходи щодо словотвірного статусу композитних номінацій у сучасному мовознавстві та аргументовано авторську позицію щодо диференціації складних слів, утворених шляхом юкстапозиції і композиції; визначено спільні способи творення аксіологічно маркованих композитних номінацій (юкстапозиція в обох мовах) і відмінні (композиція в українській); обґрунтовано різні тенденції до композитотворення (в англійській мові – іменникового, в українській – прикметникового); встановлено спільні закономірності лексичного типу мотивації аксіологічно маркованих композитних номінацій в англійській і українській мовах, а також специфіку словотвірної (валентністної), фонетичної та морфологічної мотивації зіставлюваних одиниць; скласифіковано аксіологічно марковані композитні номінації у тематичну групу “Ставлення до способу життя” з її семантичними підгрупами, яка є спільною для зіставлюваних мов; упроваджено методику зіставлення аксіологічно маркованих композитних номінацій на основі критеріїв словникової позначки, індикатора оцінки в лексикографічному тлумаченні значення слова і маркера емоційності.

Теоретико-методологічні засади дисертаційного дослідження ґрунтуються на таких концептуальних положеннях: 1) складні номінації у процесі функціонування зазнають переосмислення первинного значення, яке є нейтральним або термінологічним, у бік набуття аксіологічної семантики під впливом як позамовних (функціонально-прагматичних), так і мовних факторів (словотвірна, морфологічна, лексична мотивація); 2) в оцінному значенні АМКН актуалізовано функціонально-стильовий і експресивно-стилістичний компоненти. Перший компонент співвідноситься зі сферою й умовами спілкування, в яких уживається АМКН, тимчасом, як експресивно-стилістичні конотації дозволяють виділити пейоративні та меліоративні АМКН; 3) АМКН – специфічний засіб позначення та йменування поведінки людини, її власних уподобань і життєвої позиції, адже акт словотвірної композитної номінації передбачає, як правило, вибір наявного в мові ресурсу для позначення суті відображуваної типової ситуації; 4) АМКН – це стійкі відтворювані стереотипи, які постають із пам’яті як мовленнєві реакції на типовість подій і явищ. Мета актуалізованої АМКН – не кваліфікувати дійсність, а схарактеризувати та оцінити її.

На основі характеру відношень компонентів АМКН у дисертації визначено різні типи їхньої дериваційної мотивації: словотвірну, морфологічну і лексичну, спільні для обох мов, і фонетичну, характерну для англійської мови.

Словотвірна мотивація засвідчила специфіку валентністних можливостей компонентів АМКН. Виявлено АМКН зі спільними першим і другим компонентами в обох мовах та з повторюваними компонентами в англійській мові.

Морфологічний тип дериваційної мотивації АМКН дав змогу простежити тенденцію до активності аксіологічно маркованого іменникового композитного словотворення в англійській мові і до прикметникового – в українській. Оскільки мова, відображаючи менталітет народу, є дзеркалом культури певного етносу, то можна припустити, що більший ліризм, сентиментальність, образність, емоційність і абстрактність мислення українців демонструє характерологічну домінанту при утворенні прикметникових АМКН, у той час, як стабільність, стриманість, раціональне сприйняття дійсності англійців зумовлюють номінативність іменникових АМКН в англійській мові.

Лексична мотивація властива для АМКН-запозичень, які вирізняються фонетичною дистрибуцією, не характерною для зіставлюваних мов, і є в обох мовах як внутрішньомовними, так і зовнішньомовними запозиченнями.

АМКН англійської і української мов функціонують як назви онтологічних класів об’єктів і суб’єктів, у яких представлено колективне, соціально закріплене ставлення до них людини. Як узуальні неологізми, вони є фрагментами ідеалізованих моделей англійської й української мовних картин світу, створених самою людиною (соціальною групою, нацією, суспільством), що пояснює їхнє варіювання, переорієнтацію та переосмислення.

Оцінне значення АМКН зіставлюваних мов виступає як вид когнітивної інформації, що передається через семантику слова та відтворює когнітивну структуру концепту, вираженого цим словом. АМКН з позитивною семантизацією морально-етичних концептів ДОБРО, БЛАГО / ЗЛО, ГРІХ та їхні семантичні похідні мають спільну мотивацію у зіставлюваних мовах.

У словотвірно-семантичній структурі АМКН відображено зв’язок між дійсним світом і його ідеалізованою моделлю, оскільки вони виражають не тільки діапазон різних відтінків значення, але й експресивно-стилістичні конотації, що надають меліоративну експресивно-емоційну оцінку предмету, особі, явищу позначуваної дійсності або характеризуються іронічно-зневажливим оцінно-пейоративним компонентом значення. Ці одиниці стилістично марковані на нейтральному тлі англійського й українського літературних стандартів, оскільки мотивовані соціопрагматичними потребами носіїв цих мов.

Перспективами дослідження є подальше вивчення аксіологічної семантики складних одиниць, які й дотепер у різних мовах залишаються оказіональними.

Публікації автора:

  1. Ніколаєнко Л. С. Аксіологічні компоненти семантики композитних номінацій в англійській і українській мовах / Л. С. Ніколаєнко // Проблеми зіставної семантики : зб. наук. статей. – К. : Вид. центр КНЛУ. – 2007. – Вип. 8. – С. 158–163.

  2. Ніколаєнко Л. С. Прагматична мотивація аксіологічно маркованих композитних номінацій / Л. С. Ніколаєнко // Ономастика і апелятиви : зб. наук. праць. Ювілейний випуск на пошану 80-річчя від дня народж. проф. Володимира Горпинича. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – Вип. 30. – С. 292–301.

  3. Ніколаєнко Л. С. Поняття мотивації та мотиваційних відношень у сучасній лінгвістиці / Л. С. Ніколаєнко // Науковий часопис : зб. наук. праць Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. – Серія № 9 “Сучасні тенденції розвитку мов”. – К. : НПУ ім. М. П. Драгоманова. – 2007. – Вип. 1. – С. 37–42.

  4. Ніколаєнко Л. С. Пейоративні композитні номінації на позначення емоційного стану людини в англійській та українській мовах / Л. С. Ніколаєнко // Науковий вісник : зб. наук. праць Волинського національного університету ім. Лесі Українки. Серія “Філологічні науки”. – 2008. – № 4. – С. 377–380.

  5. Ніколаєнко Л. С. Семантизація компонентів self / сам-себе у структурі аксіологічно маркованих композитних номінацій на матеріалі англійської і української мов / Л. С. Ніколаєнко // Проблеми семантики слова, речення та тексту : зб. наук. праць. – К. : Вид. центр КНЛУ. – 2008. – Вип. 20. – С. 148–154.

  1. Ніколаєнко Л. С. Словотвірні можливості англійської і української мов на сучасному етапі їхнього розвитку / Л. С. Ніколаєнко // Мовні і концептуальні картини світу: зб. наук. праць. – К. : КНУ ім. Т. Шевченка, 2007. – Вип. 24, ч. 2. – С. 340–345.

  2. Ніколаєнко Л. С. Функціонально-стильовий компонент оцінного значення аксіологічно маркованих композитних номінацій / Л. С. Ніколаєнко // Актуальні проблеми германської філології : матеріали ІІІ Міжнар. наук. конф., присв.
    70-річчю від дня народж. проф., д-ра філол. наук Левицького В. В. (Чернівці,
    10–12 квіт. 2008 р.). – Чернівці : Книги – ХХІ, 2008. – С. 377–380.

  3. Ніколаєнко Л. С. Критерії визначення аксіологічного значення мовних одиниць у різних наукових парадигмах // Мови у відкритому суспільстві : матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. (Чернігів, 13–14 жовт. 2006 р.). – Чернігів : ВіТ-сервіс, 2006. – С. 44–46.

  4. Ніколаєнко Л. С. Принципи класифікації аксіологічно маркованих композитних номінацій сучасної англійської мови // Лінгвістика та лінгводидактика у сучасному інформаційному суспільстві : матеріали студ. наук.- практ. конф. (Київ, 4–6 квіт. 2007 р.) / відп. ред. Г. Б. Мінчак. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2007. – С. 188–191.

  5. Ніколаєнко Л. С. Структурно-семантичне моделювання аксіологічно маркованих композитних номінацій англійської мови // Психолого-педагогічні проблеми освіти і виховання в умовах глобалізації та інтеграції освітніх процесів : тези доповідей наук. конф. кафедри ЮНЕСКО КНЛУ, 12 грудня 2007 р. / відп. ред. А. М. Чернуха. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2007. – С. 199–200.