Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Кравченко Володимир Миколайович. Моделювання взаємодії підприємств у ланцюгу постачань : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Кравченко В.М. Моделювання взаємодії підприємств у ланцюгу постачань. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Донецький національний університет, Донецьк, 2006 р.

У дисертації розроблено концепцію моделювання процесів взаємодії підприємств у ланцюгу постачань, яка заснована на принципах системного та процесного підходів до організації інтегрованих мереж підприємств. Розроблено динамічну модель функціонування ланцюга постачань на основі методу системної динаміки, яка дозволяє оптимізувати значення параметрів регулювання матеріальних потоків. Запропоновані у дисертації моделі оптимізації логістичної взаємодії підприємства з контрагентами враховують маркетингові та виробничі пріоритети його розвитку та дозволяють зменшити витрати у сферах постачання, збуту та забезпечити ефективне реагування на зміни у ринковому середовищі. Моделі взаємодії підприємств із логістичними операторами дозволяють підвищити надійність переміщення матеріальних цінностей у ланцюгу постачань за умов економії коштів. Удосконалено структуру логістичної системи металоторговельної компанії, що поєднує принципи організації ієрархічних і сітьових об'єднань, а також різні схеми перевезень металопродукції між елементами логістичної системи і контрагентами компанії. Реалізація методу регулювання й оцінки ефективності взаємодії підприємств у ланцюгу постачань на основі інтегрованого механізму розподілу доходу між ними дозволяє підвищити показники прибутку як кожного окремого підприємства, так і ланцюга постачань у цілому.

У дисертаційній роботі подано наукове рішення актуального завдання розробки комплексу економіко-математичних моделей управління взаємодіями підприємств у ланцюгу постачань для підвищення ефективності функціонування усіх елементів ланцюга постачань. Проведене дослідження дозволяє зробити наступні основні висновки і практичні рекомендації.

1. Аналіз процесів взаємодії підприємств показав, що індивідуальне протистояння підприємств один одному призводить до погіршення ефективності функціонування і розвитку, тому необхідним є впровадження нових підходів до управління матеріальними, інформаційними й фінансовими потоками між підприємствами, зокрема управління ланцюгом постачань і логістики.

2. На підставі проведеного аналізу підходів до управління матеріальними потоками, процесами функціонування логістичної системи та ланцюга постачань визначено співвідношення категорій управління ланцюгом постачань і логістики, формалізовано поняття ланцюга постачань і системи взаємодії підприємств у його межах. Виявлені в процесі аналізу моделей і методів в управлінні мережами підприємств принципи синтезу та шляхи застосування в рішенні завдань з управління ланцюгом постачань були покладені в основу концепції моделювання процесів взаємодії підприємств у ланцюгу постачань.

3. Концепція моделювання процесів взаємодії підприємств у ланцюгу постачань побудована на принципах системного й процесного підходів до побудови інтегрованих мереж підприємств і дозволяє забезпечити скоординоване та стабільне функціонування ланцюга постачань і його учасників. Практична реалізація запропонованої концепції на підприємствах, що утворюють інтегрований ланцюг постачань, дозволяє забезпечити їх ефективне функціонування та розвиток, отримати конкурентні переваги на ринках.

4. Зменшення логістичних витрат підприємства та підвищення надійності постачань можливо завдяки вибору оптимальних контрагентів та удосконаленню взаємодій з ними. В дисертації запропоновано моделі оптимізації логістичної взаємодії підприємств з контрагентами, а саме модель організації оптової та дрібнооптової торгівлі на промисловому підприємстві, комплексна модель формування оптимальної множини джерел постачання, метод оцінки маркетингового потенціалу підприємства на основі використання ланцюгів Маркова. У моделі організації оптової та дрібнооптової торгівлі на промисловому підприємстві визначається ціна продажу продукції відповідно до мети ліквідації залишків продукції на складах. Модель формування оптимальної множини джерел постачання підприємства ґрунтується на принципах проведення тендерних торгів, тобто мінімізації ціни на сировину та вартості тендеру, з використанням апарата стохастичної оптимізації й методу аналізу ієрархій, і дозволяє визначити обсяги закупівель у постачальників, здатних забезпечити своєчасне постачання якісної сировини.

5. З метою оптимізації виробничо-збутової діяльності підприємств у ланцюгу постачань у дисертації розроблено динамічну модель функціонування ланцюга постачань, засновану на процедурах сценарного пошуку оптимальних значень параметрів регулювання взаємодії підприємств у ланцюгу постачань і оцінки ефективності управлінських рішень. У якості інструментарію реалізації цієї моделі обґрунтовано використання метод системної динаміки.

6. Для забезпечення загального контролю й координації перевезень, ритмічності відвантажень, надійності та безпеки перевезень товарів у ланцюгу постачань у роботі пропонуються до використання моделі функціонування ланцюгу постачань із включенням до них логістичних провайдерів, які забезпечують комплексне логістичне обслуговування підприємств і економію їх коштів на переміщення вантажів по ланцюгу постачань.

7. Організація і управління інтегрованою формою взаємодії підприємств у ланцюгу постачань на практиці неможливі без рішення питань регулювання взаємодій і оцінки ефекту від них. Розроблений у дисертації метод регулювання й оцінки ефективності взаємодії підприємств у ланцюгу постачань оперує показниками прибутковості окремого підприємства і ланцюга постачань в цілому в залежності від витрат на проведення заходів з удосконалення взаємодій між підприємствами і отриманих результатів.

8. Практична апробація результатів дослідження в ТОВ "Українська гірничо-металургійна компанія" при розробці рекомендацій до синтезу логістичної системи компанії та підвищення ефективності перевезень металопродукції показала адекватність розробленої структури логістичної системи торговельної компанії, концепції моделювання процесів взаємодії підприємств у ланцюгу постачань. Економічний ефект склав 105,8 тис. грн. Ефективність використання в управлінському процесі комплексу моделей удосконалення і регулювання взаємодії з підприємствами сформованого ланцюга постачань і методів їх регулювання було доведено впровадженням на ВАТ "Силур", де економічний ефект склав 75 тис. грн.

Публікації автора:

у монографії: