Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Сірко Юлія Вікторівна. Моделювання системи управління логістичними потоками машинобудівних підприємств : Дис... канд. наук: 08.03.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Сірко Ю.В. Моделювання системи управління логістичними потоками машинобудівних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Донецький національний університет, Донецьк, 2006 р.

У дисертації запропоновано концепцію моделювання системи управління логістичними потоками машинобудівного підприємства, яка заснована на принципах системного підходу до організації управління логістичними потоками, що дозволяє оптимізувати виробничу діяльність з урахуванням зворотних логістичних зв'язків, які виникають у процесі виробництва. Модель оптимізації резервів матеріальних ресурсів і виробничих потужностей дозволяє забезпечити ритмічність виробництва при виникненні неякісної продукції на різних стадіях виробництва за рахунок сформованих резервів. Моделі раціонального використання матеріальних ресурсів дозволяють підвищити економічність і продуктивність логістичних процесів на підприємстві за рахунок оптимізації процедури вибору організаційно-технічних та організаційно-економічних заходів щодо управління матеріальними потоками. Розроблено динамічну модель управління матеріальними потоками машинобудівного підприємства, що дозволяє в процесі сценарного пошуку визначити оптимальні параметри матеріального потоку у разі протидії зворотного логістичного потоку. Удосконалено структуру системи підтримки прийняття рішень в управлінні логістичними потоками машинобудівного підприємства шляхом використання запропонованого комплексу економіко-математичних моделей, що дозволяє підвищити якість управлінських рішень.

У дисертаційній роботі поставлено та вирішено нове актуальне завдання моделювання системи управління логістичними потоками машинобудівного підприємства з урахуванням зворотних логістичних зв'язків, що виникають у виробничому процесі, розроблено практичні рекомендації з формування систем підтримки прийняття рішень управління матеріальними потоками як у сфері матеріально-технічного забезпечення підприємства, так й у процесі виробництва з метою підвищення ефективності використання оборотних коштів на підприємствах, які характеризуються багатономенклатурністю та різноманіттям ресурсів, що використовуються.

1. Аналіз діяльності машинобудівних підприємств показав, що причиною високої вартості продукції машинобудівних підприємств України є відсутність синхронізації ресурсних потоків, що призводить до порушення технологічних процесів виробництва, і, як наслідок, до необхідності перегляду планів виробництва, втратам робочого часу, спрацюванню обладнання та залученню в процес виробництва дорогих матеріалів. Забезпечення бажаних темпів розвитку підприємств і підвищення ефективності їх виробництва можливо за умов впровадження нових інструментів управління внутрішніми ресурсними потоками, що базуються на засадах логістики.

2. Дослідження організаційно-економічної сутності логістичних потоків та структури системи управління машинобудівним підприємством свідчить про необхідність інтеграції функцій управління зі зворотною логістичною функцією.

3. Аналіз методів і моделей організації процесів управління промисловими підприємствами, а також результати дослідження особливостей їх діяльності дозволили розробити концепцію моделювання системи управління логістичними потоками машинобудівного підприємства. Концепція заснована на принципах системного підходу до організації управління логістичними потоками, що дозволяє ефективно використати виробничі резерви з урахуванням зворотних логістичних зв'язків у процесі виробництва.

4. Для згладжування диспропорцій, що виникають внаслідок нестабільності зовнішнього середовища та інтенсифікації зворотного логістичного потоку, і ліквідації їх негативного впливу необхідно створювати резерви матеріальних ресурсів та виробничих потужностей. Запропоновані в роботі моделі оптимізації резервів матеріальних ресурсів і виробничих потужностей дозволяють підвищити ритмічність виробництва за рахунок ефективного використання резервів при усуненні відхилень на оперативному рівні управління (як при необхідності усунення браку, так і при виконанні замовлень, які раніше не було включено в портфель замовлень).

5. У випадку неможливості покриття дефіциту матеріальних ресурсів пропонується реалізувати комплекс організаційно-технічних та організаційно-економічних заходів, націлених на раціональне використання матеріальних ресурсів і виробничих потужностей. Систему традиційних обмежень, що виходить з наявних потужностей та ресурсів, пропонується доповнити обмеженнями щодо часу реалізації планованих заходів в межах термінів виконання замовлень.

6. В роботі запропоновано динамічну модель управління матеріальними потоками машинобудівного підприємства, реалізація якої дозволяє визначити оптимальні параметри матеріального потоку, що надає можливість скоротити прямі витрати за рахунок ефективного використання просторово-часової структури виробництва та виробничих резервів.

7. Високий рівень ефективності запропонованих моделей досягається за рахунок включення їх в структуру системи підтримки прийняття рішень в управлінні логістичними потоками. При проектуванні структури СППР були враховані вимоги розподіленого доступу до інформаційних ресурсів в режимі реального часу та можливості подальшої модифікації модульної складової системи.

8.Економічний ефект від впровадження системи управління логістичними потоками машинобудівного підприємства на ЗАТ «НКМЗ» склав 147 тис. грн. за рахунок зниження наднормативних залишків незавершеного виробництва, більш повного використання робочого часу, підвищення продуктивності праці, скорочення надпланових відходів сировини і матеріалів, зниження норм витрат сировини та матеріалів, підвищення ступеня завантаження обладнання, скорочення тривалості виробничого циклу.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

1. Сирко Ю.В. Выбор наиболее рациональной формы доставки материалов // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. Общ. ред. и предисл. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ, Том 2, 2004. – Вып. 7 – с. 26-32.

2. Сірко Ю.В. Функціональна модель системи управління промисловим підприємством // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. Общ. ред. и предисл. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ, Том 1, 2005. – Спец. вып. – с. 214-221.

3. Сірко Ю.В. Механізм розробки комплексу економіко-математичних моделей в системі управління виробництвом на промислових підприємствах // Новое в экономической кибернетике: (Сб. научн. ст.) Под общ. ред. Ю.Г.Лысенко; Донецкий нац. ун-т. // Моделирование микроэкономических систем. – Донецк: ДонНУ, 2006. - №2. – с. 110-116.

4. Лысенко Ю.Г., Сирко Ю.В. Концепция моделирования системы управления логистическими потоками машиностроительного предприятия// Международный научный журнал «Экономическая кибернетика». - Донецк: ДонНУ, 2006 г. - №3-4(39-40). - с. 47-55. (Особистий внесок здобувача: запропоновано концепцію моделювання системи управління логістичними потоками машинобудівного підприємства).

5. Сирко Ю.В. Модели управления логистическими потоками в структуре системы поддержки принятия решений машиностроительного предприятия // Новое в экономической кибернетике: (Сб. научн. ст.) Под общ. ред. Ю.Г.Лысенко; Донецкий нац. ун-т. // Моделирование потенциала в социально-экономических системах. – Донецк: ДонНУ, 2006. - №3. – с. 110-122.

за матеріалами конференцій:

1. Іванов М.І., Сірко Ю.В. Моделювання та оцінка ризику в проектному аналізі // Тези доповідей і виступів Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених «Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу» 18-19 травня 2004 р. м. Донецьк. - Донецьк: ТОВ «Юго-Восток,Лтд», 2004. – с.149-150. (Особистий внесок здобувача: виявлено чинники, що впливають на ефективність реалізації великих проектів на промислових підприємствах, розроблено імітаційну модель аналізу ефективності проекту з урахуванням ризику та чутливості проекту до змін умов зовнішнього та внутрішнього середовища).

2. Тимохин В., Сірко Ю. Економіко-математичне моделювання в плануванні виробництва за умов динамічного портфеля замовлень // Збірник тез доповідей Другої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених «Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації» 24-25 лютого 2005 р. м. Тернопіль. – Частина 1. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – с. 302-304. (Особистий внесок здобувача: виділено групи рішень, що приймаються при плануванні, які потребують формалізації та можуть бути підставою для розробки комплексу економіко-математичних моделей).

3. Сірко Ю.В. Аналіз ефективності інвестицій в машинобудуванні України // Сб. трудов международной научно-практической конференции аспирантов и студентов «Проблемы развития финансовой системы Украины» 22-26 марта 2005 г. г. Симферополь. – Симферополь: Изд. МОО «Центр Стабилизации», 2005. – с. 213-214.

4. Сірко Ю.В. Оптимізація матеріальних потоків з використанням генетичного алгоритму // Тези доповідей і виступів ІІІ Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених «Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу» 18-20 квітня 2006 р. м. Донецьк. - Донецьк: ТОВ «Юго-Восток,Лтд», 2006. – с.190-191.