Потоцька Олена Іванівна. Морфофункціональна характеристика лімфоїдних утворень гортані людини в онтогенезі та їх реактивні зміни : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Потоцька О.І. Морфофункціональна характеристика лімфоїдних утворень гортані людини в онтогенезі та їх реактивні зміни. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Державний вищий навчальний заклад "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського" МОЗ України, Тернопіль, 2009.
Дисертація присвячена дослідженню особливостей структури, гістогенезу, вікових змін епітеліальних та лімфоїдних утворень гортані людини, а також вивченню ґенезу лімфоїдних утворень гортані щурів у нормі і їх реактивних змін після внутрішньоутробного антигенного подразнення. Встановлено присутність в гортані плодів людини дифузно розташованих лімфоцитів. Їх кількість рівномірно зростає від третього до восьмого місяця внутрішньоутробного розвитку. Обґрунтовано міжклітинні взаємодії між лімфоцитами, епітеліальними та сполучнотканинними елементами гортані. Встановлено етапи розвитку лімфоїдних утворень гортані людини: дифузно розташовані лімфоцити – лімфоїдні скупчення – периваскулярні лімфоїдні вузлики – лімфоепітеліальні вузлики. ПВЛВ та ЛЕВ в гортані щурів не виявлено. Внутрішньоутробне введення антигену прискорює розвиток лімфоїдних утворень гортані, змінює динаміку морфологічних популяцій лімфоцитів веде до збільшення кількості незрілих форм лімфоцитів та утворенню периваскулярних i лімфоепітеліальних вузликів у щурів, впливає на формування і функціональний стан епітеліальних та сполучнотканинних структур.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає у комплексному дослідженні епітеліальних і лімфоїдних структур гортані людини в пре- і постнатальному періодах онтогенезу. Встановлені морфофункціональні закономірності дифузно розташованих лімфоїдних клітин і лімфоїдних утворень гортані людини в пре- і постнатальному онтогенезі, етапах їх формування, а також реактивні зміни після антенатального антигенного подразнення в експерименті.
В пренатальному онтогенезі встановлені закономірні стадії розвитку епітеліальних і лімфоїдних структур гортані людини. На 3-4 місяцях епітелій всіх відділів гортані характеризується високим синтезом глікогену. У надгортаннику, в присінку і в підголосниковій області закладаються прості трубчасті залози. У всіх відділах гортані у складі дифузно розташованих лімфоцитів присутні PNA+лімфоцити (1,3 ± 0,12) і SBA+лімфоцити (1,9 ± 0,18).
На стадії 5-6 місяців в клітинах поверхневого шару багатошарового плоского, багаторядного війчастого епітелію і кінцевих відділах трубчасто-альвеолярних залоз гортані синтезуються нейтральні протеоглікани і сіалові кислоти. У слизовій оболонці і підслизовій основі гортані серед клітин лімфоїдного ряду встановлений максимальний вміст SBA+ лімфоцитів (3,3 ± 0,30), а PNA+ лімфоцити складають 2,9 ± 0,28.
На стадії 7-9 місяців в покривному епітелії гортані синтезуються нейтральні протеоглікани, сіалові кислоти і хондроїтинсульфати А і С. У секреті келихоподібних клітин і складних серозно-слизових залоз містяться протеоглікани, сіалова і гіалуронова кислоти і хондроїтинсульфати. Серед лімфоцитів в стінці гортані зростає кількісний вміст PNA+ лімфоцитів (4,02 ± 0,40) і знижується кількість SBA+ лімфоцитів (1,16 ± 0,10).
У постнатальному онтогенезі людини в розвитку епітеліальних і лімфоїдних структур гортані виділяються 3 періоди. У прогресивному періоді морфофункціональні особливості покривного і залозистого епітелію оболонок гортані стабілізуються від грудного до юнацького віку. У грудному віці утворюються скупчення лімфоцитів, серед яких присутні SBA+ і PNA+ лімфоцити (4,2 ± 0,40 і 4,8 ± 0,47). У дитячому віці починається формування периваскулярних лімфоїдних вузликів. PNA+ лімфоцити в лімфоїдних утвореннях складають 3,5 ± 0,33, а SBA+ лімфоцити – 3,0 ± 0,30. У дитячому віці формуються і достовірно зростають в кількісному відношенні до юнацького віку лімфоепітеліальні вузлики із зональним розташуванням клітин.
У стабільній стадії (I і II зрілий вік) морфофункціональні особливості покривного епітелію, серозно-слизових залоз, кількість і структура лімфоїдних утворень досягають відносної постійності. У складі периваскулярних та лімфоепітеліальних лімфоїдних вузликів виділяються гермінативний центр, крайова, білявузликова і субепітеліальна зони, сполучнотканинна капсула і мережа кровоносних судин. Серед лімфоцитів виявляються поодинокі мітози, макрофаги, плазматичні, ретикулярні і тучні клітини, поодинокі PNA+ (3,8 ± 0,35) і SBA+ лімфоцити (1,3 ± 0,11).
У регресивній стадії (похилий і старечий вік) в клітинах покривного епітелію і слизово-серозних залоз знижується синтез гіалуронової кислоти і нейтральних глікопротеїдів і збільшується – хондроїтинсульфата В. Кількість лімфоїдних утворень знижується, виявляються PNA+ лімфоцити (1,05 ± 0,08), а SBA+ лімфоцити відсутні.
У розвитку лімфоїдних утворень гортані щурів, встановлена стадійність: з 1 по 7 добу наростає кількість дифузно розташованих лімфоцитів, серед яких PNA+ і SBA+ лімфоцити складають (з 2,51 ± 0,24 до 5,55 ± 0,52 та з 2,86 ± 0,26 до 5,11 ± 0,50 відповідно); з 8 по 20 добу формуються лімфоїдні скупчення різних розмірів, зрілості і клітинного склад;. з 21 по 30 добу в лімфоїдних структурах зміни клітинного складу характеризуються появою мітозів, макрофагів, зрілих плазматичних і ретикулярних клітин. Кількість PNA+ і SBA+ лімфоцитів складає (5,85 ± 0,55 та 7,95 ± 0,70).
Після антенатального антигенного введення людського комерційного -глобуліну динаміка і характер реакцій покривного епітелію і секреторних елементів гортані не має принципових кількісних і якісних відмінностей порівняно з інтактними тваринами. Реактивні зміни лімфоїдних структур проявляються в збільшенні вмісту дифузно розташованих лімфоцитів і їх скупчень в більш ранні терміни розвитку, формуванням периваскулярних лімфоїдних вузликів з 21 доби і лімфоепітеліальних вузликів з 30 доби, клітинний склад яких характеризується активною проліферацією і диференціюванням лімфоїдних клітин.
Публікації автора:
Потоцкая Е. И. Гистологические особенности лимфоидных образований гортани крыс при антенатальном введении антигенов и повторном их введении после рождения. / Е.И. Потоцкая // Вісник Білоцерковського державного аграрного університету. – Біла Церква : в-во БДАУ, 1998. – вип. 6. – ч. 1. – С. 85-88.
Сырцов В. К. Гистохимическая характеристика гистогенеза мерцательного эпителия и желез нижних дыхательных путей человека в пренатальном онтогенезе / В. К. Сырцов, Е. Г. Криворучко, Е. И. Потоцкая // Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т. 7, № 4. – С. 117–119. (Особистий внесок здобувача – вивчення гістохімічної характеристики гістогенезу миготливого епітелію та залоз гортані людини в пренатальному періоді онтогенезу, аналіз та узагальнення результатів, приймала участь у написанні статті).
Особенности формирования иммуноморфологического комплекса органов дыхания и простаты при антигенном раздражении / В. К. Сырцов, Е. Г. Алиева, Е. И. Потоцкая, В.М. Евтушенко, Н.В. Скуба // Світ медицини та біології. – Полтава, 2005. – № 3. – С. 64–66. (Особистий внесок здобувача - вивчення формування імуноморфологічного комплексу гортані при антигенному подразнені, аналіз та узагальнення результатів, приймала участь у написанні статті).
Структурно-функциональные единицы местного иммунитета / Е. И. Потоцкая, В. К. Сырцов, О. В. Федосеева, В.М. Евтушенко, Е.Г. Алиева // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т. 9, № 3. – С. 140–142. (Особистий внесок здобувача – вивчення структурно-функціональних одиниць місцевого імунітету гортані, аналіз та узагальнення результатів, приймала участь у написанні статті).
Морфофункциональная характеристика лимфоидных образований органов дыхания у людей, проживающих в антропонегативных условиях / В. К. Сырцов, Е. Г. Алиева, Е. И. Потоцкая, Г. А. Зидрашко // Вісник морфології. – 2007. – № 13 (2). – С. 316–319. (Особистий внесок здобувача – вивчення лімфоїдних утворень гортані людей, збір та обробка матеріалу, аналіз та узагальнення результатів, приймала участь у написанні статті).
Потоцкая Е. И. Этапы становления иммунных структур гортани человека в онтогенезе / Е. И. Потоцкая // Український медичний альманах. – 1998. – № 3. – С. 61–62.
Сырцов В. К. Развите эпителиальных и лимфоидных структур гортани человека в пренатальном периоде онтогенеза / В. К. Сырцов, Е. И. Потоцкая // Запорожский медицинский журнал. – 2005. – № 5. – С. 15–16. (Особистий внесок здобувача - вивчення розвитку епітеліальних та лімфоїдних структур гортані людини в пренатальному періоді онтогенезу, аналіз та узагальнення результатів, приймала участь у написанні статті).
Потоцкая Е. И. Развитие эпителиальных структур и лимфоидных образований гортани человека в постнатальном периоде онтогенеза / Е. И. Потоцкая, В. К. Сырцов // Український морфологічний альманах. – 2008. – Т. 6, № 1. – С. 121–123. (Особистий внесок здобувача – вивчення епітеліальних структур та лімфоїдних утворень гортані людини в постнатальному періоді онтогенезу, аналіз та узагальнення результатів, приймала участь у написанні статті).
Сырцов В. К. Морфофункциональные показатели местной специфической резистентности гортани, трахеи и легких людей пожилого и старческого возраста / В. К. Сырцов, Е. Г. Криворучко, Е. И. Потоцкая // Хронічні обструктивні захворювання легень у людей похилого та старечого віку : симпозіум, 22-23 жовтня 1997 р. : матеріали симпозіуму. – Київ, 1997. – С. 40–41. (Особистий внесок здобувача – вивчення морфофункціональних показників місцевої специфічної резистентності гортані людей похилого та старечого віку, аналіз та узагальнення результатів, приймала участь у написанні статті).
Потоцкая Е. И. Особенность иммунных структур гортани человека / Е. И. Потоцкая // Гистология как научно-практический базис подготовки медицинских кадров : юбилейные чтения, посвященные 130-летию кафедры гистологии, цитологии и эмбриологии ХГМУ : сб. науч. работ. – Харьков, 1997. – С. 105–106.
Берюшева Е. А. Влияние антенатального антигенного воздействия на некоторые периферические органы иммунной системы / Е. А. Берюшева, Е. И. Потоцкая // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики : зб. наук. статей. – Запоріжжя, 1998. – Вип. 2. – Т. ІІ. – С. 20–23. (Особистий внесок здобувача – вивчення антенетальної антигенної дії на лімфоїдні утворення гортані, аналіз та узагальнення результатів, приймала участь у написанні статті).
Потоцкая Е. И. Новые данные о местной иммунной резистентности гортани человека / Е. И. Потоцкая // Морфогенез и регенерация : сб. науч. трудов, посвященный 80-летию со дня рождения профессора Д.А. Сигалевича – Курск, 1999. – С. 74–75.
Потоцька О. І. Морфофункціональні показники місцевої резистентності гортані / О. І. Потоцька // Український медичний альманах. – 2000. – № 1. – С. 47.
Потоцкая Е. И. Морфофункциональная характеристика системы местного специфического иммунитета гортани / Е.И. Потоцкая // Российские морфологические ведомости. – Москва, 2000. – № 1–2. – С. 236.