Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Математичні та інструментальні методи економіки


Турлакова Світлана Сергіївна. Моделювання ситуаційного механізму управління розвитком підприємств (на прикладі машинобудування) : Дис... канд. наук: 08.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Турлакова С.С. Моделювання ситуаційного механізму управління розвитком підприємств (на прикладі машинобудування). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.11 – математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2009 р.

Дисертацію присвячено дослідженню та вирішенню актуальної наукової задачі розробки моделей ситуаційного механізму управління розвитком підприємств. В роботі сформульовано та теоретично обґрунтовано концепцію моделювання ситуаційного механізму управління розвитком підприємств.

Запропоновано комплекс моделей діагностики проблемних ситуацій в системі управління розвитком підприємств. Розроблено комплекс моделей підготовки рішень в системі ситуаційного управління розвитком підприємств.

Представлено інформаційну модель ситуаційного механізму управління розвитком підприємств. Розглянуто особливості реалізації моделей ситуаційного механізму управління розвитком на прикладі машинобудівного підприємства.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі розробки моделей та методів ситуаційного механізму управління розвитком підприємств. Результати дослідження в рамках вирішення відміченої задачі відповідно до мети і поставлених задач дозволили сформулювати наступні основні висновки і практичні рекомендації:

  1. Сучасний етап розвитку економіки України характеризується суперечливими тенденціями. Проведений аналіз показує, що, не дивлячись на загальну динаміку зростання показників розвитку промисловості, стратегія розвитку, що реалізується підприємствами, часто не відповідає вимогам обстановки, що призводить до уповільнення зростання показників розвитку окремих підприємств і, як результат, - нестабільності економічних показників розвитку країни в цілому. У зв'язку з цим відмічена необхідність додаткового стимулювання розвитку підприємств промисловості в цілому і машинобудівного комплексу країни зокрема.

  2. Проведений аналіз існуючих методів і моделей управління розвитком підприємств показав відсутність концепцій, що забезпечують безперервний моніторинг середовища і контроль відповідності стратегії розвитку підприємства, що реалізується, вимогам конкретної ситуації. Цим аргументовано актуальність розробки на основі ситуаційного підходу інтегрованої наукової концепції, що визначає ключові параметри організаційного розвитку і дозволяє обґрунтовано вибирати напрям і принципи вдосконалення управління розвитком виробничо-економічних систем в умовах динамічно змінюваного середовища.

  3. Для вирішення задач забезпечення конкурентних переваг вітчизняних підприємств машинобудування в умовах ринкової організації економіки в дисертації в якості управлінського інструментарію запропоновано використання авторської концепції моделювання ситуаційного механізму управління розвитком підприємств, яку формалізовано до рівня конкретних взаємопов'язаних економіко-математичних моделей і методів, реалізація яких дозволить управлінцям формувати адекватні ситуації, що склалася, управлінські рішення для забезпечення цілеспрямованого розвитку підприємства в умовах обстановки, що динамічно змінюється. При цьому економічний ефект від реалізації запропонованої концепції досягається за рахунок підвищення оперативності прийняття якісних управлінських рішень і зниження витрат на їх розробку і реалізацію.

  4. Діагностика стану підприємства є інформаційним базисом прогнозування його функціонування і розвитку в майбутньому, що безпосередньо впливає на якість прийнятих рішень щодо управління поведінкою системи в зовнішньому ринковому середовищі, що динамічно змінюється. Для вирішення задач діагностики проблемних ситуацій в системі управління розвитком підприємств розроблено комплекс моделей діагностики, заснованих на використанні методів побудови дерева цілей, системи збалансованих показників, методів когнітивного моделювання, нечіткої логіки, класифікації і ранжирування, реалізація якого дозволить знизити витрати на діагностику і ефективно організовувати процес відстеження розвитку підприємства, якісно розрізняти ситуації, визначати джерела виникнення проблемних ситуацій і виявляти основні тенденції їх розвитку.

  5. Ключовим процесом в системі діагностики проблемних ситуацій є процедура ідентифікації, призначенням якої є ототожнення фактичної або гіпотетичної ситуації з уже відомими образами з бази знань підприємства з метою пошуку ситуацій, максимально ідентичних поточній, і, як наслідок, – готових управляючих впливів, які можливо застосувати для її усунення. Для вирішення задач ідентифікації образів ситуацій у рамках діагностики проблемних ситуацій на підприємствах в дисертації запропоновано використання моделі, побудованої на основі модифікованої нейронної мережі теорії адаптивного резонансу (ART2М). Застосування запропонованої в дисертації моделі ідентифікації дозволить швидко і ефективно розпізнавати образи поточних проблемних ситуацій, в короткий термін розробляти обґрунтовані рішення щодо управління розвитком підприємства на базі вже апробованих і ефективних рішень.

  6. Особливістю ситуаційного механізму управління розвитком підприємств є можливість коригування цілей розвитку підприємства відповідно поточній обстановці і підготовки відповідних управляючих впливів для забезпечення їх досягнення. Для вирішення задач моделювання підготовки рішень в системі управління розвитком підприємств в дисертації використано методи когнітивного і імітаційного моделювання, прогнозування, сценарного аналізу, евристичних методів і методів агрегації, теорії перспектив Д. Канемана і А. Тверськи і методів оптимізації. Підготовка рішень в рамках ситуаційного механізму управління розвитком підприємства передбачає агрегування результатів моделювання розвитку ситуації і оцінки обстановки, отриманих в результаті діагностики розвитку підприємства, і закінчується вибором оптимального сценарію розвитку підприємства. Реалізація запропонованих моделей дозволить в короткі терміни виробляти обґрунтовані, ефективні рішення, адекватні поточній обстановці, а також мінімізувати витрати на розробку і реалізацію відповідних управляючих впливів.

  7. Для вирішення задач розробки інформаційного забезпечення моделювання ситуаційного механізму управління розвитком підприємства на базі принципів структурного моделювання в рамках стандартів IDEF0 і DFD запропоновано відповідну інформаційну модель, основні системні поняття якої формують базу майбутньої інформаційної системи підприємства. Розроблена модель дозволяє отримати цілісну картину процесу реалізації запропонованої концепції, а також визначає основні потоки даних і функції ситуаційного механізму управління розвитком підприємства, що дозволяє скоротити час обробки інформації і підготовки рішень в процесі реалізації відповідних моделей.

  8. Для вирішення задач розробки процедур інтеграції ситуаційного механізму управління розвитком в існуючу організаційну структуру підприємства запропоновано оптимізувати взаємодію інформаційних потоків і встановити оптимальне завантаження персоналу підприємства, що дозволить мінімізувати витрати на організаційні зміни при переході до ситуаційного управління розвитком і підвищити ефективність реалізації концепції моделювання ситуаційного механізму управління розвитком підприємства.

  9. З метою оцінки ефективності практичної реалізації моделей ситуаційного механізму управління розвитком підприємств в дисертації розроблено адекватний методичний інструментарій, заснований на динамічному аналізі інтегральних показників розвитку підприємства, розрахованих без використання моделей ситуаційного механізму управління розвитком підприємства та із застосуванням відповідної концепції. Основні теоретичні та прикладні результати дослідження впроваджено на ЗАТ «НКМЗ» і показали ефективність запропонованих моделей і методів. Розмір очікуваного економічного ефекту від впровадження результатів дисертаційного дослідження на кінець 2008 р. складає 232 014 грн.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Лепа Р.М., Турлакова С.С. Ситуаційний механізм управління розвитком підприємств // Майбутнє України: стратегія поступу: моногр. –Донецьк : ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2008. – С. 215–224. (Особисто автором запропоновано економіко-математичні моделі реалізації ситуаційного механізму управління розвитком підприємств (п. 6.3)).

  2. Турлакова С.С. Методологічні підходи до управління розвитком промислових підприємств [Електронний ресурс] // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії. – 2006. – № 1Е (6). – С. 239–244.– Режим доступу: .

  3. Турлакова С.С. Особенности применения ситуационного подхода к управлению развитием предприятий // Экономика промышленности : сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти ; редкол.: Вишневский В. П. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2006. – Вып. 5. – С. 340–354.

  4. Турлакова С.С., Лепа Р.Н. Моделирование диагностики проблемных ситуаций в системе управления развитием предприятий // Модели управления в рыночной экономике : сб. науч. тр. / общ. ред. и предисл. Ю. Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. – Донецк : ДонНУ, 2007. – Вып. 10. – С. 213–219. (Особисто автором запропоновано моделі діагностики проблемних ситуацій у системі управління розвитком підприємств).

  5. Лепа Р.Н., Турлакова С.С. Моделирование принятия решений в системе ситуационного управления развитием предприятия // Экономика промышленности : сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2007. – Т. 2. – С. 118–127. (Особисто автором запропоновано моделі підготовки рішень у системі ситуаційного управління розвитком підприємств).

  1. Лепа Р.Н., Турлакова С.С. Информационное обеспечение ситуационного управления развитием предприятия // Экономические пpоблемы и пеpспективы стабилизации экономики Укpаины: сб. науч. тp. / HАH Укpаины. Ин-т экономики пpом-сти. – Донецк, 2007. - Т. 2. – С. 427–436. (Особисто автором розроблено інформаційну модель ситуаційного механізму управління розвитком підприємств).

  2. Турлакова С.С. Объектная модель выявления проблемных ситуаций в системе управления развитием предприятий // Економіка розвитку. – Х.: ХНЕУ. – 2008. – № 1(45). – С. 90–92.

  3. Турлакова С.С. Механізм ідентифікації проблемних ситуацій у системі управління розвитком підприємства // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії. – 2008. – № 3(13). – С. 265–268.

за матеріалами конференцій:

  1. Турлакова С.С. Анализ методологических подходов к управлению развитием предприятий [Электронный ресурс] // Материалы II Междунар. науч.-практ. конф. «Ключевые аспекты научной деятельности – ‘2007». Т. 2: Экономические науки. – Днепропетровск : Наука и образование, 2007. – С. 52–55. – Режим доступа: Economics/18343.doc.htm.

  2. Лепа Р.Н., Турлакова С.С. Идентификация проблемных ситуаций в системе управления развитием предприятия // Materily IV mezinrodn vdecko – praktick konference «Vda a technologie: krok do budoucnosti - 2008». – Dl 4. Ekonomick vdy. – Praha: Publishing House «Education and Science» s.r.o., 2008. – С. 32 – 34. –Режим доступа: . (Здобувачем запропоновано модель ідентифікації проблемних ситуацій на основі модифікованої нейтронної мережі теорії адаптивного резонансу ART2M у системі ситуаційного управління розвитком підприємств).

  3. Лепа Р.Н., Турлакова С.С. Принятие решений в системе ситуационного управления развитием предприятия // Важке машинобудування. Проблеми та перспективи розвитку : матеріали VI Між нар. наук.-практ. конф. (м. Краматорськ, 2–5 черв. 2008 р.). – Краматорськ : ДДМА, 2008. – C. 72. (Особисто автором запропоновано моделі підготовки рішень в системі ситуаційного управління розвитком підприємств).

  4. Лепа Р.Н., Турлакова С.С. Концепция ситуационного управления развитием предприятия // Тези доповідей XIII Всеукр. наук.-метод. конф. «Проблеми економічної кібернетики» (м. Алушта, смт Партеніт, 2–4 жовт. 2008 р.). – Донецьк : Юго-Восток Лтд, 2008. –С. 143–145. (Здобувачем запропоновано економіко-математичні моделі та методи реалізації концепції ситуаційного управління розвитком підприємств).