Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Ковальчук Володимир Юльянович. Модернізація професійної та світоглядно-методологічної підготовки сучасного вчителя : дис... д-ра пед. наук: 13.00.04 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Ковальчук В. Ю. Модернізація професійної та світоглядно-методологічної підготовки сучасного вчителя. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. – Київ, 2006.

Робота присвячена модернізаційному аналізу процесу професійної та світоглядно-методологічної підготовки сучасного вчителя під кутом зору вимог до фахівця, який живе, працює, самонавчається в сучасному постіндустріальному, інформаційному суспільстві, яке адекватно реагує на виклики сучасної глобалізації. У контексті аналізу розвитку педагогічної освіти як частини національної системи освіти показано, що повільна трансформація системи підготовки вчителя в Україні може загальмувати процеси реформи не тільки шкільної і вузівської освіти, а й негативно відбитись на темпах перебудови всіх сфер життя України. Тому необхідно обрати модернізаційну парадигму реформи педагогічної освіти, яка б “переключила” усвідомлення мети і темпів цієї реформи на принципово іншу систему світобачення в контексті тієї нової світоглядно-методологічної ситуації, в якій перебувають не тільки сучасні природничі, суспільні та гуманітарні науки на зламі епох у перехідну добу, але й суспільна практика.

У дисертації дано сучасне трактування модернізації педагогічної освіти як системи підготовки і перепідготовки кадрів, як процесу цілеспрямованого удосконалення, поліпшення, осучаснення всіх технологій освітньо-педагогічного і виховного процесу. Заперечення „старих” теорій навчання і виховання повинно бути діалектичним, щоб перенести найкращий досвід минулих епох до сучасних навчальних і виховних технологій, які повинні базуватися на цінностях „людиновимірювальності” суспільної свідомості і буття.

З’ясовано, що поступ у реформуванні професійної та світоглядно-методологічної підготовки сучасного вчителя становить не простий лінійно-поступальний процес, а є складним, тому що має врахувати не лише науково-освітні, гуманістичні, людиноцентристські настанови, а й реальні внутрішні і глобальні соціально-економічні, політичні та культурологічні процеси, які визначають перебіг подій у цивілізації ХХІ століття, зокрема в світовому освітньому просторі.

У дисертаційній роботі зроблено теоретичні узагальнення цілей, засобів і результатів модернізації системи професійної та світоглядно-методологічної підготовки сучасного вчителя і запропоновано нові підходи до практичного розв’язання проблеми модернізації підготовки студентів та перепідготовки учителів. Соціальна зумовленість модернізаційних процесів розкрита через єдність історичного і логічного, загального і особливого, загальнолюдського і національного, колективного та індивідуального.

Аналіз теоретичного і практичного забезпечення трансформаційних процесів у системі вищої педагогічної освіти засвідчив, що вони потребують глибоких системних реформувань з метою збереження і розвитку потенціалу та обсягу підготовки фахівців, посилення державної і громадської підтримки пріоритетних напрямків вищої педагогічної освіти, узгодження всієї системи підготовки педагогічних кадрів із потребами соціально-екнономічного розвитку держави, новими досягненнями науки. Це зумовлено тим, що учитель виконує не тільки функції ретранслятора знань, але й культурні, соціальні та виховні функції, забезпечує спадкоємність суспільних норм, суспільного досвіду, нагромадженого людством за всю історію його розвитку.

Модернізація вищої педагогічної освіти передбачає наявність засад, що зберігають своє значення на всіх етапах реформи системи підготовки сучасного вчителя і забезпечують розвиток особистісних рис студентів.

Від успіху модернізації системи освіти залежать якість соціокультурних зрушень в Україні, перспективи у державотворенні, збереження та нарощування інтелектуального потенціалу нації.

Безперечним здобутком радянської вищої педагогічної освіти був її універсалізм та фундаментальна підготовка, а недолік полягав у вузькій спрямованості на підготовку ідеологічно закріпачених фахівців, яким було відмовлено у плюралізмі мислення і думок. Сьогодні в Україні, як поліетнічній та поліконфесійній державі, потрібна органічно цілісна система педагогічної освіти, яка б відповідала національним інтересам і світовим тенденціям розвитку, забезпечувала підготовку вчителів, здатних втілювати в життя принципи свободи, плюралізму думок, творчості і самостійності дій.

Дослідження показало, що значним недоліком побудови освітнього педагогічного процесу у багатьох вищих педагогічних навчальних закладах є відсутність єдності у розумінні мети і шляхів модернізації підготовки фахівця, належної матеріально-технічної, організаційної підтримки молодих учителів, що породжує значну плинність кадрів, кадрову незабезпеченість шкіл.

На основі аналізу літературних джерел та практики підготовки фахівців у вищій педагогічній школі обґрунтувано теоретичні засади модернізації професійної та світоглядно-методологічної підготовки сучасного вчителя: оновлення змісту та навчально-методичного забезпечення професійної і світоглядно-методологічної підготовки; розробка нових технологій підготовки фахівця у вищій педагогічній школі, в яких знаходить відображення рівень розвитку теорії і методики професійної освіти та кращий досвід викладання; опанування сучасними інформаційними технологіями; створення необхідних умов для підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації учителів, в тому числі модераторських центрів для задоволення освітніх потреб учителів; особиста зорієнтованість підготовки майбутнього вчителя на успішне розв’язання завдань 12-річної школи.

Отже, головними чинниками професійної підготовки сучасного вчителя, що впливають на становлення його особистості, є осучаснення змісту, форм та методів професійної підготовки, застосування різноманітних технологій навчання, особистісно зорієнтований характер підготовки.

Формою прояву професійної готовності майбутнього вчителя та одним з провідних чинників її формування виступає педагогічна практика. Значення педагогічної практики посилюється у контексті вимог, поставлених державою до сучасного вчителя. Педагогічна практика це логічне продовження теоретичного навчання студентів, сполучна ланка між теоретичним навчанням студента та його майбутньою роботою у загальноосвітніх навчальних закладах.

Вплив педагогічної практики на модернізацію професійної та світоглядно-методологічної підготовки вчителя проявляється у вихованні професійних якостей, стійкого інтересу до професії, розвитку здатності до науково-дослідної роботи, закріплені, поглиблені та збагачені теоретичних знань у процесі їх використання для розв’язання конкретних педагогічних завдань. Не менш важливим впливом педагогічної практики на модернізацію підготовки вчителя можна вважати розвиток потреби у педагогічній самоосвіті та самовдосконаленні. Адже під час педагогічної практики формуються професійні уміння та навички студентів, педагогічна свідомість переходить з площини ідеальних уявлень в систему реальних установок та поглядів майбутнього вчителя. Науковий характер педагогічної практики робить її вплив на модернізацію підготовки майбутнього вчителя цілеспрямованим та розвивальним.

Між суспільним розвитком та професійною діяльністю вчителя існує тісний взаємозв’язок, відображення якого у професійній підготовці вчителя забезпечує успішний перебіг формування готовності студентів до роботи з учнями. Це має теоретичне і прикладне значення, оскільки вчитель не лише формує знання учнів, а й навчає їх визначити проблеми, що належать до ціннісної площини, формувати об’єктивну самооцінку власної пізнавальної діяльності та суспільних ситуацій, висловлювати та обстоювати власну думку.

Експериментальна робота забезпечила зростання професійної підготовки, проте, за різними показниками виявлено відмінні результати. Так, на завершальному етапі навчання організованість та дисциплінованість вносять найменший внесок до професійно-діяльнісного блоку. Успішність, хоча й займає друге рангове місце, слабко представлена в структурі зв’язків з іншими показниками Виявлено всього три взаємозв’язки з восьми можливих. Найбільший взаємозв’язок успішності одержано з пізнавальною активністю і дисциплінованістю. На підставі одержаних результатів можна припустити, що переважання творчої активності і товариськості в навчальній діяльності студентів 5 курсу педагогічного факультету відтісняє на другий план роль вольових якостей (організованість, дисциплінованість).

Узагальнюючи одержані результати, робимо висновок, що на початковому етапі модернізації професійної підготовки майбутнього вчителя домінуючими якостями виступають успішність, пізнавальна активність, дисциплінованість, організованість та ініціативність, на середньому етапі – самостійність, ініціативність і здатність до наукової роботи, на заключному етапі – успішність і творча активність, на професійному рівні – організованість, пізнавальна та творча активність.

Одержані результати свідчать про те, що процес професійного становлення особистості майбутнього вчителя початкових класів успішно здійснюється на всіх етапах модернізації підготовки майбутніх педагогів. Цей процес можна регулювати шляхом впровадження активних форм і методів навчання, психологічного супроводу навчання студентів у педагогічному вузі, розробки та впровадження спецкурсів за вибором студентів.

Модернізувати процес професійного становлення особистості вчителя початкових класів дозволяє впровадження спецкурсу «Психолого-педагогічні основи вступу до спеціальності вчителя початкових класів», що сприяє розвитку у студентів творчої активності, прийомів педагогічного спілкування і взаємодії, професійних умінь, адекватної самооцінки.

Публікації автора:

Монографія

  1. Ковальчук В. Ю. Професійна та світоглядно-методологічна підготовка сучасного вчителя: модернізаційний аналіз. – Київ–Дрогобич: Коло, 2004. – 264 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Ковальчук В. Ю. Творче мислення як складова професійно-педагогічної культури. // Людинознавчі студії: Збірник наук. праць ДДПУ. – 2003. – Вип. 7. – С. 173 - 182.

  2. Ковальчук В. Ю. Личность учителя: особенности формирования в трансформирующемся обществе. // Вісник Харків. нац. ун-ту. – 2003. – № 587-А. – С. 60 - 63.

  3. Ковальчук В. Ю. Модернізація світоглядно-методологічної і професійної підготовки вчителя у сучасному суспільстві: деякі суб’єктивні передумови // Гуманітарний вісник Запоріж. держ. інж. акад. – 2003. – № 15. – С. 91 - 98.

  4. Ковальчук В. Ю. Особливості і чинники еволюції уявлень про місце і роль учителя в трансформаційному суспільстві // Науковий вісник Південноукр. держ. пед. ун-ту. – 2004. – № 3–4. – С. 3 - 10.

  5. Ковальчук В. Ю. Учитель у трансформаційному суспільстві: зміна цінностей і упереджень // Наука і освіта. – 2004. – № 1. – С. 96 - 100.

  6. Ковальчук В. Ю. До питання про об’єктивні передумови і чинники модернізація професійної підготовки сучасного вчителя // Людинознавчі студії: Збірник наук. праць ДДПУ. – 2004. – Вип. 9. Педагогіка. – С. 4 - 14.

  7. Ковальчук В. Ю. Праксеологічна складова модернізації педагогічної освіти: світоглядно-методологічні виміри // Вісник Харків. нац. ун-ту. – 2004. – № 625-1/2004. – С. 63 - 66.

  8. Ковальчук В. Ю. Теоретичні аспекти проблеми модернізація професійної підготовки вчителя // Духовність особистості: методологія, теорія і практика. – 2004. – Вип. 5. – С. 89 - 98.

  9. Ковальчук В. Ю. Соціально-філософські і модернізаційні аспекти професійної підготовки вчітеля в системі вітчизняної освіти // Гуманітарний вісник Запоріж. держ. інж. акад. – 2004. – № 17. – С. 97 - 107.

  10. Ковальчук В. Ю. Трансформації суспільних цінностей і їх вплив на зміну місця і ролі вчителя у системі вітчизняної освіти (філософсько-світоглядні та етичні аспекти) // Гуманітарний вісник Запоріж. держ. інж. акад. – 2004. – № 18. – С. 141 - 149.

  11. Ковальчук В. Ю. Використання інноваційних педагогічних технологій при підготовці майбутніх педагогів // Наука і освіта. – 2004. – № 6–7. – С. 119 - 121.

  12. Ковальчук В. Ю. Особливості й основні чинники модернізації світоглядно-методологічної підготовки вчителя // Духовність особистості: методологія, теорія і практика. – 2004. – Вип. 6. – С. 65 - 74.

  13. Ковальчук В. Ю. Педагогічна освіта: актуальні проблеми модернізації // Вісник Житомир. держ. пед. ун-ту ім. І.Франка. – 2005. – № 20. – С. 82 - 86.

  14. Ковальчук В. Ю. Менеджмент і самоорганізаційні процеси в освіті: вітчизняні реалії // Гуманітарний вісник Запоріж. держ. інж. акад. – 2004. – № 19. – С. 116 - 119.

  15. Ковальчук В. Ю. Теоретико-методологічний аналіз концепцій модер-нізації та реформування підґрунтя професійної підготовки вчителя у сучасному суспільстві // Педагогіка вищої та середньої школи. – 2005. – № 11. – С. 3 - 14.

  16. Ковальчук В. Ю. Професійна перепідготовка і підвищення кваліфікації вчителів у модернізаційному суспільстві // Вища освіта України. – 2005. – № 1. – С. 104 - 109.

  17. Ковальчук В. Ю. Місце і роль пізнавальної діяльності у розвитку педагогічної освіти // Людинознавчі студії: Збірник наук. праць ДДПУ. – 2005. – Вип. 11. Педагогіка. – С. 34 - 43.

  18. Ковальчук В. Ю. Педагогічна освіта: особливості сучасного етапу модернізації педагогічних технологій // Молодь і ринок. – 2005. – № 3 (13). – С. 18 - 22.

  19. Ковальчук В. Ю. Професійна підготовка вчителя в системі вітчизняної освіти: історія і сутність // Наукові записки Вінницького держ. пед. ун-ту. Сер.: Педагогіка і психологія. – 2005. – № 12. – С. 67 - 71.

  20. Ковальчук В. Ю. Педагогічні технології як важливий чинник модернізації педагогічної освіти // Духовність особистості: методологія, теорія і практика. Збірник наукових праць. – 2005. – Вип. 4(10). – С. 128 - 137.

  1. Ковальчук В. Ю. Професійна діяльність вчителя як важливий чинник впливу на реформування основ підготовки сучасних педагогічних кадрів // Молодь і ринок. – 2005. – № 4 (14). – С. 32 - 37.

  2. Ковальчук В. Ю. Педагогічна практика як важливий чинник професійної підготовки майбутнього вчителя // Молодь і ринок. – 2005. – № 5 (15). – С. 29 - 34.

  3. Ковальчук В. Ю. Вчитель і суспільство: суперечність інтересів чи непорозуміння? // Молодь і ринок. – 2006. – № 1 (16). – С. 18 - 22.

Матеріали конференцій

25. Ковальчук В. Ю. Підготовка вчителя в динамічному сьогоденні: самоорганізація як критичний ресурс: Матеріали міжнародних синергетичних читань, присвячених Іллі Пригожину. – Київ, 2003. – С. 36.

  1. Ковальчук В. Ю. Вплив зміни цінностей та упереджень в трансформаційному суспільстві на підготовку майбутнього вчителя // Наука і освіта 2004: Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2004. – С.31 - 34.

  2. Ковальчук В. Ю., Силюга Л. П., Стасів Н. І., Баб’як-Білецька Л.С. Взаємозв’зок викладання математики та методики математики на педагогічному факультеті як основа інтенсифікації професійної та світоглядно-методологічної підготовки вчителя початкових класів // Дні науки‘2005: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2005. – С.34 - 36.

  3. Ковальчук В. Ю. Модернізація вітчизняної освіти як ще одне наближення до Європи // Україна в контексті євроінтеграції: Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції. – Суми, 2005. – С.75 - 77.

  4. Ковальчук В. Ю., Силюга Л. П., Баб’як-Білецька Л. С. Удосконалення математичної підготовки студентів з огляду на державний стандарт освіти у початкових класах // Реформування змісту освіти в початкових класах у контексті перебудови загальноосвітньої середньої школи: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. – Дрогобич, 2001. – С.237 - 241.