Вільхова Ірина Володимирівна. Морфологічні та топографічні особливості артерій нирки людини (рентгеноанатомічне та ультразвукове дослідження): Дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2002. - 210арк. : іл. - Бібліогр.: арк. 177-194.
Анотація до роботи:
Вільхова І.В. Морфологічні та топографічні особливості артерій нирки людини (Рентгеноанатомічне та ультразвукове дослідження). - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2002.
Дисертацію присвячено питанню морфології та топографії артерій нирки людини в рентгеноанатомічному та ультразвуковому зображеннях. В дисертації подано топографічну характеристику ниркових артерій, їх рівня та кутів відходження від аорти відносно основних анатомічних площин, взаємо-розташування гирл, описано рентгенологічні та ультразвукові варіанти ходу і напрямку ниркових артерій, варіанти рівня поділу, кількості та типів галуження первинних гілок ниркових артерій в залежності від статі, сторони тіла та конституційного типу, визначено варіанти первинних гілок ниркових артерій, зони кровопостачання нирки первинними гілками ниркових артерій та їх рівень в залежності від зон кровопостачання, розроблено рентгеноанатомічну класи-фікацію ниркових артерій та їх гілок, проведено морфометричний аналіз артеріального русла нирки, виконано рентгено-анатомо-ультразвукове спів-ставлення топографічних та морфологічних характеристик артеріального русла нирок. Основні результати праці впроваджені у навчальний процес кафедр нормальної анатомії та знайшли практичне застосування у віділеннях ангіо-графії та рентгеноендоваскулярної хірургії, серцево-судинної хірургії, функціо-нальної діагностики при діагностиці та лікуванні стенозуючих уражень ниркових артерій.
У дисертації запропоновано нове вирішення важливої наукової задачі – особливостей морфології та топографії артерій нирки людини в нормі, яке здійснене на основі визначення рентгеноанатомічними, ультразвуковими та морфометричними дослідженнями варіантів ходу і напрямку ниркових артерій, їх рівня і кутів відходження від аорти відносно основних площин та взаєморозташування гирл, варіантів рівня та характеру поділу ниркових артерій, розгалужень та зон кровопостачання первинних гілок ниркових артерій.
Гирла правої і лівої ниркових артерій відходять на одному рівні у 35%, гирло правої ниркової артерії відходить вище гирла лівої ниркової артерії у 42%, нижче – у 23%. У фронтальній площині кути відходження ниркових артерій людини від аорти справа становлять 66,4±3,58, зліва – 78,6±2,84. В горизонтальній площині ультразвукового зображення кути відходження ниркових артерій від аорти наближуються до прямих.
Встановлено рентгенологічні варіанти горизонтального, висхідного, низхід-ного напрямку та прямолінійного, S-подібного, провисаючого ходу нирко-вих артерій. Для ультразвукової картини зображення ниркових артерій людини визначено прямолінійний та дугоподібний хід. Справа переважають рентгенологічні варіанти низхідного і горизонтального напрямку та ультра-звукові варіанти дугоподібного ходу ниркових артерій. Зліва переважають рентгенологічні варіанти висхідного і горизонтального напрямку та ультра-звукові варіанти прямолінійного ходу ниркових артерій.
Латеральний та середній рівень поділу ниркових артерій виявлено у 42,3% випадків при кожному варіанті. У половині випадків спостерігається біфуркаційний характер поділу ниркових артерій, при якому домінує магістральний тип галуження первинних гілок (76,9%). При три- та квадрифуркаційному поділі переважає розсипний тип (67,4%). Основний стовбур множинних ниркових артерій поділяється у більшості випадків в латеральній третині (50%) на три первинні гілки (62,5%) за розсипним типом.
Латеральний рівень поділу ниркових артерій переважає у чоловіків, середній – вдвічі частіше зустрічається у жінок і переважає зліва, медіальний – переважає справа та з однаковою частотою зустрічається у чоловіків і жінок. У брахіморфів переважає медіальний і середній рівень поділу. Характер поділу не залежить від сторони тіла та статі. У доліхоморфів та брахіморфів переважає біфуркаційний характер поділу ниркових артерій, у мезоморфів – трифуркаційний.
Зони кровопостачання нирки первинними гілками ниркових артерій людини варіабельні і складають певні ділянки – судинну частку і частину або цілий сегмент, одну судинну частку, частину судинної частки (більше одного сегмента), сегмент, частину сегмента, ниркову частку. Вони кровопостача-ються первинними гілками відповідного рівня – надчастковими, частковими, субчастковими, сегментними, субсегментними та міжчастковими, які включено до рентгеноанатомічної класифікації.
Частіше зустрічаються субчасткові (30,9%), потім – часткові (25,6%) та сегментні (25,6%), надчасткові (11,1%) та субсегментні (6,8%) первинні гілки ниркових артерій людини. Серед первинних гілок основного стовбура множинних ниркових артерій переважають гілки субчасткового (48,9%) та сегментного (40,9%) рівнів, рідше зустрічаються гілки субсегментного (6,8%), часткового (2,3%) та міжчасткового (1,1%) рівнів. Основний стовбур множинних ниркових артерій в переважній більшості випадків є над-часткового рівня, рідко – часткового. Додаткові множинні ниркові артерії є судинами сегментного рівня. Перфоруючі множинні ниркові артерії є судинами міжчасткового та субсегментного рівнів.
Варіанти первинних гілок залежать від характеру поділу ниркових артерій людини. При біфуркаційному поділі ниркових артерій домінує передня та задня гілки (77%), рідше зустрічається верхня та нижня гілки (23%), на відміну від основного стовбура множинних ниркових артерій, де пере-важають верхня та нижня гілки (60%). При трифуркаційному поділі ниркових артерій та основного стовбура множинних ниркових артерій частіше виявлені відповідно верхня, нижня та задня гілки (44,4%) та передня, задня та верхня гілки (60%).
На основі розширеної та доповненої рентгеноанатомічної класифікації ниркових артерій людини та їх гілок встановлено значення внутрішніх діаметрів ниркових артерій та їх гілок різного рівня при кровопостачанні нирок однією та кількома нирковими артеріями. Встановлено, що значення артеріо-ниркового індекса переважає зліва, що свідчить про краще крово-забезпечення лівих нирок. У випадках кровопостачання нирок множинними нирковими артеріями з однієї сторони, артеріо-нирковий індекс є більший у нирках з множинними нирковими артеріями.
Методом ультразвукової доплерографії та кольорового доплерівського картування виявлено латеральний і середній рівень поділу ниркових артерій та його бі- та трифуркаційний характер, встановлено діаметри та швидкості кровоплину ниркових артерій людини та їх гілок. В ділянці воріт вивчено гілки ниркових артерій різного калібру, які відповідають судинам часткового, субчасткового, сегментного та субсегментного рівнів.
Публікації автора:
Вільхова І.В. Макро- та мікроструктура нирок у плодів та новонароджених // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. – Львів: Віче, 1996. – С. 7-8.
Вільхова І.В. Морфологія та топографія ниркових артерій // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. – Львів: Віче, 1997. – С. 23-26.
Вільхова І.В. Анатомо-рентгенологічне дослідження подвійної нирки // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. – Львів: Віче, 1998. – С. 151-153.
Вільхова І.В. Рентгеноанатомічне дослідження множинних ниркових артерій в нормі та при деякій патології // Шпитальна хірургія. – 2001. - №1 (додаток). – С.28-31.
Вільхова І.В. Рентгенологічні варіанти зображення артерій нирки людини // Вісник морфології. – 2002. - №1. – С.99 – 101.
Вільхова І.В. Метод ангіографії у дослідженні артеріального русла нирок // Тези доповідей VІІІ конгресу світової федерації українських лікарських товариств. – Львів-Трускавець. - 2000. – С. 308-309.
Вільхова І.В. Гістотопографія нирок у людей різного віку // Актуальні питання морфогенезу. Матеріали наукової конференції присвяченої 60-річчю проф. В.М.Круцяка. – Чернівці. – 1996. – С.66.
Вільхова І.В. Топографо-анатомічні особливості ниркової ніжки // Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні. Матеріали доповідей наукової конференції, 20 травня 1996. – Полтава. – 1996. – С.60-61.
Вільхова І.В. Судини нирок в анатомічному та рентгенівському збражені // Тези доповідей 58-ої загальноуніверситетської студентської наукової конференції, 26-28 травня 1997. – Львів – 1997. – С.17-18.
Вільхова І.В. Рентгенологічне дослідження артеріального русла нирки // Матеріали ІІ-ої міжнародної конференції медичних студентів та молодих вчених, 11-13 жовтня 2001. – Львів. – 2001. – С.178-180.
Wilchowa I.W. Anatomiczno-rentgenowskie badania licznych tetnic nerkowych // III konferencja studenckich anatomicznych kol naukowych. Ksiazka streszczen. – Lublin (Polska). – 2001. – S.44.