Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нейрохірургія


181. Марущенко Мирослава Олегівна. Морфо-імунологічні співвідношення при кріодеструкції структур головного мозку (експериментальне дослідження): дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / АМН України; Інститут нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Марущенко М.О. Морфо-імунологічні співвідношення при кріодеструкції структур головного мозку (експериментальне дослідження).— Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.05 — нейрохірургія. — Інститут нейрохірургії імені академіка А.П.Ромоданова АМН України, Київ, 2005.

У дисертаційній роботі виявлено співвідношення між динамікою репаративних процесів та порушеннями імунного статусу дослідних тварин після локальної кріодеструкції структур головного мозку у порівнянні з відповідними структурними та імунологічними змінами після електро- та механічної деструкції.

Всановлено, що особливістю кріовпливу на мозкову речовину щурів є наявність незначних дистрофічних змін у нейронах і клітинах глії на фоні стійкого порушення мікроциркуляторного кровообігу та вираженого вазогенного набряку мозкової речовини, які утримуються до 30-ти діб після кріодеструкції і можуть свідчити про порушення структури та функції ГЕБ. Виявлені структурні зміни зумовлюють посилення клітинної нейросенсибілізації до антигенів мозку та наростання гуморальних аутоімунних реакцій на 60-ту добу дослідження. Досить виражені структурні зміни в корі головного мозку після локальної електродеструкції не супроводжуються розвитком стійких аутоімунних реакцій, а їх виникнення на 30-ту добу дослідження можна розцінити як компенсаторний, спрямований на нейтралізацію нейроспецифічних антигенів. Локальне механічне пошкодження кори головного мозку призводить до найменших структурних змін в мозковій речовини, а виявлені нами порушення клітинної та гуморальної ланок імунітету повністю регресують впродовж 30-ти діб після хірургічного втручання.

Результати дослідження свідчать про значний вплив локальної кріодеструкції кори головного мозку на імунний статус дослідних тварин і можуть використовуватися для обґрунтування доцільності оцінки імунного статусу та корекції виявлених змін перед запланованою кріодеструкцією мозкових структур та патологічних утворень в нейрохірургічній практиці.

1. У дисертації наведено нове вирішення наукової задачі дослідження динаміки репаративних процесів у мозковій речовині та змін в імунному статусі дослідних тварин після локальної кріодеструкції структур головного мозку, що дозволило виявити вірогідний вплив даного хірургічного методу на центральні та периферичні імунні органи з розвитком нейроаутоімунних реакцій, вираженість яких співвідноситься з динамікою структурних змін в зоні кріопошкодження та прилеглих до неї ділянках мозку.

2. Особливістю кріовпливу на мозкову речовину щурів є наявність помірно виражених дистрофічних змін у нейронах і клітинах глії на фоні стійкого порушення мікроциркуляторного кровообігу та значного вазогенного набряку мозкової речовини, які утримуються впродовж 30-ти діб після оперативного втручання і можуть свідчити про порушення структури та функції ГЕБ.

3. Локальна кріодеструкція кори головного мозку здійснює значний вплив на центральні і периферичні імунні органи, що проявляється вірогідним підвищенням тимічного індексу, змінами в селезінці на 14-ту і 60-ту добу дослідження та зумовлює посилення функціональної активності В-лімфоцитів з розвитком вираженої клітинної та гуморальної нейросенсибілізації до мозкових антигенів, більшою мірою до ОБМ на 30-ту та 60-ту добу дослідження.

4. Стійкі порушення мікроциркуляції, недостатнє відновлення структур, що формують ГЕБ на 30-ту добу після локальної кріодеструкції, з тривалим надходженням у кров високоімуногенних мозкових антигенів, зумовлюють стійку активацію імунної системи і розвиток виражених нейроаутоімунних реакцій клітинного та гуморального типу.

5. Найбільш значні морфологічні зміни в корі головного мозку відбуваються після локальної електродеструкції, що підтверджено наявністю на 30-ту добу дослідження значної кількості дистрофічно змінених нейронів, виражених явищ гліозу та помірного набряку мозкової речовини, а у віддалених від зони електровпливу ділянках мозку формуються дрібнокістозні порожнини.

6. Пошкодження мозкової речовини при електролітичній деструкції відбувається без значної аутоімунної реакції, а стимуляція спонтанної проліферативної активності лімфоцитів та підвищення рівня аутоантитіл до NSE на 30-ту добу дослідження можна розцінити як санаційний процес, спрямований на нейтралізацію нейроспецифічних антигенів, при цьому для нормалізації імунного статусу після електровпливу достатньо 2-х місячного терміну.

7. Локальна механічна деструкція кори головного мозку у щурів призводить до найменших структурних змін в мозковій речовини, а гуморальні аутоімунні реакції до NSE та ОБМ, які спостерігаються до 30-ї доби дослідження, мають захисний характер.

8. Виявлені співвідношення між динамікою репаративних процесів в мозковій речовині та змінами в імунному статусі щурів у відповідь на локальну кріодеструкцію кори головного мозку обґрунтовують важливість оцінки імунного статусу перед застосуванням кріометоду в нейрохірургічній практиці. Виявлений нами розвиток стійкої клітинної та гуморальної нейросенсибілізації до мозкових антигенів після кріовпливу на кору головного мозку може порушувати репаративні процеси в зоні кріодеструкції та створює можливості для вторинного пошкодження аутоантитілами нейрональних структур у віддаленому періоді.

Публікації автора:

1. Цимбалюк В.І., Марущенко М.О., Носов А.Т., Малишева Т.А. Динаміка морфологічних змін в мозковій тканині після експериментальної кріодеструкції кори головного мозку // Вісник морфології.– 2004.– №1 (10).– С. 138–142. (Внесок дисертанта —простежено динаміку морфологічних змін в мозковій речовині після експериментальної кріодеструкції та узагальнено отримані дані).

2. Цимбалюк В.І., Марущенко М.О., Руденко В.А., Любич Л.Д. Зміни імунного статусу після експериментальної кріодеструкції кори головного мозку // Збірник наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.— К., 2004, Вип. 13, Кн. 2.— С. 654–659. (Внесок дисертанта — проаналізовано особливості змін клітинної та гуморальної ланок імунітету щурів у відповідь на експериментальну кріодеструкцію кори головного мозку та узагальнено результати дослідження).

  1. Лісяний М.І., Марущенко М.О. Особливості репаративних процесів в головному мозку та змін імунного статусу щурів після локальної кріодеструкції його структур //Укр. нейрохірург. журн. – 2004.–№3.– С. 103–109. (Внесок дисертанта — простежено співвідношення між особливостями репаративних процесів в мозковій речовині та динамікою змін імунного статусу щурів після локальної кріодеструкції кори головного мозку у порівнянні з іншими видами локального впливу).

4. Цимбалюк В.І., Руденко В.А., Марущенко М.О. Зміни в імунному статусі при механічній деструкції кори головного мозку в експерименті // Матеріали ІІІ з’їзду нейрохірургів України (Крим, Алушта 23–25 вересня 2003 р.).—К., 2003.— С.18.

5. Марущенко М.О. Динаміка морфо-імунологічних змін при механічній деструкції кори головного мозку в експерименті // Тези 58-ї наук.-практ. конф. студентів та молодих вчених Національного мед. ун-ту ім. О.О.Богомольця з міжнар. участю “Актуальні проблеми сучасної медицини” (28-31 жовтня 2003 р.). – К., 2003.– С. 71.

6. Цимбалюк В.І., Марущенко М.О. Динаміка аутоімунних процесів при різних видах локальної деструкції мозкової речовини // Х Конґрес СФУЛТ: Тез. доп. (26–28 серпня 2004 р. м. Чернівці).– Чернівці-Київ-Чікаго, 2004.– С. 363–364.

7. Цымбалюк В.И., Марущенко М.О. Динамика морфо-иммунологических изменений после экспериментальной криодеструкции коры головного мозга //Материалы VI Дальневосточной междунар. конф. нейрохирургов и неврологов (23–25 сентября 2004 г.).— Хабаровск, 2004.— С. 176–177.